Günlük Beslenme Önerileriniz

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.300
Bisiklet
Salcano
Günde 20 km maksimum yol yapıyorum ve haftanın dört günü bu tempoda işe gidip geliyorum. Yalnız kendimi geliştirebilmem ve daha uzun soluklu sürüşler yapabilmem için vücudumu dinlediğimde kendimi yeterli bulmuyorum. Bu minvalde sabah, öğle ve akşam olmak üzere beslenme programı oluşturmak gerektiğini anladım. Kas yorgunluğunu gidermek ve tempoyu arttırmak için beslenmeme dikkat etmeliyim.

Şu anda katettiğim mesafe ve süre aşağıda. 3 gün üst üste bu tempoda yorgunluk baş gösteriyor. Bunun üstesinden gelebilmek ve kaslarımı geliştirebilmek için nasıl bir beslenme programı izlemeyelim ?

http://i.imgur.com/CTVbwCi.png

Sabah ve akşam öğünleri olarak belirtirseniz çok memnun olurum.

Saygılarımla

Scudo

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
kahvaltında yumurta süt peynir eksik etme. bol bol sıvı tüket. bulduğun her yemeği ye.

Oğuzhan Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.795
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Felt
Bisiklet sürmeye yeni başladıysanız kendinize biraz zaman tanıyın, vücut kendini adapte edecektir. Ekstra bir çaba sarfetmeniz gerektiğini düşünmüyorum bu mesafe için.

Daha uzun yol için daha düşük tempolu daha uzun mesafeleri deneyebilirsiniz başlangıç olarak.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@Atilla Gobel

Nasıl besleneyim diye soracağınız en yanlış yerdesiniz. Nasıl besleneceğinizi kendiniz okuyarak karar vermelisiniz. En iyi kaynak Karatay diyeti kitabıdır.

Aspendos2309

Aktif Üye
Tepki
56
Bisiklet
Salcano
Kaslarını geliştirmek istiyorsan günlük ihtiyacın olan kaloriyi protein ağırlıklı almalısın.
Et, süt, yumurta, peynir vs...

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.300
Bisiklet
Salcano
@Ali Uzel
Özür dilerim anlayamadım acaba sadece cevap vermek için mi cevap verdiniz konuya ? Ben Karatay diyeti kitabını bilmiyorum eğer bisiklet ve bacak kaslarını geliştirme için yazıldıysa alıp okuyabilirim.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@Atilla Gobel

Bisiklet için özel bir beslenme şekli yok. Yarışmadığınızı varsayıyorum. Kaslarınızı geliştirmek istiyorsanız beslenmekten ziyade ağırlık çalışmalısınız.

Ayrıca sevmediğiniz bir cevaba da aksileşmenin anlamı yok. Sordunuz cevap verdik. Hata mı ettik?

Karatay diyeti kitabını bilmediğinizi bildiğim için okumanızı önerdim.

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.300
Bisiklet
Salcano
@Ali UzelAksileşme durumu yok. Ben eğer bu konu hakkında bilgi sahibi olsaydım sizin o şekilde cevap vermenize mani olurdum. Önce kendi verdiğiniz cevaba bakın. Burası bence tam yeri konuyu açmak için. Sizin yorumunuz nedense daha kibar olabilirdi. Oğuzhan Yavuz sizin aksinize daha olumlu ve yapıcı bir cevap vermiş. Ne demek istediğimi o mesajdan anlayabilirsiniz. Unutmayın, ben sizi tanımam, sizde beni. Ortak bir platformu bilgiyi dağıtma ve paylaşma amaçlı kullanıyoruz. Ben eğer özel bir beslenme programı var ise buna cevap istemek için bu başlığı kullandım. Sizin yaklaşımınız bunun tersine gibi geldi. Her neyse sağlıcakla kalın.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@Atilla Gobel

Bir beslenme başlığında ne kadar gereksiz yazı ve analizler! Öğrenmeye meraklı olan insan benimle tartışacağına "Karatay Diyeti" neyin nesi diye çoktan Google'da dolaşıyor olurdu.

ismail eren

Forum Demirbaşı
Tepki
593
Bisiklet
Scott
performans yükseltmek beslenme ile olmaz, antreman ile olur.
bu yüzden sürüşünüzü ele almanızı öneririm.
yolun müsait olduğu zamanlarda kısa aralıklarla yükleme yaparak (düşük vitesde, yüksek pedallama ile hız yaparak) kaslarınızı ve nefesinizi güçlendirebilirsiniz.
sürekli aynı tempoda sürüş yaparak performans ve kondisyon elde edemessiniz

@Ali Uzel

Ali Uzel bey, herkese kendi fikirlerinizi empoze etmeye çalışmaktan sıkılmadınız mı? kabak tadı verdi sizin yazılarınız.
ben karatay diyetini okudum. ve hiç bir işe yaramaz diyorum. ne olacak şimdi?
herkes sizinle %100 aynı fikirlere mi sahip olmak zorunda mı?
şunu unutmayınız "ancak bir cahil kendi bilgilerinden bu kadar emin olur"

