Hangi gps veya navigasyon cihazı

turky

Aktif Üye
Tepki
87
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
kıymetli bisiklet ve doğa sevdalısı arkadaşlar ve büyüklerim,

istediğim şey şu: sabah saat 05:00 gibi dağ bisikletim ile birlikte kendimi dağlara vurmak ve o dağlarda akşama kadar pedallayıp doğa içinde kalmak istiyorum. tabi bunu yaparkende kaybolmadan yapmak istiyorum.

ricam şu bana yukarıda istediğimi yapmama yardımcı olacak hiç yolumu kaybettirmeyecek, batarya kullanım süresi en az 2 gün olacak, su geçirmeyecek, güzergah çizecek ( dağ yollarını gösterebilen ) bir navigasyon cihazına sahip olmak istiyorum. ama en önemli özellik sizlerin kullandığı ve memnun kaldığı bir cihaz olmalı.

internette yazan cihaz özellikleri kimi zaman yazıldığı gibi çıkmadığı için size sorma ihtiyacı hissettim. yardım eden forum üyelerine şimdiden çok teşekkürler. kaybolmadığım her tur sonrası fazlası ile hayır dua da edeceğim :) maalesef türkiye gibi şuursuz, ayyaş, hödük trafik magandasının istemediğiniz kadar çok olduğu bir ülkede her bisikletçinin duaya ihtiyacı var :.(

• Beğen
Tepkiler: Ahmet Özcan
Scudo

Ender Piyale

Aktif Üye
Tepki
66
Bisiklet
Scott
Konuyu takip ediyorum, benimde ihtiyacım var bu tip bir şeye.

• Beğen
Tepkiler: turky

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Dağ yollarını ayrıntılı şekilde gösteren ve güzergah çizen navigasyon bildiğim kadarıyla yok.
Detaylı dağ yollarını gösteren haritaları kendi yükleme şansın var, kendi yüklediğin haritalar haricinde cihazla gelen haritalar outdoor kullanım için çok elverişli değil. Boş haritada gittiğin yolu gösterirler, bu sayede kaybolmazsın ama nereye gittiğini pek bilmeden gidersin.
Bende Garmin colorado serisi gps var, kendi haritalarını kullanarak hiçbirşey yapamıyorum, ancak harici harita yükleme seçeneği sayesinde detaylı 1/25000lik haritaları, google ve microsoft uydu görüntülerini yükleyebiliyorum. bu sayede detaylı harita kullanabiliyorum, tabi bu şekilde yine navigasyon özelliği kullanılamıyor.
Bu bahsettiğim şeyler bildiğim kadarıyla Garminin ve Magellan marka gpslerin bazı modellerinde yapılabiliyor.
Pil süresi ile ilgili, 2 gün uzun bir süre, genelde ürünlere ilşkin verilerde kullanım süre 15-20 saat olarak belirtilmiş. 2 gün kullanılabilen gps var mı bilmiyorum. Yoksa da aslında sorun değil, kalem pille çalışan gpsler mevcut. Yanında yedek pil taşıyarak kullanım süresini ayarlamak mümkün.
Gps cihazlarına alternatif olarak cep telefonu da kullandığım oluyor. Android işletim sistemine sahip telefon ile yukarıda bahsettiğim bütün işlemleri yapabilirsin. Tek sıkıntısı cep telefonlarının outdorr kullanım için yapılmamış olmaları, onun haricinde performans olarak gayet tatmin edici. Program olarak da OruxMaps kullanıyorum, işimi fazlasıyla görüyor, oruxmaps harici değişik programlar da mevcut ama işimi gördüğü için diğerlerini pek kullanmadım.

marule

Daimi Üye
Tepki
406
garmin colorado kullanıyorum ben, haritalarından iş çıkmaz ama gittiğin yolu gösteriyor dolayısı ile dönüş için o yolu takip edebilirsin. benim garmin colorado seçmemdeki sebepler

-kalem pil ile çalışıyor, bitince yenisini takıyorum ama genellikle 20 saat yetiyor, 2 günlük bir tur için kesin yedek pil taşıman lazım

- dokunmatik değil, kışın eldivenle rahat kullanılıyor.

fiyatını bilmiyorum ama ben aldığımda dolar ucuzdu, gittigidiyordan almıştım, o arkadaş da amerikadan getirtmişti, imkanın varsa yurt dışından alman faydalı olur

Hakan Eşme

Forum Bağımlısı
Tepki
5.778
İsim
Hakan EŞME
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Magellan Triton 500 kullanıyorum. Haritaları sonradan yükleyebilirsin, dağ haritaları ayrıntılı bir şekilde yoktur.
Google Earth'ten istediğin rotayı çıkarıp bir convert aracılığıyla GPS'e yükleyebilirsin. AA pil kullandığı için istediğin kadar takviye alabilirsin.

Aeoronsc

Daimi Üye
Tepki
75
Bisiklet
Colnago
@Hakan Eşme

500 euroda biraz fiyatlı gibime geldi biraz ucuz bir şey olsa kendime alırdım

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Geçenlerde tesadüfen garmin etrex 10 cihazına denk geldim, 1000 TL'lik cihaza 128p ekran koymuşlar. :D :acpsnr::snzdglsn:

Oğuzhan Yazman

Daimi Üye
Tepki
177
İsim
Oğuzhan YAZMAN
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Screenshot_6.jpg

Var olan bisiklet bilgisayarımı yükseltmeyi düşünüyorum yahut multi kullanım için garmin xiaomi poların saatlerinden mi alsam diye kararsızım. Forumda arama yaptım bu verisel farklılar konu yorumlarında az az geçmiş bir konu katkısı olması için ben de açtım.

İlk olarak görselle başlamak istedim. Ürünlerin artıları eksileri yönünden net görünmesi için;

Tüm cihazların ortalama hız, total km, nabız ortalaması gibi değerler çok minimal farklılıklar gösterse de birbirine eşit olduğunu görüyoruz.
Ama elevation yükseltiyi her cihaz kendine göre çıkartıyor. Telefonlarda bu değerler çok fark ederken yol bilgisayarı ile saatlerde de aynı yazılımı kullanmalarına rağmen farklılıklar olduğunu görüyoruz. Strava'nın kendi işleme algoritmasından mı kaynaklanıyor bu durum ?

Şöyle bir düşünce ortaya çıkar ya bu telefonla kayıt altına aldığım tüm sürüşler abartılmış değerlere mi sahip?

Sizlerden ricam bu aygıtları daha önce karşılaştırmış olanlar tecrübelerini bu başlık altında paylaşabilir mi?

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.455
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bunlar stravaya atılan değerler mümkünse cihaz üzerindeki değerleri baz alın.

• Beğen
Tepkiler: Murat B.