Maksimum nabız ve performans hakkında...

Scudo

ag249

Forum Bağımlısı
Tepki
1.698
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Aynakoldan ses geliyor

Çok doğru falan değil. Türkiye'de bisiklet çorabı açısından çeşitlilik yerlerde. AliExpress modelleri daha güzel. İnsanların oradan alması gayet normal.

Bu vergiyle bile aynı ürünlerin AliExpress'te TR esnafına göre daha ucuza geleceği kesin.

Eduardo Bianchi

Daimi Üye
Tepki
358
İsim
Eduardo Bianchi
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Colnago
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ekonomi yerlerde sürünüyor.
Bu ve benzeri daha bir çok vergi mevzuatı yakın zamanda hayata gececektir.

Nede olsa dipten çıktık, tünelin ucundaki ışık görünüyor.

..... harikalar diyarında (Meral Akşener)

ag249

Forum Bağımlısı
Tepki
1.698
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Eduardo Bianchi
Tünelin ucundaki ışık tren. :)

boing

Üye
Tepki
281
Başlangıç
1960—61
Bisiklet
Diğer
Bu başlık altında "oh çok iyi oldu, çok da süper oldu" tarzı yorum yapanların muzdarip olduğu psikolojik durum için bkz.:

(link)

aslanefe

Üye
Tepki
63
@boing
Türkçesini ve yasal başka site adı verirseniz okuyalım. psikolojimizi de öğrenmiş oluruz.

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
@aslanefe

Samanlıkta uyuyan köpek, ineklerin içeri girmesiyle uyanmış. Yorgun ve aç olan inekler samanlardan yemek istemişler, fakat köpek onlara izin vermemiş. Havlayıp onları ısırmaya çalışmış ve samanlardan uzaklaştırmış.

İnekler iğrenerek köpeğe bakmışlar ve aralarında söylenmişler:

Ne kadar da bencil! Samanları yiyemez, ama yine de bizim yememize izin vermiyor.

isamorgil

Daimi Üye
Tepki
617
İsim
isa morgil
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@BRSZNR

Anlamadım. KDV , ÖTV derken ?

boing

Üye
Tepki
281
Başlangıç
1960—61
Bisiklet
Diğer
@BRSZNR

Kaynak: (link)

Ben KDV'yi tamamen unutmuşum. Yani aslında kafadan %40 vergi vereceğiz. Bunun üstüne ÖTV binerse %60 olacak. Ve eğer eletkronik bir aletse satın alınan, onun için de büyük ihtimalle TRT bandrol vergisi alınacak. Yani vergi oranı %80'e ulaşacak.

NOT: Sanırım alışveriş siteleri, KDV'yi otomatik olarak zaten fiyatlarına yansıtıyorlar.

BRSZNR

Aktif Üye
Tepki
193
Bisiklet
Salcano
@boing
yardım için teşekkürler

ndhakara

Forum Demirbaşı
Tepki
967
İsim
Cihat
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kanun değişikliğini tam okumadım ama mevcut uygulamaya ek olarak kdv ve ötv'de mi eklendi? Yuh!

Değişiklikleri okudum ancak kdv ya da ötv ile ilgili yeni bir uygulama yok! Haberi yapan site eknomi sitesi ve böyle saçma sapan bir içerik ile yayınlamaları skandal!

isamorgil

Daimi Üye
Tepki
617
İsim
isa morgil
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
ÖTV yok en azından bizim alacağımız şeylerde yok :) kdv için kanunu bir detaylı bakmam lazım ama şu oruç kafa ile kendimde o gücü bulamadım.

boing

Üye
Tepki
281
Başlangıç
1960—61
Bisiklet
Diğer
Buna bahane olarak "yerli üretimi desteklemek" diyorlar. Yahu yerli üretim yok ki. Yok yok, bildiğin yok. Yurt dışından satın aldığım hemen hemen her şey Türkiye'de var olmayan/bulunmayan şeylerdi. Bulunsa bile adamın biri benim gibi Aliexpress'den satın almış ve fahiş fiyata N11'de satıyordu mesela. Aynı ürünü. Üzerindeki yazılara kadar aynı. Adam satın almış, getirmiş n11'de ya da gittigidiyorda satıyor, satın aldığı fiyatın iki katına. Yani "yerli üretim" derken bahsedilen bu "uyanıksa" eğer, birisi bana bu adamın tam olarak ne ürettiğini açıklayabilir mi? Eğer yerli üretim bu adam değilse, o zaman "et nerede? Tam hocanın fıkrasına döndü var ya. "Olmayan" yerli üretimi destekliyoruz.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@BRSZNR
Haberi yapan gazetecinin uydurması... Sadece 22€'luk muafiyet kalktı, yeni vergi yok. Bu başlığın ilk mesajında kararnamenin metni de var; AB ülkelerinden gelen ürünlerde %18, diğer ülkelerden gelenlerde %20 maktu vergi var. Ayrıca ÖTV'ye tabi olan eşyaların (IV) sayılı listesindeyse (diğer listelerde akaryakıt, içki, sigara falan var, onları zaten posta yoluyla ithal edemezsiniz) bir %20 daha var (%20 eklenip %38 olarak mı hesaplanıyor, yoksa verginin de vergisini alıp %41,6 mı alıyorlar bilmiyorum). (IV) sayılı listede de daha çok kristal avize, havyar, kürk gibi çoğumuzun ilgi alanı dışında kalan eşyalar yer alıyor; fakat bazı elektronik aletler de bu kapsamda.

• Beğen
Tepkiler: Afyon35

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Zamanında burada "Malum şahıs Türk ekonomisi için en büyük tehdittir" diye yazdığım için ceza almıştım. Zaman, haklılığımızı ortaya çıkarıyor.
[/QUOTE]
“ malum şahıs” mı cezalandırmıştı sizi? her yerde gözü kulağı var bunların maazallah ? gestapo masum kalır.

boing

Üye
Tepki
281
Başlangıç
1960—61
Bisiklet
Diğer
O diil de, adı "Bloomberg" olan bi oluşum bu kanun değişikliğini nasıl bu kadar yanlış/alakasız yorumlayabiliyor sahiden de. KDV yalnızca yurt dışından yapılan "hizmet alışverişleri" için geçerli imiş (alan adı satın almak vs.). Tabi bunun ucu açık. Yani biz mal aldığımızda da sonuçta yabancı bir web sitesinden hizmet de almış oluyoruz. KDV'yi mal alımlarına da uyarlamaları fazla uzun sürmez gibime geliyor. Sonuçta para lazım. Ha ÖTV konusu malesef geçerli. Bi kaç sayfa öncesinde ÖTV'ye tabi ürünlerin listesinin olduğu bir link paylaşmıştım, ona bakılabilir. Elektronik cihazlar sıkıntılı gibi. Ayrıca TRT bandrol vergisini de bozuk teyp gibi tekrar edip duruyorum ama unutulmamalı. Çünkü satın aldığınız şeyin ardiye ücreti ve satıcıya iadesi büyük ihtimalle ürüne verdiğiniz paradan daha pahalıya geleceği için, hesaplamadığınız herhangi bir vergi olması halinde ya o paraları verip ürünü çok daha pahalıya satın almış olacaksınız, ya da satın aldığınız şeyi devlete hibe edeceksiniz. Şu işler tam netleşene kadar özellikle elektronik cihaz satın almamak en iyisi.

aslanefe

Üye
Tepki
63
@Mert E.
teşekkürler. konuyu gugıla yazınca çıkan videodan az çok konuyu anlamıştım. örnek, arkadaşın söylediği gibi psikolojik durumuma çok uygun bir çıkarım değil. halbuki -kedi uzanamadığı ciğere mundar der- ya benimsin ya kara topragın- :) gibi deyimlerimiz var. tepkim ingilizceye idi. sanki statü sembolü gibi sunulmaya çalıyor ya ona idi tepkim. hindistanın çok büyük kısmı ingilizce bilir; egitim ve gıda ihtiyacı olmasına rağmen ingiliz sömürüsü ürünü olarak. bu tutuma forumda çok denk geldiğim için belirttim.
yazdıklarıma çoğunu anlamadan teki gösterenlerden çok daha fazla yurt dışı a.verişim oldu. sibop iğnesi sökme işlevli sibop kapağı gibi küçük şeyleri bile kaldım. yazdıklarım bisiklet ve forumdaki üyeler dışında genel düşüncelerim.
bir de forumda 3-5 kişi sanki forum kendisininmiş gibi tutum içinde. yazdıgımı alıntılayıp yönetime şikayet edin ben ettim yazmış. çok uzun süredir takip ediyorum ama yakın zamanda üye olmuştum. bu kişiler yüzünden hem konu içerik çok dar ve farklı yerlerde kalıyor hem de deneyimli üyelerin paylamşımlarına engel oluyor hatta kaçmasına sebep oluyor. mesaj ve beğeni sayısı ile üye değerlendiren tipler var. sayın @BF Okuru beyin dikkatine sunup asıl ben şikayetçi olmuş olayım.

• Beğen
Tepkiler: Afyon35