Güç-Yorgunluk profili hazırlayarak bisiklette güç kazanımı

Konu, Sağlık - Antrenman - Beslenme kategorisinde Bahadır Gürel tarafından 11 Ağustos 2016 tarihinde paylaşıldı.

Etiketler:
 1. Bahadır Gürel

  Bahadır Gürel Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  7 Haziran 2011
  Mesajlar:
  2.096
  Beğeniler:
  8.149
  Şehir:
  Maltepe/İstanbul
  Adı:
  Bahadır Gürel
  Bisiklet:
  Geotech
  Sponsorlu Merhaba, Power metrenin gerçekten ne işe yaradığını merak edenler için örnek bir senaryo hazırladım.

  Diyelim ki performans ölçümü yapan bir dükkan açtım. Bu dükkanda bazı ölçümler yaparak bana uğrayan bisikletçinin güçlü ve zayıf yönlerini tespit ediyorum, bu bilgileri kullanarak hedefine ulaşması için çalışma programı hazırlıyorum.

  Senaryoya geçmeden önce iki önemli konuyu açıklamam lazım.

  Bir tanesi güç profili, diğeri de yorgunluk profili. Bu konuları açıklayan bir konu açmıştım: Hızlanmak ve hızını korumakla ilgilidir...

  Not: Unutmadan, bu senaryoda geçen tüm hesaplar power metre verilerine dayanıyor; nabız, hız, kadans vb. bilgilerle bu ölçümleri yapmak veya nokta atışı program hazırlamak kolay değil.

  İlk bahsedeceğim şey güç profili. Google'da Power Profile kelimesini aratırsanız tonla tablo bulabilirsiniz. Aşağıdaki tabloyu örnek vereyim.

  [​IMG]

  Tabloyu açıklamadan önce güç profilini kimin hazırladığından bahsedeyim. Hunter Allen ve Andy Coggan yüzlerce bisikletçiyle görüşerek, yarışlara/antrenmanlara ait binlerce power kaydını inceleyerek, uluslararası geçerliliği olan bir ölçeklendirme tablosu hazırlamışlar. Bu tabloda, her kategorideki sporcunun hangi zaman aralığında ne kadar güç üretebileceği gösteriliyor. Yani Kategori 3 seviyede bir atlet olabilmeniz için, örneğin 20 dk'da 3,82 watt/kg güç üretebiliyor olmanız lazım (hesap şöyle: 20 dk boyunca ürettiğiniz ortalama gücü ağırlığınıza bölerseniz, hem yokuşları hem de düz yolu kapsayan uluslararası bir göstergeniz olur). 20 dk. güç ölçümüne FTP hesaplama diyoruz. Bu tabloda FT diye kısaltmışlar.

  Bob Rider adında orta yaşlı bir atlet dükkana geldi ve bana hikayesini anlatıp hedef yarışı için bir program hazırlamamı istedi. Bob Rider 70,5 kg ağırlığında, 42 yaşında amatör bir atlet. Yokuşlarda iyi olduğunu ancak zamana-karşı yarışta ve sprintlerde başarısız olduğunu anlattı. Bob'dan power metresiyle ölçüm yaptığı 5 sn., 1 dk., 5 dk. ve 20 dk. zaman aralıklarındaki ürettiği en yüksek güçleri vermesini istedim. Bu ölçümleri yapmak için dinlenmiş bir günde yola çıkarak her birini ayrı ayrı test etmiş olmalı veya daha iyisi Strava'ya yüklediği kayıtlar içinden en yüksek güç ürettiklerini bulmalı. Alternatif olarak dükkanda power metre olan bir trainer üzerinde de bu testleri yapabilirdik.

  Bob'un verdiği değerleri güç profil tablosuna yerleştirince, aşağıdaki görüntü ortaya çıkıyor. Bob 5 sn.'de max 845 w, 1 dk.'da max 480 w, 5 dk.'da max 320 w ve 20 dk.'da max 250 w üretebiliyor. Kilosuna bölersek de sırasıyla 11,99 w/kg, 6,81 w/kg, 4,54 w/kg ve 3,55 w/kg buluruz.

  upload_2016-8-11_15-47-54.png

  Tabloya bakınca Bob'ın 5 dk.'da ürettiği gücün "Good" seviyede olduğu görülüyor. 5 dk. bölgesi VO2max bölgesi olduğundan Bob'ın aerobik kapasitesinin gayet iyi olduğunu anlıyoruz (Kategori 3 atlet seviyesi). Bu Bob'ın 5 dk.'lık yokuşlarda neden iyi olduğunu da açıklıyor. Daha önce açtığım bir konuda, hangi süre aralıklarında hangi enerji üretim mekanizmalarımızın devreye girdiğinden bahsetmiştim. O konuyu okuyarak bilgi tazeleyebilirsiniz.

  Güç bölgeleri "anlayacağımız dilde" ne anlama geliyor?

