Güvenli internet kullanımı

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında thomisus lx tarafından paylaşıldı.

 1. thomisus lx

  thomisus lx Onursal Üye

  Kayıt:
  25 Haziran 2007
  Mesajlar:
  3.004
  Beğeniler:
  2.157
  Seviye:
  Tüm dünyadaki internet iletişimi amerikan güvenlik kurumunca takip ediliyormus. Tüm mail trafiği tüm kredi kartı harcamaları tüm sms ve cep telefonu konuşmaları. Citizenfour isimli bir filmde ed snowden in bizzat ağzından bugün öğrendim. NSA adı verilen bu kuruluşun Apple google microsoft veri tabanlarına doğrudan erişimi varmış. Google da yapılan tüm aramaların kayıtlarını da tutuyorlarmis. Bize bir zararı var mı peki? Yararı olmadığı kesin.
   
 2. Dystopia

  Dystopia hiç

  Kayıt:
  26 Ocak 2006
  Mesajlar:
  2.037
  Beğeniler:
  4.731
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Zaten var olan şeylerdi bunlar yani bütün veri akışını toplayıp herkesi izliyorlar her şeyden haberleri var.

  Bu sebeple Yandex, vKontakte, Mail.Ru gibi şeyleri boş yere yapmadı Rusya :)
   
  dogukan demirbek bunu beğendi.
 3. Recep G

  Recep G Aktif Üye

  Kayıt:
  31 Mart 2014
  Mesajlar:
  146
  Beğeniler:
  73
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Santos
  Seviye:
  İnsanlar bu gibi servislerden ve sosyal ağlardan ücretsiz yararlandıklarını sanırlar. Ama farkında değiller heralde karşılığında kişisel bilgilerini verdiklerinin.
   
 4. BF Okuru

  BF Okuru Kıdemli Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2005
  Mesajlar:
  349
  Beğeniler:
  884
  Seviye:
  @Mehmet Levent bey, dünyayı yönetenler her zaman önlemlerini alırlar, bu konular çok derindir ve sadece bilinmesini istediklerini bilebiliriz aslında. Mesela128 veya 256 bitlik en güçlü şifrelerde bile kırılamayan şifre yoktur ve onuda yönetenler belirledikleri için istedikleri zaman müdehale etmek isterler, işte bu yüzden her şeyde bir güvenlik açığı yaratılır. Teknik takibe takılacak tehlike yaratacak sanal vs. işler yapmadığımız sürece bize bir zararı yoktur.
   
 5. Ahmet-E

  Ahmet-E Kıdemli Üye

  Yaş:
  48
  Kayıt:
  14 Ekim 2014
  Mesajlar:
  250
  Beğeniler:
  328
  Şehir:
  antalya
  Bisiklet:
  Lapierre
  Seviye:
  Hatta ;Onion browser ve tor ağı da suç unsurlarını izlemek veya yakalamak için birer tuzaktır.
   
 6. Dystopia

  Dystopia hiç

  Kayıt:
  26 Ocak 2006
  Mesajlar:
  2.037
  Beğeniler:
  4.731
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  @Recep G bazı insanlar facebook profillerini CV gibi dolduruyorlar anlam veremiyorum. Mesela Linkedin diye bir site var orada da aynı mantık var. Okudukları üniversitelere kadar, çalıştıkları işyeri vs. her şeyin bilgisini CV formatında doldurup o sitelerde paylaşıyorlar. Linkedin bir kez hacklenmişti hem de Ruslar tarafından ve tüm bilgiler çalınmıştı. Düşünün çalınan bilgileri kim bilir günün birinde neler yapacaklar ve o profiller neden öyle doldurulur anlamam bunları. Rusya şimdi kendi yapılanmalarıyla halkını ABD'ye ait olan şeylerden uzak tutmaya çalışıyor ki, bir nevi de başarılı oldular. Mesela Ruslar doğru düzgün Facebook kullanmazlar. vKontakte gibi bir site var orada takılırlar. Yandex ve Mail.Ru gibi servislere de alıştılar ve günden güne ABD'ye ait olan kurumlardan uzaklaşıyorlar. Rusya bu konuda güzel adımlar attı son yıllarda.

