Hangi işlemciyi kullanıyorsunuz?

İşlemciniz Hangisi?

• Toplam katılım
    144

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
şuan core Q6600 dört çekirdek kullanıyorum
pentium 4 ve t5500 kulldım intelde mutluyum ;)

Scudo

Mustafa Acar

Keep going...
Tepki
548
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
İntel kullanıyorum 4 sistemimde de...ama amd taraftarıyım...
Neden derseniz.Gördüğüm bir test den bahsedeyim....
bu yaz arkadaşımın çalıştığı bi firmaya gittim, onu almak için..gittiğimde beni direk olarak servis odasına götürdü..2 açık sistem vardı.gigabyteın c serisi 2 anakart..15-20 dk sonra şirketteki herkes servis odasına geldi..
2 sistemide çalıştırdılar.xp yüklü sistemler..herşeyleri aynı.ramler..powerlar...sadece bir şey farklı.İşlmeciler..birinde amd diğerinde intel....

iki sitemide 15 dk stabil olarak bıraktılar..sonra işlemci fanlarını durdurdular..arkadaş beni geriye doğru biras çekti anlamadım başta..execelden bi tür işlem yasdılar ..işlemciler hesap için tam yükte çalışmaya başladı...
4 dk sonra 92 dereceye varan sistem aniden patladı..masanın ortası yanmaya başladı ..hemen söndürdüler..2 sistem hala işleme dewam ediyor.sıcaklım 120....kısa vakit sonra oda sistemi kitledi ve başdan başlattı...

bilin bakalım patlayan işlemci ne idi...tabikide intel....85-86 derecede sistemi kitledi ama restart vermedi..amd fansız olarak 120 de haal işlem yapıyordu....
işte bu yüsden bi gün pc min elimde patlamaması için AMD diyorum...

deli kadir

Forum Bağımlısı
Tepki
519
ben bikaç sene önce topladım pc mi... o zaman herkez intel al intel al dedi ama ben bi bisiklet sporcusu olarak amd firmasının bu spora yaptığı destekler için amd yi desteklemek için amd aldım ve çok memnun kaldım... amd biliyorsunuz discovery chanel takımına sponsor ;)

Fırat Ayanyan

Forum Bağımlısı
Tepki
259
Ben de şu sıralar canavar bir işlemci almak istiyordum :D yorumların devamını bekliyorum :D

Kir-pi

Forum Bağımlısı
Tepki
229
Bisiklet
Cube
İkisinide kullanıyorum ikisindende çok memnunum.
Birisi amd athlon 2200
diğeri intel core2 duo T5800

yunus koç

Daimi Üye
Tepki
88
@Tech. Türk

bende öyle düşünüyorum inte işlemci çıkarır amd yeni çıkardığı işlemcide onun açıklarını kapatır.veya tam tersi olur.bi dönem amd iyiken bi dönem intel iyi oluyo.

Anıl Kuşaksız

Forum Bağımlısı
Tepki
508
Intel Celeron 200 mhz
Intel Celeron 2.4 ghz
Intel Core 2 Duo E6600 2.4 ghz

Bu işlemcileri kullandım bilgisayarlarımda, intelden vazgeçmem :D

Tepki
103
Bilgisayarımı alırken ev stüdyomda kayıt işlerini adam gibi yapabilmesi amacını güderek toplamıştım. Ana kartla işlemciyle vs vs ile ilgili bir sürü parametreyi araştırmıştım. Şimdi 3 küsür yaşında bir sistem. O dönemde bu işlerle uğraşan insanların kritiklerinde amd işlemciler oldukça iyi performans gösteriyordu. Ben de AMD 3000 64bit işlemci aldım. Hala daha pek fazla sorun çıkarmadan çalışıyor. En önemli sorunum odadaki gürültü seviyesini artırdığı için işlemcinin fanının sesi oldu. Onu da thermaltake fanla değiştirip bu sorundan kurtuldum.

sadana

Forum Bağımlısı
Tepki
2.319
İntel abi bildiğim kadarını söylüyorum intel hepsinde mükemmel amd sadece oyunlarda tabi sizin donanım performansına göre oyun için daha iyi diye biliyorum...

ilyasss

Forum Bağımlısı
Tepki
208
bende hem intel hemde amd kullandım.çok eski bir pcimde(amd 75mhz bir işlemciydi) amd işlmeci kullanıyordum.şu an ise evde kullandığım pcde celeron d 2,66ghz bir işlemci kullnıyorum.başka bir pcmde ise core2 duo 3.0ghz başka bir işlemcide kullanıyorum.kullandığım amd işlemci eskiydi(97-98 yıllarında)ama fansız dahi çalıştırdığımda tık demiyordu.ama artık intel kullanıyorum gayette memnunum..

Onur Dokmetas

Aktif Üye
Tepki
62
tabiki amd intel işlemciye verdiginiz paraya çok daha iyi bir amd işlemci alabiliyorsunuz ama ikiside aynı özellik için aynı fiyat verselerdi ozaman intel olurdu

Tepki
11
amd nin çok ısındığı bir yalan arkadaşlar.
evet 2000 ile 2004 yılları arasından bahsediyorsanız haklısınız,fakat o zamanlarda intelin prescott mimarili işlemcileri vardı onlar da amd den geri kalmıyordu ısınma sorununda.
2005 in sonrarına doğru amd intele göre çok çok önemli üstünlükler elde etti athlon x2 işlemcileri ile.Daha düşük saat hızlarında çalışıyorlar,daha az ısı yapıyorları ve çok daha performanslıydılar intelin pentium D serilerine göre.bu başarının nedeni ise gerçek çift çekirdek olmaları ve bellek denetleyicisinin işlemcinin içinde olmasıydı.
2006 yılında ise intel core 2 duo serisini çıkardı,ve 300 dolarlık core 2 duo işlemcisi 1000 küsür dolara satılan amd işlemcilerini aşşa indirdi.amd uzun bir süre boyunca intele yanıt veremedi,stok hızlarda değerlendirirdiği zaman amd intelin hemen hemen her işlemcisi cevap verebilse de işin içine overclock girince intel farkı atıyordu ve core 2 duo serisi dehşet bir overclok performansına sahipti.
2007 yılında ise amd phenom serisi işlemcilerini çıkardı,üretim hataları tespit edildi,amd fanatikleri pabul etmese de tam bir fiyasko idi.ısı sorunu ve mimari sorunu yüzünden işlemciler düşük hızda piyasaya sürülmüş,intelin ilk çıkan 4 çekirdekli işlemcisine yanıt verememişlerdi.
fakat 2008 in sonlarına doğru AMD phenom 2 serisini çıkarıdı,şeytanın bacağını kırdı.45 nm ile üretildiği için mimaride iyileştirme yapıldığı için kolaylıkla overclok oluyor düşük hızlarda çalışıyor ve yüksek hızlarda piyasaya sürülüyor ve 45 nm ile üretildiği için ucuza geliyordu.şu an amd intele yetişti.

haa evet core i 7 serisi var diyeceksiniz:siz sadece işlemci fiyatlarına bakmayın (o halde bile pahalı)anakart fiyatlarına (farklı soket kullanıyor)ram fiyatlarına (ddr 3 ram kullanıyor) bakın o zaman intelin korkunç bir kazık attığını anlarsınız,ve core i 7 nin veridği performans oyunlarda %5 ten fazla değil.

Amd oyunlarda iyi diyenler olmuş,yok öyle bir fark,oyunlar daha çok ekran kartına bakar.birbirinin eşi işlemciler çok fark vermezler.

N.Erdem TUGRAHAN

Forum Bağımlısı
Tepki
236
@Deniz Gönen

çok güzel bir açıklama olmuş :) aynen katılıyorum Phenom 2-940 overclock ile 6 Ghz ye kadar çıkabiliyor:eek: hemde fiyatı intele göre çok çok çok iyi bir işlemci :) bence intelin daha yaygın olmasının başlıca nedenlerinden birinin Teknosa-Bimeks gibi yerlerde Casper-Acer ne bileyim exper gibi markaların ismi altında satılmasıdır...not: bu gibi yerlerde 500 liralık bir pc yi 800 e satıyorlar :eek:

N.Erdem TUGRAHAN

Forum Bağımlısı
Tepki
236
@sea84

Chip gibi tanınmış sitelerde,dergilerde vs. gösterilen testlere göre Amd nin İntel den daha az ısındığı kesindir ;)ve şuan Amd kullanan arkadaşlarımdada ısınma sorunu yok ;)