Hangi harddisk'i almalıyım?

gedik

Üye
Tepki
2
selam arkadaşlar kendime yeni bir taşınabilir harrdisk almak istiyorum 1 terabyte'lık ancak hangi markanın nasıl ve ne kalitede olduğu hakkında pek fazla bi bilgim yok. SEAGATE, WESTERN DİGİTAL bunların iyi olduğunu duydum bunlar hakkında bilginiz var mı tavsiye edermisiniz ya da tavsiye edebileceğiniz bi marka var mı? yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: abdullah gökduru
Scudo

cnyn rdr

Forum Demirbaşı
Tepki
371
Bisiklet
Diğer
seagate kişisel tercihimdir sürekli tavsiye de ederim

• Beğen
Tepkiler: gedik

Mustafa Acar

Keep going...
Tepki
548
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
alacağınız sisteme bağlı diebiliriz..eğer harici ise uzun deneyim ve tecrübelerim le (yaklaşık elimden 100 tane fln farklı harici geçmiştir..:)) western diyebilirim. kasanın içindeki hddlerin modellerini bilmiyorum ama western harici diskte seagate e göre biraz yavaş ama daha dayanıklı ve güvenli... seagate kendi disklerinde uyuma problemi var genelinde.. disk çalışmazken uyku moduna geçiyor ve diski kapatıp gürültü ve enerji tasarrufu sağlıyor. Ama bazen uyku moduna geçiyor fakat diski kapatmıyor siz kullanamay başladığınızda içindeki diski ya görmüyor yada boş olarak görüyorki burada siz açıp kapama yapmanız gerekiyor..buda diskin içindeki kafaya oldukca zarar verir. westernde bu uyku sorunu yok hayet stabil. G testlerindede western daha sağlam darbelere dayanabiliyor...

ama bilgisayar içinde kullanacaksanız o zaman paranıza bakar..:) western yada seagate fark etmez 10.000 rpm lik bir harddisk sizi mutlu edecektir..:)

• Beğen

gedik

Üye
Tepki
2
toshiba düşünüyordum kalite açısından diğer bilgisayar gibi ürünleri gayet iyi piyasadaki diğer markalara göre ama harddisk te piyasaya yeni girdiğini öğrendim... seagate ve western digital in piyasada uzun zamandır olduğnu toshibaya göre daha iyiymiş.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Masaüstü bilgisayar için arıyor olsaydınız, Seagate derdim kesinlikle. Çünkü son dönemde harddisk teknolojisini en çok geliştiren firma onlar. Örneğin NCQ teknolojisini Seagate buldu. :)
Ama harici harddisk konusunda genelde Western Digital öneriliyor. Bu konuda Mustafa Acar'a tamamen katılıyorum.
Ben masaüstü bilgisayarımda Seagate, harici harddisklerimde WD firmasını tercih ettim. :)

Mustafa Şükrü Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
812
Bisiklet
Giant
Haricide kesinlikle Western Digital' den şaşma bence. Gerçekten sağlam, dayanıklı, uzun ömürlü harici hdd ler üretiyor. Daha da sağlam istiyorsan Transcend'in darbeye dayanıklı harici hdd lerine bak. ;)

• Beğen

cnyn rdr

Forum Demirbaşı
Tepki
371
Bisiklet
Diğer
@gedik

yapmayın gözünüzü seveyim :) bu dediğinizi toshiba duysa size mal satmaz :D tsst yazısını yıllarca hiç mi görmediniz :) ( toshiba samsung storage technologies )

• Beğen

gedik

Üye
Tepki
2
@ozan erdem

ben sadece duyduğumu söylüyorum :D yoksa baştada dediğim gibi pek fazla bi bilgim yok :)

Mesut Dursun

Daimi Üye
Tepki
208
Taşınabilir alacakmışsın...Bende sana SSD harddisk önerecektim...Fiyatları günümüz koşullarına nazaran epey yüksek ama kullandığı teknoloji ismindende anlaşılacağı gibi SD kart prensibi ile çalışıyor...Bizim kullandığımız hard diskler sanırsam 5400 ve 7200 RPM (devir,tur sayısı) olarak ikiye ayrılıyor, ama SSD Harddisklerde RPM gibi bir olay yok aradığımız bilgiyi nokta atış olarak buluyor ve bu da bize hız olarak geri dönüyor...Kalite olaraksa WesternDigital'i öneririm 2,5" çok güzel HDD leri var...

• Beğen

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Peki deneyimi olan arkadaşlar Samsung'lar hakkında ne düşünüyor? WD ile Seagate karşılaştırılmış zaten, Samsung'u da karşılaştırmaya katsak ne sonuç çıkar hız ve uzun ömür bakımından?

Mesut Dursun

Daimi Üye
Tepki
208
Samsung genelde bilgim dahelende biraz arka planda kalıyor...Ama bunun dışında Toshibanın çok güzel desenli ve taşlı gibi oldukça geniş bir ürün yelpazesi var...Size (link) önere bilirim media player özelliği var ve sanırsam yanında harici HDD özelliği var...

