Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Türk rekorları

Konu, Serbest Kürsü kategorisinde Hasan Kuru tarafından 12 Ekim 2009 tarihinde paylaşıldı.

 1. Hasan Kuru

  Hasan Kuru Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  31 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  1.604
  Beğeniler:
  1.252
  Şehir:
  Denizli-Merkez >> Denizli Bisik
  Sponsorlu Adana’da Güney Rotary Kulübü tarafından gerçekleştirilen ‘dünyanın en uzun çamaşır ipine asılan en fazla çamaşır: 33 bin 81 metre çamaşır ipi üzerine 42 bin 300 parça çamaşırın asılması (16 Mayıs 2004).

  Türk Hava Kurumu tarafından Eskişehir İnönü’de organize edilen ve Hakan Zengin tarafından gerçekleştirilen bir paraşüt atlayışında açılan 433 metrekare büyüklüğündeki dünyanın en büyük bayrağı (17 Haziran 2004).


  İlker Yılmaz tarafından İstanbul Armada Oteli’nde gerçekleştirilen burnundan aldığı sütü gözünden dışarı doğru 2 metre 79 santimetre uzağa fışkırtma (1 Eylül 2004).


  Akdeniz Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen bir organizasyonda aynı anda 1983 öğrencinin dünya barışı için balon patlatması (12 Mayıs 2004).


  Yönetmen Safa Önal’ın yazdığı ve filmi çekilen 375 film senaryosu(5 Ağustos 2005).


  Kişi başına ekmek tüketiminde dünya birinciliği (Yılda 199.6 kilogram).

  Futbolcu Hakan Şükür’e ait Dünya Kupası’nda atılan en hızlı gol(29 Haziran 2002).


  Tevfik Esenç’in, 81 sessiz harften oluşan bir Kafkas dilini (Ubıhca) dünyada tek konuşan kişi olması. (1992 yılında vefat etti)

  Selçuk-Efes’te 20 bin kişinin aynı anda deve güreşi izlemesi.

  150 milimetre boyutunda dünyanın en büyük fosilinin (foraminiferida) Türkiye’de bulunması.

  Dünyanın en değersiz parası’nın Türk Lirası olması (Şubat 2003, 1 USD= 1.672.449 TL). Bu rekorun değiştirilmesi için İngiltere’ye müracaat edildi.

  Artvinli Mehmet Özyürek’in (8.8 santimetrelik) dünyanın en uzun burnu.

  Halterci Naim Süleymanoğlu’nun 1 ve Halil Mutlu’nun halterde kırdığı 3 farklı rekor.

  Bilkent Üniversitesi’nce ‘dünyanın en küçük mikrofonu’nun yapılması (Ortalama saç kalınlığı 50 mikron iken bu mikrofunun çapı 40 mikron).

  Edirne’de 1460 yılından beri aralıksız devam eden Kırkpınar yağlı güreşleri dünyanın en eski güreş organizasyonu.

  ALıntıdır.(Gerçekliği net olarak bilinmiyor :))
   
 2. Eren AYDIN Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  20 Eylül 2009
  Mesajlar:
  719
  Beğeniler:
  1.329
  Şehir:
  İst/Sultanbeyli-Uydukent--ÇANAKKALE
  Emeğin için teşekkürler. ne güzel rekorlarımız varmış:)
   
 3. Kayıt:
  8 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  37
  Beğeniler:
  29
  Şehir:
  Eskişehir
  Dünyanın en değersiz parası’nın Türk Lirası olması (Şubat 2003, 1 USD= 1.672.449 TL). Bu rekorun değiştirilmesi için İngiltere’ye müracaat edildi

  Dünyanın en değersiz parasıda olsa benim için dünyanın en değerli parası üstündeki Atatürk yeter...paylaşım için teşekkürler
   
 4. #4
  Hasan Kuru

  Hasan Kuru Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  31 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  1.604
  Beğeniler:
  1.252
  Şehir:
  Denizli-Merkez >> Denizli Bisik
  İşte o burun :)

  Bağlantıyı görmek için üye girişi yapınız.
   
  can akıncılar bunu beğendi.
 5. Piskiletci Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  20 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  2.866
  Beğeniler:
  2.628
  Bisiklet:
  Corratec
  Ben açacaktım bu konuyu Hasan benden önce davranmışsın:D
   
 6. #6
  Hasan Kuru

  Hasan Kuru Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  31 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  1.604
  Beğeniler:
  1.252
  Şehir:
  Denizli-Merkez >> Denizli Bisik
  Kalp kalbe karşı derler :)
   
