hangi yol bisikleti gidonu ve gidon genişliği?

Uğur Ece

Daimi Üye
Tepki
30
Bisiklet
Kron
carraro cr022 race yol bisikletimin gidon sargısı çok eskidi, ben de değiştireceğim ama gidonum da kötü aynı zamanda, gidonu da değştireyim de orta-iyi kalite birşey alayım dedim. tip olarak kesinlikle compact tip gidon olacak. şu iki model güzel, uygun gözüküyor:

ritchey wcs logic II (163 tl) (link)

fsa carbon pro compact 305 (157 tl) (link)

bu iki gidon hakkında bilgisi, duyumu olan, kullanan var mıdır? hangisini önerirsiniz?

ritchey biraz daha iyi yorumlar almış yurtdışı sitelerde, ama minimal bir fark var fsa'yla arasında. lakin ritchey alüminyum olmasına rağmen fsa'dan net daha hafif. 42 cm değerleri; ritchey 249 gr, fsa 294 gr. bu kısmı hakikaten çözemedim.

bu iki modelden başka compact tarz yol gidonu tavsiyesi de alabilirim maksimum 200 tl bandında olmak kaydıyla, ama türkiye'den alırsam çok daha güzel olur benim için çünkü taksit imkanı var yurtiçinde. erdoğanlar bisiklet 8 taksit yapıyor, benim için çok önemli bu kısım malesef :l

bir de 40 cm ve 42 cm genişlikten hangisini almalıyım acaba? daha dar gidon ne avantaj sağlar, daha geniş gidon ne avantaj sağlar hiçbir bilgim yok hakikaten hatta şuan bisikletin üstündeki gidonun genişliğini de bilmiyorum.

cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

Scudo

Uğur Ece

Daimi Üye
Tepki
30
Bisiklet
Kron
teşekkür ederim sağolun bunu görmemiştim..

Kadir Eskici

Forum Bağımlısı
Tepki
1.706
İsim
Kadir
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Ben bu ikinci linkteki fsa gidonu kullanıyorum. çok memnunum. Kesinlikle esneme yapmıyor. Tavsiye ederim.

Uğur Ece

Daimi Üye
Tepki
30
Bisiklet
Kron
@kadireskici

ergonomisi nasıl acaba? drop kısmı çok aşağıda değil di mi? çok eğilerek sürmek beli öldürüyor hakikaten.

Kadir Eskici

Forum Bağımlısı
Tepki
1.706
İsim
Kadir
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
cok aşagıda degil. hatta gidona biraz yakın diğer modellere göre. compact model olduğu için rahat.

serkkan

Forum Demirbaşı
Tepki
240
Gidon alırken omuzlarınızın ortasındaki kemikler arası mesafeye göre ölçü tercih etmelisiniz , örmeğin ben 1,90 boy a 46 cm omuz genişliği ile 46 lık gidon aldım ve rahat ettim , 44 de göğüs kafesim biraz daraldı ki buda uzun turlarda problem olur.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Şiren

Silivrili

Daimi Üye
Tepki
129
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bisiklet mağazasından gidon alırken, gidonu ortasından tutup uçlarını omuz kemiklerinize dayarsanız çok etkili bir yöntem olur gidon genişliğini ölçmek için, metreye falan gerek kalmaz.

3rsin

Daimi Üye
Tepki
194
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
pro peloton genelde aluminyum gidon ve gidon bogazi kullaniyor. nedeni: dusmede,carpmada karbon liflerin daha kolay hasar gordugu. bu konuda aluminyum daha saglam.

Silivrili

Daimi Üye
Tepki
129
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@3rsin

Doğru mudur? o_O

Uğur Ece

Daimi Üye
Tepki
30
Bisiklet
Kron
@Oguz_

evet doğru. mesela turcuların bisikletleri %99 oranında alüminyumdur. alüminyum değilse de çeliktir. karbon kullanılmaz. hem düşmelerde vurmalarda kırılma ihtimali daha fazla, hem de kırık, çatlak olduğunda tamiri çok daha zor, özel bir kaynak gerekiyor karbon için ve her tamircide de yok o.

u.uçar

Üye
Tepki
12
İsim
Ufuk
Bisiklet
Mosso
Arkadaşlar ideal bisiklet direksiyonu (gidon) uzunluğu kaç cm olmalıdır? Yani sizi yormayacak, rahat kullanımı olan, kontrolü ta tam sağlayacak, dengede proplem oluşturmayacak ve dar yerlerden de geçişe müsaade edecek uzunluk kaç cm olmalıdır.

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.463
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@u.uçar Duruma ,yol tipine göre değil de sizin vücut ölçülerinize göre uygun olan gidon daha sağlıklı olur diye düşünüyorum.

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.463
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Katlanır mı? MTB mi ? Şehir mi? Yol mu ?

Yol bisikletinde örnek vermek gerekirse omuz kemiklerinin ölçümü bir uçtan diğer uca ideal gidon genişliğini veriyor. Hakimiyet yol bisikletlerinde daha çok gidon boğazı ile alakalı.

u.uçar

Üye
Tepki
12
İsim
Ufuk
Bisiklet
Mosso
@trainspotting35

Omuz kemikleri derken bir uçtan bir uca omuzumuzun toplam uzunluğunu mu (metre ile ölçümü dıştan dışa cm ) kastediyorsunuz. Şehir bisikleti mossa katlanır 26 jant bisikletim, bu arada.

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.463
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@u.uçar

Yol bisikletleri için yöntem böyle ama şehir bisikleti için birşey diyemeyeceğim. Ben de yeni katlanır bisiklet aldım ilk turumda sıkıntı yaşamadım kollara ağırlık çok binmediğinden dolayı büyük ihtimalle. Yol bisikletine oranla aşırı dik bir oturuş pozisyonu söz konusu.

Omuzların açık olmaması yol bisikletinde aynı zamanda rüzgarı kesmesini önlemektir. Şehir bisikletinde böyle bir kaygı olmayacaktır kuvvetle muhtemel.

u.uçar

Üye
Tepki
12
İsim
Ufuk
Bisiklet
Mosso
@trainspotting35

Tamam o zaman örneğin omuzumuz 50 cm ise gidon genişliğinin 50 cm olması yeterli. Tabii katlanır bisiklette dik duruş var. Zaten amaç hız değil burada öbür türlü kamburlaşıp hız yapıyorsun vs. bu da omurga bozukluklarına yol açıyor ilerde. Amaç bura da zaten rahat etmek nispeten dik durmak ve arabanın bagajına bisikletin sığması. Ben sadece yarı gezi/yarı spor/hobi amaçlı kullanıyorum. Ulaşım amaçlı değil.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@u.uçar
Bu ölçek drop bar / yol gidonu için geçerli. Düz gidonda tutuş şekli ile drop barda tutuş şekli çok farklı. Kabaca en az omuz genişliği + 2 avucunuzun genişliği gibi bir formül uygulamalı. Yoksa kollar çok sıkışık kalır.

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.463
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@u.uçar Berk bey'in dediği gibi bu ölçü şekli yukarıda da belirttiğim gibi sadece yol bisikleti için geçerli.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato