Hangi parçayı geliştirmeliyim?

kafnun

Üye
Tepki
76
İsim
Sefa Bulut
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba arkadaşlar, bu yaz bisiklet sürmeye başladım. Şu an Carraro Big 929 kullanıyorum. Karabük'te okuduğum için bisikleti buraya getireceğim. Ancak kışın bisiklet kullanımı konusunda bilmediğim şeyler olduğunu düşünüyorum.

Bana hem kış için bisiklette ne gibi değişiklikler yapmam gerektiğini, hemde bu parçalardan hangisini değiştirirsem daha iyi olacağını söylemenizi istiyorum.

Ayrıca lastik konusunda yapmam gereken bir şey var mı yoksa bu lastikler kışın işimi görür mü?

Şimdiden teşekkürler.

• KADRO : ALÜMİNYUM 1.1/8" YARI ENTEGRE
  • MAŞA :29"SUNTOUR XCM RL 100mm GİDONDAN KİLİTLİ
  • SELE SELLE ROYAL 2058HRN
  • KRANK TAKIMI :SHIMANO ACERA FCM391 44x32x22
  • ARKA DEĞİŞTİRİCİ :SHIMANO DEORE SHADOW
  • ÖN DEĞİŞTİRİCİ :SHIMANO ACERA
  • VİTES KOLU :SHIMANO ACERA SL-M390 3X9
  • FREN :SHIMANO BRM355 HİDROLİK DİSK
  • LASTİK :MICHELIN 29X2.10 54-622 COUNTRY RACER
  • JANT :29'' CARRARO ÇİFTKAT ALÜMİNYUM 32H DİSK

Scudo

Uğur Sabuncu

Daimi Üye
Tepki
327
İsim
Uğur Sabuncu
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
(link)

(link)

Konuyu okuyabilirsin.Ama şimdi başlasam sıralama Lastik -Jant Seti-Süspansiyon-Vites Seti şekilnde olur en son bi kadro edinirdim.

[Ama lastiklerin güzel 2012-2013 de CST lastik vardı bence değişmene gerek yok]

Ayrıca şunuda sorayım ne kadar geliştirmek istiyorsun ?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@kafnun Bisikletinde eksik yok fazlası var. Bakımlarını yap, Kumdan, çamurdan, tozdan arındır. Başkaca bir şeye gerek yok.
Lastiklerinde iyi. Sadece kış koşullarında özellikle yağışın ilk anlarında çok dikatli ol ( yerler çamurlaştığından ) ve en önemlisi kış koşullarında hız azaltmak daha dikkatli olmak. Bisikletin tek eksiği çamurluklar olacaktır. Alt üst yağmurluk ve üşümemek için kış tarzı bisiklete has giyim tercihin olsun.

kafnun

Üye
Tepki
76
İsim
Sefa Bulut
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Uğur Sabuncu fiyat olarak soruyorsanız 500 tl gibi bir geliştirmeden bahsediyorum. Yavaş yavaş yaparım kalanını diye düşünüyorum.

Uğur Sabuncu

Daimi Üye
Tepki
327
İsim
Uğur Sabuncu
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bütçenizi biraz daha zorlayabilir ama o zaman kesinlikle jant setini komple değiştirin fazla kullanmadan çıkanı satarsanız ufak bir getiriside olur.Çünkü çemberler ve teller gerçekten kötü

kafnun

Üye
Tepki
76
İsim
Sefa Bulut
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Uğur Sabuncu önerebileceğiniz jant seti vardır umarım. Çünkü dediğim gibi 3 4 aydır bisiklet kullanıyorum, fazla bilgim yok.

Uğur Sabuncu

Daimi Üye
Tepki
327
İsim
Uğur Sabuncu
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti

Mesela denediğim ve gözlemlediğim bi jant seti rulmanlı akıcı fiyat/performans/ağırlık üçlüsünde güzel 1 sene kullanım içerisinde akort ihtiyacı bile duymamış bir jant seti =)

[Not:Sizin bisikletinizin üzerinde centerlock disk frenler var bu 6 vidalı sistem kullanıyor disklerinizi değiştirmeniz gerekir.]

BF Okuru

Üye
Tepki
2
güzel bir jant seti alabilir ve maşayı değiştirebilirsin. xcm baya bi ağırdır. 2 kg nun altında bir maşa alsan jant setinde de 1.7kg nun altına inebilirsen sanırım 1kg ya yakın hafifleyebilirsin. havalı bir maşa çok daha düzgün çalışır mtb den alacağın keyfi yükseltir. yeni jant setide akıcılıklarıyla daha iyi hissettirebilir sürüşte.

aslına bakarsan çokta gerek yok yükseltmeye fakat beni şurası rahatsız ediyor burası yetmiyor diyosan o seni rahatsız eden parçayı yükseltebilirsin. benim gözüme batan illa değişecekse ilk olarak maşa ve jant.

aynakoluda hollowtech li deore aynakol ile değiştirirsen yaklaşık yarım kg daha hafifler.

kafnun

Üye
Tepki
76
İsim
Sefa Bulut
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Peki önerebileceğiniz bir sele var mı? Üzerindekine de alıştım fakat 1 saat sürüşten sonra yine de rahatsız edebiliyor.