hangi banka hangi kargo

Mustafa Volkan Koca

Forum Bağımlısı
Kayıt
18 Eylül 2008
Mesaj
1.030
Tepki
524
Şehir
İzmir
Bildiğiniz üzere ikinci el bölümünden aldığımız parçalar oldukça uygun fiyatlı fakat bazen havale ücreti kargo derken sıfır fiyatını geçtiği bile oluyor.
benim size sorum hangi bankaları ve hangi kargoları kullanıyorsunuz. ki forumdaki diğer arkaşlarda fayladansın ve bankalara daha fazla havadan para kaptırmayalım

ilk önce ben başlayım

Ziraat bankası hesaba havale yaparsanız 20 liraya 10 lirada havale ücreti verirsiniz

ama karşıdaki ve siz ziraat bankasına sahipseniz atmden sıfır havale ücretiyle havalenizi gerçekleştirebilirsiniz

ptt bank karşı taraftakinin hesabı varsa 100 liraya kadar 1.5 lira

karşı taraftakinin hesabı yok ise isme havale 4 lira

ikinizinde hesabı var ise atmden 75 kuruşyapı kredi
karşı tarafın hesabı var ise atmden kartınız olmaksızın bedavaiş bankası
karşı tarafın hesabı var ise atmden kartsız işlem 3 lira havale ücreti alıyor


benim merak ettiğim iş bankasının cebe havale sistemi şu sıralar sıfır ücretle gönderebileceğimiz söyleniyor daha önce kullanan var ise bizde faydalanalım derim:)GELELİM KARGOLARA

ptt kargo 1 kiloya kadar 4 lira memnunum. 50 tane kargo gönderdim aldım 1 tanesinde sorun çıktı gönderdiğim abimiz dedektif edasında kargonun izini sürdü sonunda çöpten çıktı:Daras kargo 1 kiloya kadar 8llira kısmen memnunum, bazen adresimi bulamıyorlar herseferinde aynı adresi yazmama ramen :)


umarım yardımcı olmuşumdur sizde bilgilerinizi bizlerle paylaşırsanız memnun oluruz
 
Scudo

Serkan Yalnız

Daimi Üye
Kayıt
5 Ekim 2010
Mesaj
364
Tepki
391
Şehir
İstanbul - Beşiktaş
İsim
Serkan Yalnız
Bisiklet
Cube
Bilgiler için sağol Mustafa, ben de bu güne kadarki tecrübelerimden yola çıkarak birkaç bilgi vereyim:

Garanti bankası; bankamatikten kendi hesabınız olmasa bile başkasının hesabına gönderme yapabiliyorsunuz, ücreti eskiden 4 idi ama şu an 5 TL oldu sanırım. Bir diğer özelliği de karşı tarafın bile hesabı olmasa tc kimlik no ile para gönderimi yapabilmeniz, ama bu biraz daha masraf çıkartacaktır.

Ziraat Bankası; hesaplar arası ücretsiz gönderim olduğu için en uygun fiyatlısı oluyor ama hesapta para olması gerek, hesapta para yoksa sıkıntı oluşabiliyor çünkü karşılaştığım ziraat bankası bankamatiklerinin 95% de para yatırma bölmesi yok, genelde çok fazla sıra olan şubelere gidip parayı gişeden yatırmak üzere sıra beklemek gerekiyor.

Ptt; yine uygun ve hızlı bir çözüm, sadece isimler ve tc kimlik numaraları ile anında online havale yapılabiliyor, ama sakın ha ad soyad bilgilerinizi yanlış yazmayın yoksa bir sürü uğraştırırlar sizi, soyadınız Yalnız iken Yanlız yazılmışsa bile paranızı alamazsınız :)

Kargolara değinmek gerekirse de:

Yurtiçi Kargo; en çok kullandığım kargo olmuştur sanırım bu güne kadar, genelde olan indirimleri, bolca şubesi ve 24 saat içinde ulaştırma garantisi sayesinde tercih ederdim ama artık önemli gönderilerimi kesinlikle bu arkadaşlarla yapmıyorum. Şimdiye kadar 2 tane gitarım ciddi hasar almıştı Yurtiçi kargo sayesinde. Gerçekten özensiz olmalılar, her ne kadar iyi ambalaj yapmış olsanız da, gönderilerinizin, kadrolarınızın maşalarınızın vs olası bir şekilde elden ele atıldığını, sertçe bir yerlere fırlatıldığını falan hayal ederseniz sizde tercih etmezsiniz sanırım. En azından benim oldukça iyi şekilde paketlenmiş gitarım elime köşesi kırık olarak geldiğinde, ben bunların olduğunu hayal etmiştim.

Ptt Kargo; yine Yurtiçi gibi özensiz bir firma bence. Ama kırılacak birşey değilse uygun fiyatı sayesinde tercih edilebilir. Sanıyorum ki talep arttıkça firmalar özen göstermemeye başlıyorlar paketlere, yurtiçi ve ptt de yaşadığım sorunları buna bağlıyorum. PTT ile ilgili bir diğer değinmek istediğim konu ise, bazı spesifik bölgelerde, üniversite, büyük şirketler vs gibi saçma bir bekletme durumu söz konusu alıcıyı. Mesela benim bulunduğum ODTÜ'de ptt ile yollanan bir kargo önce rektörlükteki bir birime, ordan sonra da postaların bekletilip sonra dağıtıma yollandığı bir ofise gidiyor. Uzun zaman bekleyip de haber alamadığım kargomun peşine düşünce farketmiştim bunu, en son rektörlüğün ardından soluğu posta ofisinde almıştım ve kargom orda duruyordu. Ne zamandır burda diye sorduğumda ordaki görevli pişkin pişkin 3-4 gün oldu demişti. Ama bugün dağıtıma çıkacaktı diye ekledi birde, ki sanmıyorum öyle olacaktı. Az kalsın gözümün önünde duran paketimi de burdan almak yasak diye vermeyecekti de, biraz sert tavır takınınca vermeye razı olmuştu..

Aras Kargo; şu ana kadar sorun yaşamadığım bir firma. Genelde size saygılı davranıp yardımcı olmaya çalışıyorlar, önemli bir paket olduğunu belirtince onlar da özen gösteriyorlar ve gerekli etiketleri fazlasıyla yapıştırıp taşırken de özen gösteriyorlar. MNG kargo için de aynısını söyleyebilirim.

UPS; oldukça iyi hizmet veren ve çok hızlı olan bir kargo diyebilirim. Özellikle yurt dışı gönderilerde ücretsiz kargo hakkınız varsa ya da aynı fiyata seçeneklerin arasında varsa seçmenizi öneririm. Eğer gümrük sınırına takılmayacak bir ürünse, hızlı bir şekilde elinize ulaşacaktır. Ama siz birşey gönderecek olursanız kullanmanızı hiç tavsiye etmem keza çok ama çok pahalı. Yakın diye UPS e uğrayıp bir laptop göndermek istemiştim ve 40 tl istemişlerdi, sonra üşenmeyip Aras kargoya gidip işlemimi 12 TL ye gerçekleştirdim.

Umarım işinize yarayacak bilgiler verebilmişimdir, herkese sorunsuz alışverişler dilerim.
 

