Haftanın fotosu nasıl olmalı

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Merhaba arkadaşlar,
Şimdiye dek 4 haftadır birçok fotoğraf yolladınız, paylaşımcı arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.
Birçoğunun yorumunu, eksiklerini fotolarının altına yazmaya çalıştım vaktim yettiğince.
Bir de bu başlık altında, nasıl fotolar haftanın fotosu olur bunlara somut örnekler vermek istedim.
Bu arada, fotolara verilen isim de önemlidir, vurgulanmak istenen şeyin önceden belirlendiğini ve düşünülerek çekilmiş bir kare olduğunu belli edier.Siz de mümkün oldukça çekmeden önce neye odaklanacağınızı, karenin vereceği mesajı düşünün, ona göre kadrajı, açıyı ve diğerlerini ayarlayın.
Bazılarını ben çektim, bazıları ise alıntıdır.Kendi çektiklerimi belirteceğim.Aynı zamanda hangi açıdan da başarılı olduklarını ve haftanın fotosu olabileceklerken buna rağmen yine de eksiklikleri varsa belirteceğim, başlıyoruz;

Aşıklar gecesi

Bunu ben çektim.Bisikletle geçen günün ardından, kız arkadaşımı evine bırakırken, arka fonda dikkat ederseniz Ay ve Yıldız tam üstüste gelmişti, tripodum olmasa da bir bank buldum, gerekli ayarları yaptım ve kendimizi çektim.Tabi bisikletleri de kadraja alarak.Renk açısından etkileyici fakat burada eksiklik ufuk çizgisinin çok az eğri olması, bir de bisikletler her ne kadar kadrajda da olsalar bir nebze geri planda kalmaları.Bunlar dışında işte örnek bir haftanın fotosu.

Bisiklet sevgisi

Bu da fotoğrafik olarak mükemmel bir foto değil, sadece kadraj ve açı iyi fakat verdiği mesaj bakımından etkili bir fotoğraf.Bisiklet sevgisinin, kız arkadaşa duyulan sevginin bile önüne geçebileceğine çok iyi düşünülmüş bir örnek.Ben çekmedim :)

Scudo

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Zirve

(link)

Makina = Kodak DX 7590 (Çalınan eski makinam)
Bunu da ben çektim.Yer İstanbul'un en yüksek yeri Kartal, Aydos tepesi.
Kaçkar bisikletle yaptığımız gezide ben grubun önünden bitmeyecekmiş gibi gelen uzun yokuşu diğerleri gibi bisikleti sırtlayarak çıktım ve hemen ilk çıkan grubu ellerim titremesine rağmen net çekebildim :)
Arka fonda kanyon gibi bir boşluk ve ardında uzakta bir dağ, tam zirve fotosu.İşte özgürlük budur.Dünyanın hakimi gibi hissetmek için uzaklara gitmeyin !

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
Son resim gerçekten inanılmaz güzel abi ellerine sağlık sanki dergilerin ikapak resimleri gibi olmuş:)

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Teşekkürler Berkay,

İdealimiz

(link)

İşte bu fotoda da, İzmir BSD ile Ankara'dan İzmir'e 600km Türk bayrağını taşıyıp, 29 Ekim'de İzmir B.şehir Bld. Bşk'na teslim ettiğimiz turumuzdayız.
Ankara'da Anıtkabirden sonra çıktığımız yolda, bize Ankara'lı bisikletçiler eşlik ettiler.Geniş yolda, arabalar ile, bisikletler ne kadar birbirinden uzak ve düzen içerisinideler bakın.Kadraj iyi, ufuk çizgisi düz (her ne kadar manzara fotosu çekmiyor olsak da önemli) renkler canlı, verdiği mesaj bakımından da etkileyici.İşte istediğimiz ideal trafik görüntüsü.
Bunun da eksiği bir nebze netlik azlığı olabilir.Gerçi foto benim elime küçük formatta geçti, orijinali biraz daha iyi olabilir.

bisikletcanavari

Forum Bağımlısı
Tepki
1.243
Abicim resimelrin hepsi ayrı güzel.NE kadarda yarışmaya katılacagımız fotograflar hakkında yardım amacı ile yayınladıgın fotograflar olsada ben bi kaç fotograf hakkında yorum yapmadan geçemiyecegim.

