Maksimum nabız ve performans hakkında...

Scudo

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
@Mehmet Metin Levent

O konu (aselsan süper telefon üretti ama bitirdiler) çok öyle değil. İnternette o konu hakkında dolaşan hikaye de sallama.

Bu arada kambiyo vergisi de gelmiş. Gençler hatırlamaz. Artık döviz alım satımlarında devletimiz vergi alacak. Neticede itibardan tasarruf olmaz, ama orta sınıf vatandaş daha çok vergi verebilir(!).

Tüm bunlar vuku bulurken ekonomi çok güzel demek resmen insanı gerizekalı yerine koymak. İnanılır şey değil.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
zimbabve deki hiperenflasyonla ilgili bir kitaba başladım. bankada dolarınız var ise, sistem dışına çıkarmanızı öneriyor kitap ;) kuru sabitlemiş hükümet ve paaat karaborsa oluşmuş. hükümet diyelim 10 zimbabve parasına 1 dolar diyorken, karaborsada 1 dolara 50 zimbabve parası alabiliyorsunuz. ilginç bir kitap. yani bankada doları olan zimbabveli kardeşlerim, çekmeye gittiğinde, sana dolar yok al sana benim kurdan zimbabve parası diyor. durduk yere paranız pul oluyor.

sargonnas

Forum Demirbaşı
Tepki
1.501
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Diğer
@Mehmet Metin Levent
Bu durumda klasik yatırım araçları en mantıklısı. Altın. Ayrıca elektronik paralar da var tabi. :harika:

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@sargonnas
zimbabvedeki süper zeka ekonomi yönetimi, devletin borcunu para basar öderiz diye düşünmüşler. zamanla, takas ekonomisi ortaya çıkmış. daha kitabın başındayım.

@Mert E.
aselsan telefon kullanan arkadaşım vardı. telefonu inceledim, o zaman piyasadaki trend nokiadan daha iyiydi.

sargonnas

Forum Demirbaşı
Tepki
1.501
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Diğer
@Mehmet Metin Levent
Aynı mantıkla gitmiyor muyuz zaten şu anda? :) Ha bizdekiler daha bi süper zeka. Bakan çıkmış kıdem tazminatı ile ilgili açıklama yaparken bile paydaşlar diyor. Paydaş kim acaba? Yıllarca çalışayım birde yanıma paydaş mı bulayım yani. Sonuç olarak bu ülkedeki vatandaşlara bu işler müstahak. İnsan azcık düşünür azcık. Patates yemeğini bile 1 kilodan yaparken patatesi domatesi yağı tuzu enerjisiyle 20 TL den aşağı çıkaramıyorsun. Ama hala ekonomi çok iyi. Evet çok iyi siz merak etmeyin parası olana her zaman ekonomi iyi zaten demek istiyorum.

Okuduktan sonra yorumları alırız o_O @Mehmet Metin Levent

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@sargonnas
işi ehline veriniz. Hz. Muhammed'in bile yahudi danışmanı varmış. ha bu bizden değil dememiş. işi ehline veriniz. ver şeyini ellere vur başkabişeyini yerlere diye bir sözümüz bile var. olacağı bu.

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.066
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Abdülkadir Ergin
Üstüne kayıt vergisinide 500TL yapmış diye duydum.

Punctum

Forum Demirbaşı
Tepki
1.301
İsim
Mehmet O.
@Abdülkadir Ergin

@Bigpatron

İki bilgi de yanlış...

(link)

"Yeni cihaz kaydı yapabilmeniz için, en son tarihli cihaz kaydınıza ait yurda giriş tarihi üzerinden en az iki takvim yılının geçmesi gerekir."

