Gidon Boğazı

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Yukari dogru genisleyen bi adaptor var dostum daha gecen gun burada bi arkadas kullandi ondan bi bakayim o konuya sana pasliyayim

(link)

• Beğen
Tepkiler: mustafa özkan
Scudo

bysutcu

Aktif Üye
Tepki
208
İsim
Yusuf Emre
Bisiklet
b'Twin
image.jpeg Kelebek gidon almayı düşünüyorum ama 25,4 mü 31,8 mi uyumlu çözemedim hesabı neye göre yapacam

Dosyalar

Hastateker

Forum Bağımlısı
Tepki
772
İsim
Osman Özgün Yıldız
Bisiklet
Trek
Merhaba arkadaşlar.
Bisikletimin gidon boğazı eski vidalı tip. Flat barı kelebek gidona çevirirken barı tutan 2 vida yalama oldu
Hemde be biçim yalama bildiğiniz diş kalmadı daire oldu içi.
Ben bu gidon sorununu 2 şekilde bir çözüm getirmek istiyorum.
1.vidalı gidondan kurtulmak gidon adaptörü ile
2.yeni bir vidalı gidon almak.
İnternette aradım bulamadım sinir oldum sizden yardım istiyorum.
Lütfen el atın bi:)

Hastateker

Forum Bağımlısı
Tepki
772
İsim
Osman Özgün Yıldız
Bisiklet
Trek
@SerkanH
Hocam sorun çözüldü.
Gidon boğazı adaptörü ile sorunu çözeceğim.

Bu ikisi ile sorunu halledeceğim artık

• Beğen
Tepkiler: Tayfun Sezer

emre önen

Daimi Üye
Tepki
461
Bisiklet
Motobecane
@Hastateker
bence boş yere para harcama
çözüm:
bir tornacıya git
genelde o vida m8 olur bozulan kısmı 8.5 matkap ile delip m10 kılavuz çeksin
daha sonra cıvatanın boş geçtiği kısmı Ø10.5 matkap ile , kafasının gömüldüğü kısmı Ø18 mm matkap ile delip genişletsin ki cıvatanın kafası bu deliğe rahatça sığabilsin.
hırdavatçıdan da uygun boyda m10 allen başlı bir cıvata satın al
işlem tamam.

Hastateker

Forum Bağımlısı
Tepki
772
İsim
Osman Özgün Yıldız
Bisiklet
Trek
@emre önen
Hocam tavsiyeniz için teşekkürler.
Evde darbeli matkap ile denedik vida dökme olduğu için bir işe yaramadı malesef. Kapağa da zarar verdik vidayı genişletelim derken. O yüzden bu daha güzel bir çözüm olacak. Teşekkür ederim

Migel

Daimi Üye
Tepki
431
İsim
Migel
Bisiklet
KTM
Civata aşırı sıkılmış sanırım.Sıkılırken zarar vermiştir dişlere.Gidon alüminyum olduğundan bu durumda dişleri sıyrılan genelde gidon olur.Civatadan daha sert bir malzeme olsaydı genelde civata diş sıyırırdı.Civata içinde mi kaldı tam anlamadım olayı o yüzden yorum da yapamıyorum.

• Beğen
Tepkiler: Hastateker

Hastateker

Forum Bağımlısı
Tepki
772
İsim
Osman Özgün Yıldız
Bisiklet
Trek
@Migel
Hocam vida gram dönmedi. Ne sağ ne sola. Ve de içinde kaldı evet.
Bizde babamla aynı yorumu yaptık. Vida dökme demir olduğu için fazla sıkılırken içerde diş yemiş veya pedal\sele gibi kaynamış olduğunu düşündük.
@emre önen in
dedigi gibi yapmaya çalıştık vida 1 mm bile delinmedi.
Son çare bu oldu. Biraz para gidecek ama yapacak bir şey yok maselef.
Yorumunuz için teşekkürler2

Migel

Daimi Üye
Tepki
431
İsim
Migel
Bisiklet
KTM
Uygun matkap ve matkap ucu ile delinir.Sertleştirilmiş malzeme değildir gidon boğazı sanırım.Eğer sertleştirilmiş olsa delersiniz ama diş çekemezsiniz.Bence bir atolyeye gidip bir de orada denettirin.Civatayı takmadan önce dişlerin olduğu kısmı yağlayıp o şekilde takmak uzun zaman sonra kaynama yapmasını engeller.Aklınızda bulunsun.