  @BF Okuru dünyayı yönetenler internetin bu kadar büyüyüp kendilerini riske atacağını hesaplayamadılar geçmişte. Şimdi insanlar uyanmaya başlayınca, veri toplayıp kontrol altına almaya çalışıyorlar sanırım ama bu topladıkları veriler gelecekte karşınıza çıkabilir.
   
  Recep G ve Özer Koç bunu beğendi.
 7. BF Okuru

  BF Okuru Kıdemli Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2005
  Mesajlar:
  349
  Beğeniler:
  884
  Seviye:
  @Eagle Savaşım sende biliyorsun ki, internet aslında bugünler için kurulmamıştı ama dediğin gibi bu kadar büyüyüp gideceğini hesaplayamamışlar. Yinede bildiğimiz kadarıyla herşey kontrol altına alınıyor :D

  Putin AMD ve İNTEL işlemcilerden kurtulup kendi işlemcisini ürettirmeye başladı zaten. İşlemcinin adı Baikal ve 8 çekirdekli bir işlemci. Devlet dairelerinde AMD-İNTEL işlemcileri ve Microsoft'u çıkartıp Bikal işlemci ve işletim sistemi olarak linux ile devam edecek. vKontakte sosyal ağında bilgilerin %80 elinde bulunduruyormuş. İşte bu sayede rusya federasyonu daha güvenli olacaktır :)

  700.000 bilgisayar ve 300.000 sunucu ile yıllık 1,3 milyar dolarlık bir hacim söz konusu. Toplam pazar payının 5 milyon cihaz ile yaklaşık 3,5 milyar dolar olduğu Rusya bu hamlesi ile hem Amerikan ekonomisini, hem de Amerikan firmalarının itibarını etkilemiş.
   
  Dystopia bunu beğendi.
 8. Dystopia

  Dystopia hiç

  Kayıt:
  26 Ocak 2006
  Mesajlar:
  2.037
  Beğeniler:
  4.731
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  @BF Okuru O halde Rusya böyle devam ederse, Obama da Nalan'ın Zalimin Zulmü şarkısını dinler yakında herhalde. Putin akıllı adam baksana vKontakte de günden güne büyüyor ve bunu farkeden Mark Zuckerberg de "Arizona'da bir kanyonun başına oturmuşum, oturmuş da bir türkü tutturmuşum" diye haykırmaya başlar sanırım. Rusya kendini bu şekilde korur ki, başladılar ve güzel gidiyorlar. Türkiye'nin de böyle adımlar atması gerekiyor. Gerçi birkaç sefer denendi ama tutmadı çünkü bizim insanımız o mâlum sitelerden çıkmıyor.
   
 9. BF Okuru

  BF Okuru Kıdemli Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2005
  Mesajlar:
  349
  Beğeniler:
  884
  Seviye:
  @Eagle gülmekten katılıyorum sana :koptum::komik: Adamım Putin işini bilir :D Türkiye için pek iç açıcı şeyler söyleyemeyeceğim için susmayı tercih ediyorum :suspus:
   
  Dystopia bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

upload_2016-8-14_11-34-16.png
Merhaba. Power metre almayı düşünenlere fikir vermesi için yeni satın aldığım power metreyle edindiğim tecrübeleri burada paylaşacağım. Antrenmanlarımın detaylarını foruma yazmayı sevmem. Çünkü bu...
Website_Drafting_Image_20m_2048x2048.png
Merhaba forumdaşlar :) Aslında başlığı "Drag nedir? Yenir mi?" yapmayı düşündüm ama bu bir Drag'a giriş konusu değil, Drag'ın ne olduğunu zaten bilenler için beyin yakan bilgiler içeren bir makale...
50tlg0R.jpg
arkadaşlar bildiğimiz gibi dayanıklılık bisiklet yarışlarında bisikletçilerin vücudu çok ince ve pist yarışçılarıyla aralarında büyük farklar var. yol yarışçılarının üst tarafı neredeyse yok gibi,...