Güneş Enerjili Bisiklet Farı

kocak04

Forum Demirbaşı
Tepki
283
İsim
Onur
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Diğer
Herkese iyi akşamlar.İnternette dolanırken ilginç bir ürünle karşılaştım ve hemen bu ürünle ilgili bir fikir geldi aklıma.Acaba gündüz bisiklet kullanırken güneş enerjisinden faydalanıp bataryasını dolduran bir far yapılabilirmi? Bazı sitelerde far yapımı ile ilgili yazılar var.Bu ürün bana bu projelere yakın bir ürün gibi geldi.Zaten fazla kurcalamaya gerek bile yok.Tek yapılması gereken bisiklete monte edilecek bir yer bulmak ve monte etmek.Tabi biraz şeklide değiştirilip güzel bir görüntü elde edilebilir.Ürün günde ortalama 6-7 saat ışık verebiliyormuş fiyatıda 30 lira.Tabi nekadar aydınlattığı konusunda bir bilgi verilmemiş.Ama ürün bahçe lambası olarak kullanılmak üzere tasarlanmış buyüzden ışığının piyasadaki dandik farlardan çok daha iyi olacağını düşünüyorum.İşte resmi:

(link)

Ne dersiniz sizce denemeye değermi? Eğer olursa pil derdi yok.şarj derdi yok.Özellikle uzun turlara çıkanların işine fazlasıyla yarar gibi geldi bana..

Scudo

bisikletcanavari

Forum Bağımlısı
Tepki
1.243
Hem güneş enerjisinden hem de bisikletin göbeklerinin dönme enerjisinden elektri,k enerjisi üretip pil veya batarya gibi depolama ürünlerinde depolayacak çok sistem düşünmüştük.İyi beyin fırtınaları kopmuştu (ki çoğu benim elektrik bilgi düzeyimin üzerinde idi). Sonuç yeterince elektrik üretip depolayacak bir sistemin bisiklete getireceği extra ağırlığa değmeyeceği idi. Bakalım teknoloji geliştikçe umarım daha kullanışlı aletler çıkar.

celil.mayaoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
409
bu bana bahçedeki güneş lambalarını anımsattı. Onlardan bizim bahçeye almıştım. Nikel Kadmiyum (nicd) pillere depolanıyor gündüz vakti, akşam vakti de aydınlatıyor. sensörü de üstünde. anca ondaki mekanizmayı sökersin bisiklete uygun biçime sokma işi de sana kalmış bir şey bence.

O lambanın tanesi koçtaşta 8TL. Ondaki devreyi kullanabilirsiniz.
Bilmiyorum patlatılan beyin fırtınalarını ama ergonomi açısından en uygun nimh veya nicd piller görünüyor. Tabi güneş pili de ne kadar yayvan olursa o kadar mükemmel olur. Bazı elektrik elektronik fakültelerinden öğrencilerin videolarından istifade edebilirsiniz youtubedan.

Eminim benden daha iyi fikirler üretmişsinizdir, hatta çok daha mantıklı fikirleriniz olabileceğini düşünüyorum ama gene de ben de fikrimi yazayım dedim.

Hatta şu resim hoşuma gitti.
http://www.alternaturk.org/image/solar-urun-4.jpg

aslında bunu gösterecektim ama yukardaki daha hoş geldi.
Gidonda olsa bence hoş dururdu rengi bisiklete uygun olsa hani :)
http://images.gittigidiyor.com/1490/14906171_0.jpg

celil.mayaoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
409
Güneş Enerjisiyle Çalışan Bisiklet Farı Yapımını anlatan bir Sayfa buldum bu arada :) Buradan da faydalanabilirsiniz ;)

(link)

Aynen düşündüğüm gibi, solar bahçe lambasının devresini sökmüşler. Farı biraz küçük geldi ama daha büyük far için yapılması gereken varsa elektronikçi arkadaşlar var, gerisi artık onların işi ;)

