Günübirlik İzmir-Bursa (330 km)

D. Oğuz

Daimi Üye
Tepki
600
Herkese merhabalar, yeni bir yolculuktan.

Aynı güzergah üzerinde eski fotoğraflara şu konudan ulaşabilirsiniz. :)
(link)

Yol bilgisini de verelim: (link)

Haritada 343 km görünüyor fakat istediğim gibi çizemedim rotayı, yaklaşık olarak bu. şehir içi gezmesini çıkarınca 330 kalıyor. :)

Toplam geçen zaman 15 saat (5:15-20:15), pedal süresi yaklaşık 11 saat olarak geçmiş nabız saatinde, ortalama 30larda. (Rüzgar sağlam esiyordu yoksa nerde 30 ortalama :D)
Yolda kilometre saatimin bozulmasından ötürü saat/km üzerinden hesap yaptık gene, sağlık olsun.
Ortalama nabız da 160 http://upload.wikimedia.org/math/f/8/6/f864e011759d77b1b63ec8e9a9be24fc.png 5 (P>0.05) arasında. Bir SIGMA ROX'umuz yok ki, decathlonun saati ve ufak istatistik bilgileri ile ancak bu kadar. :)

Sabah 5:15 de İzmir'den çıkıyorum. Hiç iyi de değilim aslında ama koydum kafaya. 4 saat dinlenme nedir?
Yalnızca üç saat uyuyabildim, öksürüğüm var ve ateşim çıkmış. İlaç aldım çıkmadan aslında yanlış fakat gitmeyi gerçekten istediğimden, hiç bir şey vazgeçiremez kafası ile çıktım yola.

Başladım Sabuncubeli'ni çıkmaya, hava da karanlık...
Ama bir terslik var.
Nabız 188 den aşağı düşmüyor, tehlike sınırında. Neyse, Karaçam'a kadar çıktım.
Orada duran bir kamyon şöförüyle konuşup çekmesini rica ettim, kabul etti sağolsun. :)
Sabuncubeli zirveye çıktık çıkmasına da, zirve aşırı soğuk, hemen çantadan rüzgarlığı çıkarıp giyiyor ve usul usul inmeye başlıyorum. Atatürk ve Kuvay-i Milliye anıtı'nın orda ilk fotoğrafımı da alıyorum, gün yeni ağarmaya başlıyordu. :)
15428_10153309732664015_827943721490545924_n.jpg

Burdan devam ederken Saruhanlı'da bir benzinlikte durup yanıma aldığım yolluğumu (tahin helvası ve fıstık ezmeli ekmek) çıkarıp yiyorum, fakat garip olan tarafı benzinlikten aldığım sodanın ve suyun parasını ödememiş olmam. :D (Akhisar'da geldi aklıma.) Bir dahaki gidişte artık.

Bir de üstüne arkadaşın evinde kaldıydım, çocuğun ev anahtarını almışım. Geceyi arkadaşının evinde geçirmek zorunda kaldı, nasıl da kötü anıyor aman allahım. :D

Gayet sakin bir şekilde Akhisar'a geliyorum 8 de. Merkeze gidip yemek yiyecek yeri bulana kadar 8 buçuk oldu saat, en sonunda doğrama kelle paça çorbası yapan bir yer buldum ama yok böyle bir çorba, efsane bir şey. Bu da fotoğrafı. :)
DSC_1745.JPG
Çıkayım derken olmuş saat dokuz. Yolda da çok oyalanırım, nerde güzel bir şey görsem dururum, muhabbet görsem gene öyle. Nasıl olsa kronometre var, gittiğimiz mesafe de belli, kim takar :)

Geçen ay Balıkesir'e gittiğimde matarayı köftecide unutmuşum. Oraya da uğradım, görür görmez tanıdılar zaten kardeş senin mataran burada diye, doldurup verdiler sağolsunlar :D İnsanlık ölmemiş daha. Koçu** kırık bir matara olsa bile insan mutlu oluyor ister istemez.

Akhisar otogar ışıklarda motorsiklet sürücüsüyle biraz muhabbetimiz oldu:
-Hayırdır nere böyle?
+Abi çıktık yola gidiyoruz öyle, nerde pilimiz biterse. :)
-Daha şuradaki markete (otogarın yanındaki marketten bahsediyoruz.) gitmeye üşeniyor da motorla geliyorum, iyisin iyi :) diyerekten ışıklar yanıyor ve biz yolumuza devam ediyoruz. O da köşedeki markete.