Mustafa Volkan Koca

Forum Bağımlısı
Kayıt
18 Eylül 2008
Mesaj
1.030
Tepki
524
Şehir
İzmir
birde şunu belirteyim ptt hesap sahibi olduğunuzda karşı ödemeli kargo gönderebiliyorsunuz 1 lira fark ediyor ama en azından karşı tarafın içi rahat ediyor kargo elline ulaşmadan hiçbir şekilde para ödenmiyor hem gönderici hemde mal sahibinin içi rahat ediyor
 

Mustafa Volkan Koca

Forum Bağımlısı
Kayıt
18 Eylül 2008
Mesaj
1.030
Tepki
524
Şehir
İzmir
gönderemiyorsunuz diye biliyorum 5tl hesap açım ücreti eğer kapatmaya karar verirseniz 5 liranızı geri alıyorsunuz
 

Samet Şenel

Forum Bağımlısı
Kayıt
20 Nisan 2009
Mesaj
2.243
Tepki
818
Şehir
Eskişehir
Bisiklet
Bisan
Kargo olarak Ptt kullanıyorum sürekli,hem diğer firmalara göre çok ucuz hemde herhangi bir sorun yaşamadım bugüne kadar. Eminim ki diğer firmalarında taşıma şekli,dikkat edişleri genelde aynı sanıyorum.Güzelce paketledikten sonra şüphe edecek bir durum yok bence. Neden 2-3 kat fiyat farkı verelim ki? Adamlardan otobüs bileti istemiyoruz sonuçta..
 
  • Beğen
Tepkiler: Muzaffer YILMAZ

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Kayıt
17 Temmuz 2005
Mesaj
3.890
Tepki
8.384
Şehir
İznik
Bisiklet
Cannondale
Yurtiçinden uzak durun diğer hepsini kullanın bence.

Neden mi daha dün başıma geleni anlatayım.

İnternetten siparişlerim var toplam 4 adet.
Telefon geldi arama ihbarlı kargonuz var diye gittim , kutuyu gördüm, dedim ki bu kutuda eksik var, çünkü biliyorum hedik ( kar ayakkabısı ) ısmarladım , bana verecekleri kutuda olması mümkün değil.

Açalım dediler açtık, içinde faturası işte dedim 3 ürün var 4. sü yok , kabul etmiyorum. Dedim bakın başka bir kutu daha olmalı. Ya gelecektir, yada gelmiştir burada bir yerdedir. Sağa sola bakıldı, bilgisayara bakıldı yok dendi başka kutu.

tamam dedim bence gelecektir diğeri de çünkü bu siteden hiç sorun yaşamadım daha önce. kalsın iade etmeyin dedim.

eve geldim , aldığım siteye girdim , ürün takibine tıkladım ki ne göreyim , kargo kabul edilmedi , ürün araca yükleniyor diyor.

Halbuki ben diğer paket gelse , bu iki paketi beraber alacağım, şimdi bu geri gidecek diğeri gelecek , yine eksik olacak yeni gelenide alamayacağım bu sefer hedikleride geri göndermek gerekecek vs vs

şehir dışında oturuyorum , bu ara elektrikte kesildi, telefon açacağım göndermeyin geri diye. bu arada cep çaldı.

soner bey paketiniz var , sitenin önündeyiz alırmısınız.
bir gitttim ki hedikler var görevlinin elinde.

hemen dedim ara diğerini de göndermesinler geri , aradı indirdiler.

özeti aslında iki paketde gelmiş biri her nasıl olduysa şubeden alınacak şekilde diğeri adrese teslim gelmiş.

Şube iki paket geldiğinden haberdar bile değil.
Neredeyse geri gidiyordu ürünler.

Tabi dedim diğerini de getirin sizin hatanız sonuçta ben şubeye geldim ama sizin yanlışınızdan dolayı alamadım.

ama kime anlataksın, kar altında tekrar gittik diğer paketide aldık.

Basit bir mesele gibi gelebilir, ama tüm bu git gel vs 45 dk sürüyor.

hayat bu kısa anların toplamı. Kapıda alacağım şeyi neden gidip şubeden alayım üzerine endişeye kapılıp bir sürü akıl yürüteyim ki ?
 