"2019 yılı için harç ücreti 618,60 TL'dir"

• Beğen
Tepkiler: Afyon35

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.152
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Punctum

Yukarıda paylaşılan yeni kanuna istinaden 3 yıl demiştim:

198193

• Beğen
Tepkiler: Punctum

OgulcanGuven

Aktif Üye
Tepki
191
İsim
Oğulcan
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Mehmet Metin Levent
Kitabın ismini söyleyebilir misiniz, rica etsem?

Punctum

Forum Demirbaşı
Tepki
1.301
İsim
Mehmet O.
@Abdülkadir Ergin

Tamam, yeni KHK ile o da değişmiş :)

O zaman tek bilgi yanlış...:)

• Beğen
Tepkiler: Abdülkadir Ergin
Tepki
48
İsim
mehmetozgurcansu
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Bigpatron
615 LIRA:(

Punctum

Forum Demirbaşı
Tepki
1.301
İsim
Mehmet O.
@mehmetozgurcansu

618,60 TL.

Tepki
48
İsim
mehmetozgurcansu
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
kara cumada zimbabve doları bir günde yüzde 75 değer kaybetmiş. ithal ikame ile çalışan sektörler çökmüş. kitap örnek olarak basım sektöründen örnek veriyor, kağıt, makine mürekkep ithal olunca, adam dükkanı kapatmış. devlet harcamalarını karşılamak için vergilere abanmış, ama halk özellikle gıda fiyatlarındaki artışa isyan etmiş. 10 kişi ölmüş, hükümet vergileri daha fazla arttıramayacağını anlamış. bunun üzerine para basmaya başlamış. kara cumadan korkan halk bankalardaki parasını çekmeye çalışmış ama para yok. imdada yeni basılan paralar yetişmiş. bankalardan kurtulan para enflasyonu arttırmış. sonra bankalar bakmış, lan elde para tutmanın anlamı yok, kıymetli, şeyler alalım eldeki parayla demişler, onlar da ellerindeki parayı salmış ekonomiye, enflasyon daha da artmış.

eldeki paranın anlamı kalmayınca halk, ne demeye kullanacaz oolum bu parayı demiş. değersiz kağıt parçası sonuçta. o zaman hükümet fiyatları sabitleyip, piyasaya müdahale etmiş. sadece yerli para kullanacaksınız başka para kullananı yakarım demiş.

fiyatları sabitlemiş. pahalı satanı yakarım demiş. düşünsenize, shimano xtr i 100 liradan satacaksınız diyor hükümet, pahalı satanı yakarım diyor. ne güzel değil mi?

ithalat ve ihracat yapanlara, döviz merkez bankasında duracak, ben istediğim zaman size istediğim kadar döviz verecem demiş. ilginç gelişmeler. zimbabve.

sonra ülkedeki gaziler çiftlik işgallerine başlamışlar. devlet başkanı ömür boyu başkanlık yasayı hazırlatmış kendisine, geçmemiş seçimlerden. o zaman demiş, çiftlikleri elinizden alırım, yandaşlara pay etmiş. yandaşlar satmış savmış. parayı yemiş. bankalar, çiftlikleri elinden alınan çiftçilere ödeyin borcunuz demiş, çiftlerde para yok. bankalar ağlamış zarardayız diye, hükümet alın size para yeni bastım demiş. al sana enflasyon.

1997 de yüzde 20 lerde olan enflasyon, 2005te yüzde 586, iki yıl sonra yüzde 66212 olmuş. 2008 de ise yüzde 89.700.000.000.000.000.000.000

yani hemen olmamış hiper enflasyon. işler ters gitmeye başladıktan sonra 20 yılda nirvanaya erişmişler.

zimbabve hükümeti ise bu arada, ödeyeceğinin üzerinde devlet programlarına, savaşa ve sosyal yardımlara para akıtmış. kara cumadan sonra yabancı yatırımcı parasını alıp kaçınca işler hızla kötüye gitmiş.

hal böyle olunca, hükümet para basmaya abanmış. büyük kriz kara cumadan 11 yıl sonra zimbabve parası çöp olmuş.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: