Gümrük kanunu değişikliği

estudiante

Daimi öğrenci
Başlık
11
Tepki
825
@kerem oktar

Size katılmakla beraber gördüğüm bir şeyi yazmak isterim, kargo dahil 70$'a satılan bir çift lastiği, gümrük vergisi ile beraber yaklaşık 460 - 470 TL civarına alabiliriz. Aynı lastiği 750 TL'sından ilan açarak satmaya çalışmak, bana da garip geliyor!
Dükkanların, distribütörlerin yaptığı da bu değil mi? Sadece bisiklette de değil, telefon, elektronik vs gibi yurtiçinde yaygın üretimi olmayan her şeyde.

a.gul29

Daimi Üye
Başlık
7
Tepki
460
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Diğer
Dükkanların, distribütörlerin yaptığı da bu değil mi? Sadece bisiklette de değil, telefon, elektronik vs gibi yurtiçinde yaygın üretimi olmayan her şeyde.
Dükkan elinde stok ve çeşitlilik bulunduruyor. Garanti konusu da var. Kargo vs. size ulaştırmaları da belli standartlarda. Tabi bunlar yurdum bisiklet esnafı bakımından pratikte ne kadar geçerli o tartışılır.

estudiante

Daimi öğrenci
Başlık
11
Tepki
825
2. El demek kullanılmış ürün demek, oysa kullanılmamış ürün ister bireysel olarak satılsın isterse dükkanda satılsın pek bir farkı yok alan için. (Belki garanti denilebilir. Ama şimdiye kadar garantiye ihtiyacım olduğunda ne kadar işime yaradı tartışılır.) Bunun için kendim yurtdışından getirsem 450 liraya mal edeceğim ürüne 750 lira vermem ben.

Ancak millet 0 ürün diye gidip dükkan sahiplerine ütülüyor. Gerçek esnaf zihniyetli olan dükkanları ayrı tutuyorum ama çoğu yerde içeri giriyorsun yüzüne bile bakmıyor adam, ürünü bilmiyor, bilse de ilgilenmiyor. İnternetten satan ürün açıklaması girmiyor, yanlış ürün gönderiyor, ürünü sattıktan sonra farklı davranıyor, vs. Zaten üç katı fiyat çekmiş çinden getirdiği ürüne. Bu adama 750 lira vermeyi pek umursamıyoruz nedense. Yanlış anlamayın dediğinize katılıyorum ama bunlar ikinci el değil. Ülkedeki ticaret bunun üzerine kurulu zaten.

Dükkan elinde stok ve çeşitlilik bulunduruyor. Garanti konusu da var. Kargo vs. size ulaştırmaları da belli standartlarda. Tabi bunlar yurdum bisiklet esnafı bakımından pratikte ne kadar geçerli o tartışılır.
Her şey son cümlede özetlenmiş aslında. Çok az yerde bu dedikleriniz var. Farklı bisikleti geçtim ekstrem giyim ürünü ve kask boyu bile yok piyasada, hepsi m ve l. Stok da çoğu üründe birer tane.

• Beğen
Tepkiler: Hami Bulut
Başlık
0
Tepki
1
İsim
Erdal Telli
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Selamlar,
Profil resmimde gördüğünüz delikanlıya ilk pedallı bisikletini alacağız inşallah. 16" hafif bisiklet aradım ancak yurtiçinde maalesef 10küsür kilonun altında bulamadım. Denge bisikletini de daha önce yurtdışı seyahatindeyken almıştım alu. denge bisikleti 3.75 kg idi, artık küçük gelmesine rağmen hala keyifle biniyor. Şimdi o bisikleti bırakıp 10-11kiloluk, yürüyen aksamına hiç özenilmemiş bir bisiklet alıp oğlumu pedaldan soğutmak istemiyorum. o sebeple paraya kıymaya karar verdim. 200 euro civarlarında bisikletler buldum. orjinal mağazasından 45 euro gibi bir kargo ücretiyle adresede gönderiyorlar. Beni düşündüren bu kargo direk eve gelir mi? nereye ne kadar vergi ödemem gerekir?

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Başlık
35
Tepki
2.066
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@erdlylmz onlar hep olacaktır, Vatan Bilgisayar gibi kaktırdığıma gider anlayışına sahipler.

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Başlık
13
Tepki
10.160
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
200 euro için vergiye tabii olursunuz bu da yaklaşık aldığınız ülkeye bağlı olarak 36 euro yada 40 euro olabilir.

Üzerine 45 euro kargo ücretiyle 285 euro ya bisikletinizi almış olursunuz.

