Günlük su tüketimi kaç litre olmalıdır 1.5 litremi fazlasımı ?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Recep Volkan ÇETİNCEVİZ tarafından paylaşıldı.

 1. Recep Volkan ÇETİNCEVİZ

  Recep Volkan ÇETİNCEVİZ Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  14 Haziran 2008
  Mesajlar:
  650
  Beğeniler:
  210
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  [​IMG]
  Selam merhaba arkadaşlar bu konuda ciddi bilgisi olan kişiler yanıtlarsa sevinirim günlük benim bildiğim 1.5 2lt gibi oranda su tüketilmesi ideal diye biliyorum fazlası ise tehlikeli olduğunu bir yazıda okumuştum bu konuyu detaylı şekilde bana açıklayacak birisi varmıdır.

  Suyun bir kısmı idrar ile atılırken bir kısmıda ter ile atılıyor yaz aylarında sıcak havanın etkisinde olduğumuzdan günlük veya haftalık antremanlarda ter ile suyu daha çok atıyoruz benim istediğim bisiklet kullanan veya spor yapan 20 25 yaş arasındakilerin tam olarak kaç litre su tüketmesidir ?
   
 2. Halil EROĞLU

  Halil EROĞLU Sanat'ın babası...

  Kayıt:
  13 Haziran 2012
  Mesajlar:
  1.765
  Beğeniler:
  1.137
  Şehir:
  İzmir/Ankara
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Günde 8 ile 10 su bardağı arasında tüketim dediğin gibi idealdir. Yaz aylarında bu rakam 2-3 bardak artışıyla dengelenir. Öyle 2-3 litre fazladan su almamız gerekmiyor yani; çünkü o kadar terlememiz mümkün değil. Ayrıca fazla içilen su ne iş yarar? Böbrekleri çürütmekten başka bir işe yaramaz. Böbreklerimiz vücuda giren suyu işlemek için çalışıp durur ve fazla ve gereksiz olan su için çalışması gerekenden daha fazla süre çalışıp erken iflas edebilir. Bir çiçeğe fazla su verirseniz ne olur? Kökü sudan çürümeye başlar ve çürüme başladı mı bir daha eski haline dönemeden tüm gövdeyi kurutur. Yazın bazı arkadaşlar su yerine enerji içeceği, çay, gazoz vb. içecekler alarak sıvı ihtiyacını karşılamaya çalışıyorlar. Bu da çok yanlış. Su haricinde alınan sıvılar vücuttan suyun atılmasını hızlandırır ve yabancı maddelerin vücutta kalmasını sağlar. Kısacası suyun olması gereken hücreler bol sıvı aldık mantığıyla kupkuru kalırlar. Uzun lafın kısası herkes ihtiyacı kadar su içmeli. Susayınca mideniz bulanmayacak kadar su için. 10 dakika sonra tekrar susarsanız yine az az için. Herşeyde olduğu gibi suyun da fazlası zararlıdır...
   
 3. yiğt

  yiğt Aktif Üye

  Kayıt:
  19 Haziran 2013
  Mesajlar:
  166
  Beğeniler:
  16
  Şehir:
  mersin
  Bisiklet:
  Beldeyama
  Seviye:
  Kaybettiğiniz su ile , su ihtiyacınızla alakalı bir durum . Spor yaparken almanız gereken sudan fazlasını kaybediyorsunuz . Diyelim ki 2lt . Siz 2lt içmem lazım fazlası olmaz derseniz yeterli su almamış olursunuz bu daha da sağlıksız bir durum . Almanız gereken miktara bağlı yani . Ama günlük iş temposunda 2 lt öneriliyor diye biliyorum.
   
 4. Erdem Ş.

  Erdem Ş. Misafir

  Recep Volkan Çetinceviz arkadaşım; durumu izah etmeye çalışayım. Sağlıklı bir insanın normal bir yaşantı içinden bir günde tüketmesi gereken "sıvı" miktarı 2 - 2,5 lt arasında olmalıdır. Ancak bu durum aktiflik seyrine göre değişiklik gösterir. Spor ile gerçekleşen terleme nedeniyle vücut sıvı kaybeder ve telafi edilmesi gerekir. Örnek vermek gerekirse, normal şartlarda günde 2,5 - 3 lt sıvı tüketen bir insanım ama aşırı terleme nedeniyle 80 km devirdiğim zaman sadece spor esnasında 1,5 lt ek sıvı tüketiyorum. Yalnız dikkatli olman gereken nokta şu: Dikkatini çekerim, su değil sıvı kelimesini kullanıyorum. Ayrıca terleme derecesi, kilo, böbreklerin durumu gibi konular bu tüketimi etkiler. Sana tavsiyem şudur. Nasıl ki bisikletini dinliyorsun, farklı bir ses geldiğinde tamire/bakıma götürüyorsun; normal yaşantına devam et ve ihtiyacın kadar suyu tüket ama vücudundan bir sinyal geldiğinde doktora başvurmayı ihmal etme. Bu işin en klas yöntemi, spora başlamadan önce doktora gidip tahliller yapıldıktan sonra yapacağın spor ve gündelik yaşantına göre tüketmen gereken gıda ve sıvı dağılımını baştan planlamak ve ona uymaktır. Belirtmek istedim. Sağlıkla kal.
   
 5. Aeoronsc

  Aeoronsc Kıdemli Üye

  Kayıt:
  24 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  386
  Beğeniler:
  130
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  Colnago
  Seviye:
  günlük ortalama tüketilmesi gereken su miktarı 2-2,5 lt dir tabi bu oran kişiden kişiye hava sıcaklığına aaktivite düzeyine ve hastalığına bağlı olarak inebilirde çıkabilirdi ama uzmanlar günlük max 3-3,5(en fazlası) içilmelidir diyor ve günülük azmı tüketiyorsun çokmu tüketiyorsun anlama için
  İdrar rengin koyu sarı renkli ise yeterli miktarda su içmiyorsun demektir. İdrar rengin koyu sarıdan açik ve şeffaf renge dönüştüğünde yeterli miktarda su tüketiyorsun demektir.
   
 6. Erdem Ş.

  Erdem Ş. Misafir

  Mehmet arkadaşım unuttuğum bir noktayı hatırlattı, kendisine teşekkür ediyorum.
   
 7. Serkan Mıstınoğlu

  Serkan Mıstınoğlu Road Runner

  Kayıt:
  24 Nisan 2010
  Mesajlar:
  3.788
  Beğeniler:
  17.574
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Cervélo
  Seviye:
  ben olaya günlük su tüketimi değil de günlük kola tüketimi, günlük meyvasuyu tüketimi olarak bakıyorum :D

  çünkü günlük su ihtiyacımı büyük oranda sulu yemeklerden ve kola-ayran-meyvasuyu vs.den karşılıyorum :) susadıkça içmek en cazibi bana göre. ve farkettiğim kadarı ile günlük su tüketimi kişiden kişiye çok farkediyor. herkesin bir su içme alışkanlığı var.

  fakat az su içtiğinizi düşünüyor, ve su içme alışkanlığı kazanmak istiyorsanız yapacağınız en basit taktik; yanınızda her daim bir su şişesi bulundurmak :D hafif susadıkça 1-2 yudum alırsınız, arada ağzınızı ıslatırsınız vs. ve idrara çıkma sıklığınız da artacak bunu yaparsanız.

  yukardakiler gündelik rutin için yorumumdu.
  antrenmanda ise, bisiklet üzerinde geçirilen her 1 saat için 1 litre su tüketilmeli yazılmıştı başka bir başlıkta. bana mantıklı geldi bu. özellikle de yazları. misal, sadece 1 matara su içip 3-4 saatlik bir antrenman yaptığımda eve dönünce çok susamış oluyorum. ve takip eden 2-3 saat içinde toplamda 1.5 litre civarı su içiyorum. vücut istiyor zaten, farkediyorsunuz.
   
 8. muratcolakoglu

  muratcolakoglu Onursal Üye

  Kayıt:
  19 Haziran 2012
  Mesajlar:
  2.869
  Beğeniler:
  530
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Colnago
  Seviye:
  Öyle bakamazsın. Bu saydıkların su yerine geçmez.
   
