Güneş yanıkları

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında azzurro tarafından paylaşıldı.

 1. azzurro

  azzurro Aktif Üye

  Kayıt:
  24 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  113
  Beğeniler:
  141
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Erhan K.
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  Merhaba arkadaslar, genelde 40-50 kmlik turlar yapıyorum, pazar sabahları çıksamda bazen geç saate kalıp güneşten etkilenebiliyorum. Özellikle günün bazı saatlerinde güneş ense ve kolu yakıyor doğal olarak. Belki sizlerdende güneşin yakıcı etkisinden rahatsız olanlar vardır(sevenleride çok gördüm :)

  Bunu engellemek için sanırsam sporcular için özel güneş kremleri satılıyo ama tam emin değilim. Sorum normal güneş kremleri terden etkılenır etkısını kaybetme gıbı bir durumu olur mu? Siz kullanıyor musunuz bu tip ürünler etkileri nasıl? ya da hiç bir şey kullanmamak en iyisimi?
   
 2. MuratHan

  MuratHan Bisikletkolik

  Kayıt:
  19 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  1.396
  Beğeniler:
  1.599
  Şehir:
  Alanya
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Bisiklet üzerinde vücudumuzun direkt güneşle temasa açık olan kısımları belli kollar ve bacakların üst kısmı boyun ( Ense ve omuzlara açılan kısım) burun ve kulaklar.
  Bisikletle yapılacak turlarda bu bölgeleri kapanması mümkün kısımları açıkta bırakmamakta fayda var. Koruma faktörü yüksek güneş kremleri doğru uygulamalarla bu bölgeleri korumaya yeterli olabilir. Eğer bisiklet üzerinde hızlı bir şekilde bronzlaşmak gibi bir isteğiniz yok ise ben 30 faktör ve üzeri güneş kremlerini tercih etmenenizi tavsiye ederim. Çünkü bisikletle yapılan turlarda yukarıda saydığım bölgeler uzun bir süre aynı pozisyonda güneşe maruz kalıyor
  Ter koruma değerini azaltıcı etken bu yüzden sık sık durup açıkta kalan bu bölgelere koruma yenilenmeli. Yazın hepimizin bildiği gibi 10.00 ve 16.00 saatleri arası ultraviyole ışınları açısından tenimiz için tehlikeli saatler mümkünse bu saatler arasında güneşle temastan kaçınmalıyız.
   
 3. bulent_atlas

  bulent_atlas Kıdemli Üye

  Kayıt:
  25 Kasım 2008
  Mesajlar:
  206
  Beğeniler:
  384
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  geçen cumartesi güneşin çarpacağını hesaplamadan direk çıkma gafletinde bulundum. 200 km lik turda bacaklar pancar gibi oldu :)
   
 4. irfancan

  irfancan Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  10 Kasım 2007
  Mesajlar:
  559
  Beğeniler:
  696
  Şehir:
  söke
  Seviye:
  Güneş kremine katılıyorum,kullanmakta çok fayda var.
   
 5. #5
  azzurro

  azzurro Aktif Üye

  Kayıt:
  24 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  113
  Beğeniler:
  141
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Erhan K.
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  Arkadaşlar herkese yorumları için teşekur ederim. En iyisi belirli zamanlarda hiç cıkmamak ama gerektiğinde kullanmak için en kısa zamanda bir güneş kremi alıyorum +30 faktör olmak üzere..