• Beğen
Tepkiler: S26 ve gedik

engin güner

Forum Bağımlısı
Tepki
709
sakın samsung alma iki adet hdd yandı 250 gblik onlardan daha uzun süredir seagate kullanıyorum bir sorun yok çipleri kısa devreye karşı duyarlı değiller

• Beğen

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
WD kullandım ve maalesef kullanıyorum.
Kendi kendine arada görünmez hale geliyor.
Takıp çıkarınca yeniden buluyor vs.
Bir gün açılmasa ne olacak , "yandı gülüm keten helva"

Yapacak hiçbir şey kalmayacak belkide.

birde aman taşırım ne olacak deyip 3.5" olanlarından almayın.
Sonra öyle olmuyor, getir götür sorun oluyor. Tabi sürekli masanızda duracak bir şeyse bilemem.
2,5" lik ve elektirik kablosu olmayanlar gerçekten çok kullanışlı.
tak usb ye bitsin.

• Beğen

bahadır76

Daimi Üye
Tepki
173
Bisiklet
Diğer
ben de de usb kablolu western digital var. alalı 6-7 ay oldu sorun çıkarmadı. her markanın bir şekilde bambaşka kullanıcılara bir yamuğu oluyor sanırım. toshiba'dan samsung'dan western digital'den memnun olan da var olmayan da. yani çok iyi dediğiniz bir marka yok. çok iyi dediğinizde birisinden okuyorsunuz ki işe yaramaz. şansa kalmış biraz.

Levent Kırça

Forum Bağımlısı
Tepki
338
Bisiklet
Salcano
Bilgisayarımın içinde 2 tane WD var. Biri 250gb biri 1TB. 1tb depolama amaçlı kullanıyorum. Bazen hd birşeyler izlerken görüntü donuyor süre devam ediyor. SAnırım uykuya girip çıkıyor ama yeni yeni yapmaya başladı nedendir bilmiyorum.

Öteki taraftan 500gb harici bir WD'm vardı. Çantam taşırken koşuyordum fermuar açılmış farketmedim. Çantayı omzumdan bir savurdum hdd uçtu gitti. Taklalar attı. Eve gelip hemen testler falan filan hiçbirşey yok. Yok artık dedim. Uzun zaman kullandım tık demedi. Sonra birgün bir partition programı kurmuştum. Ondan sonra güvenli kaldır dedim kalkmadı çektim çıkardım. Şuanda kafa atma sorunu var.

Ben Seagate kullanıyordum çok ses yapıyor ve performası kötü diye WD ye geçtim rahatladım. Ama uzun zamandırda Hdd değiştirmedim. Seagete ne hale geldi bilemem.

Samsung içinde tek artısı sessiz olması diye duydum.

BULUT ÇELİK

Forum Demirbaşı
Tepki
163
marka da önemli tabiki ama teknik özellikleri alacağınız performansda daha çok önemli olacak dönüş hızı aktarım hızı gibi özelliklerin yüksek olmasını tercih edin marka olarak wd,seagate iyi markalar seagate in barracuda serisi masaüstü disklerinden 2 adet raid olarak kullanıyorum harikalar ;)

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
ben de ya seagate ta da WD öneririm. asıl önerim tek bir tane 1TB alacağına, 2 adet 500GB almanda yarar var hem aynı para hem de verileri bölerek en azından yarısını korumuş olursun. rocket science bir iş yapmıyorsan ikisi de bir kanımca.

can ayan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.791
seagate bence.
WD den mümkünse uzak durun.

Mesut Dursun

Daimi Üye
Tepki
208
Ben paraya kıy SSD hard disk al derim..Bilgidiğim kadarıyla 20..ŞÖYLE BİR VİKİPEDİ KARŞILAŞTIRMASI VAR
* Bu tür, tamamen flaş bellekten oluşturulmuştur.
* Geliştirmenin amacı, dizüstü bilgisayarların daha yaygın hale gelmesi ve dizüstü bilgisayarlardaki sabit disklerin düşme, sarsılma sonrası içindeki verilerin, sabit diskin bozulması sonucu kaybedilmesidir. Normal sabit diskler, 2 Milisaniye içinde 350 G'ye dayanabilirken, SSD'ler 0,5 Milisaniye içinde 1500 G'ye dayanabiliyor. İçinde hareketli parça olmaması, tabii ki büyük kolaylık. Bu da, enerji tüketimini olumlu yönde etkiliyor. Normal 2,5 inçlik dizüstü sabit diskleri 2 Watt harcarken, SSD'ler 0,5 Watt harcamaktadır.
* SSD'ler, ısı değişimine daha dayanıklı. Bilinen sabit diskler 0 - 60oC'de çalışırken, SSD'ler -25 - 85oC'de çalışabilir.
* Zor tarafı ise, çok pahalı olması. Samsung'un piyasaya sürdügü SSD 32GB'lık kapasite ile piyasada yaklaşık 823,79 TL değerindedir.