Güneş Yanıklarına Karşı ...

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Said Ergöktaş tarafından paylaşıldı.

 1. Said Ergöktaş

  Said Ergöktaş Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  15 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  449
  Beğeniler:
  207
  Şehir:
  KAYSERİ - Hill Climb - XC
  Seviye:
  Yaz geldi..Oh ne güzel!
  Rahat rahat istediğimiz yerlerde bisiklete binebileceğiz..
  Ancak benim bir sorum gelen şu yaz günlerinde sıcak sıcak yakan güneşe dair..
  Güneş yanıklarına karşın önce ve sonra neler yapmalıyız?Yanmanın zararını azaltmak için ne tür kremler(krem gerekliyse..)kullanmalıyız?
  Bir de güneş geçmesinden sonra neler yapmanız yararımıza olacaktır?
  Şimdiden Teşekkür Ederim..
  Herkese sağlıklı ve bol pedallı günler dilerim..
  Said E.
   
 2. Murat CER

  Murat CER Onursal Üye

  Kayıt:
  11 Ekim 2004
  Mesajlar:
  2.072
  Beğeniler:
  1.267
  Seviye:
  tedbir mahiyetinde koruyucu krem kullanılmalı..ya uzun kollu uzun bacaklı giyeceksin yada krem kullanacaksın :) 28 faktor 32 faktor falan diye yazar kremlerin üzerinde.

  mevcut yanıklar için ise yanık merhemi deneyen arkadaşım gayet rahatlatıcı olduğunu söylemişti.

  aman dikkat!!
   
  Said Ergöktaş bunu beğendi.
 3. Deniz Kılıç

  Deniz Kılıç Kıdemli Üye

  Kayıt:
  1 Haziran 2006
  Mesajlar:
  341
  Beğeniler:
  109
  Şehir:
  İzmir/Konak
  Seviye:
  bebek güneş kremleri vücudu daha iyi korur.Bunun için nivea 'YI önerebilirim
   
 4. Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Yeni Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  12.626
  Şehir:
  Konya
  Selamlar,
  Güneş çarpması ve güneş yanıkları konusunda GOLD STANDART yani altın anahtar: "yanmadan önce tedbirini al" dır. Hipokrat da taaa zamanında latince olarak şöyle demiş "pirimum nil nosore" yani " önce zarar verme";)

  Güneş yanıkları konusunda önlem olarak, öncelikle kullanabileceğiniz tüm giysi çeşitlerini kullanmalı yine de açıkta kalan yerleri koruyucu faktör içiren güneş sütleriyle korumalısınız. Bisikletiniz evde sürülen kondisyon bisikletlerinden değilse ve mutlaka güneş altında pedal basacaksanız başka çareniz yoktur. Gözlerinizi güneşten korumak için ultraviyole filtreli gözlükler tercih etmenizi tavsiye ederim.

  Güneş çarpmaları için ise ne yalan söyliyim, google den aşağıdaki bilgileri buldum. Konu çok güzel toparlanmış. Bir göz atın isterseniz.. (Ben de toparlasam anca bu kadar güzel toparlardım :D )


  Çok bol vakti olan sıkılmasın okusun:

  Ders:1 Konu:1 GÜNEŞ ÇARPMALARI
  Güneş çarpması kızgın güneş altında uzun süre kalanlarda ve daha çok çocuklarda görülen bir yaz hastalığıdır. Şiddetli baş ağrısı, bulantı, kusma ve yüksek ateşle kendini gösterir. Böyle bir durumda hastanın serin bir yere götürülmesi, vücudu sıkan giysilerin çıkarılması, başıma soğuk kompres veya buz torbası konulması önerilir. Ateş çok yüksekse vücudun ıslak bir çarşafla sarılması, hastanın havadar bir yerde tutulması ve serin bir cankurtaranla hastaneye taşınması gerekir. Başa ve kasıklara uygulanan soğuk kompres de vücut sıcaklığını düşürür.

  Güneş çarpması, aşırı sıcak sonucu beden ısısını ayarlayan mekanizmanın bozulmasına bağlı ciddi bir durumdur. Tedavi edilse bile öldürücü olabilir ya da kalıcı zararlar verebilir; bu nedenle güneş çarpmasına karşı önlem alınması büyük önem taşır. Makine dairesi, çelik tezgahları gibi çok sıcak yerlerde çalışanlarda da hiç güneş görmemelerine karşılık, ‘güneş çarpması’ etkileri ortaya çıkabilir. Bu nedenle doktorlar son yıllarda “güneş çarpması” yerine genellikle “sıcak çarpması” terimini kullanmaktalar. Bedende ortaya çıkan değişiklikler aşırı ısıya karşı bir tepkidir. Fakat direkt olarak güneş ışınlarına maruz kalmak o bölgenin o anki hava sıcaklığından da daha fazla ısınmasına neden olacağından sıcak çarpması görülme riskini arttırır. Özellikle başı direkt güneş ışınlarından korumak (şapka ) bu nedenle büyük önem taşır.

  NEDENLERİ
  Bedenin, ısı yitirmeye yarayan iki mekanizması vardır. Birincisi, damarların genişleyerek deriye daha fazla kan taşımasıdır, böylece deri yüzeyinden yitirilen ısı miktarı artar. İkincisi de ter bezlerinin salgısıyla derinin soğutulmasıdır. Ter bezleri deri yüzeyine tuzlu bir salgı (ter) gönderirler ve bu hemen buharlaşarak derinin ısı yitirmesini sağlar. Sıcak çarpmasında önemli olan, yalnızca termometrede okunan sıcaklık değildir. Isının beden üstündeki etkisini artıran çeşitli koşullar vardır. Sözgelimi hava çok nemliyse, ter kolayca buharlaşamaz ve bu yüzden ısı kaybı zorlaşır. Hava çok durgunsa, hava akımıyla beden yüzeyinden ısı atılması zorlaşır.

  Terle birlikte tuz ve su yitirilmesi, “sıcak yorgunluğu” denen duruma yol açabilir. Bu da, denetim altına alınmazsa, bedenin ısı ayarlayıcı mekanizmalarını iflasa kadar götürür. Ama beden zamanla sıcağa uyum sağlayıp, tuz yitimini düşürür ve böylece sıcaklık değişikliklerinden daha az etkilenir. Çocuklar ve yaşlı insanlar, bedenlerindeki ısı düzenleyici mekanizmalar yetersiz olduğundan, sıcaklık değişikliklerinden fazla etkilenir. Ayrıca yaşlılar, genellikle sıcakta gereğinden fazla giyinirler. Sıcağa alışkın olmayanlar, şişman kişiler, çok içki içenler ve ateşli hastalık geçirmekte olanlar için de sıcak çarpması tehlikesi daha yüksektir.
  Alkollü içecekleri içmeyiniz.

  ÇOCUKLAR İÇİN ÖNLEMLER:
  Güneş ışınlarının en kuvvetli olduğu saatlerde, sabah 10:00 ile öğleden sonra 15:00 arasında çocuğunuzu direkt güneşte bırakmayın.
  Gölge kuralını öğretin. Gölgeniz kendinizden ufaksa çocuğunuzu güneşe çıkarmayın.
  Şapka, uzun kollu tişört gibi koruyucu elbiseler giydirin.
  Bebek 6 aydan küçükse koruyucu krem sürmektense koruyucu elbise ve gölgelikli bebek arabası kullanın ve bebeği gölgede bırakın.
  Güneşten koruyucu kremler kullanın.
  Her iki ultraviyole dalgasına yani UVA ve UVB’ye karşı koruyucu ürünler kullanın. Koruma faktörü en az 15 olsun. Güneşe çıkmadan yarım saat önce uygulayın. Eğer suda fazla kalıyorsa veya havluyla kurulanıyorsa tekrar tekrar sürün.
  UVA ve UVB’ye karşı yüzde 100 koruyuculuğu olan güneş gözlüğü taktırın. Kenarları kapalı gözlükleri tercih edin.
  Güneş ışınlarının yansımalarına dikkat edin, beyaz kum ve su ışınları yansıtır, bu gibi alanlarda korunmayı artırın. Dağlar da yüksekliği nedeniyle yüksek koruma gerektirir.
  Çocuğunuzun cildini arada muayene ederek benlerinde büyüme olup olmadığına dikkat edin.

  BELİRTİLER
  Sıcak çarpmasının üç ana belirtisi, çok yüksek ateş (41º C’tan fazla), terleyememe ve komaya kadar giden sinir sistemi bozukluklarıdır. Ruhsal durum bozuklukları, uyumsuzluk ve baş ağrısı, sersemlik ve yürümede zorlukla birlikte görülebilecek ilk belirtilerdir. İleri evrelerde bilinç yitimi de olabilir.

  İlerlemiş sıcak çarpması çok tehlikelidir, tedavi edilse bile hastaların yüzde 20’si ölür. İyileşenlerin sinir sistemlerinde kalıcı hasarlar oluşabilir; denge ve koordinasyonlarının normale dönmesi ise aylar alır. Ama ilk belirtide tanı konur ve tedaviye bilinç yitiminden önce girişilirse, iyileşme şansı yüksektir.

  YAPILMASI GEREKENLER
  Hasta gölge bir yere götürülmeli.
  Nasıl yapabiliyorsa, hasta çok hızlı bir şekilde soğutulmalı.
  Vücut sıcaklığını takip edilmeli, sıcaklık 38 - 39º C’ye düşünceye kadar soğutmaya devam edilmeli.
  Alkollü içecekler kesinlikle verilmemeli.
  Bilinci ve davranışları normalse içecek bir şey verilmeli.
  Eğer bilinci yerinde değilse içecek bir şey verilmemeli, boğulmasına neden olabilirsiniz.
  Kusuyorsa yan yüzükoyun yatırılmalı.
  Çok acele tıbbi yardım çağırılmalı.

  Belirtiler ortaya çıkar çıkmaz doktor çağrılmalı. Bu arada hastanın ateşi düşürülmeye çalışılmalı. Ateş 38º C’a kadar düşürülebilir ama daha aşağı inerse hastanın dolaşım şokuna girebileceği unutulmamalı.

  Hastayı serinletmenin en iyi yolu soğuk su banyosudur. Güneş çarpmasına karşı en etkili yol güneşten ve sıcaktan korunmaktır. Bu amaçla bedenin aşırı ısınmamasına, güneş altında fazla kalmamaya, sıcakta bol ve serin tutan giysiler giymeye, sıcak iklimde çalışırken fazla su içip tuz almaya dikkat etmek gerekir.

  Güneş çarpması çoğunlukla dikkatsiz davranma sonucu oluşur. Özellikle yaz aylarında insanların bronzlaşma hevesleri ağır sonuçlara yol açabilir. Kısa sürede yanık bir tene kavuşmak isteyen çoğu kişi güneşe çıktıkları ilk gün çok uzun süre güneş altında kalır. Oysa bunun sıcak çarpmasının yanı sıra yanıklara da yol açması gibi ciddi sonuçları bulunur. En iyisi güneşe yavaş yavaş alışmak ve bu konuda aşırıya kaçmamaktır.

  Bu arada güneşe çıkarken güneş ışınlarının açısını da göz önüne almak gerekir. Güneşin en tehlikeli olduğu saatler öğle saatleridir. Güneş çarpması ya da ciltte oluşan lekeler, alerjik reaksiyonlar ve yanıklar için uzman bir doktora görünmeyi, en önemlisi tüm bunların küçük tedbirlerle önlenebileceğini unutmayın!


  Konuyu toparlayanın ellerine sağlık.
  kaynak: www.ntvmsnbc.com
   
 5. Soner Sarihan

  Soner Sarihan Onursal Üye

  Kayıt:
  17 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  3.952
  Beğeniler:
  8.837
  Şehir:
  İznik
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Sevgili Mesut bey,
  İsmimin üzerinde , moderatör yazmıyor ( hatta ben bu kelimeyi bile yazamıyorum ) ama. Bisiklet dünyasının başkenti, forumumuzun ana bilgisayarlarının bulunduğu İstanbul da yaşıyorum. Ayrıca , forum üyelerinin çoğu , özellikle, yer altı ekibi burada ve ben bu çok etkili kişilerden bazılarını çok yakından tanıyorum. :)
  Bu kadar laf neden peki, açıklayayım ;
  Ölümün pedal sesleri turunuzun , fotoğraf ve bilgilerini foruma yükleyene kadar, başka bir konuda post atmanızı istemiyoruz. ( değil mi arkadaşlar )
  Meraktan çatlayacağız.
  Gelelim, arabanızı biz yıkayalım, varsa evlatlarınız, okula götürüp getirelim, ( hatta boşverin okulu ben özel ders vereyim ), bahçenizdeki çimleri keselim, bisikletinizin bakımını yapalım, vs. vs.
  Ama lütfen çabuuuuukkk olun. Yoksa , etkili ilişkilerimi kullanarak , burayı sizin için "forum vadisi" yaptıracağım. Değerli yöneticimizin nicki olan "Kılıç" ve "reis" isimleri size neyi hatırlatıyor. :eek: ( yaaa, burada baykuş ötüşü sesini kendiniz hayal edin bir zahmet ) ( bir de yarasalar falan uçuşturun karanlıkta )

  :) :) :)
   
  Murat CER bunu beğendi.
 6. Soner Sarihan

  Soner Sarihan Onursal Üye

  Kayıt:
  17 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  3.952
  Beğeniler:
  8.837
  Şehir:
  İznik
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Yukarıdaki mesajın işe yaramaamsı hatta geri tepmesi ihtimaline karşı.
  Lütfen, Lütfen, Lütfen, Lütfen, Lütfen, Lütfen, Lütfen, Lütfen, Lütfen, Lütfen,
  Üzerine tur yapmadan yetiştirin.
  Ne olur, Ne olur,Ne olur,Ne olur,Ne olur,Ne olur,Ne olur,Ne olur,Ne olur,Ne olur,

  Hastamızın durumu ağır, derman sizde doktor bey.

  :):):):)
   
 7. Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Yeni Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  12.626
  Şehir:
  Konya
  Tuzgölü fotolarını kesme-biçme-dikme ve albüm hazırlama işinden biraz başımı kaldırıp nefes alayım dedim ki karşımda sizin yazılarınızı görüverdim. Yakın İlgi ve alakanızdan şımarmamam için rabbimden yardım istemekten başka dayanacak kuvvetim kalmadı. Sağolun varolun uzun ömürlü olun, Rabbim dert verip doktor doktor derman aratmasın, onlarsız da bırakmasın. amin.:cool:

  Aşağıdaki linkte İronman Arge company. avukatlarından "açelya"nın size yönelik bir ihbar metni vardır. 49. mesaj şahsınızı ilgilendirmekte olabilir. :rolleyes: ;:cool:
  saygı ve sevgilerimle..
  https://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=3591&page=5
   

İlginizi Çekebilir

kays pwr.jpg
Yeni aldığım power meter'i bir kaç ativitede denedim şuan için verilerin yüksek olduğunu düşünüyorum, Bu 135kmlik dünki nabzımın %65'inde yaptığım rahat tempo turumdan değerler [ATTACH] Bu...
IMG20160210221518.jpg
vee karşınızda ilk gıda incelemem. pek inceleme diyemem aslında. ürünümüz bu şirin görünümlü şey. şuan size boş gibi gözüküyor olabilir. çünkü boş. içindekileri ben yedim. tadı karışık meyvalı...
stelvio-pass-hill-climb1.jpg
Selamlar İngiltere'de aylık olarak yayınlanan "Get into Road Cycling" isimli derginin Aralık sayısında yayınlanan "Profesyonel Sporculardan Tepe Tırmanma Teknikleri ve İpuçları" konulu makaleyi...