  Piskiletci bunu beğendi.
 7. M.Kaptanbaşı Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  8 Aralık 2008
  Mesajlar:
  545
  Beğeniler:
  246
  Şehir:
  Balıkesir/Edremit
  Çok daha uzun burunlu kişiler dahi gördüm. Demek ki ölçülmemiş ve kayda değer değildir diye, rekor olacağı akıllarına bile gelmemiş herhalde!
   
  serdar canıbeyaz bunu beğendi.
 8. serdar canıbeyaz Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  16 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  659
  Beğeniler:
  486
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Cube
  hasan bomba bır paylasım daha tesekkur ederım emegıne saglık:D
   
 9. Şahin Bulut Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  726
  Beğeniler:
  306
  Şehir:
  Üsküdar
  En çok ekmeği biz tüketiyoruz demek.Daha çok yeriz.Bunu görünce aklıma adam olmak için daha çok ekmek yemelisin sözü geldi.Çocukluktan beri duya duya bilinçaltımıza yerleşmiş galiba,o yüzden çok ekmek yiyoruz...Sanırım:D
   
  serdar canıbeyaz bunu beğendi.
 10. #10
  Hasan Kuru

  Hasan Kuru Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  31 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  1.604
  Beğeniler:
  1.252
  Şehir:
  Denizli-Merkez >> Denizli Bisik
  Çok doğru bir yorumlama :in: :D
   
  Şahin Bulut ve Soner Sarihan bunu beğendi.
 11. Piskiletci Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  20 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  2.866
  Beğeniler:
  2.628
  Bisiklet:
  Corratec
  Hasan benide yazsaydınya Guinness Rekorlar Kitabı’na :)
   
 12. #12
  Hasan Kuru

  Hasan Kuru Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  31 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  1.604
  Beğeniler:
  1.252
  Şehir:
  Denizli-Merkez >> Denizli Bisik
  Ali seni yazacaktım da hangi kategoride yazacağıma karar vermedim.O kadar çok rekorun var ki :D
   
 13. Aydın Hiçyılmaz Daimi Üye

  Kayıt:
  2 Eylül 2009
  Mesajlar:
  226
  Beğeniler:
  129
  Şehir:
  Ankara
  Konya’da 1953 yılında doğan ve 1970 yılında bisiklet sporuna başlayan, sporculuk yaşamında 50′nin üzerinde birincilik kazanarak unutulmazlar arasına giren Yusuf Ecevit, Alanya’nın Mahmutlar beldesinde yaşıyor.

  Yusuf Ecevit, spora başladığı ilk yarış olan Konya Düz Bisiklet Yarışı’nı birinci sırada tamamladı. İlk yarışında birincilikle tanışan Ecevit, 1983 yılına kadar devam ettiği aktif spor yaşamında, 50′den fazla birincilik aldı. Türkiye’de katıldığı yarışların yarıdan fazlasını birinci olarak tamamlayan Yusuf Ecevit’in, uluslararası arenada da birincilikleri bulunuyor. Ecevit’in, çeşitli ülkelerde yapılan Akdeniz Bisiklet Yarışı ile Tunus, Cezayir, Libya ve Mısır bisiklet turlarında birincilikleri var.

  Yusuf Ecevit, yarışlardaki başarılarının yanı sıra spor camiasında kırdığı iki rekor ile de tanınıyor. Ecevit, 20 Ağustos 1981 tarihinde bisiklet üzerinde en uzun süre kalma rekorunu kırdı. Ecevit, hiç inmeden bisiklet üzerinde 50 saat 30 dakika kalarak Kolombiyalı sporcu Navas’ın 50 saatlik rekorunu kırdı.

  Bu rekorla tüm dünyanın dikkatlerini üzerinde toplayan Ecevit, 1983 yılında aktif sporu bırakarak Konya Şekerspor’da antrenörlüğe başladı. 15 yıla yakın süre antrenörlük yapan ve bu sürede Konya Şeker Fabrikası’nda da çalışan Ecevit, emekli olduktan sonra da bisiklet sporundan vazgeçmedi.

  Emeklilikten sonra uzunca bir süre Konya Şekerspor’da antrenörlüğe devam eden Ecevit, bu görevini de geçen yıl bıraktı. Anrenörlüğü bıraktıktan sonra yeniden ağır antrenmanlara başlayan Ecevit, masterler kategorisinde yarışarak aktif spor yaşamına geri döndü. Yusuf Ecevit, 2004 yılının Eylül ayında yeni bir rekor denemesi yapmayı karar verdi. O tarihte 51 yaşında olan sporcu, 51 saat bisiklet üzerinde kalarak kendi rekorunu kıracağını açıkladı.

