Günlerin anlamları

Derya AKYILDIZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.696
Nette dolaşırken rastladım. Bir genel kültür bilgisi, bunu sizlerle paylaşmak istedim.

Pazar: Farsça bazar (alış veriş için kurulan yer, Pazar)’dan. Pazar’ın kurulduğu gün.

Pazartesi: Pazar’ın ertesi günü

Salı: İbranice salis (üç)’ten, haftanın üçüncü gününe denk gelen gün.

Çarşamba: Farsça cehar-şenbe (dördüncü gün, cehar: dört, şenbe:gün)’den

Perşembe: Farsça penç-şenbe (beşinci gün, penç: beş, şenbe gün)’den

Cuma: Arapça Cem’den Cuma (toplanma, toplantı anlamında) İslam dininin doğuşundan
sonra Müslümanların haftada bir toplanıp toplum işlerini görüştüğü, birlikte ibadet ettiği
toplanma günü.

Cumartesi: Cuma’nın ertesi günü.

Scudo

bora_jb

Forum Demirbaşı
Tepki
106
aslında bende merak etmıştım hatta kendı kendıme baya bır durup dusunduğum oldu neye benzıyorlar dıye ama bırtek cumartesi ve pazartesiyi bile bilmişim paylaşım icin cok tesekkurler benı bır merakımdan daha kurtardınız:)

Ozge Deniz

Forum Bağımlısı
Tepki
328
bi kaçını biliyomuşum.ama genede insan yaşadıgı günün anlamını bilmeli tabi;) .teşekkürler Derya Abi...

semrta

Forum Bağımlısı
Tepki
474
ben anlamları vardır diye umud etmiştim,meğerse haftanın 2.,3.,4..... gunleri diye sıralanıyormuş :) bir pazarı bir de cumayı anlamlı kılmışlar...zaten pazartesi ve cumartesiye oldum olası üzülmüşümdür :)
ama teşekkürler paylaşım için,günlerin anlamlarının anlamsızlığını öğrenmiş oldum :)

nazz

Forum Demirbaşı
Tepki
284
derya abi teşekkürler,
bende bir ara çok takılmıştım günlerin anlamlarına, ama kurcaladıgım kadar anlamlı değilmiş aslında..sıralama var ,ve pazar ,cuma günleri değerlendirilmiş.
teşekkürler paylaşım için...
iyi günler umutlu yarınlar...;)

Selim Çam

Forum Bağımlısı
Tepki
465
En sevdiğim günler cuma ve cumartesi günleridir. Pazartesileri de yeni bir başlangıç gibi görürüm hep; bu yüzden de onu o yüzden severim. Salı, çarşamba, perşembe günleri de dizilerim filan var; ondan seviyorum. Pazarları da arkadaşlarla eğleniyoruz vs.. Tüm günleri seviyorum; hayatı seviyorum; insanları seviyorum...

sevgili

Üye
Tepki
29
Pazartesi, cumartesi'ne acıyorum.. ne kadar garip kalmışlar kendi başlarına hic bir anlam ifade etmiyorlar. Cuma ve Pazar'ın gölgesi altında ezilmişler. :)

iso.54

Daimi Üye
Tepki
63
İsim
ismail
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bu halleriyle gerçekten anlamsız geliyor ama belkide herbirinin zamanla kaybolmuş mistik bi anlamı vardı.
Benim burda bişey canımı sıktı.Biz denildiği gibi tarihin en eski dönemlerinden beri varsak neden kendi gün isimlerimiz yok da gidip arapın acemin israilin isimlerini kullanıyoruz

Yukarı Alt