 9. Gokalp Gokmenler

  Gokalp Gokmenler Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  20 Haziran 2011
  Mesajlar:
  890
  Beğeniler:
  349
  Şehir:
  Istanbul - Çanakkale
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  Günlük sıvı tüketimi hiçbir zaman 2 litrenin altına düşmemelidir. Ama bunun bir üst sınırı yok, eğer susuyorsan, vücudunun suya ihtiyacı var demekir. Yani susadıkça su içmek gerekir, suyun fazlasından hiçbir zarar gelmez rahat olun. Bana kışın günde 2-3 litre sıvı tüketmek yetebiliyor ama böyle sıcak havalarda günlük 7-8 litre sıvı tükettiğim bile oluyor, çünkü vücut bunu istiyor.
   
 10. Halil EROĞLU

  Halil EROĞLU Sanat'ın babası...

  Kayıt:
  13 Haziran 2012
  Mesajlar:
  1.765
  Beğeniler:
  1.137
  Şehir:
  İzmir/Ankara
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Tekrar yazıyorum: "Su haricinde alınan sıvılar vücuttan suyun atılmasını hızlandırır ve yabancı maddelerin vücutta kalmasını sağlar." Siz su ihtiyacınızı daha doğrusu susama hissinizi bu şekilde giderebilirsiniz fakat bu sizin su ihtiyacınızı aslında karşılamaz, hücrelerinizi kurutur ve bağışıklık sisteminizi zayıflatır. Bu tip gıdaların içinde sayısız katkı maddesi olduğunu da göz önünde bulunduracak olursak, katkısız doğal suyun yerini hiçbir şeyin alamayacağını daha iyi anlayabiliriz. Siz siz olun reklamlardaki klişe laflara aldanmayın. Susuzluğunu dinle, su iç !...
   
 11. Samet Koç

  Samet Koç Bisikletkolik

  Kayıt:
  25 Şubat 2012
  Mesajlar:
  1.078
  Beğeniler:
  498
  Şehir:
  Isparta-Antalya
  Seviye:
  Ben geçen pazar yaptığım turda 9-10 litre su yaklaşık 3-4 litre de kola icetea tarzı sıvı tükettim. Pazartesi sabahı uyandığımda 3 tane soda yarım litre su ve yine öğlene kadar yarım litre icetea içtim. Pazartesi akşama doğru susuzluğum geçti. Tur yaklaşık 160 km idi ve turu Antalyada 39-40 derece sıcaklıkta gerçekleştirdim.
   
 12. karakartal

  karakartal Yeni Üye

  Kayıt:
  15 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  47
  Beğeniler:
  13
  Şehir:
  izmir
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  ben kışın bile 2-2,5 litre su içmek için zorluyom kendimi.yazın bu 3 litreyi bulur off günde.hele hele antrenman ya da spor yapacaksam 5 litreyi rahat geçer.çok fazla su böbrekleri yoruyormuş ama vücut iç iç su iyidir diye baskı yapıyor
   
  faruk öztürk bunu beğendi.
 13. Salih Eroğlu

  Salih Eroğlu Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  14 Haziran 2012
  Mesajlar:
  818
  Beğeniler:
  298
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  b'Twin
  Seviye:
  Geçen sene 60-70 km gittiğim yollar olmuştu tur başından eve gelene kadar 3 litreyi geçiyordu su tüketmem ve ne yolda ne de eve gelince tuvalet ihtiyacım olmuyordu. Spor yaparken yada çok sıcakken yani kaybettiğimiz ter (sıvı) miktarı ile almamız gereken suyu oranlarsak daha doğru olur. Yazın 40 derece bir günde evde klimalı odadan çıkmayıp akşama kadar ps3 oynayan biri ile güneşin altında 4-5 saat bisiklete binen birinin tükettiği su miktarı taktir edersiniz ki farklılık gösterecektir zaten bu su ihtiyacını karşılarken hiç de zorlamadan sağlayacaksınız.. Vücudumuzu kontrol ettiğimizi sanıyoruz fakat aslında vücudumuzu dinlersek o bize nasıl davranmamız gerektiğini her saniye her an bize söylüyor ;) Şimdi yaz aylarındayız yakında 6-7 derece sıcaklık artacak deniyor lütfen kendi su ihtiyacımızı düşünürken kapımızın önüne atıl vaziyette olan yoğurt kutusuna su doldurup bırakalım ki o küçük sevimli yaratıklar da susuz kalmasın.. unutmayalım ki eski zamanlarda kötü bir kadın sadece bir köpeğe su verdiği için Allah tarafından affedilmiştir.. saygılar.
   
