Gümrükle ilgili bir Soru?

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Oksal Özdöl tarafından paylaşıldı.

 1. Oksal Özdöl

  Oksal Özdöl Onursal Üye

  Kayıt:
  5 Ekim 2006
  Mesajlar:
  1.670
  Beğeniler:
  1.314
  Şehir:
  izmir
  Bisiklet:
  Focus
  Seviye:
  Arkaaşlar iyi geceler.Bir sorum olacaktı. Konu ile ilgili bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. Yalnız rica ediyorum varsayım bilgi olmasın. Kesin net bir bilgi istiyorum.

  Soruma gelince : Arkadaşım almanyadan bisiklet gönderse gümrük'e takılırmı? Herhangi bir alışveriş söz konusu değil. Almanyadan kargoya bisikleti verecek okadar.
   
 2. atakibrahim

  atakibrahim Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  6 Ocak 2008
  Mesajlar:
  815
  Beğeniler:
  320
  Şehir:
  Ankara Bisikle
  Seviye:
  Evet maelsef takılır.Bu malı size anca hediye olarak gönderebılır.Hediyenınde bır sınırı var zaten,gümrükte ürüne ödenen onaylı ekstre bilgisi isterler.Birde şu var arkadaşın özel kargo ılegöndereceği için hem kargo bedelı oldukça yuksek çıkacak hemde türkıyedeki havalımanı gumruğunde oldukça yuksek ardıye ucreti ödersınız.Benim size tavsiyem almanyadakı o site ülkemize ürün gönderiyorsa ordan almanız sizin için daha uygun olur bence,hem kargo açısından hemde (ptt ıle gelen olmak şartıyla) daha az ardiye ücreti ödersiniz,fakat dikkat etmenız gereken tek konu kargonun özel şirket ile değil ,ptt ile gelmesi olmasıdır...
   
  felis911 bunu beğendi.
 3. #3
  Oksal Özdöl

  Oksal Özdöl Onursal Üye

  Kayıt:
  5 Ekim 2006
  Mesajlar:
  1.670
  Beğeniler:
  1.314
  Şehir:
  izmir
  Bisiklet:
  Focus
  Seviye:
  Örneğin ben Almanyadan kendi bisikletimi kargo ile Türkiyedeki evime göndersem yinemi gümrük ödemek zorundayım?
   
 4. CandanC

  CandanC Onursal Üye

  Yaş:
  39
  Kayıt:
  13 Nisan 2011
  Mesajlar:
  2.179
  Beğeniler:
  1.671
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  Whistle
  Seviye:
  oksal kardeşim forumun çeşitli başlıklarında çok anlatıldı bu konu. biraz araştırsan ayrıntılı bilgilere ulaşırsın. hatta gümrük ve ticaret bakanlığının sayfasında konuyla ilgili kısımların linkleri de mevcut. tekrar aynı şeyleri yazardım bi kere de senin için ama maalsef paramaklarımda derman kalmadı :)

  küçük bi bilgi veriyim ama, eskiden hediyelik eşya muafiyeti diye bi'şey varmış. artık yok.

  eğer eşyanın faturası mevcutsa, ordaki değere göre vergisi alınır veya alınmaz. fatura yoksa, gümrük görevlisi eşyanın bedelini çeşitli yöntemler vardır, onlardan biriyle belirler, yine belirlediği bedele göre vergi alır veya almaz.
  eğer yüksek bedelli bi ürünü satıcıyla anlaşıp düşük değerli bi faturayla göndertirsen, gümrük memurunun yine gözüne takılabilir ve bu eşya bu kadar ucuz olamaz diyip araştırıp sana vergi çıkarabilir.
  ha bunların hiçbiri de yaşanmayabilir, eşya gözden kaçabilir... ama söz konusu bisikletse, kaçıcağını zannetmiyorum :)
   
 5. #5
  Oksal Özdöl

  Oksal Özdöl Onursal Üye

  Kayıt:
  5 Ekim 2006
  Mesajlar:
  1.670
  Beğeniler:
  1.314
  Şehir:
  izmir
  Bisiklet:
  Focus
  Seviye:
  Hep alışveriş kısmı veya bir siteden ürün getirtmekle ilgili başlıklar var. PTT gümrük mevzuatı diye bir konu açılmış oradada çok uzun çok ayrıntı var. Benim sorumun cevabının oldukça basit olduğuna inanıyorum.

