Halep'e gitmek?

Erkut Yiğit

Forum Bağımlısı
Tepki
822
1 Aralik'da başlayacak İzmir-Mersin turuna hazırlanıyorum. Rotayı Adana-İskenderun-Antakya şeklinde uzatmayı da düşünüyorum. Bu durumda Antakya'dan Halep'e, oradan da Kilis'e gitmek de olası.

Sanırım Suriye ile aramızdaki Vize sorunu ortadan kalktı, artık vizesiz girebiliyoruz. Bu konuda fikri olan var mı? Giriş çıkış kolay mı, pasaport gerekli mi veya yeterli mi?

Yollar nasil, guvenli midir? Gidince nerede kalınır vs vs...

Antakya - Halep - 106 KM
Halep - Kilis - 80 KM

Scudo

mask

Aktif Üye
Tepki
180
Trafik Türkiye'den çok daha tehlikeli. Dikkatli olun gidecekseniz.

marule

Daimi Üye
Tepki
406
@Erkut Yiğit

vizesiz geçiş kolay (Türk vatandaşlığından başka vatandaşlığınız yoksa) ancak pasaport gerekli.

galipulusoy

Aktif Üye
Tepki
133
selam ben kilisliyim. kilis öncü pınar sınır kapısından giriş çıkış yapılıyor. bayramda sınır çok kalabalık olur. gelen giden yollar trafik falan.
halepte türkçe konuşan çoğunluktaymış. kilis te bisiklet sorun olmaz motorsiklet kullanımı yaygın orda ve trafikte pek dikkatli olmak gerekiyor her zaman ki gibi.
gidersen izlenimlerini paylaşırsın.

semihcelikoglu

Forum Demirbaşı
Tepki
274
Gidin gelinde anlatın buradan mutlaka benimde çok merak ettiğim yerler. Eğer pasaportunuz yoksa 1 sene geçerlilik için yaklaşık 300 lira verirsiniz. Varsa yaklaşık yarısına 165 liraya kurtulursunuz. İyi yolculuklar iyi şanslar.

BurakCan

Aktif Üye
Tepki
88
İsim
Burak Can
Bisiklet
b'Twin
mersine geldiginizde mutlaka tarsusa da bekleriz :) ya da haber verirseniz yolculugunuzun bu bolge civarina eslik edebiliriz :)

bvernik

Aktif Üye
Tepki
173
antakya'dan gideceksen cilvegözü sınır kapısından geçeceksin demektir.
antakya-halep yoluna özellikle bisikletle gidiş için uygun mudur diye dikkat etmiştim. söylendiği gibi suriye de trafik epey karışık. yollar fena değil ama sürücüler dikkatsiz araç yoğunluğu fazla.
halep'e girişe kadar tek şerit.
oteller ucuz en kalitelisi bile türkiye'ye kıyasla rahatlıkla kullanılabilir.
şehir güvenli /gördüğüm kadarıyla/ sorun çıksa çıksa güvenlik görevlilerinden çıkar /asker, polis/ bildiğin polis devlet her yerde varlar/dı en son diyelim/ fazla kurcalamamak lazım. türkiye'den gidiyor olmak her açıdan avantaj. sıcaklıkları birden değişiyor. ingilizce bilen az, türkçe bilen çok halep'de. anlaşılması zor değil gerçi insan için dünyanın hiçbir yerinde zor değil.
avrupa'dan mısır'a suriye üzerinden gidiyor bisikletçiler. kullanılan bi güzergah.
sınır kapısı rahat olur. suriye girişinde zorluyorlar biraz. bikaç soru.. belki aşılmıştır.
sınır kapısı öncesi ve sonrası iniş-çıkışlar vardı sonra yol düz seyrediyor.
benim de niyetim var bir antakya-halep gezisi. hazır vize de kalktı.
son olarak; türkiye'nin herhangi bir iline gitmekten farksız..

