Maksimum nabız ve performans hakkında...

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bir esnafın yurtdışından bir ürün getirip bana sunması bir hizmettir ve bana sağladığı fayda (örneğin ürün çeşidi sağlama, hızlı teslimat, deneyerek alma, alırken danışmanlık sağlama, güvenli alışveriş gibi faydalar) oranında bir kar etmesi de makuldür. Böyle yapan adamlardan yaptığım alışverişte verdiğim ilave ücrete kızmam, haklıdır.

Ama elin çinlisinin sitesinde binbir açıklamayla 3 liraya sattığı bir ürünü yurtdışından toptan getirip dükkanında 40 liraya bana iteliyorsa, web sitesinde satış sayfasında iki kelime açıklama girmeye üşenip sonra iade süreçlerinde oyalamayı marifet görüyorsa, sağladığı fahiş karı da üretime gelişmeye istihdama yatırmayıp bmwsini rezidansını lükslerini finanse etmek için kullanıyorsa, alternatifleri de siyasilere baskı yaparak yeni kurallar ile engellemeye çalışıyorsa kusura bakmayın ama bu vatanseverlik değil sömürüdür.

İthalatın özendirilmesine karşıyım, ama sömürülmek de istemiyorum.

Scudo

Ferhat Karaca

Forum Demirbaşı
Tepki
536
Bisiklet
Carraro
Ben bundan sonraki alışverişlerimi Bulgaristan da ikamet eden teyzemin adresine yönlendirecegim. Oraya ziyarete gidince gelen urunlerimi vergisiz alacağım.

boing

Üye
Tepki
281
Başlangıç
1960—61
Bisiklet
Diğer
Olması gereken, yurt içine girdikten sonra PTT'nin taşıma parası alması olabilirdi. Ya da atıyorum satın alınan ürünün fiyatına göre farklı oranlarda vergi getirilebilirdi. Eğer bilmiyorsanız hatırlatayım, elektronik aletlere de artık bandrol vergisi alıyorlar. Radyosu olsun olmasın fark etmiyor. Bu vergi onun üzerine binecek ve herhangi bir elektronik alet almamız halinde muhtemelen %40'a yakın vergi vereceğiz.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
vergiyi tabana yaymak diyorlar işte bu uygulamaya. çok kazanandan çok az kazanandan az, kazanmayandan hiç vergi almamak gerekir. ama işsizlerden bile GSS adında katılım ücreti alınması hoş değil.

:DDD

Forum Bağımlısı
Tepki
449
İsim
Muhammed Hüten
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Dolar artsın,faiz artsın sonra sen vergi arttır, milleti soy. Şeytanın aklına bile gelmez böylesi.

Adam zarf demiş, zarfın içinden neler neler çıkıyor demiş. O zaman zarflar için genelleme yapacaksın. Genel değil. Bir de demiş Beni esnafım o vergiyi veriyor. Sen önce esnafına pahalı satmamasını anlat.

• Beğen
Tepkiler: seko35.50

boing

Üye
Tepki
281
Başlangıç
1960—61
Bisiklet
Diğer
Eşyalardan tahsil edilecek vergi oranı, Avrupa Birliği ülkelerinden doğrudan gelirse yüzde 18, diğer ülkelerden ulaşırsa tek ve maktu olarak yüzde 20 olacak.
Bu eşyaların 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu'nda ekli 4 sayılı listedeki eşyalardan olması durumunda ilave yüzde 20 vergi uygulanacak.
Yani diyor ki, %20'ik gümrük vergisine ek olarak, söz konusu 4 sayılı listeye binaen, ek ÖTV de alınacak, ki o liste şu linkte 38. sayfadan başlıyor ve kapsamı oldukça geniş: (link)

Bunlara benim bahsettiğim TRT bandrol vergisini de eklerseniz, herhangi bir elektronik alet almanız durumunda, fiyatının %60'a yakını oranda vergi ödemeniz işten bile değil. Elektronik alet alışverişi yapacaklar konuyu iyice araştırmadan kesinlikle hiç bir şey satın almasınlar. Tabana çok güzel yaymışlar gerçekten de. Vah vah. Ülkenin geldiği hale bak.

Son düzenleme:

bilalfidanboy

İstanbul
Tepki
2.328
İsim
Bilal Fidanboy
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tabi tabi ne kadar doğru bir karar vermiş değilmi devlet,ama kimin için, hani bizler 3 liralık ürünleri salakça çinden alıyoruzya, aslında aynı ürün bizde 35 40 liraya satılıyor ve düşününce burda salaklık mevzusu acaba işin neresinde kalıyor diyesi geliyor insanın, bence tartışmaya bile gerek olmayan kötü söz sahibine kalır misali iadeye tabiki .. Yani bu karar kimlere yaradı şimdi, mesela bu yasa ardından 3 5 liralık ürünleri bize 20 30 liraya kitlemek isteyen esnaf+bu işten nemelanacak bunlarıda şakşaklayacak kişiler için olabilirmi...dahası wigleden 35 euro olan conti lastiklerin vergisini kargosunu ödediğim halde çifti bana 480 e gelen lastiklerin tanesini o fiyata alacak olmam ne hoş değilmi...mesele yurtdışından aldığımız ürünlerin vergisi değil tabiki alınsın ama TR de aynı ürünü 480 e değil 500 e satılsın bizde milliyetçilik yapıp paşa paşa kendi ülkemden esnafımdan alayım.
Sözün kısası aynı devlet,aynı ürünlerin TR deki ile yurtdışı fiyatları kıyasında yüzde 200 gibi seviyelere ulaşan fiyat farklarındada hani yasal bir düzenleme yapsada yerinde bir karar olduğuna hep beraber onay versek

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.348
@Türko
Kapanan konuda benim gibi inançsız insanları kör/sağır diye aşağılamıştınız,bir şey dememiştim..Şimdi de bu konuda benden alıntı yapıp ''seviyesiz'' olduğumu söylüyorsunuz,yine bir şey demiyorum..:kahve:
Yazdıklarımda anormal bir durum yok..Türkiye'de yaşanan şeylerden bahsediyorum..Bakınız;

hgercek

Daimi Üye
Tepki
852
Abi ne zimbabweymis be. Zimbabwenin tarihini yazsak bu kadar uzun tutmaz :D

• Hahaha
Tepkiler: Türko

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.057
Bisiklet
Diğer
Uzun lafın kısası çinden gelen 1 dolarlık ürünlere bile yüzde 20 vergi verilecek. Yinede kıllık olsun diye sırf devletin istediği olmaması için çinden ürün almaya devam edeceğim.
Vergisi ile burdaki fiyatı aynı olsa bile çinden alırım paranın büyük bir kısmı Çine gitsin bizim millet düşmanı devlet yiyeceğine Çinli yesin.

Son düzenleme:

:DDD

Forum Bağımlısı
Tepki
449
İsim
Muhammed Hüten
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Şimdi ben 1410 euroya bisiklet alsam ek vergi gelir mi? Kargo fiyatı dahil değil değil mi?

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.057
Bisiklet
Diğer
Dışardan her ay yüzbinlerce ürün geliyor hepsinin nasıl fiyatını belirleyip vergi uygulayacaklarki vatandaşa telgraf gönder ödeme ekran bilgisi kart ekstre bilgisi iste uzun iş bunlar tutmaz gibi geliyor bana inşallah tutmaz.

Selçuk G

Daimi Üye
Tepki
323
İsim
Selçuk G.
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Katlanır
@Mehmet Metin Levent
Zimbabve'ye gitmene gerek yok. Venezüella da aynı durum. Hiper enflasyon olan çoğu yerde olan durum

basaran24

Üye
Tepki
17
İsim
osman
Bisiklet
Sedona
Benim bir çift novatec göbek yolda 7 gün oldu yola çıkalı aliexpresten aldım ülkeden çıktı diyor sparişi şimdi banada mı ihale kalıcak benn çıkmadan sipariş verdim birde gümrükte tutarlarsa şaşmam

Tepki
5
İsim
METİN KÜÇÜK
Bisiklet
Salcano
15 gün sonra uygulamaya başlıyacaklar diye okudum

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.398
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
ben gittigidiyor üzerinden yurtdışı alışverişi yaptım.şimdi bu vergiyi kim ödeyecek? gittigidiyor mu ben mi?