Günde ~10km,1yıl idare edecek bisiklet önerileriniz?[Yeniyim]

omurkadir

Daimi Üye
Tepki
143
Merhaba arkadaşlar.Konya selçuk üni.de okuyorum.Bu son senem ve bisiklet almaya karar verdim.Kullanma amacım her gün okula gidip gelmek ve bazen merkeze vs.inmek dolaşmak.Evimden okula olan mesafe 3km.Yani günde gidiş-dönüş en az 6-7km yol yapacağım.Bildiğiniz gibi konya hep düzlük ve bisiklet asfalt harici çok az kullanılacak.

Kısacası sadece 1yıl için bisiklet alacağım.Fazla bir bütçem de yok,seneye haziran gibi de bisikleti satıp memlekete döneceğim.Ama sene içinde de problemler olsun istemiyorum yani çok da adi birşey istemiyorum.Aslında aklımda 2.el bisikletler var ancak nette gördüğüm SALCANO MOUNTAINEER ve SALCANO NOVA hoşuma gitmedi değil.ancak kadroları düz değil,NOVA da da çift amortisör var.fiyatları 200ytl civarı (link)

bir bütçe belirlemedim ama sizce kaç lira vermeliyim?sizce nasıl bir bütçe ayarlayayım sadece 1yıl okul-ev ve haftasonları gezinti için bir bisiklete?Hangi marka-modelleri tavsiye edersiniz??2.el mi sıfır mı?bu arada boyum 168,kilom 56yıllardır bisiklet kullanıyorum ancak parçalar olsun,markalar olsun pek bir bilgim yok.Sitede de yeniyim.Yardımcı olursanız çok sevinirim arkadaşlar.

Teşekkürler

Scudo

Aykut Subaşı

Forum Bağımlısı
Tepki
457
Bisiklet
Cube
Bence mtb ye gerek yok.Şehir bisikleti olarak 2. ve 0 lara.Ama 350 ytlden aşağı bulacağını sanmam.Bütçeni artırmak istersen işte o zaman yardımcı olurum.Ama 1 yıl diyorsun,2.el al temiz kullan tekrar sat.

Benim şehir bisikletimi ben iyice temızledıkten sonra karbon kaplama yapıcam.Onu sana satabilirim.Gayet uygun,kullanışlı eski ama sapasağlam hiçbir sorunu çıkmadı.Bugüne kadar lastikler ve fren kolları değişti o kadar.

omurkadir

Daimi Üye
Tepki
143
bütçemi çok fazla da yukarı çekmem de gereksiz diye düşünüyorum önerilerin için çok teşekkürler.ancak şehir bisikleti tip olarak pek hoşuma gitmiyor doğrusu...

Aykut Subaşı

Forum Bağımlısı
Tepki
457
Bisiklet
Cube
O zaman mtb de 2.el aramanı önerırım eğer ki iyi bir bisiklet istiyorsan.0 dersen salcano 650 al oda 350 ytl mi ne ıyı ama onunda piyasası yok satamazsın 2.el olarak.

tayfur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.025
Hiç kasmaya gerek yok, Mountaineer'ı olan tanıdığım var. günde 6-7 km binmek için ideal bir bisiklettir. Gönül rahatlığıyla alın, güle güle kullanın.

omurkadir

Daimi Üye
Tepki
143
teşekkürler öneriler için.Şöyle ucuz yollu toplamaya çalışsam,ortalama parçalar ile nasıl olur?ne dersiniz?

omurkadir

Daimi Üye
Tepki
143
yalnız dediğim gibi sadece 1yıl kullanıcam sonra satabilirsem satarım veya tanıdıga veririm bisikleti.getirmeye uğraşamam yani.bu durumdaki tavsiyelerinizi bekliyorum.2.el adi birşey alayım mı??alırken nelerine dikkat etmeliyim?teşekkürler

murty

Forum Bağımlısı
Tepki
1.185
Bisiklet
Giant
Getirmek te o kadr masraflı birşey değil otobusun bagajına koyup rahat rahat evıne kadar goturursun ,alcaksan şöyle ulaşımdan çok ,zevk ve rahatlık veren bir bisiklet al ,hem derslerine böyle zinde girersin:)

omurkadir

Daimi Üye
Tepki
143
ya açıkçası ben okul açıldığında bisikletime binmek istiyorum.yoksa benim de gönlümde iyi bisikletler var ama pek bütçem yok ancak 4-5ay sonra bi 300-400ytl lik bisiklet alabilirim.o zamana kadar da bekleyesim ve dolmuş parası veresim yok:(
*söylediğin konuda haklısın.konyaya ist.dan toros ekspresi gidiyor duydugum kadarıyla 5ytlye bagaja koyuyorlarmış...

atahualpa

Üye
Tepki
19
Salcano mountineer çok güzel bir bisiklet malzeme kalitesi de kötü değil. ancak benim yaptığım yanlışa düşmeyin kadrosu 14' o bisikletin boyunuz 165-170 in üzerinde ise kullanamazsınız

omurkadir

Daimi Üye
Tepki
143
@atahualpa

sen şu an kullanıyor musun dostum?artıları,eksileri nelerdir sence?boy olarak sıkıntı olmaz diye düşünüyorum boyum 168cm.

atahualpa

Üye
Tepki
19
@omurkadir

Kullanmak zorundayım açıkcası :D Alalı 3 gün oldu istersen paketler anında yollarım sana :D Şİmdi en büyük artısı bu güne kadar kullandığım bisikletlerin en hafifi. Kadro aliminyum tamamen. Tartmadım kilosunu bilmiyorum. Evin merdivenlerinden çok rahat çıkarabiliyorum. Eski Bianchi de geberirdim çıkarana kadar. Vites sistemi shimano sele çok kaliteli değil, vites elcikten değiştiriliyor. Frenle V fren. Boyuma uygun olmadığı halde kullanımı çok sevdim. Yani senin ihtiyacını haydi haydi karşılar.

• Beğen
Tepkiler: omurkadir

omurkadir

Daimi Üye
Tepki
143
@atahualpa

Anladım ya.Ben şu an araştırıyorum ve düşünüyorum.Bütçeyi artırıp kron xc500 falan almayı denesem mi diye düşünüyorum açıkçası.Dediklerine göre bu bisiklette performans/fiyat oranı baya iyi.Daha büyük kadrolu versiyonu yok muymuş,değiştiremez misin?Teşekkürler,iyi pedallamalar...

Tepki
45
kullanımı iyi ama gidip 200 lira vermene değmez mountaineer a .git 2, el bir şey al bin. okul bitince biraz aşağısına verirsin olmadı yine binersin.
bisiklet kolay eskiyen birşey değil. dağa bayıra çıkmazsan senelerce gider

atahualpa

Üye
Tepki
19
Valla salcano ile konuşmadım henuz. Pazartesi adamları arayıp konuşacağım. 18-19 bir kadro var ise direkt isteyeceğim, benim bsikleti parçalayıp voltranı oluştracağım. 14' kadroyu ne yaparım bilemem :) Ama alu çok temiz bir kadro aslında acaip hafif

omurkadir

Daimi Üye
Tepki
143
@atahualpa

umarım problemin çözülür.ben 2yönde karar verdim bu arada,babam biraz daha desteklerse kron xc500 alacağım.galiba 400ytl civarı...yok kısıtlı param varsa 2.el idarelik birşey alacağım.teşekkürler