Levent Kırça

Forum Bağımlısı
Kayıt
19 Kasım 2009
Mesaj
729
Tepki
351
Şehir
Bursa
Bisiklet
Salcano
@Soner Sarihan

Üzüldüm her kargo firmasında böyle şeyler ara sıra yaşanıyor.

Bende MNG ile yaşadım. Adamlar Kargonun faturası ile koliyi farklı farklı yerlere yollamışlar. Faturası yok diye çıkış yapamıyorlar. Çünkü birlikte olmaları gerekiyor. Faturayı bulana kadar canımız çıktı. Bütün Bursa şubeleri arandı tarandı. Çünkü resmi olarak fatura şuraya gitti değil. Yanlışlıkla birşeyin üstünde gitmiş. Düşünün şubelerdeki trafiği ve takip edilemez bir kağıdı aradıklarını... Ama onun dışında birşey de yaşamadım.

Hepsi arandığında ya da bazen talep edildiğinde güzellikler yapmıyor değiller. Mesela Yurtiçi ile kargo bekliyorum bir kere. Evden çıkmam lazım ve bayram arifesi. Dedim lütfen getirin acil çıkacağım. Ya da neredesiniz ben gelip alayım. Çünkü aynı ilçe sınırlarındayız (daha doğrusu köy diyeyim Uludağ Üniversitesnin yerleşkesi olan Görükle köyü) iyi şuraya gelin madem dedim. Gittim bisikletle hemen aldım. Adam dedi bakın sizin için sırayı değiştirdik falan.

Hepsinin hatalar yanında güzellikleride görmek lazım :)

PTT Kargo için birşey eklemek isterim. Arkadaşımın başına geldi. Eğer kargo kaybolursa 35TL gibi bir para iadesi yapıyorlar. Yani içinde ne olduğu önemli değil. Eğer 5TL lik birşey yolluyorsanız iyi, ama düşünün 300-500TL lik bir aynakol, maşa falan yollayın yandınız.

Arkadaş 2.el bir işlemci yollamıştı 35TL alabildi ki işlemci 90TL ydi sanırım. Bunun için içindeki ürünün karşıdan ödemeli olarak yollayınca tam değeri yatırılıyor galiba. Yukarıda bahsi geçmiş. Misal karşı taraf ödemeli ve 40TL tahsilatlı yolluyorsunuz, Hem kargo bedeli hem ürün bedeli direk PTT Posta hesabınıza yatıyor. Böyle kayıplarda direk o belirttiğiniz meblağ hesabınıza geri ödeniyor.
 
  • Beğen
Tepkiler: Muzaffer YILMAZ

Mustafa Volkan Koca

Forum Bağımlısı
Kayıt
18 Eylül 2008
Mesaj
1.030
Tepki
524
Şehir
İzmir
benimde ptt ile bir anım var adamlar aynı sitede oturan başka bir yaşlı teyzeye vermişler kargoyu teyzede merakla kutuyu açmı tabi içinden çıka çıka ön aktarıcı çıkınca teyzem anlayamamış apartmanın girişine koymuş takip kodunu girdiğimizde bir bayana teslim edildi yazıyor :D oysaki teslim şener incesu adına yazıyor sonra çocuklar almış kargoyu oynamışlar işine yaramayan bişey olduğu için çöpe atmışar abiimiz kargosunu çöpün yanında tesadüfen buldu
 
  • Beğen
Tepkiler: Recep TOPAL

Mustafa Volkan Koca

Forum Bağımlısı
Kayıt
18 Eylül 2008
Mesaj
1.030
Tepki
524
Şehir
İzmir
cepten cebe bedava havale

Önce İş Bankası ATM'sine gidip "Kartsız İşlem"i seçiyorsunuz. Oradan "Cepten Cebe Havale"ye giriyorsunuz, "Para gönderme"ye basıyorsunuz. TC Kimlik numaranızı ve cep telefonu numaranızı yazdıktan sonra alınıya ait TC Kimlik ve cebi de yazıyorsunuz. Daha sonra göndermek istediğiniz parayı para yatırma gözünden içeri tıkıyorsunuz.

İşlemleri onayladıktan sonra, parayı alacak kişi bir İş Bankası ATM'si buluyor, o da Karstız İşlem > Cepten Cebe Havale'den sonra Para alma'yı seçiyor. TC Kimlik numarasını, cep telefonunu ve cebine gelen şifreyi giriyor, parayı çekiyor.

Masraf yok, stres yok.
 

Göker Gülay

Daimi Üye
Kayıt
16 Temmuz 2010
Mesaj
208
Tepki
86
Şehir
izmir
Arkadaşlar belki bilenleriniz vardır. Firefox üzerine iki eklenti yükleyerek internetten ücretsiz EFT ve havale yapabiliyorsunuz. Ben defalarca alışverişlerimde kullandım.
 

umutkahraman

Forum Bağımlısı
Kayıt
24 Ekim 2009
Mesaj
2.334
Tepki
1.314
Şehir
İNEGÖL-BURSA
Bisiklet
Geotech
@Muzaffer Yılmaz

ben sizin aksinize aras kargodan nefret ediyorum.bance en kazık aras.ben genelde ptt kargo kullanıyorum.
 

umutkahraman

Forum Bağımlısı
Kayıt
24 Ekim 2009
Mesaj
2.334
Tepki
1.314
Şehir
İNEGÖL-BURSA
Bisiklet
Geotech
aşırı pahalı ve ne zaman bir paket göndersem yada beklesem ya aşağıdaki bir dükkana bırakıyolar yada merkeze çağırıyolar.ama özellikle fiyatı çok abartıyolar.
 

Deniz

Forum Bağımlısı
Kayıt
18 Nisan 2007
Mesaj
2.166
Tepki
3.348
Şehir
Fahrettin Altay, İzmir
Bisiklet
Cannondale
Şimdiye kadar birçok bisikletimi forum aracılığıyla topladım, çok alışverişim oldu. Bütün kargolarla çalıştım, sorunsuz olan yok gibi. Zaten herkesi memnun etmek mümkün değil.

Ucuz diye en çok PTT Kargo'yu kullandım. Fakat son dönemde yaşadığım; adres bulamamalar, aldığım aynakolun dişlerinin darbe ile yamulması (sağlam bir kutuda gönderilmesine rağmen), sorumluluk kabul etmeyip de pişkin pişkin "Diğer firmaları kullanın o zaman." demelerinden sonra "Yeter!" dedim. Ayrıca bu aynakol sorunumdan sonra kargolarımı onların gözü önünde açma isteğime de şiddetle karşı çıktılar, inadına kavga dövüş orada açtım kargolarımı. Kolay kolay sorumluluk kabul etmiyorlar, hatta yaptıkları "karpuzlama stili" de işaret ederek diğer kargoları kullanın diyorlar.

Benim tavsiyem; hassas parçalarda kesinlikle PTT'den uzak durun!
Mümkünse kargo işleminde sigorta yaptırın. Bazı firmalar bu hizmeti veriyor bildiğim kadarıyla...
 
  • Beğen
Tepkiler: Muzaffer YILMAZ

Recep TOPAL

Forum Bağımlısı
Kayıt
24 Şubat 2010
Mesaj
1.049
Tepki
1.007
Şehir
Samsun
Samsun yurtiçi kargonun ana dağıtım şubesine gittiğimde, kargoların oyuncak gibi dağıtımını gördükten sonra,bu kargo şirketine güvenim çok sarsıldı.bırakın bisiklet parçalarını, ne elektronik malzemeler vardı, arabalara yerleştirme kısmı tamamen rezillik bir durum.bu şirkete hassas malzemelerinizi kesinlikle vermenizi tavsiye etmiyorum...
 
  • Beğen
Tepkiler: Muzaffer YILMAZ
Yukarı Alt