Hadi Birlikte Çanta Hazırlayalım

OnurErdem

Üye
Tepki
10
60-70km'lik şehir içi bir parkur için sırtıma alıcağam çantamı nasıl hazırlamalıyım,yolda nelere ihtiyaç duyarım yardımcı olursanız çok sevinirim...

• Beğen
Tepkiler: umutkahraman
Scudo

marule

Daimi Üye
Tepki
406
2 tane 500ml su (şehir içi bineceksen bakkaldan falan da alabilirsin çantanda taşımana gerek kalmaz)

3-5 tane çikolata veya çabuk enerji verecek fındık, fıstık bar gibi şeyler

uzun vadede enerji verecek ekmek arası gibi şeyler (bunu da yolda bi yerde durum yiyebilirsin, çantanda taşımana gerek yok)

hava durumuna göre yağmurluk, kısa veya uzun kollu bir tişört

ön arka lambalar

bunlar da olmazsa olmazlar

yedek iç lastik(patlayan lastiği hemen değiştirirsin, vakit kaybı olmaz)
yama takımı (durduğun bir yerde dinlenirken patlak lastiğini yamarsın)
pompa
alyan takımı
yarabandı

bunlar da olsa çok iyi olurlar (ama çoğu zaman olmayanlar:) )

zincir takma-sökme aparatı
yedek zincir baklaları
yedek fren ve vites kabloları
koli veya elektrik bandı (bazen çok işe yarıyor)

atladığım bişey olmuşsa ekleyebilirsiniz...

not: daha küçük punto yazarsanız da aynı dikkati çeker mesajınız. büyük punto biraz garip kaçıyor...

uğur kocaağa

Daimi Üye
Tepki
193
Gideceğimiz güzergahta ihtiyaçlarımızı karşılayabileceğimiz yerleşim yerleri varsa fazladan ağırlık taşımanın gereği yok bence. Bir adet mini pompa, yama ve lastik tamir seti, /mini boyutlarda takım olarak satılanları mevcut,) lastikleriniz inceyse yedek lastik, yedek atlet yada thisort. bunlar yani.

Metehan Mendi

Daimi Üye
Tepki
296
Tadımın bar ları çok sağlıklı ve sürüş sırasında insana can veriyor sanki , yanına birkaç tane almanı tavsiye ederim .. Bir de benim için olmazsa olmaz ELMA çok iyi gider ... Yedek iç lastik - yama takımı ve pompa mutlaka olmalı

http://www.ekotrent.com/photos/250250953.jpg

• Beğen
Tepkiler: sonEr´´

uğur kocaağa

Daimi Üye
Tepki
193
Neyse arkadaşlar konumuz:
(Hadi Birlikte Çanta Hazırlayalım
60-70km'lik şehir içi bir parkur için sırtıma alıcağam çantamı nasıl hazırlamalıyım,yolda nelere ihtiyaç duyarım yardımcı olursanız çok sevinirim...) herkes konu ile ilgili fikirlerini paylaşabilir ben fikirlerimi paylaştım eğer yerleşim yerlerinden temin edilebilecekse bazı malzemeler fazladan ağırlığa bence gerek yok...

hakan sancaktar

Daimi Üye
Tepki
170
bence hiç sırt çantası kullanma. arkaya bir bagaj al, ne istiyorsan doldur. ya da bir gidon çantası edin..

Tepki
32
yalnız bisikletin üstündeki bir çantayı taşımak sırttaki bir çantayı taşımaya oranla çok daha yorucu. üstüne bir kaç bin lira verip 1 1.5 kilo hafifletmeye çalıştığınız bir şeye ekstra olarak ağırlık yüklemek ufak bir ironi yaratıyor sanki.

çirkin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.364
Şehir içinde yanınızda elzem malzemeler olarak,
1-Alyan takımı
2-İç lastik ya da yama takımı
3-Pompa
4-500 ml kadar su (Mevsim yaz susuz kalmamanız gerekir)
5-Belki hava durumuna göre yağmurluk
Bundan fazlası bence gereksiz olacaktır. Şehir içinde olduğunuzdan diğer tüm ihtiyaçlarınızı herhangi bir yerden karşılayabilirsiniz.
Ayrıca sırt çantası seçerken sırtınızı terletmeyecek bir çanta seçmelisiniz. Benim tavsiyem (ben öyle kullanıyorum) bir bel çantasıdır.Yine de yola çıkınca eksik ve fazlalarınızı siz belirleyeceksiniz. Sağlıklı,keyifli ve emniyetli bir sürüş dilerim.

