Halt ettim, iyi yaptım. :(

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Şu an küçük bir ilçedeyim. Pazartesi günü Samsun - Rize yapacağımız için biraz bakım yapayım dedim bisikletlerimize.
Temizledim yağladım frenleri ayarladım.
Ön lastiklerimden birinin göbeğinde biraz karıncalanma ve zayıf dönüş görünce greslenmesi gerektiğini düşündüm. 2500 km yapmıştım tekrar greslenmeden.
Şehrin tek bisikletçisine götürdüm.
Gresledik iyi bir greste vardı . Bilyelerde aşınma ve renk değişimi yoktu.
Şimdi problem şu.
Sökerken göbeğin yivli olan kısmını ( ayar yapılan kısımların dışında kalan yeri ) ezmiş bisikletçi. ben bunu farketmeden mili ( kilitlemeli olanlardan ) takmaya çalıştım hatta geçmeyince vurdum. mil diğer tarafa geçti ama biraz eğildi ( herhalde ) ve yivleri aşındı. artık elle sıkılmıyor.
pense ile sıkabiliyorum. herhangi bir gevşeme falan olmadı bir süre bindim.
acaba mil çok zarar görmüş müdür ?
bu bisikletle yola çıkabilir miyim ?
Sadece bu içe takılan kısım mı değişmeli yoksa tüm göbek değişmeli mi ?
göbek sihimano nun ama alt sınıf bir şey. ( modelini bilmiyorum )

Cevaplarınız için teşekkürler.

Scudo

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Anladığım kadarı ile eğilen ve dişleri zarar gören mil, sizin asıl göbek milinizin içinden geçen Q.R.'nin mili. Yola çıkabilirsiniz ancak tedbirli olmanızda fayda var. Zaten bir gevşeme vs olursa çok çabuk hissedilir. Yine de QR milini değiştirme şansınız varsa değiştirin derim. Genelde yivlerin 4'te birinden fazlası aşındığında tehlikeli oluyor. Bu yüm civata ve somunlar için kendi yaptığım gözlem sonucu edindiğim bir kanıdır. Yani dairesel olarak düşündüğünüzde, çeyrek daireden fazla aşınan, zarar görmüş yiv olmaması iyi olur.

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@HaliliOzturk

Teşekkür ederim Halil. dediğin gibi.
Göbek mili ezildiği için O.R mili zarar gördü.
İki tarafından ezildiği için senin kıstasına göre yaklaşık yarısı gitti yivlerin. :( Burada bulma şansım yok o milden.
daha önemlisi yeni mil bulsamda onu takarken de aynı yerden geçeceği için o da yıpranacak.
o zaman şunu sorayım sadece göbek mili ( asıl göbek mili ) alınabilir mi acaba ?
yoksa göbeğin tamamını mı değiştireceğiz ?
Tellerin takıldığı kısımla birlikte.

selamlar .

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
@ataruh

Sadece mil almak mümkün. Çoğu bisikletçide vardır. Tüm göbeği değiştirmeye gerek yok ;).

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@HaliliOzturk

Bursa nın İznik ilçesindeyim ve burada maalesef bulamadım uygun bir şey.
Samsun da bulurum umudundayım.
bu konuda başlık açtım ama cevap gelmedi maalesef.
Yola çıkmadan halletmeliyim. Bugün biraz daha baktımda çok güvenli görünmedi gözüme.
İstanbul un bir tek şeyini özleyeceğim o da bisikletçilerini.

tekrar teşekkürler Halil.