Gümrük kanunu değişikliği

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Başlık
251
Tepki
8.308
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Arkadaşlar selam, bugün Cumhurbaşkanı Kararı adı altında, gümrükle ilgili bir düzenleme gördüm. Daha önceden €25 üst limit vardı. Bu limit kalkmış görünüyor. Bu yazıdan çıkan sonucu bilenler var mı? Whatsapp gruplarında artık €1'luk ürün de alsak vergi olacak deniyor, bilenlerin yorumu daha iyi olur.

Bağlantıyı görüntüleyebilmek için üye girişi yapmalısınız.

198180
198181

Mert E.

We create Chemistry
Başlık
15
Tepki
2.971
Bisiklet
Giant
Oh oh oh..

1. madde saygıdeğer devlet yönetimimizin son kararnamesiyle şöyle olmuştu:
MADDE 45- (1) Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, bedeli gönderi başına toplam 22 Avro'yu geçmeyen eşya ile 150 Avro’yu geçmeyen, ticari miktar ve mahiyette olmayan eşyaya muafiyet tanınır.

Şimdi eşya uçmuş, sadece kitap ve benzeri basılı yayın buna dahil olmuş. Geri kalan her şey ama her şey gümrüğe tabi.

Ekonomi mükemmel, ülke yönetimi fevkaledenin fevkinde.

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Başlık
58
Tepki
3.986
Bisiklet
Salcano
Pasaporta imei kaydı da 3 yılda bire çıkarılmış.

• Beğen
Tepkiler: MakRo

Mehmet Metin Levent

Forum Bağımlısı
Başlık
24
Tepki
6.938
İsim
Mehmet Metin Levent
Bisiklet
Cube
nokia 3210 kasarken, aselsan 1919 model cep telefonu çıkarmıştı, sonra aselsan 1920 yi çıkardı. nokia da o yetenekler yoktu. ama aselsan almadı halkımız, tükaka dedi, alanla dalga geçti. bizim gsm davamız başlar başlamaz bitti. şimdi vestel, toplama olduğu söylenegelen telefonu satmak için uğraşıyor.

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Başlık
58
Tepki
3.986
Bisiklet
Salcano
nokia 3210 kasarken, aselsan 1919 model cep telefonu çıkarmıştı, sonra aselsan 1920 yi çıkardı. nokia da o yetenekler yoktu. ama aselsan almadı halkımız, tükaka dedi, alanla dalga geçti. bizim gsm davamız başlar başlamaz bitti. şimdi vestel, toplama olduğu söylenegelen telefonu satmak için uğraşıyor.
Maalesef. Üstelik Vestel telefon üretmeyi (toplamayı) durdurdu. Tamamen dışarıdan geliyor artık.

• Beğen
Tepkiler: MakRo
Başlık
4
Tepki
293
İsim
Mehmet Nejat Karahan
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Tern
Bisiklet türü
Katlanır
IV sayılı cetveldeki ürünlere de bu oranlara ilaveten %20 vergi daha. ÖTV kanununda 4. sayılı cetvele şöyle bir göz attım, bayağı elektronik eşya var. Tam incelemek gerek ama herhalde Km sayaçları ve yol bilgisayarları da bu gruba dahil olacak.

Mert E.

We create Chemistry
Başlık
15
Tepki
2.971
Bisiklet
Giant
O konu (aselsan süper telefon üretti ama bitirdiler) çok öyle değil. İnternette o konu hakkında dolaşan hikaye de sallama.

Bu arada kambiyo vergisi de gelmiş. Gençler hatırlamaz. Artık döviz alım satımlarında devletimiz vergi alacak. Neticede itibardan tasarruf olmaz, ama orta sınıf vatandaş daha çok vergi verebilir(!).

Tüm bunlar vuku bulurken ekonomi çok güzel demek resmen insanı gerizekalı yerine koymak. İnanılır şey değil.

Mehmet Metin Levent

Forum Bağımlısı
Başlık
24
Tepki
6.938
İsim
Mehmet Metin Levent
Bisiklet
Cube
zimbabve deki hiperenflasyonla ilgili bir kitaba başladım. bankada dolarınız var ise, sistem dışına çıkarmanızı öneriyor kitap ;) kuru sabitlemiş hükümet ve paaat karaborsa oluşmuş. hükümet diyelim 10 zimbabve parasına 1 dolar diyorken, karaborsada 1 dolara 50 zimbabve parası alabiliyorsunuz. ilginç bir kitap. yani bankada doları olan zimbabveli kardeşlerim, çekmeye gittiğinde, sana dolar yok al sana benim kurdan zimbabve parası diyor. durduk yere paranız pul oluyor.

