Hareketli parçaları hangi süre/km ile değiştiriyorsunuz

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.464
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bisiklet endüstrisi bisiklet parçaları için bir ekonomik ömür biçmiş. Tarife zincir için kullanıma göre 1500-3000 km, ruble için 5000 km, göbekler için 20000 km şeklinde devam ediyor. Sanırım bu durum araba firmalarının her 10000 km de bir büyük bakımdan geçmesi gerek şeklinde görünüşte bilimsellik özde ise tüketiciden para tokatlama ilüzyonu ile açıklanabilir. Ben açıkcası sürelerin bu kadar kısa olacağını düşünmüyorum. Şu darlıkta bir parçanın ekonomik ömrünün sonuna kadar kullanılması taraftarıyım. Bisikletin üzerindeki parçaları aynakol hariç oda kişisel bir tercih gereği değiştirmedim. sadece bu yıl 6000 km yapmışlığım vardır. Üç yıldır aynı bisikleti kullandığıma göre 12-15000 km dir aynı parçaları kullanıyorum. Mesela zincir shimano hg 53 ölçtüm biçtim bir uzama durumu yok. Kişisel kullanımım kesinlikte kurallı ve sakin, asfalt üzeri, çamurdan mümkün olduğunca uzak. Çember, teller, furş takımı, göbekler, aynakol, attırıcı/arttırıcılar, ruble, zincir için değiştirme periyodunuz nedir. Acaba benmi süreyi fazla uzatıyorum. Bir karşılaştırmaya ihtiyacım var.

Scudo

Max Torque

Forum Bağımlısı
Tepki
800
İsim
Hüseyin Gündoğdu
Bisiklet
Kron
Zincirimi 5000 Kmde,
Ruble ve aynakol 2000 km civarında değişti. ama 3000km daha giderdi diye düşünüyorum.
Orta göbek 5000 km civarında değişti.
Arka aktarıcı vs STI kollar bozulana kadar devam gibi duruyor :).

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
Bisikleti Alalı 2 ay sonra 3 yıl olacak... Aynakol Orjınal Xct duruyor üstünde ama biraz yamuldu gibi:D 18400 km yaptım onunla...Yılda 6 8 bin km yapıyorum zinciri sürekli değiştirirsem boş masraf ömrünü tüketene kadar kullanma taraftarıyım..İlk Zincirimi 6 7 bin km'de Rubleyle beraber değiştirdim yeni taktığımız zincir atlama yapmıştı.Sonra tecrübe edindim zincir 2 3 bin olunca mecbur rublede değişecek.Bisiklet tam 2.yılında orta göbek,zincir+rubleyi değiştirmiştim 13500 kmydi o zaman..Şuan 5000 kmye yaklaştı o değiştirdiğim parçalar..Lastik dersen lastik hastalığım var aldım 3 4 set:D ama hepsini 5000 km kullandım en az en fazla 9700 km...Pabuçları dersen Baradıne kullanıyorum v fren 7 8 bin km gidiyor sonra kanalları gözükmeyince atıyorum çöpe.Şuan ki hali (link)

• Beğen
Tepkiler: mehmetsunu

Osman Kıtay

Forum Bağımlısı
Tepki
1.091
Bisiklet
Fuji
Ruble ve Zincirimi aynı anda yaklaşık 6.000 km de değiştiriyorum.
Aynakol ise (Alivio) 25.000 km oldu. Kısmetse 1 ay sonra o da değişecek.
Ön ve Arka göbekler, Ön ve arka aktarıcılar da 25.000 km oldu. Ön aktarıcım XT ve sıkıntısı yok. Arka aktarıcım olan Deore de sadece makaraları değiştirmem yeterli.
Ayhan usta (Metin Bisiklet) Arka göbeğin (Shimano RM-65) değiştirilmesi gerektiğini söylüyor. Başka bir ustada önümüzdeki ay göbeği açtırıp, baktıracağım. belki sadece bilyaların değişmesi yeterli olur.

Önümüzdeki ay değişecek parçalarım;
Aynakol + Göbek
Ruble
Zincir
Vites Kolları (9 lu sisteme geçtiğimden)
Arka aktarıcı makaraları

• Beğen

Birtan Kolburan

Daimi Üye
Tepki
235
Bisiklet
Specialized
3000 km de ruble ve zinciri değiştirdim sadece.zincirde uzama vardır mecbur rublede değişti tabi

• Beğen

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Son zincirim biraz kısa ömürlü oldu, 2000km. Eğer onu çok eskitmeden değiştirirseniz, geriye sorun kalmıyor. Bütün dişlilerin ömrü oldukça uzun.
Vites kolları genelde ömürlük.
Telleri ve kabloları yılda bir değiştirmeye çalışıyorum. Lastikleri ömrü bittiği zaman. İç lastiği 2. patlaktan sonra...

Geri kalan tamamen keyfi.

• Beğen

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
@mehmetsunu

Ben de Ayna kol yaprakları için 20000 km gibi bir ölçü duymuştum. Siz bu rakamları nereden öğrendiniz ?

mehmetsunu

Tepki
13.464
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@caner ünsal

Hangi kaynak olduğunu şimdi hatırlamıyorum. En doğru karar kişisel kullanıma göre kullanım ömrünün belirlenmesi.

phrygian

Halaybaşı
Tepki
559
İsim
Ali Burak
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
her zaman şüphe duyduğum rm 65 göbeklerim 15bini doldurmak üzere, onları da sırf kıllandığım için değiştireceğim, uzun bir turda canımı sıkmalarını istemem. diğer parçaları ise ancak kullanılmaz hale geldiği zaman değiştirmeyi düşünüyorum.

• Beğen

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Zincir uzamasi olursa zincir degistiririm. Geri kalan ne varsa ya problem cikardiginda yada ust segment alacak param/firsatim oldugunda :)
Bisiklet 1,5 yasinda. Aldiktan 7 ay sonra aynakolu (2400 km civari), kirilan zincirin kisa dusmesi ve bakla bulamama nedeni ile 8. - 9. ay civarinda (2600 km civari) zinciri degistirdim. Cam nedeni ile yarılan lastikleri yeniledim (3000 km civari). 1,5 ay once tamamen kendi salakligimdan kirilan arka vites aktariciyi degistirdim (5000 km civari). Yakinda arka vites telini degistiririm muhtemelen, tel tel kirilmaya baslamis.
Ic lastikleri gerektikce yeniliyorum. 9 yamaya kadar kullandigim oldu...
Gerisinide ileride gorecegiz. Temizligini yagini vb. ihmal etmemeye calisirim. Parcalarida kilometreye gore degil, omrune - ihtiyacina - sorun cikmasina bagli olarak degistiririm :)
Musrifligin alemi yok, yarisci degilim ki ben surekli max. performansta tutayim bisikleti ;)

Cyclist999

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Harun Sayı
Bisiklet
Giant
Benim mtb nin rublesi ve arka göbeğe entegre olmasını sağlayan parça eğilim bükülmüştü hala kullanıyordum, zincir kırıldı, tamir ettirip kullandım illallah dedi mtb :D arka aktarıcının artık ayarı hemen kaçıyordu, en son komple satıp yol bisikletime bütçe yaptım, yol bisikletiminde tiagra orta göbek rulmanları ölmüştü değişti, zincir uzadı atmaya başladı değişti, ruble zincir değişince değiştirdim, arka aktarıcı daha gidiyor bakalım, arka ve ön göbek iyi durumda değil, aynakol hafif rotasyon bozuldu :S Km ler aklımda değil maalesef, sayaçta olacak.

Turan Babacan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.341
Bisiklet
Bisan
Bunu profesyonel yarışlarda yarışan kişiler veya parası gani gani olanlar hesaplar. Bisiklete bir parça takacam diye canını dişine takanlar ancak parça bozulunca tamir ettirir mecbur kalınca anca değiştirir. ^^

Reahax

Daimi Üye
Tepki
250
İsim
Recep
Bisiklet
Cannondale
Bisikleti alalı 2.5 ay oldu henüz değişiklik yapmadım. Zincir ölçme aleti almak lazım, zinciri zamanında değiştirince diğer parçaların ömrünü uzatmış oluyoruz eğer yanlışım yoksa :)

• Beğen
Tepkiler: Kerim BEŞER

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Recep M.

Zincir olcme aleti pratiktir. Ancak almanizda sart degil. Sonucta bakla boyu 1 inch tir. Cetvelle olcebilirsiniz, aynakol buyuk disliye alyan yontemi ile olcebilirsiniz. Forumda bakarsaniz bu konular mevcut ;)

• Beğen

S.Koca

Forum Demirbaşı
Tepki
379
Bisiklet
Fuji
Orta göbek ömrü ne kadardır tahminen? BB-UN mevcut 10 bin km üzeri yol gitmişimdir rahat. Bir de arkada 8'li kaset var bunu 9'lu yapmayı düşünüyorum ama arka göbekte uyumluluk sorunu olabilir mi ki o da bisiskletle(fuji absolute 2.1) gelen no name bir ürün. Şu an devam eden bir sorunu falan da olmadığı için değiştirmek istemiyorum böyle bir risk varsa yine 8'li kaset alacağım.

hayatçokgarip

Daimi Üye
Tepki
348
İsim
Deniz
Bisiklet
b'Twin
Benim bisikletim de 6000 kmyi biraz geçti. Çoğunluk asfalt üzerinde düz yolda kullandım. Yukarıda yazılanlara bakacak olursam 3000 kmde ruble ve zincir değiştirmek vs. bana çok pahalıya patlar.

Normal kullanan biri bile ayda 500 km yapıyordur en azından. Bu durumda 6 ayda bir malzeme değiştirmek, bence bisikletin ucuz ve tüketim karşıtı bir araç olmasına tamamen ters. Bisikletimi sıklıkla temizlemeyi ve bakım yapmayı çok seviyorum ama sıklıkla malzeme değiştirmek doğru gelmiyor.

11 veya 12bin km sonrasında ruble değil de zinciri değiştiririm heralde.

• Beğen
Tepkiler: ModernOblomov

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@hayatçokgarip
3bin km bana da cok az göründü. Yazın zaten haftada 300 400 km gidiyorum en azından. Motor mu alsaydim napsaydim :D :D

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@mehmetsunu

2014 mesajın gözümden kaçmış zinciri zamanında değiştirenin kafası ağrımaz, zincir cetveli ile, aynen kontrol şarttır ,3 ayda bir ...
işi garantiye almaca diye buna denir..

mehmetsunu

Tepki
13.464
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Kudret Kurtcebe

kudret abi açtığım her üç konudan ikisi ya ekonomi, ya pahalılık. Artık ne kadar darlandıysam.