Biirnci resmin ''Aşıklar gecesi'' adlı olan.Fotograf hakkında degilde o Ay-yıldız olayıyla ilgili.Kimbilir Türkiyede o manzarayı kaç kişi seyretmiştir.Forumdada görmek beni nedensiz bir tebessüme itti.Bende Durakta otobüs beklerken bu banzarayla karşılaşmıştım.Rersminide çektim ama böyle bir gün batımı fln yoktu.Çünkü evler apartmanlar kapatıyodu o güzelim manzarayı :-(

2. resme ise çok güldüm.O arkadaşı kutluyorum :)

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
(link)

Ben çekmedim ama her yönden haftanın fotosuna en iyi örneklerden biri.
Yer : İzmir / Bostanlı paten pisti

İLKER TAŞ

SPECİALİZED. S-WORKS M5 HARDTRAİLL ALL......
Tepki
794
İsim
İLKER
Bisiklet
Scott
ben en son fotorafa hayran kaldım gercek bisiklet aşkı bu olsa gerek

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Yengeç Vites

(link)

Bu karede, kadraj, netlik, alan derinliği vb fotoğrafik değerler adına hiçbirşey olmasa da, bunu haftanın fotosu yapabilecek olan özelliği, bir tur sırasında bisikletin arka tekerinin tellerini ziyarete gelmiş olan bir yengeç'in olmasıdır.

Bu türde bir kare yakalamak pek kolay değildir.Tabi ki daha iyi çekilebilirdi ama işte onu da özel yapan şey tam da karenin ortasında :)

simplonmurat

Forum Bağımlısı
Tepki
336
İsim
Murat ALTINCAN
Bisiklet
Simplon
Yengecin markası nedir.Shimanomu srammı?Sanırım shimanonun 2015 model prototipi bu....

Selim Çam

Forum Bağımlısı
Tepki
457
Fatih kesinlikle oyum çadırın içinde bisikletiyle yatana!

İLKER TAŞ

SPECİALİZED. S-WORKS M5 HARDTRAİLL ALL......
Tepki
794
İsim
İLKER
Bisiklet
Scott
bi an burdan fren kaliperlerine benzettim

endy

Daimi Üye
Tepki
97
@Selim Çam

evt abı sana katılyıorm en guslı o ya:D super olms bisiklet sevgisi iste:p

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Özgürlük

Burada da ters ışık çalışması başarılı bir şekilde sonuçlanmış.Kaykaycının ellerinin havada olması, kareye hareket kazandırmış.Bisikletçi arkadaşımız ise hava ve özgürlüğün tadını çıkarıyor.Gün batarken, ters ışıkta çekecekseniz, bu şekilde flaşsız da çalışmayı deneyin.Sonuçlar böyle etkileyici olabilir ;)

Hareketi yapan kişi bf üyelerinden ncrone (film ekibimizden Abubaca Osman)

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Bisikletçinin Hayvan Sevgisi

(link)

Pro. fotoğrafçı Erol Caner tarafından çekilmiştir.

Nedret Günaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
3.629
ben oyumu çadırda bisikleti ile yatan bisiklet sever için kullanıyorum...süper..:)

KevSerSeri

Forum Bağımlısı
Tepki
3.345
Ouuuw Zirve ve Bostanlı paten pistindekine bayıldım...
Gerçekten çok etkileyici fotoğraflar...

Fatih Cumhuriyet'e Pedal etkinliğinde İdealimiz diye yayımladığın fotonun orjinali bende. Yanlış hatırlamıyorsam Yavuz çekmişti. İstersen onları sana yollayabilirim..