Haritalarda rakım grafiği

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Furkan Yaldızkaya tarafından paylaşıldı.

 1. Furkan Yaldızkaya

  Furkan Yaldızkaya Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  12 Aralık 2010
  Mesajlar:
  410
  Beğeniler:
  200
  Şehir:
  İstanbul-Afyon
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Arkadaşlar merhaba. Bazı arkadaşlar tur yazılarının altına gittikleri yolu bir haritadan çıkarıp (google maps büyük ihtimal) daha sonra birde bu yolun iniş ve çıkışlarını gösteren bir rakım grafiği koyuyorlar. Bunu nasıl yapıyorlar acaba? Bilen biri illaki vardır. Yardımcı olursa bende yola çıkmadan önce yolun ne kadar rampası var vs. bu konularda bilgi edinmek için kullanacağım :)
  Herkese teşekkürler..
   
 2. Halil Emre Ozlu

  Halil Emre Ozlu Kıdemli Üye

  Kayıt:
  22 Eylül 2010
  Mesajlar:
  356
  Beğeniler:
  397
  Şehir:
  Trabzon
  Seviye:
  Ride With Gps (RWGPS) diye bir site var, onu deneyebilirsin, rakım grafiği, harita ve daha bir sürü özellik.. Kendi rotanı çizebilirsin, hatta destekleyen Garmin gibi marka gps aletin varsa turu cihaza atabilirsin... Üye olup rotalarını kaydedebilirsin, boş zamanlarda bir dünya tur çizip, fırsat buldukça hepsini tek tek gerçekleştirebilirsin. Kaç km gittiğini, ne kadar rakıma çıktığını ve bir sürü diğer istatistiği görebilirsin. Grup liderleri için ideal...

  http://ridewithgps.com/
   
 3. Ferhat Köse

  Ferhat Köse Onursal Üye

  Yaş:
  41
  Kayıt:
  13 Şubat 2010
  Mesajlar:
  6.463
  Beğeniler:
  9.206
  Şehir:
  Eskişehir'de yaşıyor
  Bisiklet:
  Bisan
  Seviye:
  http://www.mapmyride.com/
  bende bu sayfayı kullanıyorum.Bir inceleyin anlamadığınız bölüm olursa seve seve açıklarım.
   
 4. #4
  Furkan Yaldızkaya

  Furkan Yaldızkaya Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  12 Aralık 2010
  Mesajlar:
  410
  Beğeniler:
  200
  Şehir:
  İstanbul-Afyon
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  İlginize sonsuz teşekkürler. Adam gibi internete kavuşur kavuşmaz siteleri inceleyip deneyeceğim. Şu an yerleşik düzende olmadığım için edge internet ile takılmak zorundayım. (10kb/sn olarak açıklayayım :D)
  Tekrar teşekkürler..
   
 5. İRŞAD ÇETİN

  İRŞAD ÇETİN Kıdemli Üye

  Kayıt:
  27 Haziran 2011
  Mesajlar:
  281
  Beğeniler:
  123
  Şehir:
  ANKARA
  Seviye:
  Bende Ferhat bey gibi mapmyride yi kullanıyorum. Diğer sitelere göz atma ihtiyacı bile duymadım. Ama adam gibi internet şart :) 1mpbs lik uydunetle çekilmiyor bazen :D
   
 6. #6
  Furkan Yaldızkaya

  Furkan Yaldızkaya Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  12 Aralık 2010
  Mesajlar:
  410
  Beğeniler:
  200
  Şehir:
  İstanbul-Afyon
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Yerleşik düzen şart :D Evime bi dönebilsem herşey çok güzel olacak internette dolaşmak işkence şuan :D
   
 7. Ali Aktürk

  Ali Aktürk Aktif Üye

  Kayıt:
  4 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  149
  Beğeniler:
  27
  Şehir:
  kayseri
  Seviye:
  Saat tipi gps'lere de yüklenebiliyor ma acaba bu program?
   
 8. mustafa akman

  mustafa akman Onursal Üye

  Kayıt:
  6 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  2.368
  Beğeniler:
  3.823
  Seviye:
  yükseklik eğrileri güvenilr değil
  kabaca doğru olarak kabul etmek lazım
  bilginize

  %10 eğim var diye yola çıkıp
  %20 ile karşılaşmak mümkün
  sevgiler
   
  Furkan Yaldızkaya bunu beğendi.
 9. Ahmet Can Yakışır

  Ahmet Can Yakışır Forum Bağımlısı

  Yaş:
  31
  Kayıt:
  8 Kasım 2008
  Mesajlar:
  734
  Beğeniler:
  1.022
  Şehir:
  Denizli
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  ben de ferhat abi'nin önerdiği siteyi kullanıyorum, çok kullanışlı ve faydalı bir site gerçekten.

  ancak dikkat etmeniz gereken 3-5 noktaya mutlaka değinmem gerekiyor:

  1) bu programlarda; şehir merkezinin 1 km. dışına çıktığınız andan itibaren haritadaki bütün mesafelere %10-20 "düzleştirme payı" ekleyin.