Tepki
58
Güzel bir konu. Şehir içinde kullanacağınızdan dolayı sırt çantanıza yoldan alabileceğiniz bazı şeyleri eklemeyi uygun bulmuyorum.

Bisiklet sürerken sırtta duran çantalar arka bölgeyi aşırı ısındırıyor ve terletiyor. Üstelik güneş iyice kendisini belli etmişken bu daha da zorlaşıyor. Benim önerim Sele arkası bir çanta ve/veya önde küçük bir heybe. Ağırlığı zaten öyle yüksek değil. Ama kampa gidilecekse bir sırt çantası taşımak daha bir mecburiyet oluyor. O da 1-3 kg çantanın kendisi desek ekstradan 30 kg lara kadar bir yükleme olabiliyor.

Pompa zaten bisiklet aparatı olduğundan çantaya konulmasına gerek yok.(ön ve arka lambalar keza). Yedek iç lastik,yama,yağmurluk (havaya göre) muhakkak bulundurulmalı. Belki biraz ilginç olacak ama yaşa-kiloya-performansa göre ufak bir tansiyon aleti, ve dil altı hapı,l-carnatine shotu da alınabilir.

saygılar,
Z.T

mertcan gölge

Forum Bağımlısı
Tepki
513
biz şehir dışı turlarda bir kaç elma ekmek arası herhangi bir şey bir kaç çeşit gofret bar tarzında enerji verecek pratik yiyecekler 1litrelik su alyan takımı yama malzemesi yedek iç lastik alıyoruz şehir içi olucaksada diğer arkadaşlarında dediği gibi tamir malzemesi almak yeterli çünkü bir yerde durup yiyicek ve içicek temin etmek kolay olur

tolgayalcin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.433
yedek iç lastik , yama seti , alyan , pompa , yarabandı.

yarım L su , karışık kuruyemiş (badem fındık kuru üzüm leblebi)

yol üstünde büfe rest vs varsa biraz para alın yemek taşımayın yük olmasın.
yoksa1 2 tane yarım ekmek bişiler yapıp koyabilirsiniz.

sırt çantası yerine biraz hacimli bel çantalarını tavsiye ederim. ters çevirim poponun üstünde kalacak şekilde takarsın. tüm ihtiyaçlarını alır sırtında terlemez. hava soğukken iyi oluyor fakat yazın hiç çekilmez çanta...

Mustafa Ozler

Daimi Üye
Tepki
198
Bisiklette zorda kalmadığınız sürece sırt çantası veya bel çantası önermiyorum. belki çok ekstrem koşullarda yol bisikletiyle çok hızlı gitmeniz gerekiyorsa... Sonuçta kampa gidiyorsanız bile bagajlar ve heybeler herşeyi alıyor.

-1 adet heybe ( biri ince beyaz kısa kollu arkası cepli, biri kalın siyah uzun kollu ve arkası cepli iki adet forma, buff, ön arka farlar ve yedek pil, heybe yağmurluğu, kendi yağmurluğum, gündüz biniyorsam gece gözlüğü, gece biniyorsam güneş gözlüğü), fotoğraf makinası, yük lastiği (satın aldığım şeyleri bağlıyorum :)

-1 adet sele altı alet çantası ( yedek zincir, yama, yedek lastik, zincir anahtarı, kaşıklar, abc set (alienleri takım olarak taşımak çok gereksiz, takımlar ağır, dayanıksız ve işlevsiz, yanında ekstra tornavida taşımak gerekiyor) bu çanta bisikletten ayrılmaz.

-pompa ve 750ml suluklar bisikletin üzerinde...

Gidon çantası bana göre bu tip bir seyahatte sıkıcı oluyor. ön bagajlar ve gidon çantasını hafta sonu turlarını bırakın bir haftanın altındaki bir turda bile taşımak bana göre zulum. tek heybe mümkünse sağ tarafta yeterli.