Gelenbe rampalarını başlıyoruz yavaş yavaş çıkmaya. Hava da sıcaklamaya başlamış. Ehh, ılıktı, iyidi ama neyse. Bu daha güzel :D

Devekuşları da aynı yerinde, hepinize selamları var :p

Yokuşları da rahat bir şekilde bitirdikten sonra (her tarafta çeşme vardı), bir benzinlik buluyor ve direk soda+çikolata takviyesiyle devam ediyorum diyecekken, görevliler çay verelim diyorlar, ben de çaya hayır diyemem :D Oturduk içtik muhabbet sohbet eşliğinde. İleride de tabela var, Balıkesir 40. Saat de 11:20 idi. Hadi artık devam edelim. Bu arada bir tane de vilayet sınırı tabelamız var onu da ekleyelim. :)
Ayrıca Gölcük tali yolunun gittiği manzara da çok güzel, onun da fotoğrafı aşağıda.
DSC_1746.JPG DSC_1747.JPG

İkiztepeler barajı aslında çok güzel piknik yeri gibi duruyor, bi karayolu geçiyor işte kenarından az buz gürültü yapar, uzağa parkedince geçer gibi, bilemedim. :)
DSC_1750.JPG
Saat 12:30'da Balıkesir'e varıyorum. Daha önceden gelmiş olmanın verdiği bilgi birikimiyle direk karnımı doyuruyor ve dinlenme moduna geçiyorum. Hisar ayranı içememenin verdiği hüzün var hala. :(

Buraya kadar 5 saat 45 dakika pedal dönmüş. Ortalama da yaklaşık 31 km/h.
DSC_1758.JPG

Geçmeden evvel DDY üst geçitten geçerken, bir bakıyorum İzmir-Balıkesir treni geliyor. Vay be, trenle aynı anda gelmişiz. :)

Burada fotoğraf yok çünkü bir arkadaşımla muhabbet, sohbet derken hiç gezinti yapmadım. :D
Diğer konuda fotoğraf varsa, vardır :) burada çekmedim çünkü.

Kipa'nın oralarda bir grup bisikletli durmuş, birinin bisikletinde sorun vardı, zincir ruble ile jant arasına kaçmış. Onu hallettikten sonra tekrar yoluma devam. :)

Balıkesir'den çıkana kadar saat 2:30 oluyor tabi. Hava da leş gibi sıcak.

Önümde de Susurluk yokuşu.

İlk benzinliğe gelene kadar matara bitti zaten :D durup su soda yaptıktan sonra tekrar devam.

Saat 3:50 olmuş. Susurluk'a vardım. Herkes Yörsan'ı bir başka sever de, Belediye Tesisleri candır. :) Severek yiyoruz tostlarını. Üç sene olmuş yemeyeli. Bir arkadaşıma yolladığım fotoğrafı da alıp sizlere sunuyorum.
11159476_10153316425039015_6019325190473403639_n.jpg 11146273_10153316426229015_5645449930068099651_n.jpg

Hadi orda gene muhabbete takıldık, havadan sudan konuştuk, yolun verdiği yalnızlıktan bir süre sıyrılıyor insan. Saat olmuş 4:30, dedim ben kaçıyorum, hadi eyvallah.

Susurluk çıkışta yanımdan bir tane Serçe yanımdan geçiyordu.
-H......... :eek:
+ABİ KAÇ BASIYOR SAAT BOZULDU :D
-70 GÖRÜNÜYOR HELAL OLSUN BE KIZAN (TRAKYADA ÇOCUK DEMEKTİR ABİ DE TRAKYALIYMIŞ. :))
+HADİ BE OLMUŞ MU O KADAR?? diyene kadar serçe geçiip gidiyor. Rüzgar, ah rüzgar...

Bandırma kavşağına kadar sorun yok.
Kavşakta durup bir su içeyim derken rüzgar da nasıl estiyse, yanımdan tırın geçmesiyle bi sendeledim, ama nasıl bir sendelemektir o içtiğim suyu geri çıkartacaktım :D

Snapchat-7724021230635819369.jpg

Zaten Balıkesir'de çok kaldım diye suçlu da hissediyorum kendimi hafiften. Bursa vilayet sınırını gördükten sonra içime bi su serpiliyor. İlk defa bu kadar yolu iyi bir performansla geldiğim için olsa gerek. (232. km :))
11156378_10153316426969015_664380267604492370_n.jpg

Mustafakemalpaşa (bilerek girmedim) ve Karacabey'i bu suçluluk duygusu yüzünden girmeden geçtim. Yemek falan da yemedim, sonra acısı çok ama çok fena çıktı.

