Haritalama için GPS alıcı?

Konu, 'Elektrik - Elektronik' kısmında Emre Keklik tarafından paylaşıldı.

 1. Emre Keklik

  Emre Keklik Üye

  Kayıt:
  12 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  74
  Beğeniler:
  48
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  Merhabalar,

  Bu aralar istediğim kadar bisiklet süremediğim için, boş vakitlerimde haritalama işine giriştim. Sokak sokak gezip bilgileri openstreetmaps'e yüklüyorum.
  (ek bilgi olarak söyleyeyim, openstreetmaps, google-maps'in aksine kullanıcı tarafından oluşturulan bir haritadır. wikimaps'in aksine GPL lisanslıdır, harita bilgisi bir şirkete ait değildir)

  Her neyse, şimdi, bir tuşuna bastığımda, bulunduğum noktayı kaydedecek bir gps cihazı arıyorum. Doğal olarak ekranı olmasına gerek yok. Görmüş, duymuş olduğunuz böyle bir cihaz var mı?


  Teşekkürler

  GPL: http://tr.wikipedia.org/wiki/GNU_Genel_Kamu_Lisansı
  OpenStreetMaps: http://openstreetmaps.org
   
 2. Edip Dinçer

  Edip Dinçer HTFU!

  Kayıt:
  12 Haziran 2011
  Mesajlar:
  3.769
  Beğeniler:
  5.544
  Şehir:
  Sarıyer, İstanbul
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Emre Keklik bunu beğendi.
 3. Kkazim

  Kkazim Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  10 Mart 2008
  Mesajlar:
  783
  Beğeniler:
  655
  Şehir:
  Bolu
  Seviye:
  Cep telefonu?
   
 4. #4
  Emre Keklik

  Emre Keklik Üye

  Kayıt:
  12 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  74
  Beğeniler:
  48
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  :)
  Doğru, data logger deniyormuş, soruyu sorduktan bir süre sonra öğrendim. Chipset'i neye gore karsilastiriyorsunuz?


  Teşekkürler, ama benim telefonum sadece telefon görevi görüyor.
   
 5. Bahadır Gürel

  Bahadır Gürel Onursal Üye

  Yaş:
  49
  Kayıt:
  7 Haziran 2011
  Mesajlar:
  2.085
  Beğeniler:
  8.182
  Şehir:
  Maltepe/İstanbul
  Adı:
  Bahadır Gürel
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  Merhaba, bende Holux data logger var ve 6-7 aydır dolabımda duruyor, kullanmıyorum. Garmin 500 aldığımdan beridir Holux'a ihtiyaç duymadım. Kusura bakmayın ancak amacınızı tam anlayamadığımdan soruyorum; neden sokakları gezip bir siteye yükleme yapıyorsunuz? Ben Strava sitesini kullanıyorum ve bisikletle turlamış olanların geçtiği yollar segmentler vasıtasıyla adlandırılıp tanımlanmış. Benim ayrıca önceden harita çıkarmama gerek kalmıyor. Örneğin ben hiç Kartepe'ye gitmedim ama Strava'da gidenlerin yükledikleri rotalar nedeniyle bu segmenti çok ince detayına kadar inceleyebiliyorum. Sanırım bu bilgiler işe yaramadı ki ayrıca sokakları gezip bir rota çıkarıyorsunuz, doğru mu anladım?
   
  Emre Keklik bunu beğendi.
 6. #6
  Emre Keklik

  Emre Keklik Üye

  Kayıt:
  12 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  74
  Beğeniler:
  48
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  Yok, yok hayır, maksat sürüş için kendi rotamı çıkarmak değil, maksat aslında rota falan değil, maksat dünyanın haritasını çıkarmak. Çok uzatmadan şöyle bir örnek vereyim:
  Eryaman'daki Aras Kargo'ya gitmem gerekti geçenlerde... GoogleMaps'ten baktım, yerini buldum ve oraya gittim. Meğer yeri değişmiş. Her neyse, yerini bulup eve geldiğimde ilk iş olarak haritada kargonun yerini düzeltmek istedim ki benim gibi haritadan kargonun yerini bakanlar yanlış yere gitmesin, değil mi?

  --Bir kullanıcının yapabilmesi gereken birşey bu, kendi kullandığı veriyi değiştirebilmek, değiştirdiği şeyi de diğerleriyle paylaşabilmek.

