Günlük tur için yüksek kalorili yiyecekler.

BicycleLover

Forum Demirbaşı
Tepki
363
İsim
lazım değil
Bisiklet
Salcano
Günlük 150-230 km arası (kişiden kişiye göre değişir) turlarda, açığa çıkan büyük enerji kaybını telafi edebilecek ve bizi ayakta tutabilecek yüksek kalorili ve bir o kadar da faydalı besin fıstık ezmesini öneriyorum. İçindeki yüksek kalori olsun protein olsun bence günlük turlarda yanımızda olması gereken bir besin. Yanımıza, ekmeğe sürerek yada başka bir şekilde alınması gerektiğini düşünüyorum. Şekersiz olanlar yada şekeri azaltılmış olanlar tercih edilirse çok daha iyi olur. (Evde de kolay bir şekilde yapılıyor ayrıca ''şekersiz'' yapılabilir) Tadı ayrı bir müthiş. Ek olarak bal+fıstık ezmesi birlikte yendiğinde müthiş bir enerji veriyor diye de okumuştum. Buda bize turlarda yardımcı olur. Siz neler yapıyorsunuz günlük turlar için yanınıza?

http://img.hurriyetaile.com/c/1/70/650x433/r/tarif/2977_650x433.jpg

Besin değerleri ise şöyle:
Porsiyon miktarı: 100 g
Kalori(kcal): 588
Toplam yağ: 50 g
Kolesterol : 0 mg
Sodyum: 17 mg
Potasyum: 649 mg
Karbonhidrat: 20 g
Diyet lifi: 6 g
Şeker: 9 g
Protein: 25 g
Kalsiyum: 43 mg
Demir: 1,9 mg
B6 Vitamini: 0,5 mg
Magnezyum: 154 mg

• Beğen
Tepkiler: gercek umurcan
Scudo

Yuppata

Forum Bağımlısı
Tepki
845
Bisiklet
Sedona
Kendinize pekmez, fındık, fıstık, ceviz, vb. ürünlerin karışımını yaparak veya çeşitli kuruyemişlerden oluşan karışımla güzel bi atom bombası yapabilirsiniz. Sizi yeterince ayakta tutacaktır. Bunların üstüne su için bol bol. Alın size doğal, temiz, kendi elinizden çıkan mis gibi karışım. Daha ne olsun.

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Dusuk tempode gayet iyi ama performansli surustesadece karbonhidrat oneririm. Mesela muz veya hurma.

Performansli suren biri kalbi 150 atarken fistik ezmesi yese ck rahatsiz olur.

• Beğen
Tepkiler: MuratHan

Hamid Asım

Daimi Üye
Tepki
257
Bisiklet
Lapierre
yavaş salınımlı basit karbonhidratlar öneriliyor genelde, bana kalırsa fıstık ezmesi aşırı yağ içerdiğinden iyi bir bisikletçi yiyeceği olamaz.
ayrıca sürüş boyunca yavaş enerjiye dönüştüğünden düşük-orta glisemik indexli (GI) karbonhidratlar tercih edilmeli. (makarna vb. indeksi 70 yüksek)
eğer bir yiyeceği gözünüze kestirdiyseniz internetten mutlaka GI değerine bakın sonra karar verin.

- Yulaf ezmesi, hatta yapabiliyorsanız fırınlanmış ballı veya pekmezli, muzlu yulaf ezmesi barı. Şurda benzer bir çalışma var (link) şu da musli bar (link).
- Hurma, yüksek lif ve doğal şeker içeriği sayesinde tanesinde yaklaşık 45 kalori ile benim favorim.
- Muz, basit karbonhidrat orta GI, tanesi yaklaşık 100 kalori, yüksek potasyum sayesinde kasların toparlanmasında çok etkili.

Örnek tablo:

sürüşten 2-3 saat öncesi
yulaf ezmesi, müsli, çavdar ekmekli tost veya çırpılmış yumurta

sürüşten 30dk öncesi
1 adet muz

sürüş sırasında
yüksek GI değerli izotonik içecekler, hazır jeller, kurutulmuş üzüm, hurma, kayısı vb.

sürüşten hemen sonra
boşalan glikojen depolarını doldurmak (recovery) için, yüksek GI içeren gıdalar, sütlü mısır gevreği, patlamış pirinç gevreği vb.

sürüşten 2-3 saat sonra
düşük-orta GI: kızarmış somon ile patates veya brokoli ezmesi

kaynak: (link)