  Medyanın yoğun ilgisini çeken sporcu, 25 Eylül 2004 günü, vatandaşlar, noter ve Guinnes Rekorlar Kitabı’nı temsilen Prof. Dr. Orhan Kural’ın da izlediği rekor denemesine başladı. Gazete ve televizyonlarda geniş yer bulan Ecevit, bu denemesini de başarıyla gerçekleştirerek tam 51 saat 7 dakika 23 saniye bisiklet üzerinde kaldı. Kendisine ait rekoru kıran Ecevit’e, kupasını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan verdi. Ancak, Ecevit’in bu denemesi de ilkinde olduğu gibi Guinnes Rekorlar kitabına giremedi. Prof. Dr. Orhan Kural, o tarihte gazetelere yaptığı açıklamda rekorun nizami olduğunu, her türlü bilgi ve belgeyi Guinnes yetkililerine gönderdiğini, ancak bir cevap alamadığını söyledi.

  Konya’dan geçen yıl ayrılarak Alanya’nın Mahmutlar beldesine yerleşen Yusuf Ecevit, burada da antrenmanlarına aralıksız olarak devam ediyor. Ecevit, günde 60 kilometre bisiklet sürdüğünü, diğer zamanlarında da yürüyüş yapıp balık avladığını,bisiklet sporunu ölünceye kadar bırakmayı düşünmediğini anlatan Ecevit, hedeflerinin de hiç bir zaman bitmeyeceğini dile getirdi.

  Masterler kategorisinde yarışlara katıldığını belirten Ecevit, yeni rekor denemeleri yapmak istediğini de kaydetti. Rekor denemesinin önemli bir maliyeti olduğunu ve kendi imkanlarıyla karşılayamayacağını ifade eden Ecevit, sponsor bulunması halinde iki ayrı deneme yapacağını söyledi. Ecevit, önce 65 saat bisiklet üzerinde kalarak rekor kıracağını, ardından da 81 saatlik bir rekor denemesi yapacağını bildirdi. Türkiye’nin 81 ili bulunduğunu anlatan rekortmen sporcu, ”Bu rekoru, Türkiye’nin her ili için bir saat bisiklet üzerinde kalarak kırmak istiyorum. Gerçekten de çok zor bir şey, ama başaracağıma kesinlikle inanıyorum” dedi.

  Ecevit, 81 saatlik rekoru kırması halinde, bu rekorun sonsuza kadar kırılamayacağına inandığını da kaydetti. Kırdığı rekorların Guinnes Rekorlar Kitabı’na girmemesine rağmen kayıtlara geçtiğini ve tüm dünya basınında yer aldığını vurgulayan sporcu, bu durumun, başarısına ve rekorlarına gölge düşürmediğini sözlerine ekledi.

  Bağlantıyı görmek için üye girişi yapınız. sitesinden alıntıdır.
   
  Raven_35 bunu beğendi.
 14. Bisikletli Gezgin

  Bisikletli Gezgin Ey şair; bana yağmurdan bahsetme,yağdır!

  Kayıt:
  3 Mart 2011
  Mesajlar:
  4.112
  Beğeniler:
  5.602
  Şehir:
  Altındağ, Ankara
  Adı:
  Mustafa
  Bisiklet:
  Sedona
  Kuşadası Profesyonel Aşçılar Derneği tarafından Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen 5. Açık Büfe Yemek Festivali'nde hazırlanan 1028 çeşit yemeğin yer aldığı açık büfe, Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi.Kuşadası'nda düzenlenen festivalde dünyanın en büyük açık büfesini oluşturmak için ilçedeki tüm turistik tesislerin aşçıları hünerlerini gösterdi. Tesis sahiplerinin de destek verdiği rekor için 400 aşçı günler öncesinden hazırlık yaptı ve hazırladıkları yiyecekleri, şehir merkezindeki eski statta kurulan açık büfeye özenle taşıdı.
  Festivale rekor tespiti için Londra'dan davet edilen Guinnes Direktörü Kelly Garrett, sabah saatlerinden başlayarak açık büfede yer alan tüm salata, tatlı ve yemek çeşitlerini tek tek kontrol etti.
  Büfede bin 28 çeşit yemek bulunduğunu saptayan Garrett, daha önce 601 çeşit yemekle ABD'nin Arizona kentinin elinde bulunan ''Dünyanın En Büyük Açık Büfesi Rekorunu'' Kuşadası adına tescil ettiğini açıkladı.
  Garrett, Aydın Valisi Mustafa Malay ve Kuşadası Kaymakamı Mustafa Esen ile çok sayıda vatandaşın da yer aldığı törenle bu alandaki Guinness Dünya Rekoru Sertifikası'nı Kuşadası Profesyonel Aşçılar Derneği Başkanı Hayati Gökçeel'e teslim etti.
  Dünya rekorunu Kuşadası'na, Türkiye'ye kazandırmaktan büyük gurur duyduklarını söyleyen Hayati Gökçeel, ''Bu rekoru kıracağımızı biliyorduk. Z engin Türk mutfağımızı tanıtmanın en güzel ve etkili yöntemiydi bu. Tüm aşçı arkadaşlarımızla günlerce çalışarak yüzde 90'ı Türk mutfağı, geri kalanı ise dünya mutfağından 1028 çeşit yemek hazırladık. Bugün kurduğumuz açık büfenin dünya rekoru kırması bizi gururlandırdı'' diye konuştu.
  Gökçeel, rekor için yapılan hazırlıkların yaklaşık 1 milyon liraya mal olduğunu kaydetti.
  Bu arada, rekor tespiti öncesi 1028 çeşit tatlı, salata, sıcak ve soğuk yiyeceklerin yer aldığı dev açık büfe, rekor denemesini izlemek için gelenlerin iştahını kabarttı. Görevlilerin rekor kırılmasına engel bir durum oluşmaması için yemeklere dokunulmaması uyarısına rağmen bazı vatandaşların büfe halka açılmadan dayanamayarak yemeklerden tattığı gözlendi.
  Açık büfe, dünya rekorunun kırıldığının açıklanmasının ardından ise vatandaşların hücumuna uğradı ve yemekler kısa sürede tüketildi.

  Bağlantıyı görmek için üye girişi yapınız.
   
  Raven_35 bunu beğendi.
 15. Atahan Akıllı

  Atahan Akıllı Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  28 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  1.076
  Beğeniler:
  664
  Şehir:
  Antalya merkez-Karabük safranbolu
  Turk lirasinin en degersiz para secilmesi pek dogru gibi gelmedi bana. Avrupa ulkerinin pek cogundan degerlidir paramiz.
   
 16. mehmet-cantemir

  mehmet-cantemir Üye

  Kayıt:
  30 Aralık 2011
  Mesajlar:
  90
  Beğeniler:
  43
  Şehir:
  izmir-Manisa
  Güzel paylaşım teşekkürler..
   
 17. Bisikletli Gezgin

  Bisikletli Gezgin Ey şair; bana yağmurdan bahsetme,yağdır!

  Kayıt:
  3 Mart 2011
  Mesajlar:
  4.112
  Beğeniler:
  5.602
  Şehir:
  Altındağ, Ankara
  Adı:
  Mustafa
  Bisiklet:
  Sedona
  2009 Fenerbahçe Spor Kulübü'ne ait 78 Metre, 1 Ton 50 Kiloluk Dünyanın En Büyük Forması
  Bağlantıyı görmek için üye girişi yapınız.
   
 18. M.Burcu Cebesoy Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  31 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  614
  Beğeniler:
  355
  Şehir:
  -
  Bir dalgıcımız vardı onu yazmamışsınız , dünyanın en uzun süre su altında kalan insanıydı yanılmıyorsam . Yanılıyor muyum yoksa :)
   
 19. cem deviren

  cem deviren Daimi Üye

  Kayıt:
  24 Kasım 2010
  Mesajlar:
  274
  Beğeniler:
  198
  Şehir:
  yalov(A)ntalya
  bir spor stadyumunda tezahürat ile ulaşılan en yüksek ses rekoru Galatasaray taraftarları : 131.76 desibel
   
 20. Burçak Erbil

  Burçak Erbil Engineer | Framebuilder

  Kayıt:
  30 Eylül 2006
  Mesajlar:
  890
  Beğeniler:
  2.547
  Şehir:
  Istanbul
  Sponsorlu
  Yasemin Dalkilic mi? Serbest dalis rekortmeni..
   
 1. Daha güzel bir site kullanımı sağlamayı hedeflediğimizden dolayı, bu sitede çerezler kullanılmaktadır. Bu sebeple çerezlerden yararlanarak sitemizle nasıl bir etkileşimde bulunduğunuza dair ilişkili verileri kaydedecek araçlardan faydalanıyoruz. Bu siteye giriş yapıp kullanarak, çerez kullanımını kabul etmiş oluyorsunuz.
  Duyuruyu Kapat