293. kilometrede ben iptal. Karbonhidrat depoları bittiğinden baş dönmesi başlıyor, nabız atmaz hale gelmiş. 130 a bile çıkmıyordu en son. 70 km yolu durmadan gelmişim 2 saatte, öncekilerle birleşince yorgunluk olarak geri döndü ve bu da bana bir ders oldu, size de bir tavsiye olsun. Asla +200 km sürüşlerinde 35-40 km de bir mola vermekten kaçmayın, yoksa bir yerde patlıyor. Özellikle her durduğunuzda soda içmeyi ihmal etmeyin. :)

Neyse, bir benzinliğe daldım da ne kadar şekerli şey varsa içtim. Yemek yok.
Yorulma formülü olarak da, bir teneke kutu meyve suyu, bir limonlu soda, iki bardak çaya toplam 8 şeker karıştırırsanız bu sizi 30-40 km götürüyor. Hızlı da emildiğinden sorun çıkmıyor.

Giderken Uluabat gölünü de fotoğraflıyorum.

DSC_1759.JPG

Gitmeden önce Bursa'daki lise arkadaşlarımı arayıp onlara geleceğimi de haber verdikten sonra, Gölyazı, Trilye, Mudanya planımı da iptal etmiş oluyorum. (Havanın kararmasının da etkisi de var.) Daha müsait bir zamanda bunları da yapacağım. :)

Aslında Balıkesir'de çok bekleme yapmasam gidermişim, ama karıştırmayın orasını. :D

Evet, bu da mutlu sonumuz.

DSC_1762.JPG

Arkadaşlara bi bulvara gidip gelcem diye haber veriyorum. Merak ettim ne varmış acep diye.

Daha canlı bir şey beklerken üç gidiş üç geliş yol ve dükkanlar gördüm. "Bu muymuş?" Türkiye'nin en zengin caddelerinden biri diyerek geri döndüm :D Fotoğraf alınmaya değecek bir şey yoktu.

Görükle'ye döndüğümde doğum günü partisi olacağını söylemişti arkadaşlarım. Ben de salça oldum tam tabiriyle. :D
DSC_1769.JPG

Güzel bir doğum günü kutlamasından sonra bir hatıra fotoğrafı çekiliyoruz ve ben de otobüse bineceğim yere doğru gidiyorum usul usul. Ve yolculuğumuz bitiyor.
DSC_1775.JPG

Umarım okurken keyif almışsınızdır.
Başka gezilerde görüşmek üzere.

Dosyalar

Scudo
Tepki
1.982
İsim
Ceyhun Özkan
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Çok güzel bi tur olmuş eline ayağına sağlık,sıkılmadan keyifle okudum :) ama keşke Balıkesir'de fazla oyalanmayıp bi Tirilye-Mudanya yapsaydın :)

• Beğen
Tepkiler: D. Oğuz

Gün A.

Daimi Üye
Tepki
428
Bisiklet
Cannondale
Çok keyifli bir tur olmuşa benziyor, helal...

• Beğen

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
keyifle okudum.. tabi uludağ üniversitesi mezunu olduğum için izmir-bursa arasında arabayla o kadar çok gittim geldim ki, arabayla giderken bile yollar bitmek bilmiyordu.. bisikletle neler olmuştur neler o_O

• Beğen

massaget

Forum Bağımlısı
Tepki
424
Bisiklet
Dahon
Bir günde 185 km gittiniz mi bisikletle ben mi yanlış okudum? helal olsun bana çok zor geliyor...

• Beğen

D. Oğuz

Daimi Üye
Tepki
600
@ceyhunözkan
Çok sağolun. Yaza İstanbul üzerinden yapacağım onu artık, geçti borun pazarı :)

@Gün A.