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@ismail eren

Kimseye kedi fikrimi empoze etmiyorum. Bir kitap tavsiye etmek onu empoze etmek değildir. Sizi alakadar etmeyen konulara girmenize ne demeli. O yazılarıı size yazmamıştım. Her başlığı mahalle kavgasına çevirmekten vazgeçin.

ismail eren

Forum Demirbaşı
Tepki
593
Bisiklet
Scott
@Ali Uzel
burası herkese açık bir konu ise , buradaki muhabbete herkes katılabilir.
uluorta yapılan her hareketde umumu yani herkesi alakadar eder.
neye muhatap olacağıma siz karar verecek değilsiniz.
hiçbir tıp otoritesinin kabul etmediği karatay diyeti saçmalığını burada çok güzel birşey gibi insanlara sunmaya kalkarsanız elbette müdahil olurum.
istediğiniz karbonhidrat düşmanı olabilirsiniz, ama bu size insanları yanlış yönlendirme hakkı vermez

.
Atilla Bey, atalarımız ne güzel söylemiş herşeyin fazlası zarar diye.
fazla karbonhidrat alımı nasıl iyi birşey değilse,
karatay diyeti gibi sıfır karbonhidrat %100 protein alımıda iyi birşey değildir.
insan vücudu herşeye kararınca ihtiyaç duyar.
adı üstünde "dengeli beslenme" dir ihtiyacımız olan.

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.300
Bisiklet
Salcano
@ismail erenTeşekkürler. Antrenman temposunu yükseltmek için kadans başlığını okumuştum. Fakat benim güzergahım buna pek müsait değil. Benim öğrenmek istediğim çok basitti. Günlük yaptığım mesafede özel bir beslenmeye vücudum ihtiyaç duyar mı duymaz mı ? Buydu açıkçası, fakat konu istenmeyen noktalara gitmekte. Ben ilginize ve yaklaşımınıza tekrar teşekkür ederim.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@ismail eren

Gereksiz, başlığa faydası olmayan, bilimsel içeriği sıfır, mahalle kavgası seviyesinde yazılar.... Karatay diyetini tartışmıyoruz. Yine anlamıyorsunuz.

ismail eren

Forum Demirbaşı
Tepki
593
Bisiklet
Scott
@Atilla Gobel

takmayın kafanıza, Ali Uzel Bey karbonhidrat düşmanı olduğu için onun her konuda karbonhidratlara karşı savaş açıp insanları proteine kanalize etme çabalarına alıştık artık :)
.
o kadar mesafede size belirgin bir fayda sağlayacak gıda bulmanız zor.
hafta sonu uzun sürüş imkanı yaratınız kendinize.
haftaiçi normal yüklenme ve hafta sonu uzun yüklenme ile zaman içerisinde kendinizdeki gelişimi farkedersiniz.
haftaiçi sürüşlerinizde faydadan daha çok size sorun çıkartacak şeylerden uzak durmanızı öneririm.
örneğin yüksek baharatlı gıdalar gaz yapıp sizi pedallarken rahatsız edebilir

@Ali Uzel
ne güzel ; tam olarak kendi yazılarınızı tarif etmişsiniz. insanın kendisini bilmesi ne güzel şey :alkis:

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.300
Bisiklet
Salcano
@ismail eren

Her gün protein tüketmeli miyim ? Yani özellikle sürüş sonrası protein alınması gerektiğini bir kaç konuda daha okumuştum.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@ismail eren

Yooo yine yanlış anlamışsınız. Karbonhidrat insanı bu hale getirir. :))

ismail eren

Forum Demirbaşı
Tepki
593
Bisiklet
Scott
@Atilla Gobel
antreman sonrası protein alımının kas yapımına faydası olur. vücud antreman sonrasında proteine ihtiyaç duyar. o yüzden antreman sonrasında hayvansal gıda ağırlıklı beslenme iyidir.

@Ali Uzel
sizin adınıza üzülüyorum.
tüm hayata at gözlükleri ile bakıyorsunuz ne yazık ki.
benim hakkımda hiçbirşey bilmeden hüküm veriyorsunuz :)
ben uzun mesafe koşucusuyum. antreman olsun diye 50 - 60km koştuğum dahi oluyor.
programım gereği yarışlardaki ve haftasonu uzun koşulardaki jelleri saymassak programım gereği karbonhidrat tüketimi yapmam. tamamen hayvansal gıda ağırlıklı beslenirim.
ama kendim hiç karbonhidrat almadığım halde, hiçbiryerde de karbonhidrat düşmanlığı yapmam.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@ismail eren

Ben de size o yediğiniz jeller yüzünden çok üzülüyorum.