Güneşsiz Havada Gözlük Kullanımı

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Herkese merhaba.
Bisiklete başlayalı 1 hafta oldu.Bisikletimin yanında kask,eldiven ve gözlükde almıştım.Yalnız bir sorum olucak.Aldığım gözlüğün camı renkli ve güneşsiz kapalı havalarda takmak bir sıkıntı yaratır mı abes mi kaçar ? Geçen gün deneme amaçlı gözlüksüz sürüş yapmıştım gözüm hem sulandı hemde kıpkırmızı oldu.
Acemi olduğum için bu sorunun cevabını merak ediyorum.Kapalı havalarda renkli camlı gözlük takılabilir mi sizler kullanıyormusunuz ?

Scudo

Raif Korkmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
2.080
Hava güneşsizde olsa akşam karanlıkta olsa gözlük takmak faydalıdır hem rüzgardan gözlerin sulanmasını engeller,
Hemde sürüş esnasında göze gelebilecek sinek,toz v.s. gibi abancı maddeleri engeller,
Güneşsiz havalarda sarı aksamlarıda normal camlı gözlükler kullanabilirsin, yada 28 tlye 4-5 renk camı olan ve değişebilen bir gözlük alabilirsin...

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Raif bey cevabınız için teşekkürler.Gözlüğümü kullanmaya devam edeceğim o zaman.

Tepki
32
gündüz göz kızarması herkeste olmayabilir ama özellikle toz ve sineklerin göze çarpmaması daha önemli

Onurleo

Üye
Tepki
19
Bisiklet
Amoeba
Evet şu sıralar havaların ısınmasıyla gözler polen ve sineklerle daha bi içli dışlı oldu. Kesinlikle gözlük takmak lazım.

özcan parlakoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
375
@timurdigital

alay edilecek ne var? fiyat çok uygun yüzüme yakışırsa bende alırım

Cüneyt HOCAOĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.463
Bisiklet
Trek
Renk ne olursa olsun kesinlikle gözlük kullanılmasını öneririm,yoksa dağ başında kendi kendinize çok uğraşırsınız, gözünüze kaçacak küçüçük sineği çıkarmak için,

Cüneyt HOCAOĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.463
Bisiklet
Trek
Renk ne olursa olsun kesinlikle gözlük kullanılmasını öneririm,yoksa dağ başında kendi kendinize çok uğraşırsınız, gözünüze kaçacak küçücük sineği çıkarmak için,

can ayan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.791
çok makul fiyata gözlükler var (link)

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
ben de iş gözlüğü almıştım. iki tane. ikisini de verimli kullanamadım. görüntüyü bozuyo, gözlerimi rahatsız ediyorlardı.

en son decathlon'daki gözlüklere baktım.
aynı modelin renksiz, sarı ve mürdüm eriği rengi ( :D ) gözlüklerini yapmışlar.

güneşli havalar için mürdüm rengi, güneşsiz zamanlar ve gece sürüşleri için renksiz olandan aldım.

gayet başarılı bir gözlük bence.
gözlerimi iyi kapatıyor. toz-toprak-sinek-rüzgar... herşeyden gayet iyi koruyor.
bi de hem rahat hem görüntüyü bozmuyor. "sürüş bitse de çıkarsam artık" demiyorum... diğerlerinde diyordum.

bir bakın derim, siz de memnun kalırsınız belki.

Tepki
53
Neden alay edilsin ki, Yeri geldi bende taktım. Mühim olan sağlık ise gerisi teferruattır. Kapalı havalarda Beyaz renkli camı, güneşli havalarda koyu renkli camı tercih edersek daha iyi olur.

serhat toy

Forum Demirbaşı
Tepki
369
@ErdiBuyuran

Gözlüğün asıl amacı güneşten korumak değil, bisikletle giderken toz,sinek,böcek,rüzgar vs. den gözleri korumak...Mesela yol bisikleti kullanıyorsanız giderken gözünüze kaçan bir sinek ve anlık refleks ile gözü kapattığınızda görmediğiniz bir mazgal bir taş,derin bir çukur çok kötü kazalara yol açabilir...

Eğer iki gözlük alacak durumu olmayan arkadaşlar varsa benim gibi gözlük tercihlerini çok koyu renkli olmayan ama gündüz güneşe karşıda güzel görüş imkanı veren gözlüklerden yana yapmasını öneririm...Mesela genelde sarı renk te olan gözlükler geceleri de düşük ışıkları daha rahat algılamanızı sağlarken şiddetli ışıkları da oranlamaya yarıyor...

Biraz karışık yazdım ama anlatabilmişimdir umarım.

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
@serhat toy

Senın değişince sarı renkli camlar ( yanı Anti-raf camlar) yüksek güneş ışığı yanı öğlen saatlerınde takılması göz sinirlerinde ışığa hassasiyet ileri safhada göz sınırlarını yakma ihtimalı var. bunuda biliyor muydun...

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
@serhat toy

gece araç farları çok gözümü alıyor.
"sarı gözlük kullanmak çözüm olabilir" sonucunu çıkarabilir miyim yukarıdaki cümleden?

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
@Candan Cığız

genelde sisli havalarda işe yarıyor. ama geceleri karşı yoldan xenon farlı bi araç gelirse hiç bi yararı yok.

• Beğen
Tepkiler: CandanC

ali alper uyar

Forum Demirbaşı
Tepki
751
ah birde şu gözlüklerin numaralı gözlük kullananlar için olanı da olsa...
kızarma olayı polenlerden de olabilir? polen alerjin var mı?

Mehmet Emin

Aktif Üye
Tepki
149
Geçenlerde ben de gözlüğüm çıkardım hava baya bulutluydu. Tozlandı, tanımlayamadığım şeyler kaçtı gözüme :) Hatta yayaya çarpacaktım gözüme kaçan şey neredeyse kazaya sebep oluyordu. Ancak dikkat çekmek istediğim bir nokta var, lütfen ucuz gözlük kullanmayın. Yazları gözlükçüde çalışıyorum yaklaşık 5 yıllık tecrübem var. Bu sebeple göz sağlığınız için tavsiyem şudur ki ortalama 70 tl nin altına gözlük almayın. Bisikletle sağlığa pedal çevirirken çok çok önemli organlarımız gözlerimize zararlı ışınları mercek gibi odaklayıp yansıtan dandik gözlükleri kullanmak büyük tezat. Tekrarlıyorum lütfen kalitesiz gözlük kullanmayın.

Mehmet Emin

Aktif Üye
Tepki
149
@ali alper uyar

Elbette numaralı güneş gözlüğü de yapılabiliyor. Tek sınırlayıcı numaralı camların eğimi standart olduğu için bunların çok bombeli gözlüklere takılamaması. Onun haricinde aldığınız az bombeli güneş gözlüğünün camı çıkartılır, yerine numaralı camlarınız boyanır ve takılır. Bu işlemler ayrıca kaliteden de ödün vermez.

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
@ali alper uyar

abicim numaralı boyama camlar yapılabiliyor bilginiz olsun...