Valla keyifli olmasına keyifliydi de, yalnız olunca bir yerden sonra sıkıntı basmıyor değil :D

@türkay yılmaz

Ne mutlu. Trafikte herhangi bir problem çıkmadı, tek sorun yalnız olmak. :D
Karacabey'den sonrası geçmek bilmedi ama o ayrı. :)

@mehmet aşkın

Sağolun, daha iyileri sizlerin olsun. 185 olan geçen aya aitti, sadece Balıkesir. Bunda Bursa da var. :)

• Beğen
Tepkiler: Gün A.

Yavuz S.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben 115 km yi 26.6 ortama ile bitirince wuuuhuuuu oluyorum size helal olsun :)

• Beğen

Yavuz S.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Barış TURAN
Benimki şehir bisikleti gibi artık düz maşalı 28c lastikli 10.6 kilo kendi halinde bir velespit :) gözüm yol'da hayırlısı bakalım.

vraptor

Daimi Üye
Tepki
240
İsim
Serkan
Bisiklet
Salcano
Heyt be böyle turları gördükçe atlayıp gidesim geliyor bi yerlere :)

Sanırım xrs040 kullanıyosunuz tavsiye eder misiniz hiç yol bisikleti kullanmamış birisine ? :)

• Beğen

N.ÖZKAN

Aktif Üye
Tepki
244
Bisiklet
Salcano
Zevk ile okudum tur yazınızı paylaştığınız için teşekkürler :D Bu tür paylaşımlar birçok kişiye örnek oluyor ve böyle bir yolculuğa girişmelerine vesile oluyor.

• Beğen
Tepki
1
Güzel bir tur olmuşa benziyor, okuyunca çok heveslendim. Şu üniversite sınavını bir atlatayım ben de bi bisiklet alıp basıp gideceğim buralardan [emoji1]

• Beğen

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@D. Oğuz sayın arkadaşım, hasta halde ve uykusuz vaziyette 11 saatte 330 km yapmışsın... şapka çıkarıyorum. TT yarışlarına, triathlona, ironman yarışlarına falan katılman lazım. Bu performansı heba etme, kayıtlara geçir.

D. Oğuz

Daimi Üye
Tepki
600
@Yavuz SOYLU

Bir zamanlar o da hayaldi benim için, daha iyisi sizlerin olsun. :)

@vraptor

Ederim, neden ederim?
Çünkü ilk defa kullanan birisine yüksek seviye donanımda bir bisiklet versen gene çamur atar, kötüsünü versen gene çamur atar.
Önce yüksek donanımla başlamak yerine düşük donanımla başlamak, kullandığınız disiplindeki düşüncelerinizi şekillendirir. Ben başlayın derim, uygun fiyata bulursanız .:) (2014 modeldeki jantları sevmediğim için aldıktan 2 ay sonra r500 ile değiştirmiştim mesela. Lastikleri mutlaka değişmeli. Onları da göz önünde bulundurun.)

@N.ÖZKAN

Rica ederim, yaptıkça yazıyor, paylaşıyorum.
Belki bir insan benim yaptıklarımı görür ve hevesi gelir, çıkar dilediği gibi gezer.
Bakalım, buraları yeşillendirecek başka insanlar da olacak ileriki zamanlarda inşallah :)

@Osman Kıtay

Sen istiyor strava, verejek 100 dolar. :D
Açarım artık bundan sonrakilerde.

@berkobrathestabber

İşte şunu okuduktan sonra yazı bir amaca ulaşmış diyorum.
Önemli olan biri yada birilerinin bu yazılanlardan ilham alması, yukarıda da yazdığım gibi. Yoksa zamanla yarışmak hep var, en büyük rakip kendimiziz.

@EK-73

@EK-73 Öyle bir amacım var. Fakat zaman ne gösterir bilinmez. Belki Osman Şirin abimiz gibi oluruz, ya da bir demir adam... ama onun için daha çook ekmek yemek lazım. O yüzden gezmeye, gezerken de çalışmalara devam. :)

Orhan Akarkut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.092
Bisiklet
Cannondale
Siri can u gönülden kutluyorum ve çok da imrendim.

• Beğen

D. Oğuz

Daimi Üye
Tepki
600
@OsmaniyeRehber

Çok sağolun, daha iyilerini siz paylaşırsınız inşallah :)

@Orhan A

Siz daha da güzellerini yaparsınız, yeter ki isteyin :) çok teşeşkkür ediyorum

D. Oğuz

Daimi Üye
Tepki
600
@FatihKaanOz

İnşallah umduğunuz sonucu alırsınız. :)