 14. Okan Aybek

  Okan Aybek Yeni Üye

  Kayıt:
  19 Haziran 2013
  Mesajlar:
  19
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  Bugün 5,5 km koşu yürüyüş yaptım. 2 tane 1,5 litrelik su bitirdim yetmedi.. Aynı anda fazla su içmenin tek dezavantajı midenin şişmesi ne yazık ki.. Başka sıkıntı yok.:D
   
 15. #15
  Recep Volkan ÇETİNCEVİZ

  Recep Volkan ÇETİNCEVİZ Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  14 Haziran 2008
  Mesajlar:
  650
  Beğeniler:
  210
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Bir ara her 3 saat'de bir 1 bardak su içiyordum kış aylarında yani
  gece 24'de uyuyan birisi
  gün içinde saat;
  9
  12
  15
  18
  21
  24'de uyumadan önce böyle bir uygulama yapıyordum kendim
  günlük 6 büyük bardak buda hemen hemen 500 gram su sayılabilirdi bunu ufak bardaklarlada uygulayabilirsiniz 250 gram gibi...
  o zamanlar öylesine içiyordum yani herhangi bir yerden yazı fln okumamıştım
  Şimdi sadece sabahları güne başlamadan önce 1.5 lt su tüketiyorum gün içerisinde yine 1 2 bardak ek olarak fazladan tüketiyorum buda yaklaşık 2 2.5 lt yapıyor hemen hemen "yaz aylarında sulu meyvelerde bunların dışında ek olarak eklenir"
  Ama işte fazla su tüketiminin gerçekten tehlikeli olduğunu bildiğim için biz antreman yapanlar vs. var ise bunun ideal noktası nedir diye merak etmiştim
  Aslında bunu lisanslı olan arkadaşlar cevap yazarsa daha tatmin edici olur sadece bisiklet değil diğer spor dalları ile ilgilenen arkadaşlar yazarsa sevinirim

  Ve arkadaşın dediği gibi idrarın rengi ne kadar açıksa o kadar iyidir fakat gidipde 5 6 litre su içip ve sadece idrar ile atıyosan suyu iş tehlikeli boyutlara ulaşabilir.
  Herşeyin fazlası gerçekten zararlıdır su deyip geçmeyin araştırırsanız internette zararlarından kimler ne zarar görmüş onuda göz önünde bulundurun derim
   
 16. randomname83

  randomname83 Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  30 Nisan 2013
  Mesajlar:
  517
  Beğeniler:
  138
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Uzun bir açıklama yazmıyorum, arkadaşlar baya bilgi vermişler. İnsanın sıvı ihtiyacı sürekli değişir. Ağır bir sporda 5 litreye yakın su kaybı olabilir ve sporcu bunu almak zorundadır. Ne zaman su içeceğinizin en güzel yanıtı vücudun feedback sistemidir. Yani su içmek istersiniz kısaca. Açlık vs. güdülerle karışabilir bazen. Örneğin vücuda su içer içmez dağılmadığından, çok susadığında birden yüklenmemek gerekir. Yavaşça içerseniz, ihtiyacınızın karşılandığı hissedersiniz bir süre içinde. Bir de fazla su içmek tehlikeli diye duydum demişsiniz. O da aşırı alımlarda olan su zehirlenmesi. Kişiden kişiye değişir tabi ama normal günde 3 litre ile pek bir şey olmaz. İdrarınızın rengi tamamen ve uzun süre beyaza dönmediği sürece bir sorun olmaz diye biliyorum.

  Son üç buçuk günde, genelde masa başında olmama rağmen, 8 tane 1.5 litrelik su şişesi bitirdim. Diğer sıvılar ve yemekte vs. içtiğim hariç.
   
 17. yiğt

  yiğt Aktif Üye

  Kayıt:
  19 Haziran 2013
  Mesajlar:
  166
  Beğeniler:
  16
  Şehir:
  mersin
  Bisiklet:
  Beldeyama
  Seviye:
  Su tüketime diye birşey yoktur sıvı tüketimi diye birşey vardır . Yarar / zararı düşünmezsek her türlü sıvı , sıvı ihtiyacını giderir.
   
 18. Onur Ali İmren

  Onur Ali İmren Bisikletkolik

  Kayıt:
  25 Ekim 2012
  Mesajlar:
  1.014
  Beğeniler:
  871
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Kron
  Seviye:
  Suyun fazlasından zarar gelir bildiğim kadarı ile sodyum potasyum oranını düşürüyordu. Bu da yanlış hatırlamıyor isem algılama ve bir takım beyinsel fonksiyonda sıkıntı yaratıyordu. Ki herhangi bir canlı hücreye fazla su verirseniz iflas eder. Ne çok ne az.. Ne gerekiyor ise her şeyden..
   
 19. mavinehir

  mavinehir Kıdemli Üye

  Kayıt:
  22 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  381
  Beğeniler:
  212
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  su tüketimi mevsimsel özelliklere göre,yapılan aktiviteye göre veya aktivitesiz zamana göre,kişinin benden yapısına göre değişebilir.özellikle sıcak havalarda ,susamadığımız zaman bile azar azar su içmek daha iyi.Bu idrar rengide belli eder.Çok susamayı beklersek denge bozulabilir.Bir de bisiklet veya bir antreman yapılıyorsa bunu eksik edilmemesi gerekir.terleme zamanında özellikle antreman zamanın da vücuttan sadece su değil bir çok minaralde eksilebilir.tuz atırlır vücuttan.minaralli sular bu konuda yardımcı olduğunu duymuştum.mataraya gerçek sıkılmış limon suyu konulabilir.tuz kaybınıda ayranla giderebilriz.Tabi uyku vermezse:)ve güneş altında uzun süre antreman yapılacaksa vücudun fazla açık olmasa iyi olur.Açık renk giysiler giyilmesi tavsiye edilir.vücuttan su atımı fazla olmasın diye.denildiği gibi yabancı sıvılar ilk zaman serinlik versede sıvı kaybına yol açar.ölçüyü kaçırmamak lazım.benim de aklıma gelenler bunlar
   
 20. Özgür K.

  Özgür K. Bisikletkolik

  Kayıt:
  6 Aralık 2012
  Mesajlar:
  1.336
  Beğeniler:
  906
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Saat 2, şu saate kadar 2 litre su içtim. Birazdan kısa bir tur yapacağım 1 litre daha içerim. Ardından yatana kadar da 1-1.5 litre içsem 4-4.5 litre ile kapatırım bu günü.
  Sıradan bir günde 3 litrenin altında su içtiğimi pek sanmıyorum. Devamlı yanımda bir bardak su olur ve devamlı içerim.
   

İlginizi Çekebilir

2015-04-02 15.34.08.jpg
Arkadaslar yaklasik 10 dk once arkadas ile okul cikisi eve gelirken azicik dikkatsizlik ve sov yapma derdinden oturu 10 km ile giderken pat diye yan dustum. Bisikletin gidonunu arkadas tuttu onun...
IMG_20150224_133214.jpg
@Furkan TK, @Ebubekir Arkadaşlar başka bir ortopediye gitdim sağ dış diz kapağı ağrım oluyor deyince direk patella, dedi. Sonrada emar çekinmene gerek yok, diz kapağının röntgeninde gözükür...
2015-04-02 15.34.13.jpg
Arkadaslar yaklasik 10 dk once arkadas ile okul cikisi eve gelirken azicik dikkatsizlik ve sov yapma derdinden oturu 10 km ile giderken pat diye yan dustum. Bisikletin gidonunu arkadas tuttu onun...