  Öncedende dediğim gibi bir mağza yada internet sitesinden alışverişi sormuyorum. Bir tanıdığım bana kendi bisikletini gönderecek. Bisiklet 2008 model bir yol bisikleti. Bu gümrüğe girermi?

  Eğer giriyorsa dünyanın en saçma uygulaması olur zatende. Benim için önemli bir bilgi.

  Ayrıca 2008 model kullanılmış bir bisikletin fiyatını neye göre biçecekler buda garip????

  Herhangi bir faturası mevcut değil. Bisiklet kutuya konacak kargoya verilecek bukadar....
   
 6. CandanC

  CandanC Onursal Üye

  Yaş:
  39
  Kayıt:
  13 Nisan 2011
  Mesajlar:
  2.179
  Beğeniler:
  1.671
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  Whistle
  Seviye:
  sorunuzun cevabı o kadar basit değil aslında. cevap bir sürü değişkene göre değişiyor çünkü :)

  öncelikle, eşyanın kıymetnin belirlenmesiyle ilgili yazdıklarım size gönderilecek bisiklet için de geçerli.
  yukarda söylediğim gibi, artık hediyelik eşyaymış, yok bayram öncesi sonrasıymış gibi ayrımlar yok.
  hoşunuza gidip gitmemesi veya saçma gelip gelmemesi mevzuatı değiştirmiyor maalesef :)

  gelen kolinin 30 kg. yi geçmemesi şartıyla; gümrük memuru eğer bisikletinizin değerini 75€ altında belirlerse(kargo ücreti buna dahil edilmez), hangi ülkeden gelirse gelsin, vergisiz alırsınız.
  eğer 75-1500€ ise, ab ülkelerinden geliyorsa %18, diğer ülkelerden geliyorsa %20 vergi öder teslim alırsınız.

  profilinizde izmir'de oturduğunuzu gördüm. ege gümrük ve ticaret bölge müdürlüğünü arayın. ya da posta işlemleriyle ilgilenen gümrük idaresiyle görüşebilirsiniz. size kıymet belirleme uygulamasının nasıl yapıldığı, amortisman değerleri hakkında bilgi verebilirler. bu arada eşya için ambar mambar ücreti ödeyip ödemeyeceğinizi de öğrenirsiniz. kanımca daha güvenilir olur.
   
  Murat Çetinkale bunu beğendi.
 7. AhmetKartaL

  AhmetKartaL Yeni Üye

  Kayıt:
  20 Kasım 2011
  Mesajlar:
  9
  Beğeniler:
  3
  Şehir:
  Balıkesir / Akçay
  Güzel bir konuya değinilmiş birçok kişinin merak ettiği bir konu bende kendimce eğrisini doğrusunu yazayım :)
  2008 -2010 tarihleri arasında THY gümrük ithalat servisinde çalıştım eğer yurt dışından bir ürün alınıcaksa 200 € ve üzeri olmamak kaydı ile şahsi eşya statüsünde geçirilebiliyordu sıkıntı olmadan ancak 200 €' yu aştıktan sonra malzeme ticari statüye yükseliyor ve fatura isteniyor burdada devreye türkiyeye yurt dışından ithal edilen her üründe oldugu gibi KDV' ler giriyor birsürü şey biniyor üstüne gümrük yönetmeliğinin kişisel eşya statüsünü kapsayan kısımlarını iyi bir şekilde okumanız gerek bende tam hatırlayamıyorum ancak fiyat arttığı zaman vergiler biniyor ve ne kadarda o bir bisiklet kendime 1 tane aldım kullanmak içinde deseniz sizden vergilerini alıyorlar bu herşeyde geçerli bilgisayar , fotoğraf makinası aklınıza ne geliyorsa fiyat yüksekse önce gümrükte yolcu işlerine yönlendiriliyorsunuz sonra ithalat servisine ordan memurun kararı ile ya muayene memuruna yada veznelere :) ...
   