• Beğen
Tepkiler: erdal telli
Başlık
0
Tepki
1
İsim
Erdal Telli
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@trainspotting35 Menşei ülke ingiltere üstad. Ancak merlincycle'da daha güzelini buldum 1500 TL free shipping diyor. Sanırım onada 300 TL gibi bi vergi çıkar. Hangisini tavsiye edersiniz? Frog 48

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Başlık
13
Tepki
10.160
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Link atarsanız özelden iki bisiklet içinde fikrimi söyleme şansım olur sanırım.

Başlık
0
Tepki
1
İsim
Erdal Telli
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@trainspotting35 Üstad diğeri iptal şimdilik tek seçenek bu gibi:
Bağlantıyı görüntüleyebilmek için üye girişi yapmalısınız.

Bu da diğer bir seçenek her ne kadar bütçeyi aşsada
Bağlantıyı görüntüleyebilmek için üye girişi yapmalısınız.

Son düzenleme:

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Başlık
13
Tepki
10.160
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Türkiye ye teslimat yapılmıyor seçtiğiniz üründe bilginiz olsun.

• Beğen
Tepkiler: erdal telli
Başlık
0
Tepki
1
İsim
Erdal Telli
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
bike24 evence vs. İllaki birinden denk getiririm diye düşünüyorum. sağolun ilginize.

• Beğen
Tepkiler: trainspotting35

BuzParmak

Üye
Başlık
0
Tepki
18
İsim
Metehan ALKIZIL
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Kisi basi ayda 5 ürün getirtebilir kuraliyla ilgili tecrubeleriniz ne oldu acaba
Merhaba hocam. Geçen haftaki drone ve bu haftaki kulaklıkla beraber 7. siparişim oldu aylık olarak. O 5 kuralı aynı üründen alırsanız var. 5 adet aynı saat, 5 adet kamera vs. Ticaret yaptığınız düşünülerek kaçak yollarla yapılmasın deniyor.

Levent Kırça

Forum Bağımlısı
Başlık
52
Tepki
350
Bisiklet
Salcano
Merhaba hocam. Geçen haftaki drone ve bu haftaki kulaklıkla beraber 7. siparişim oldu aylık olarak. O 5 kuralı aynı üründen alırsanız var. 5 adet aynı saat, 5 adet kamera vs. Ticaret yaptığınız düşünülerek kaçak yollarla yapılmasın deniyor.

Ohh icim rahatladi. Yanlis anlamışız demek ki. İndirimden bir kaç sey ayarladim. 5e denk getirmek için eleme yapmayi düşünüyordum 😬

Çok sağol

el_Aksa_1903

الأقصى
Başlık
3
Tepki
4.908
İsim
İsa
Bisiklet
Mosso
Şimdi yani yurt dışından akrabamız hediye gönderse de mi vergi ödeyeceğim yani😡

Yoldakiyabani

Seven kalp, daima gençtir....
Başlık
56
Tepki
408
İsim
Lemi Dolunay
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Bugün tabletim sorunsuz bir şekilde DHL kargo tarafından teslim edildi gümrük vergisi falan ödemedik PTT kargo ile alakalı bir durum sanırım Perşembe günüydü telefon kılıfı almıştım yine aliexpress den 4.5 tl ye ptt ye ödediğim fiyat 14.90'dı

• Beğen
Tepkiler: PeDaLLı-YoRuM

seko35.50

Daimi Üye
Başlık
0
Tepki
663
İsim
pedalşör
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Yoldakiyabani
ülkemizde bulamadığım için aliexpresten bir iki kışlık forma sipariş geçecektim,telefon kılıfına 4misli vergi saçmalığınını duyunca vazgeçicem sanırım:kötü:

Desert Fox

CARRARO Sportive 321 Deore
Başlık
17
Tepki
1.508
İsim
TAHA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Yoldakiyabani
ülkemizde bulamadığım için aliexpresten bir iki kışlık forma sipariş geçecektim,telefon kılıfına 4misli vergi saçmalığınını duyunca vazgeçicem sanırım:kötü:
zaten siz vazgeçin diye o vergi gelmedi mi zaten? bu kadar basit

• Beğen
Tepkiler: seko35.50

can_celik

Üye
Başlık
0
Tepki
88
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@seko35.50, 'minimum vergi sınırı' diye bişey uydurduklarından telefon kılıfı gibi ucuz şeylerde öyle bir durum oluyor, doğru. yukarıdaki arkadaşın da dediği gibi, amaç zaten aliexpress in cazipliğini (ucuzluğunu) azaltarak insanları türk çakal esnafın kucağına doğru ilerletmekti. bi derece başarılı da oldular.

ama %20 si 12 tl nin üstünde fiyatlı ürünler (kabaca söylersek, 9 dolar üstü ürünler) halen türkiye'deki satıcılara göre hesaplı geliyor aliexpress'te. forma %20 vergisiyle bile türkiyeden daha ucuza gelir bence.

Yukarı Alt