• Beğen
Tepkiler: Erkut Yiğit

Erkut Yiğit

Forum Bağımlısı
Tepki
822
Çok teşekkür ederim bvernik. Görüşlerin çok açıklayıcı ve aydınlatıcı oldu benim için. :)

galipulusoy

Aktif Üye
Tepki
133
geziyi tamamladınız mı?
nasıl geçti. hataydan giriş yapıp kilisten çıkış yapılabilir diye bir fikre nedersiniz?
saygılar.

Gürsel BARANLI

Daimi Üye
Tepki
180
Bisiklet
Specialized
Ramazan Bayramı sonunda tam vizelerin kalktığı güne tesadüf etti seyahatimiz, ama arabayla 4 arkadaş birisi 10 yıl kalmış güzel rehberlik hizmeti aldım. Sınırda dil bilmeseniz dahi size yardımcı olacak çok arapça konuşan Türk halkı var yardımcı olurlar. Tabi ki bir görünce şoke olacağınız çok şeyler olacak değermi bence farklı şeyleri görmek için değer. Şam da gitmenizi en azından bisikletsiz öneririm. Çok Osmanlı izleri göreceksiniz, Türkçe konuşan Türkler var zaten Türkleri seviyorlar. Trafik keşmekeşi acayip araçlar gazdan çok kornaya basıyor 10 yılda duyacağım korna seslerini 10 günde duydum. Bisiklet çok az hepsi eski model Şam da en donanımlısı 24 ruble burada görmediğim bir Merida idi.

Gürsel BARANLI

Daimi Üye
Tepki
180
Bisiklet
Specialized
Atalarımız sözüne hep itibar etmişimdir. NE ŞAM'IN ŞEKERİ NE ARABIN YÜZÜ

http://img237.imageshack.us/img237/507/ekim160.jpg

http://img3.imageshack.us/img3/5105/ekim052.jpg

http://img80.imageshack.us/img80/7572/ekim112.jpg

Biraz foto koyma ihtiyacı hissettim.

• Beğen
Tepkiler: eminozk

zNcr

Üye
Tepki
3
Antakyalı bisikletseverler varsa mutlaka aramıza bekleriz. Bisikletle Antakya'ya gelmek isteyen arkadaşlar da bize haber verirlerse biz onlara burada yapılması gerekenleri halledebiliriz.

Bisikletliler Derneği Antakya
www.antakyabısıkletlıler.org

• Beğen
Tepkiler: eminozk ve marule

çirkin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.364
Sınırdan geçtikten sonra orada konsoloslukta pasaportunuzu 5 yıllığa çevirmenin maliyeti Türkiytedekinin 1/5 i diye duydum. Benim arkadaşlarım öyle yapıyorlar. Siz de deneyin.

can_1903

Üye
Tepki
12
suriye ye gece girmemenizde fayda var yolların büyük bir bölümünde şerit çizgileri yok ve araçlar genellikle uzunları yakıp geliyorlar yoldan çıkma ihtimaliniz çok yüksek

GokhanAK

Daimi Üye
Tepki
294
Bisiklet
Peugeot
Suriyedeki trafikle ilgili yorumları okudum.
Geçen sene Suriye'de 600 km den dazla yol yaptım. Türkiye den daha tehlikeli değil. Yolları 1.sınıf asfalt (köy yolları dahil) ve geniş. Sadece dikkat etmen gereken bisiklet için doğru mevsim!!!

Halep güzel şehir. Hatta Şam dan daha güzel diyebilirim. Gaziantep'e çok benziyor. Yolda rastladığın 10 kişiden 4-5 i Türkçe biliyor.

Mutlaka yapmanı öneririm:
Bisikletine ufak bir bayrak direği monte et ve Türk bayrağı tak.
Türkiye ye karşı müthiş sempatileri var. Bizim bile bilmediğimiz bütün Türk dizilerini gayet iyi biliyorlar. (dizilerde ne mesajlar veriliyor o ayrı konu)

Suriye kısmı eğlenceli olacaktır.

Selamlar
Gökhan Ak

• Beğen
Tepkiler: eminozk

eminozk

Daimi Üye
Tepki
380
Hayırlı yolculuklar kasım ayında bende bir adana- halep turu düşünüyorum .İzlenimlerini ve tecrübelerini aktarırsan sevinirim .hoşça kal