• Beğen
Tepkiler: Hastateker

Hastateker

Forum Bağımlısı
Tepki
772
İsim
Osman Özgün Yıldız
Bisiklet
Trek
@Migel
Bu deneyimi bisikletin üzerindeki pedalları çıkarırken yaşadım. Deneyimliyim o konuda :)

Hkiray

Üye
Tepki
6
İsim
Hakan
beyler ıyı geceler aramakta oldugun gıdon ve gidon bogazı CARRARO SPORTIVE 226 kının aynısı (link)
bu arada gıdon elcıklerıde cok hoş ınternetten arayıs yaparken nasıl ısımlendırmelıyım bu gıdonu
tesekkur

cyling35

Üye
Tepki
51
İsim
ayberk
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Şehir - Tur
herkese selamlar ben bisikletime yeni bir gidon alıcam fakat bu 100 mm 110 mm ve çap 25,4 31,8 meselesi nedir detaylı bir şekilde biri anlatabilir mi lütfen ? her gidon her gidon boğazına olur mu yok bu ölçüler mi önemli ve nasıl ölçülür acaba ?

alinahit

Aktif Üye
Tepki
251
İsim
A.Nahit Çağ
@cyling35

100 ve 110 mm hiç dikkatimi çekmedi; ama gidonun et kalınlığı sanırım.

25,4 ve 31,8 gidon kalınlıklarıdır. boğaz, bu ölçülere uyumlu olmalıdır. 31,8 lik boğazı aparatlarla 25,4 ölçüsüne getirilebiliyor; fakat tersi mümkün değil.

@Hkiray

biraz geç olacak ama yine birilerinin işine yara belki diye cevaplayayım: açılı gidon boğazı oradaki. gidon ise düz gidon işte ;)

cyling35

Üye
Tepki
51
İsim
ayberk
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@alinahit hocam teşekkür ederim ilginiz için sağolun ama ''et kalınlığı'' gibi terimler yerine benim anlayabileceğim şekilde açıklarmısınız çünkü ben konuya tamamıyla vakıf değilim :D ben bi gidon alıcam ve alıcağım arkadaş bana her türlü gidon boğazına uyar dedi ben afx 5000 kullanıyorum yani her türlü gidon kalınlığı ne olursa olsun gidon boğazına uyar mı ve bunlar nerelerinden nasıl ölçülüyor acaba ?

alinahit

Aktif Üye
Tepki
251
İsim
A.Nahit Çağ
et kalınlığı: (link)

alacağın gidon için "her türlü gidon boğazına uyar" demek, yanlıştır. öyle bir şey yok. eldeki gidonun ölçüsüne bak ona göre al.

cyling35

Üye
Tepki
51
İsim
ayberk
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@alinahit ben o anlamda sormamıştım veya yanlış sordum ama hallettim mevuzuyu bir şekilde.

Tepki
13
Merhaba Bisikletforum.com sakinleri. Bisikletim sedona 300 ve bisikletimin gidon boğazı yüksekliği ayarlanabilir tiplerden. Yani şu aşağı yukarı oynayanlardan. Ancak gidona biraz asıldığımda ilk olarak gidon boğazının ek yerlerinden çıt çıt diye ses geliyor. Sanki elimde kalacak gibi. Bir de gidon boğazı biraz ağır gibi geliyor bana.

Sadede gelecek olursam yeni bir gidon boğazı almayı pilanlıyorum ancak hangi tip ve hangi ölçülerde almalıyım bu konuda net bir bilgiye sahip değilim.

Bilgisi olan arkadaşlardan yardım talep ediyorum.

Tensili gidon boğazı örneği: