Hantal bisiklet

K.Burak

Daimi Üye
Tepki
103
Bisiklet
Giant
Merhaba,
Giant Roam 1 bisiklete sahibim ama bisiklet çok hantal geliyor bana. Bu bisikleti almadan önce (link)bisiklet kullanıyordum ama bu bisiklette onun akıcılığını hissetmiyorum. Bende bu yüzden göbekleri değiştirmeyi düşünüyorum. Shimano XT HB-M765 marka göbek alacağım . Acaba göbekleri değiştirdikten sonra bu hantallığı gider mi ? Başka neyi değiştirmemi önerirsiniz.

Scudo

MuhammedD.

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Salcano
Hantal derken bisikletin ilerlemesi mi sorunlu yoksa ağırlığı mi fazla?

Özgür Türker

Daimi Üye
Tepki
236
Bisiklet
Bianchi
Hantallık, dişli veya kalın lastiklerden kaynaklı olabilir mi ? Ya da lastik hava basıncı düşükse de olabilir. Sürtünme ve hantallık konusunda en önemli şeyin başında lastikler gelir.

Lastik değilse ve bisiklet yeniyse göbek ve pedal yataklarında sürtünme biraz fazla olur. Bu sürtünme, rodaj dönemi bitince azalır. Rodaj bittikten sonra da km yaptıkça daha da azalır. Rodaj dönemi(Yaklaşık ilk 1000 km ) bitince birkaç kez, güvenli, uzun ve eğimli bir yolda yüksek hız yapın (yaklaşık 50-60 km/saat) civarlarında. Hız için güvenlik tedbirlerini unutmamak lazım.

Yüksek hız, rodaja ek olarak göbek gibi yataklardaki metal yüzey pürüzlülüğünü daha fazla azaltacak, dolayısıyla sürtünmeyi azaltacaktır. Bir kere hız denemesi yeterli olmayacağından bunu bir kaç kez yapın.

can demir

Üye
Tepki
13
Hocam hantallık bisikletin aerodinamisi ile de alakalı olabilir . Mesela gidon çok yukarıda olabilir çok aşağıda olabilir sele bu şekil ayarsız olabilir . Ayrıca süspansiyon da buna bi etkendir . Arkadaşların dediği gibi lastik basınçları dönüşlerini oldukça etkiler . Ayrıca 1 ay önce Novatec 6 Bold göbek seti aldım .
Linkteki göbekler;
(link)

Oldukça memnunum ön 2 rulman arka 4 rulmanlı ve bisikletin akıcılığını ciddi şekilde etkiliyor tavsiye ederim :)

K.Burak

Daimi Üye
Tepki
103
Bisiklet
Giant
Kusura bakmayın uzun süre cevap gelmeyince takip etmedim konuyu.

@MuhammedD.

Hantal'dan kastım ilerlemesi, hızlanması iyi değil.

@Özgür Türker

Teşekkür ederim yardımınız için. Lastiklerim fazla kalın değil ve dişli sayılmaz(hem asfalt için, hem arazi için).Dediğiniz gibi hızlı süreceğim. Daha önce sanırsam 1990 model, Peugeot Origin kullanıyordum aralarında çok fark var.Eski bisikletim yağ gibi gidiyor diyebilirim.

@Can DEMİR

Bende öyle düşünüyordum. Bisikletim tur bisikleti diye geçiyor ama kadro dağ bisikletine kadrosuna daha yakın.Lastik basıncına dikkat ediyorum. Onla alakalı olacağını düşünmüyorum. Tavsiye ettiğiniz göbeği iyice araştırayım. Teşekkür ederim öneriniz için.

@Mert Ahmet

Eski bisikletimle, bu bisikleti kıyasladığımda bacaklarımın hantal olmasıyla alakası olmadığını görüyorum. Ayrıca bacaklarım o kadar hantal değil, iş görür yinede :)

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@Burak Küçük

Göbekler ve çok dişliyse lastikleri değiştirirseniz yeterli olacaktır.