• Beğen
Tepkiler: kocak04

cihan aksoy

Hayallerini erteleme
Tepki
446
İsim
Cihan Aksoy
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@kocak04

Bunun el feneri uygulamaları artık Türkiye'de çok ucuza alnabiliyor.Bisiklete monte edilebilenini görmedim ancak el fenerini alıp en basitinden kablo bağı ile bağlamak ta mümkün. Hazreti google 'da aratırsanız bir sürü site çıkıyor bu konu ile ilgili. Örneğin:
(link)

• Beğen
Tepkiler: kocak04

C.Ateş

Aktif Üye
Tepki
25
Peki bu güneş enerji panelini cep telefonu şarj etmek için kullanabilirmiyiz? Yada şöyle sorayım uzun yola cıkan arkadaslar cep telefonunu nasıl şarj ediyorlar:)

bisikletcanavari

Forum Bağımlısı
Tepki
1.243
http://www.teknotesi.com/wp-content/uploads/2008/02/strap-ya.jpg

Şuan için teknik detay veren bir yazı bulamadım ama. Ceptelefonu şarj eden ve cep telefonu maskotu gibi duran küçük aparatlar var ;)

dreamboys69

Daimi Üye
Tepki
491
bu bahçe aydınlatmaları yolu aydınlatmakta pekte olumlu sonuç vermicektir çünkü verdikleri ışık zayıf oluyor.gittigidiyorda geçenlerde güneş enerjili kırmızı lamba vardı 30 lira gibi bişeydi.

fecredall

Forum Demirbaşı
Tepki
460
Çok mantıklı bir fikir ama onun ağırlığı ve sonucunda vereceği ışığı düşünürsek değmez. Bahçelerde kullanılanlar hep günü alnında ama ışığı çok az veriyor.

kocak04

Forum Demirbaşı
Tepki
283
İsim
Onur
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Diğer
Bahçe lambalarını gördüm gerçekten çok zayıf ışık veriyorlar.Kendilerini zor aydınlatıyorlar.Ama Panel ve pil kısmı kullanılarak değişik ebatlarda ledlerle kullanılabilir belki.

• Beğen
Tepkiler: fecredall

cedrick41

Forum Bağımlısı
Tepki
1.390
@kocak04

benim gördüğüm buna benzer bir sistemde var ama güneş olayı yok ve ışığı zayıf sen yapabilirsen bir ufak güneş pili takarsan pil derdinden kurtulursun ayrıca birde power led kullanırsan daha fazla ışık elde edersin ve bu ışığı bir mercekle odaklarsan ledin ortası(yuvarlak parlak kısım) yola aksediyor ve okadar net bir ışık elde edersin ki şaşarsın merceği hareket ettirebilirsen ileriye veya geriye ışığın düştüğü nokta geniş alanı veya net bir alanı(yuvarlak parlak kısım (cam gibi görüntü)) veya nokta şeklinde(ileriye doğru zoom yapabilirsin mesafesi yüksek oluyor )aydınlatabilirsin benzer bir uygulama koçtaş'ta vardı bir fenerde gördüm fiyatı 10tl idi bisiklete monte edebilirsen işini çok güzel görür ama ledini kuvvetlendirirsen performansı artar kal sağlıcakla!

celil.mayaoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
409
@uurrr

o dediğin şey kadıköy yazıcıoğlu işhanının karşısında goldun yanındaki pasajın biçinde bir dükkanda satılıyor, 90milyondu sorduğumda. fiyatı güzel fiyattı ama değer gibi. Nokianın eski model telefon kasasını andırıyodu hatta, tv kumandası gibi kocaman oluyo slide-kapak gibi açılınca. nokia uyumlu uçlar için de çıkışları vardı.

elvl1r

Üye
Tepki
0
İsim
emir
Bisiklet
Bianchi
Ev tipi güneş enerjili aydınlatmaların bulunduğu bir site buldum sizlede paylaşmak isterim arkadaşlar
(link)