Hangi fotoğraf makinesi?

Scudo

engin güner

Forum Bağımlısı
Tepki
709
özellik ağırlık ve hobi olarak baktığımda canonun özellikeleri biraz daha iyi üstelik fiyatıda gayet makuldu
Özellikler
Çeşit DSLR DSLR
Sensör Tipi CMOS CMOS
Pil çeşidi Batarya Batarya
Ekran
LCD çözünürlüğü 1040000 pixel 920000 pixel
Döner ekran Evet Hayır
Gerçek-zamanlı histogram Evet Evet
Ekran büyüklüğü 3 inç 3 inç
Histogram evet Evet
Optik
Megapiksel 18 MPx 12.3 MPx
Maksimum resim çözünürlüğü 5184 x 3456 piksel 4288 x 2848 piksel
Resim formatı JPEG/RAW JPEG/RAW
Görüntü sabitleyici Hayır Hayır
Poz
Maks. deklanşör süresi 30 sn 30 sn
Min. deklanşör süresi 1/4000 sn 1/4000 sn
Pozlama Evet Evet
Beyaz dengesi ayarı Evet Evet
Spotmetre Evet Evet
Pozometre (Işık metre) Evet Evet
Merkaz ağırlıklı pozometre Evet Evet
AF göstergesi Hayır Evet
Otomatik deklanşör Evet Evet
Bağlantılar
USB Evet Evet
AV çıkışı Evet Evet
HDMI Çıkışı Var Var
Flaş ayağı Evet Evet
Tripod yuvası Evet Evet
Uzaktan kumanda Evet
Desteklenen Bellek Kartları
Secure Digital Evet Evet
SDHC Evet Evet
SDXC Evet Hayır

Micro Drive Hayır Hayır
Video
Video Capture Evet Evet
Maksimum video yakalama çözünürlüğü 1920 x 1080 pixel 1280 x 720 pixel
FPS 30 24
Boyutlar
Genişlik 133.1 mm 132 mm
Yükseklik 99.5 mm 103 mm
Kalınlık 79.7 mm 77 mm
Ağırlık 570 g 620 g
Ek özellikler
Su Geçirmez Dijital Kamera Hayır Hayır
Direk yazdırma (PictBridge) Evet Evet
Gövde materyali Metal Alaşım
Canon EOS 600D Nikon D90

erkan sozoren

Daimi Üye
Tepki
79
bence pentax k20d ama videoda cekerım dıyosan pentax k7 al pişman olmazsın

Tepki
9
nikon ekipmanları canon'a göre pahalıdır, yani sadece makine alıcam gerisi çok da önemli değil diyorsan çok da fark etmez, fakat canon 600d de nikon d90 dan sonra üretilmiş olup özellikleri arasında teknoloji farkı vardır elbette fakat sen iyi bir lens almadan bunu çok da anlayabilmen mümkün değil, bence ucuzunu al derim

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
@tolga meriç

ciddi bir şekilde ilgilenmek için fotoğrafçılığa başlamak istediğim için alacağım makine konusunda kararsız kaldım. nikon da nikon diye tutturuyor bildiğini sanan yakın çevrem. açıkçası, kafam karışık. bisikletforuma güveniyorum. belli olmaz nikon 7000 de alabilirim ama birisi nikon daha pahalıdır ama daha iyidir derse.

ozgunay

Üye
Tepki
3
Nikon vs Canon bununla ilgili başlı başına bir forum var ve en az burası kadar keyifli. Ben Nikoncuyum her ikisinin de + ve - leri var..

Tepki
21
Fotoğrafla pek ilgilenmiyorum ama bunla profesyonel ilgilenen arkadaşlarımdan duyduğum kadarıyla normal bir ufak fotoğraf makinelerden alıcaksan fujifilm öneriyorlar, fakat profesyonel istiyorsan ( şu kocaman merceklilerden ) canon ya da nikona bakmalısın. Hangisi üstündür diye bir şey sanırım kesin denilemez, çünkü bu rekabet bayağı bir süredir taraftarları tarafından hala devam etmekte. Ama yakın zaman da bir arakdaşım canon eos 550d aldı. İyi bir makineye benziyor.

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
bütçem 3000 lira en fazla. daha çok hareketli nesnelerin resimlerini çekmek istiyorum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
hocam bende uzun zamandır araştırıyorum. sonunda nikon d90 almaya karar verdim. bunun canon daki karşılıgı 50d dir 600d degildir. Paramı bi denkleştilirsem en kısa zamanda alacağım. d90' ı gold bilgisayarın internet sitesinden alırsan %18 kdv almıyorlar şuan 2400 tl. hayyamı araştırmadım bide oraya bakmak lazım. meşur hayyam pasajını. bi not daha canon 50d nin sıfırnı bulmak zor olduğundan nikona yöneldim. nikon malzeme olarak canondan daha kaliteli ama lensleride bu nedenle daha pahalı oluyor :S valla kolay gelsin :) nacizane bilgilerim....

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
Mehmet abi iki makinede çok güzel 600d'de hd video ve döner ekran seçenekleri var. Günümüzde yayında olan çoğu tv dizisinde 550d veya 600d tarzı makineler kullanılıyor hareketli sahnelerde..
Video çekmem dersen d90 güzel makinedir. Ama yinede tavsiyem iki makineyi de bir şekilde kullanıp öyle tercih yapmaya çalış

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
Mehmet abi iki makinede çok güzel 600d'de hd video ve döner ekran seçenekleri var. Günümüzde yayında olan çoğu tv dizisinde 550d veya 600d tarzı makineler kullanılıyor hareketli sahnelerde..
Video çekmem dersen d90 güzel makinedir. Ama yinede tavsiyem iki makineyi de bir şekilde kullanıp öyle tercih yapmaya çalış

Tepki
3
Ben bir fotorafçıyım ve nikon d90 fotoraf konusunda güzel olsada lens konusunda kötü. Canon'un L serisi yani lüks seri lensleri olayı bitiriyor. 3000 lira bütçem var demişsin sana önerim Canon 60d + Tamron 17-50 vc'siz. Nikon artık üst segment makine üretmez oldu. Eskiden nikon sempatizanıydım ama işin içine girdikçe canon'un daha yenilikçi olduğunu görüyorsun.

Kerem İldeş

Daimi Üye
Tepki
48
İllede d-slr demezseniz Panasonic Lumix compact zoom makınalarada bı goz atın derim, dünyanın en iyi lens üreticilerinden biri olan Leica Lensleri kullanıyorlar, mükemmel görüntü kabiliyetleri var ve zoom lens bir makınaya sahıp olup her işinizi görürsünüz.

ozgunay

Üye
Tepki
3
Body önemli ama en fazla etkiyi lens belirler Orhan Bey'in dediği gibi Canon'un L seris lensleri daha ucuz Nikon'un G-N serierine kıyasla.. Hareketli nesnelerde bodynin ergonomisi ortam şartları ( dayanıklılık vs.) önemlidir. Ben D90 kullanıyorum 550d 600d modellerine göre + ve - leri var. Albirisini gitsin derim :) Kerem Bey'in bahsetiği makinanın G2 modelini deneme imkanım oldu güzel bir makina eğer fotoğrafa yatırım yapmayı düşünmüyorsanız.

Cengiz YÖRÜK

Aktif Üye
Tepki
38
(link) dan karşılaştırabilir testlerini örnek resimlerini görebilirsiniz.. çok kapsamlı bir site pişman olmazsınız... benim şahsi fikrim canon olacaktır ama bu dediğiniz modeller hakkında fikrim yok genelde yarı dslr makinelerde canon iyi performans göstermektedir doğal renkler kontrast oranı önemli olabiliyor bir de amacınıza yönelik araştırma yapın başka markaları da inceleyin derim.. mesela sony.. kullanım kolaylığı çok önemlidir yerinde test etmenizi öneririm..