hafta sonunda istanbuldan yedilgöllere gezi olurmu demeyin:)

Tepki
17
Bisiklet
Merida
Haftasonu ne yapalım diye kaşınırken aklımıza "sonbaharda yedilgöller başkadır" söznün gazıyla cuma akşamı yedigöllere gitmeye karar verdik.hemen kamil koç firmasından kişibaşı 23tl ye cumartesi sabah 09:00 arabasında yerimizi aldık.Otobüse binerken bisikletleri kaptanın huysuzluğu ve muavinin korku dolu bakşlarının ardından aslında korkulacak bir şey olmadığını arkadaşlara gösterdik(bu arada kamil koç a bu konu hakkında şikayette bulundum).saat 13:50 gibi bolu ya vardık ve 14 de yola çıktık...ve ertesi gün saat 22:00 öz emniyet ile esenlere geldik.tabi ordan eve pedal.nerdeyse 2 gün sele tepesinde geçti diyebilirim.Güzel bir gezi için mutlaka 3 gün gerekiyor.bir gününüzü gezmeye ayırın mutlaka.biz çıkan bir aksilik yüzünden kalamadık:(
Daha önceden anlatıldığı için ben sadece teknik bilgi vermek istiyorum.
Yedigöller otogardan yaklaşık 45 km. köprü üstü tarafından giderseniz ilk 7 km,köprü altı tarafından giderseniz ilk 3.5 km asfalt.köprünün altından geçerek gitmenizin avantajı yol köyün içinden geçtiğinden çeşmelerden ve tezek kokularından faydalanabiliyorsunuz:)
sonrası stabilize yol ve ardından dağ yoluna dönüyor.gidiş yolu nisbeten daha zor.1600mt ye kadar yükseldiğinizde TÜRK BAYRAĞI ve yakınında yöresel yiyecek ve çay satan hemşerilerim var(boluluyum:D ).bayraktan sonra yol kolayladı demektir.Bu her iki taraf içinde geçerli.göllere yaklaşırken yol iyice toprak oluyor ve off-road moduna geçiyorsunuz.Arazide hız yapmanın keyfi dönüşte daha iyi oluyor.yanlız frenler iyi değilse yada ABS gibi olmuyorsa ve lastiklerinize güvenmiyorsanız 50 km yi geçmeyin derim (vredstein black phanter im var ve iyi performans aldım diyebilirim).özellikle virajarda hızla bir sağa bir sola yatmak acaip heyecan verici:Skull-175

giderken yolun 11. km sinde çeşme var ardından bir 10 km sonra daha var 10 km sonra yaylalar var ve yaylalardan 2km sonra bir çeşme daha var.dönüşte suyunuzu iyi yedekleleyin çünkü yaylanın oraya kadar su yok ve sürekli rampa olacağından sorun yaşayabilirsiniz.Yoldaki su durumu bu şekilde.
Parkdaki durum;ortalarda piknik masaları var.Giriş birey 2tl motorsiklet 3 tl bisiklet yok ama sizden de 2.5 tl alalım dediler.çocuk ilk defa bisiklet için makbuz kestiğini söyledi. ayrıca çadır kurmak 10 tl.orada girişte ve içeride ve restorantın yanında olmak üzere 3 adet büfe gördüm. özellikle restorantın yanında olan da çeşit mevcut yanlız fiyatlar da anlaşamayabilirsiniz. restorantın fiyatları şok edecek vaziyette. köfte 20 tl şiş 25 tl , çay 2.5 tl ve bunu gibi fiyatlar.yanlız tabuldot yemek var 10tl çorba,yemek,pilav ve hoşaftan oluşuyor.yanlız bu olay gerçekmi yoksa gecenin bi yarısında perşian halde gelince bize acıdılarda verdiler bilmiyorum.örneğin büfelerde ekmek var helva(1 tl) var sallama çay var.yanınızda bişiler götürürseniz yemek sorunu yaşamazsınız.
Şu anda yollarda çok çok kuşburnu olmuş vaziyette çuval götürürseniz doldurabilirsiniz.
Fotograf çekme mevsimi başladı başlayacak.10 gün sonra tam gidilmelik olacak.
Artık resimleri sizden bekliyorum.
Sorularınız varsa cevaplayabilirim.
Not : Dönüşte Özemniyet turizm ile geldik. tam bir rezaletti.otobüs eski.servis kötü.hizmet kötü.mümkün olduğunca kullanmayın.öncelikle özbolu sonrasında kamil koç u tavsiye ederim.
İyi pedallar.

• Beğen
Tepkiler: SerkanNamazcı
Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
4-5 hafta önce 3 kişi Boludan kamplı olarak gitmiştik. Gidiş 45km civarı idi, dönüşü ise aynı yoldan gelmemek için Dirgine-Köprübaşı Barajı-Gökçesu-Çaydurt-Bolu olarak yaptık o da 110 km civarı idi. Gidiş Dönüş toplam 155 km baya yorucu olmuştu. Yola geç çıktığımız için eve anca gece 2de varabilmiştik :)
Dediğin gibi sonbaharda gerçekten güzel oluyor. Ağaç çeşitliliği açaısından Türkiyenin sayılı bölgelerinden. Sonbaharda yaprak dökme zamanı yeşil-sarı-kırmı her tonu görmek mümkün oluyor. Gerçi şu an tam zamanı değil, ekim sonua doğru çok daha güzel olur. Zaten o zamnlarda hafta sonları fotoğrafçı akınına uğruyor.
Bolu dışından gelecek olanlar Otobüsten Boluda inip de gelebilecekleri gibi, Mengende de inebilirler. Mengen merkezden gidiş biraz daha uzun olmasına rağmen eğim açısından daha uygun.

Kadir AYINTAP

Forum Bağımlısı
Tepki
2.702
İsim
Kadir
Bisiklet
Cannondale
merhaba geziniz güzel olmuş gibi :) resimler olsa süper olurdu.. ben daha evvel sonbaharda araba ile gitmiştim manzara süperdi
ben yedigöllerden dönüşü merak ettim dönüş hep rampa kaç saatte E5 karayoluna vardınız ?
bu arada sizinle hemşeriyiz bende akçakocalıyım ist"da ikamet ediyorum...

2 sene evvelki bisikletsiz yedigöller gezimden den bir kaç resim...

ağaçlardaki renk cümbüşü yedigöllere giderken yarı yolda bu manzara sizi karşılıyor
(link)

milli park girişi
(link)

yedigölleri besleyen derelerden biri
(link)

büyükgöl
(link)

yedigöllere akan başka bir su
(link)

Tepki
17
Bisiklet
Merida
Açıkçasi foto icin pek ugrasmadim.zaten zamab dar oldugundan hedefte pazartesi istanbula ulasmak vardi.buna en buyuk etken arkadasin bisikletinin aynakol gobegi sorun cikarmis olmasi.hizimi bayagi azalttigindan gidis 6 saat surdu. Donuş 4.5 saat kadar surdu.