sargonnas

Expand your mind...
Başlık
1
Tepki
892
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Batus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
zimbabve deki hiperenflasyonla ilgili bir kitaba başladım. bankada dolarınız var ise, sistem dışına çıkarmanızı öneriyor kitap ;) kuru sabitlemiş hükümet ve paaat karaborsa oluşmuş. hükümet diyelim 10 zimbabve parasına 1 dolar diyorken, karaborsada 1 dolara 50 zimbabve parası alabiliyorsunuz. ilginç bir kitap. yani bankada doları olan zimbabveli kardeşlerim, çekmeye gittiğinde, sana dolar yok al sana benim kurdan zimbabve parası diyor. durduk yere paranız pul oluyor.
Bu durumda klasik yatırım araçları en mantıklısı. Altın. Ayrıca elektronik paralar da var tabi. :harika:

Mehmet Metin Levent

Forum Bağımlısı
Başlık
24
Tepki
6.938
İsim
Mehmet Metin Levent
Bisiklet
Cube
Bu durumda klasik yatırım araçları en mantıklısı. Altın. Ayrıca elektronik paralar da var tabi. :harika:
zimbabvedeki süper zeka ekonomi yönetimi, devletin borcunu para basar öderiz diye düşünmüşler. zamanla, takas ekonomisi ortaya çıkmış. daha kitabın başındayım.

O konu (aselsan süper telefon üretti ama bitirdiler) çok öyle değil. İnternette o konu hakkında dolaşan hikaye de sallama.

Bu arada kambiyo vergisi de gelmiş. Gençler hatırlamaz. Artık döviz alım satımlarında devletimiz vergi alacak. Neticede itibardan tasarruf olmaz, ama orta sınıf vatandaş daha çok vergi verebilir(!).

Tüm bunlar vuku bulurken ekonomi çok güzel demek resmen insanı gerizekalı yerine koymak. İnanılır şey değil.
aselsan telefon kullanan arkadaşım vardı. telefonu inceledim, o zaman piyasadaki trend nokiadan daha iyiydi.

sargonnas

Expand your mind...
Başlık
1
Tepki
892
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Batus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
zimbabvedeki süper zeka ekonomi yönetimi, devletin borcunu para basar öderiz diye düşünmüşler. zamanla, takas ekonomisi ortaya çıkmış. daha kitabın başındayım.
Aynı mantıkla gitmiyor muyuz zaten şu anda? :) Ha bizdekiler daha bi süper zeka. Bakan çıkmış kıdem tazminatı ile ilgili açıklama yaparken bile paydaşlar diyor. Paydaş kim acaba? Yıllarca çalışayım birde yanıma paydaş mı bulayım yani. Sonuç olarak bu ülkedeki vatandaşlara bu işler müstahak. İnsan azcık düşünür azcık. Patates yemeğini bile 1 kilodan yaparken patatesi domatesi yağı tuzu enerjisiyle 20 TL den aşağı çıkaramıyorsun. Ama hala ekonomi çok iyi. Evet çok iyi siz merak etmeyin parası olana her zaman ekonomi iyi zaten demek istiyorum.

Okuduktan sonra yorumları alırız o_O @Mehmet Metin Levent

Mehmet Metin Levent

Forum Bağımlısı
Başlık
24
Tepki
6.938
İsim
Mehmet Metin Levent
Bisiklet
Cube
Aynı mantıkla gitmiyor muyuz zaten şu anda? :) Ha bizdekiler daha bi süper zeka. Bakan çıkmış kıdem tazminatı ile ilgili açıklama yaparken bile paydaşlar diyor. Paydaş kim acaba? Yıllarca çalışayım birde yanıma paydaş mı bulayım yani. Sonuç olarak bu ülkedeki vatandaşlara bu işler müstahak. İnsan azcık düşünür azcık. Patates yemeğini bile 1 kilodan yaparken patatesi domatesi yağı tuzu enerjisiyle 20 TL den aşağı çıkaramıyorsun. Ama hala ekonomi çok iyi. Evet çok iyi siz merak etmeyin parası olana her zaman ekonomi iyi zaten demek istiyorum.

Okuduktan sonra yorumları alırız o_O @Mehmet Metin Levent
işi ehline veriniz. Hz. Muhammed'in bile yahudi danışmanı varmış. ha bu bizden değil dememiş. işi ehline veriniz. ver şeyini ellere vur başkabişeyini yerlere diye bir sözümüz bile var. olacağı bu.

Punctum

Daimi Üye
Başlık
1
Tepki
973
İsim
Mehmet O.
Üstüne kayıt vergisinide 500TL yapmış diye duydum.
İki bilgi de yanlış...

"Yeni cihaz kaydı yapabilmeniz için, en son tarihli cihaz kaydınıza ait yurda giriş tarihi üzerinden en az iki takvim yılının geçmesi gerekir."

"2019 yılı için harç ücreti 618,60 TL'dir"

• Beğen
Tepkiler: Afyon35

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Başlık
58
Tepki
3.986
Bisiklet
Salcano
İki bilgi de yanlış...

"Yeni cihaz kaydı yapabilmeniz için, en son tarihli cihaz kaydınıza ait yurda giriş tarihi üzerinden en az iki takvim yılının geçmesi gerekir."

"2019 yılı için harç ücreti 618,60 TL'dir"
Yukarıda paylaşılan yeni kanuna istinaden 3 yıl demiştim:

198193

• Beğen
Tepkiler: Punctum
Yukarı Alt