  Bu durumda google-map-maker'a girip haritayı güncellemem lazım. Onların haritasını güncelleyerek, ben bu google adlı şirkete yardımcı oluyorum. Peki ben neden kar amacı güden bir şirkete yardım edeyim? Başka bir harita olsa, o haritadaki harita bilgileri sadece ama sadece kamuya ait olsa daha iyi olmaz mı?

  --Bu da benim için önemli olan bir madde. Kullandığım verinin veya yazılımın bir şirketin değil, benim gibi insanların malı olması.

  Bu düşünceleri paylaşan insanlar, tamamen özgür bir harita oluşturmaya karar vermişler 2006'da. Kullanıcılar kendi emekleriyle dünyanın haritasını çıkarıyorlar, ve bunu insanlığın kalanıyla ücretsiz olarak paylaşıyorlar. Ben de bu insanlardan biriyim.

  Aslında bunu bisiklet sürerken yapmak tamamen bir tercih meselesi. Yürüyerek veya otomobil ile de yapabilirim.

  Anlatabildim mi?
  Benim yaptığım, Britannica'ya eklemeleri gereken bilgileri epostalamak yerine, wikipedia'ya yeni bir sayfa açmak gibi düşünülebilir.
  Eğer merak ettiğiniz veya garipsediğiniz bir konu var ise sormaktan çekinmeyin, seve seve cevap veririm. Belki Türkiye'deki yegane openstreetmaps'çilere bir yenisi daha eklenir :)
   
 7. Edip Dinçer

  Edip Dinçer HTFU!

  Kayıt:
  12 Haziran 2011
  Mesajlar:
  3.769
  Beğeniler:
  5.544
  Şehir:
  Sarıyer, İstanbul
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Teknoloji hala aynıysa, günlük kullanım için iki tip chipset olması gerekiyor; bir tanesi MTK diğeri SiRFstar.
  Bunlar da kendi içlerinde dallanıp budaklanıyor.. Yanılmıyorsam SiRFstar'ın en son 4. nesil chipseti çıktı.
  MTK'nin de MTK-II..

  Artık ikisi de birbirine yakın, MTK-II aynı anda 66kanal yakalayabiliyor, SiRFstarIV ise 48 kanal. Bu bir şey fark etmiyor aslında, GPS'ler her seferinde azami 12 kanal yakalayabiliyor zaten. 66 kanal yakalaması demek, eğer halihazırda yakalanmış 12 kanaldan birisi düşerse hemen diğerini yakalıyor. Yani aslında 24kanallı bir GPS'de gayet yeterli olur.

  Ama MTK-II'lerin 66tane yakalaması pil süresini inanılmaz bir şekilde arttırıyor.
  İlk baştaki "sabitlenme" süresi kısaldığından ve "sabitlenmesi" daha kolay olduğundan 40saat boyunca açık kalabiliyor MTK-II chipsetli GPS alıcılar (kullandığım QstarZ ile birebir deneyip gördüm).

  Bir de GPS alıcılardan yürüdüğünüz yolu birebir yansıtmasını beklemeyin.. Özellikle binalar arasında yürüyecekseniz, hatalı bir çok veri elde edeceksiniz.
  http://www.gpspassion.com/fr/articles.asp?id=258 şu sayfadaki haritaların benzerlerini elde edeceksiniz muhtemelen.. Haberiniz olsun =).
   

İlginizi Çekebilir

upload_2016-5-10_14-56-31.png
İki hafta önce yol grubuyla buluştuğumda benim yaşlarda Serdar adlı bir arkadaşın bir iki ay önce koroner bypass ameliyatı olduğunu öğrendim. Doktorunun tavsiyesi üzerine sahilde çok düşük tempo...
IMG20150818130625.jpg
şikayetimden ayrı olarak ortaya çıkan bi zımbırtı. benim rahatsızlığım sağ omzumda oluşan ağrıydı. rahatsızlığımın değişik bi ismi vardı da unuttum. baya değişik bişeydi doktor söylediği gibi...
upload_2017-1-21_18-12-7.png
Geçen yıl Temmuz'da enerji kaynaklarımızı ve bunları nasıl geliştireceğimizi açıklayan bir konu açmıştım: Güç bölgeleri "anlayacağımız dilde" ne anlama geliyor? Aerobik dayanıklılık Laktat eşiği...