Halkımızın bisiklet tamircileri hakkındaki görüşleri

Serkan Yazıcı

Daimi Üye
Tepki
800
:D bu yazdıklarım tamamen bir forumdan alıntıdır güldüm biraz ama gerçeklik payıda yok değil hani!

Bisiklet tamircileri kimlerdir, ortak özellikleri nelerdir?
semigod | 15.11.2003 6:39:13
..bozuk bisikletimizi onarmaya çalışan kişilere bisiklet tamircisi deriz.. en büyük özellikleri bisikletlerimizi bedeli karşısında tamir etmeleridir...(başka ne diyebilirim)

bu bisiklet tamircilerinin en büyük özellikleri hepsinin de motorsikleti:D olmasıdır.. bisiklet sahibi olup da kendisine muhtaç olan kişilere "ben aştım bu bisikleti felan ama verinde yapayım..nasıl olsa aştım" demenin vücut dilindeki ifade şeklidir bu tutum.. öyle dandirikde değildir motorsikletleri.. gelin arabası formatındadır.. muhtaç olunan olduğu için bisiklet eşrafı arasında asil görünmek zorundadır.. ha bize maymun gibi görünür başka.. krallığı bisikleti olanlardan kurulu zaten bunların..

bir de bu tamircilerin gün boyu dükkanından ayrılmayan arkadaşları vardır.. bunlarında bisikleti vardır ve bunlarda aşırı derecede süslüdür.. arkadaş olmalarına rağmen cant teline taktıkları tek bir boncuğun parasını bile alır o yağlı elleriyle.. elemanlar da seslerini çıkarmaz, akşama kadar renkli çamurluklarla fren telleriyle felan oynarlar, çay içerler..

çırak çalıştırmazlar yanlarında.. gerekli aletleri kankalarından ya da bozuk bisikletin sahibinden isterler.. "şu penseyi versene, uzatsana şu tornavidayı..aha olm şurda ya, görmüyon mu?" gibisinden dialoglara maruz kalırız.. lastiğe hava vurma işinide bize yaptırırlar genelde.. kompresörü biz açamayacak kadar salağızdır onların gözünde..

nedense tip olarak kuaför gençleri anımsatırlar.. berbere gidip "seninki gibi fönlesene, manitalara hava basayım(ironi)biraz" dediklerine şahit olmadım hiç.. motor üstünde yaptıkları hızdan dolayıda olabilir saç şekillerinin öyle olması.. hadi saçı geçtim, pileli kumaş pantolonları bile benziyor..

asıl olay, bu motorlu delikanlıların babalarında bitmektedir.. baba dükkana uğradımı ne krallık kalır dükkanda ne de boncuk sever kankalar.. havayı da o basar, penseyi de o tutar artık..:D

hakuna matata | 18.11.2003 2:43:00

...... sahilde ........ arkasında bir bisikletçi var. ...... bisiklet ın sahibi ... abi. çok matrak bi tiptir. hiperaktiftir. mecaz değil, klinik olarak hiperaktiftir. çenesi bi dakka durmaz. herşeye söyliyecek birşeyi vardır ve hep gereksiz konuşur. hep güler. adamdan çok adam kılığına girmiş bir afacan gibidir. büyük bisiklet organizasyonlarında filan sponsor firmadan fazla fazla promosyon, çekiliş numarası gibi şeyler alıp zulaya atmaya bayılır. Hayatta sözünde ve sattığı malın arkasında durmaz. Sattımı mal artık senindir. övünmeye şişinmeye bayılır. az ile mutlu olur. küçük hesaplar peşinde koşmasına rağmen çok zengin insanlarda rastlayabileceğiniz bir genişliği de vardır.
nöbetçi bisikletçi gibidir. gecenin ikisinde kapısını çalın açıp dükkanı işinizi halleder. zati çok geceler onikiye kadar dükkandan çıkmaz. birsürü yandalağı vardır. civardaki çocuklara "büyüünce ne olacaksın diye sorulduğunda", ....... bisiklet olucam" cevabını versinler diye onlara sık sık rüşvet verir. birçok müşterisi ne kadar kızsada, bahar gelende, yine selenin üzerine değende,........ abiyede bir uğrar. benim gibi.

yavuz | 26.12.2003 9:22:01

vala bende zamanında bisiklet tamirciliği yaptım ama ben çok farklıydım öle kimseyle ortak özelliğim filan yoktu millet beni görebilmek için mahsus bisikletlerini bozup yanıma gelirlerdi genellikle de bayanlar hatta bi ara ustam bana olum sen geldin işler açıldı demişti...:rolleyes:

mecontent | 07.05.2004 16:30:50

pörsümüş apartmanların zemin katlarındaki dükkanlara barınmış olan,paramparça bisikletleri birleştirip yamamaya yarayan,inik lastikleri şişiren,akort eden ve mahallenin miskin delikanlılarıyla bahçede oturup dedikodu teoremleri geliştiren ön adı bisiklet olan tamircilerdir...ortak özellik olarak gözlemlediğim olgular genelde kel ve bıyıklı oldukları,çok paraya az iş yaptıkları,bayanlara karşı yakın hisler besledikleri,mahallede bisikleti olan herkesle kanka diyaloğu yaşadıkları falan filan...:eek:

İşte geçen muhabbetler bunlar sizlerle paylaşayım dedim sizinde düşüncelerinizi paylaşmanızı canı gönülden bekliyorum.