 8. Barış Kılınç

  Barış Kılınç Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  22 Eylül 2007
  Mesajlar:
  735
  Beğeniler:
  1.212
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  İnsanlar 3'er 5'er iphone, macbook geçirirebiliyor ama yanlarında. Ortalama bir bisiklet kadrosu bu fiyatlardan pahalı olamaz. Kaldı ki siz "yurda giriş yapan" kişinin yanında getirdiği eşyadan bahsetmişsiniz; konu ticari olmayan kargo ile bir ürün gönderilmesi.
   
  İbrahim Aslanhan bunu beğendi.
 9. #9
  Oksal Özdöl

  Oksal Özdöl Onursal Üye

  Kayıt:
  5 Ekim 2006
  Mesajlar:
  1.670
  Beğeniler:
  1.314
  Şehir:
  izmir
  Bisiklet:
  Focus
  Seviye:
  Cevaplar için teşekkürler. Ahmet bey benim anlatmak istediğimi anlatamadım sanırım.

  Arkadaşım bana sıfır olmayan üzerinde faturası fiyat etiketi bulunmayan bir bisikleti kutuya koyup kargoya verecek. Gümrük görevlileri fiyatı nasıl belirleyecek? bisikletin modelini üzerindeki malzeme kalitesini kadro yapısını nasıl belirleyecekler? Neye göre kime göre fiyat biçecekler???
   
 10. Murat Çetinkale

  Murat Çetinkale Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  15 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  578
  Beğeniler:
  328
  Şehir:
  Ankara/Batıkent
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  Vallahi ben de merak ettim şimdi. Bu konuda en sağlıklı bilgiyi Gümrük Mevzuatını iyi bilen birileri verebilir sanırım. Umarım öyle birileri bu mesajı görüp yanıtlarlar da, ben de öğrenirim.
   
 11. Derya Keçeci

  Derya Keçeci Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Haziran 2011
  Mesajlar:
  1.748
  Beğeniler:
  4.301
  Şehir:
  Ankara
  Adı:
  Derya
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Candan açıklamış.Hepsi doğrudur.Yıllarca uğraştık bu işlerle.Gümrük dediğiniz alan her gün on binlerce parça eşyanın yolcu ile birlikte ya da kargo ile geldiği bir yer.Gümrükçülerin neredeyse tamamı,ürünler ve fiyatları konusunda uzmandır,defalarca şahit olmuşluğumuz vardır.Detaylara girelim.
  Yurtdışından gelen ürünlerin izleyeceği iki ana yol vardır.Bunların ilki,ticari ürünler-ki bunlar direk gümrük alanlarına gider ve burada şirket ithalat takipçileri tarafından belge fatura ve ödemeleri yapıldıktan sonra teslim alınır.Ticari olmayan ürünler-ki onun da nasıl sulandırıldığını yazacağım-ptt gümrüğüne gelir.Burada görevliler,ürünlerin niteliğine,kargo bilgilerine,ağırlığına,eklenmiş ise fatura bilgilerine bakarak ayrıştırma yaparlar.İnandırıcı bulunmayan ürünlerin paketi açılıp içeriğe bakılabilir.İşte Oksal bey,sizin bisikletinizin takılacağı alan burasıdır.Siz o an orada olmayacağınızdan,gümrük görevlisi,paketin üstünde muhtemelen "Gift" yani hediye yazan kargonuzu ayıracak ve gümrüklü damgasını basacaktır.Daha sonra size telefonla ya da yazılı bir ihbar gelerek ürününüzü nereden ve nasıl teslim alacağınız bildirilecektir.
  Peki bizim işimizi kim zorlaştırdı.İşimizi irili ufaklı binlerce çeşit ürünü,Çin ve Taiwan'dan,üzerlerine "Gift" yazdırtmak suretiyle,haksız ticaret yapanlar sulandırdı.Eskiden çok yüksek meblağlarda ürün getirtebiliyorken,şimdi sınır 75 euroya kadar düştü.
  Son olarak şunu da ekleyeyim.Benzer iki ürünü getirtip,vergi alınan örnek te vardır alınmayan da.Bu,o anki yoğunluğa,memurun ilgisine ve bilgisine göre değişir.
  Yurtdışında kullandığınız ve yurda getirdiğiniz bisikletin vergisini bile ödersiniz.Bunun tek muhafiyeti,yurtdışında daimi çalışanlardan,yurda kesin dönüş yapanlardır.Bu kişiler,kendilerine ait ev ve kişisel eşyalarını "Gümrüksüz" olarak getirtebilirler.