  şehiriçinde yolun geçtiği her nokta milimetrik olarak haritaya işlendiğinden bütün mesafeler gerçeğiyle aynı olur; ancak dış yollarda virajların çoğu sayılmaz ve kıvrım kıvrım ilerleyen bir yolun sadece başlangıç ve bitiş noktası işaretlenip, aradaki yol dümdüz bir çizgi şeklinde gösterilir. bu ilk bakışta bir üşengeçlik gibi görünse de; aslında navigasyon cihazlarını uzun yolda rota hesaplarken rahatlatan bir unsurdur. ne var ki mesafe değerlerinin gerçeğiyle uyuşmaması gibi bir dezavantajı da vardır, bu da dediğim gibi fazladan pay eklenerek çözülür.

  2) gideceğiniz rotanın uydu görünümüne de bakın.

  az önce bahsettiğim düzleştirilmiş yolların gerçekte nasıl olduğunu görmenin tek yolu; haritayı uydu görünümüne çevirmektir. bunu yapmak için; mapmyride sitesinde sol üst taraftan "map options" kısmını tıklayarak "satellite" seçeneğini işaretlemeniz yeterli.

  hatta yeri gelmişken belirteyim; "terrain" seçeneğini işaretlediğinizde de rotanızın arazi görünümüne ulaşırsınız; burada gölgelendirme tekniğiyle arazi yapısını inceleyebilirsiniz. zoom yaparsanız yükseklik çizgileri de çıkar, böylece hangi rakımlar arasında tırmanış ya da iniş yapacağızı direkt olarak harita üzerinden görebilirsiniz.

  tekrar uydu görünümüne dönersek; bütün yolları açık gri ya da kahverengi olarak görebilirsiniz. böylece rengine göre; rotanız üzerinde toprak yol varsa onu da farketme şansı yakalarsınız. ayrıca normalde düz çizgi halinde göreceğiniz yolların bütün kıvrımlarını net olarak inceleme imkanınız olur.

  3) teknolojiye çok güvenmeyin, yola çıkmadan önce haritanızı kağıda çizin.

  önünüzde uydu görünümündeki harita, elinizde kağıt kalem; A4 kağıtlara 30'ar ya da 50'şer kilometrelik parçalar halinde rotanızı çizin. yolun bütün kıvrımlarını kağıda aktarmanıza gerek yok; basitleştirilmiş olarak çizebilirsiniz. ancak bu yol üzerinde alacağınız notlarda çok titiz olmanız gerekiyor...

  öncelikle üzerinden geçeceğiniz bütün kesişim noktalarını; yolların birbirini kestikleri açılara özellikle dikkat ederek kısa çizgiler halinde belirtin. içinden ya da yakınından geçtiğiniz bütün yerleşim yerlerinin isimlerini yazın. belli noktalarda kaçıncı kilometrede olduğunuzu işaretleyin. tırmanış, iniş, aşırı virajlı bölge gibi yerleri yolda bulundukları yerlere not alın; rampaların başlangıç ve bitiş rakımlarını belirtin. yol boyunca bir akarsunun yakınından geçeceğiniz yerleri belirleyin.

  yola yanınızda bu kağıtlarla çıktığınız takdirde kaybolmanız, zaman kaybetmeniz, psikolojik olarak sıkıntıya girmeniz imkansız ;)
   
  Furkan Yaldızkaya bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

170120152989.jpg
Merhaba arkadaşlar. Belki bilmeyeniniz vardır diye burada konu açmak istedim. Şuanda Decathlon'un internet sitesinde gözükmediği için müşteriler hep mağazaya geldiklerinde farkediyorlar....
get-good-sleep.jpg
Merhabalar, Bicyling.com'un güzel bir makalesini paylaşıyorum :) Alıntı yapılan metin; 8 Quick Recovery Tricks to Get You Back on the Bike Bisiklet üzerine tekrar çıkmanızı hızlandıracak 8 püf...
juice.png
Eğer sıklıkla kramp sorunu yaşıyorsanız, sebepleri ve çözüm önerilerini bu yazıda aktaracağım. Orijinal link yazını sonunda olacak :) [ATTACH] Eğer krampla yüzleşmişseniz, muhtemelen o...