• Beğen
Tepkiler: guneeymurat
Scudo

yvzbikes

Daimi Üye
Tepki
92
konu güzel okudum emegine saglık nekadar matrak olsa dogrularıda var...

Tepki
37
Bodrum da mevcut bir tanesinin, forum aracılığı ile kulağını çınlatmadan geçemeyeceğim. Hatta kalıcı çınlaması tercih sebebi.
Patron ve ustası. İkisi de "off ya şimdi senin bisikletinle uğraşamam" moduna almışlar, her nasıl oluyorsa o mekan hala dönüyor.
Asıl üzerinden çift tekerle geçmek istediğim konu ise şu:
Günlerden sadece bir gün ne büyük talihsizliktir ki oradayım. Bir arkadaşın akordu (bisikletinin) için. Usta arka göbeği açarken anahtar sıyırdı ve eli boşa savruldu. Sinirlendi bu duruma aniden. Tank! yapıştırdı bir tane kadroya. Tam yanlışlıkla anahtar çarpmıştır diye düşünürken yine bir tank!
Usta ritim tutturdu, parçanın güftesi bilinmiyor ama bestesi hazır!
Bisiklet kadrosunda notalar!
Son derece müzikolog bisiklet tamircisine çok geç olmadan bir "es" işareti yapmasam, müzik enstrümanı literatürüne oldukça ilginç bir tane daha eklenecekti. Trampisiklet!!

onaran

Daimi Üye
Tepki
27
ben bisikletimin işlerini kendim yaparım ama arasıra uğradığım zamanlar olduğunda sen daha motor almadın mı?ne yapcan bisikleti salak der gibi bir ifade ile bu kadar para verilirmi...diye diyologlar çok denk geliyor...:rolleyes:

Sercan

Forum Bağımlısı
Tepki
204
Alpay Erdem ''Münferit'' karakteriyle çok güzel çizer bir bisikletçiyi. Gerçi ben öyle bisikletçi görmedim, ama güzel yaratılmış bir karakter bence :)

bora_jb

Forum Demirbaşı
Tepki
106
bızım orda kusadasında ıkı bısıkletcı var bırı ogrenmeye cok meraklı yanı gıttım konustum falan parcalar hakkında konustuk ıste kusadaında bısıkletcı yok falan fılan
dıger arkadasımız ıse ya manyak mısın bısıklete o para verılır mı ne o 200 gr hafıfılık ıcın ok dr para werecegıme yarım kılo zayıflarım muhabbetınde olan bır kısı ve butun parcaların aynı kalıtede oldgunu ve shımano sram vsvs gıbı markaların bızı kazıkladıgını belırtıyor en ıısı onun kı gıbı bır motor alıp modıfıye etmek oldugunu soyluyor (bu arada motoru mobilet :) eskılerden mavı mavı tas catlasa 70 ı bulur:):))

shealien

Aktif Üye
Tepki
39
ankarada odtü ye yakın 100. yılda bir bisikletçi vardı. biz triatlon takımı ve oralarda oturan ogrenciler giderdik kucuk sorunları hallederdi daha fazlası yok... hala açıkmı bilmiyorum. amcam 55-60 yaslarında bundan 5 sene once ama antremanlı hala catır catır yol bisikletine biniyo .... ama abartma sanatında master yapmıs... her gidene konya yolunda kepekliden 90 km hızla inerken hikayeleri anlatırdı. ben kepekliden inerken kamyonları sole solladım, böle giderken saatte 70k tekerim patladı filan diye. bizde suyuna gidip vay canına supersin abi filen gazıyla tamir isini bedavaya getirirdik...
kihkikhhiikik:rolleyes:

güray

Daimi Üye
Tepki
84
Motorsikletler ya mobilet ya java dır.akıllara zarar bisikletçiler :D

İLKER TAŞ

SPECİALİZED. S-WORKS M5 HARDTRAİLL ALL......
Tepki
794
İsim
İLKER
Bisiklet
Scott
bizim oralarda bir abi vardı eskiden bisikletciydi bir apartman altında sıkışmış bir dükkan ama depo gürünümlüydü camlar gazete kaplı saclar arkaya taralı
deri mont altta jawa ceylan daha altta yumurta topuk bir ayakkabı dükkana girdiğiniz zaman elinizi hangi mala atsanız sanki o an fiyatı belli olmuş gibi düşünür fiyat verirdi bunun sebebide alıcıya göre fiyat politikası sorsan en kral bisikletci giymediği ülkenin forması kalmamış zannedersinis tam 10 sene önce bende uğramıştım dükkanına şimdi kapanmış yerinde boşluğunu dolduracak bir kasap dükkanı var ton ton göbekli bir amca bakıyor tam filmlere malzemelik bir tip