  Dikkat çeken nokta 5 sn.lik güç üretiminin çok çok kötü olması. Bu süre aralığı Sprint bölgesi olup nöro-kasların (ATP ve kreatin enerji üretimi) devrede olduğu aralık. 1 dk.'lık güç üretimi ise "Fair" seviyede; bu bölge anaerobik yani oksijensiz enerji kullanım bölgesi. FTP bölgesi ise (20 dk.'lık güç üretimi) "Moderate" seviyede (Kategori 4 atlet seviyesi).

  Bob'ın kas yapısının ektomorf olduğunu söyleyebiliriz. Ektomorf tabiri, atletin ince yapılı, göreceli olarak küçük kasları olan, kaslarında büyük oranda slow-twitch fiberlerin bulunduğu bir yapıdan söz ediyoruz. Alternatif yapıda olanlar ise a) mezomorf olup, orta yapılı, slow ve fast twitch fiberlerin kaslarına düzenli dağıldığı, b) endomorf olup, ağır yapılı, yüksek oranda vücut yağı yüzdesi içeren ve çoğunlukla fast-twitch fiber kasları olan birisinden söz ederiz.

  Bu bilgilerden Bob'ın neden zamana-karşıda ve sprintlerde başarısız olduğunu anlamak zor değil. Aslında zamana-karşı için buradan hemen olumsuz yorum yapmak doğru olmaz. Bir de Bob'ın yorgunluğa karşı direncini de ölçüp, tabloda incelememiz lazım.

  Yorgunluk profili (Fatigue Profile)

  devam edecek...
   
 2. Yigit K.

  Yigit K. Aktif Üye

  Kayıt:
  28 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  143
  Beğeniler:
  114
  Şehir:
  Bursa
  Bisiklet:
  Salcano
  Bilgiler için teşekkürler :) pahalı olmasa power metre almak lazım bitane neyse inşallah ileride..
   
 3. deadlistcach

  deadlistcach Felt F65x cx

  Kayıt:
  31 Ocak 2015
  Mesajlar:
  392
  Beğeniler:
  530
  Şehir:
  Istanbul
  Bisiklet:
  Felt
  Supersiniz takipteyim.
   
 4. #4
  Bahadır Gürel

  Bahadır Gürel Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  7 Haziran 2011
  Mesajlar:
  2.096
  Beğeniler:
  8.149
  Şehir:
  Maltepe/İstanbul
  Adı:
  Bahadır Gürel
  Bisiklet:
  Geotech
  Yorgunluk profili:

  Bir atletin bir enerji üretim bölgesinde gücünü ne kadar koruyabildiği veya yorgunluğa karşı gösterebildiği direnci, önemli bir göstergedir. Daha önceden yazmıştım, ama tekrar hatırlatayım:

  - Sprint bölgesi dediğim ATP-Kreatin enerji kullanım bölgesinde 0-30 sn. kadar güç üretebiliriz. Sadece Tip II kaslar çalışır.
  - Anaerobik kapasite (hazır enerji deposu) bölgesinde 30 sn. - 3 dk. kadar güç üretebiliriz. Çoğunlukla Tip II kaslar çalışır.
  - Aerobik kapasite (VO2max veya oksijenli/oksijensiz glikojen) bölgesinde 3-8 dk. kadar güç üretebiliriz. Yüksek oranda Tip II, az oranda Tip I kaslar çalışır.
  - Laktat eşiği (oksijenli glikojen) bölgesinde 8-90 dk. kadar güç üretebiliriz. Yüksek oranda Tip I, az oranda Tip II kaslar çalışır.
  - Aerobik eşik (oksijenli yağ) bölgesinde 90 dk ve üzeri sürelerde güç üretebiliriz. Sadece Tip I kaslar çalışır.

  Örneğin VO2max bölgesi 3-8 dk. aralığında olduğuna göre bir atlet VO2max seviyesinde kaç dakika sürebilir? Önce 3 dk. boyunca ürettiği güce, sonra 5 dk. boyunca ürettiği güce ve en son 8 dk. boyunca ürettiği güce bakarız. Böylece bu atletin VO2max bölgesindeyken ürettiği gücü ne kadar sürdürebildiği, zaman ilerledikçe güç üretiminde ne kadarlık düşme olduğu kolayca görülebilir. Bu bilgi bize atletin VO2max yorgunluğuna karşı direncini verir.

  Şimdi Bob için de bu testleri yapmasını istedik. Sprint için 5 sn, 10 sn ve 20 sn; Anaerobik kapasite için 30 sn, 1 dk ve 2 dk; VO2max için 3 dk, 5 dk ve 8 dk; laktat eşiği için 20 dk, 60 dk ve 90 dk test yapmasını sağladık. Gelen verilerden oluşturacağımız tablo şöyle olacak:

  upload_2016-8-11_22-38-6.png


  Bu tabloda 4 ayrı bölüm var; bunlar 4 ayrı enerji üretim bölgesini temsil ediyor. Her bir bölgede 3 sütun var (3 ayrı test yapmamızın nedeni atletin yorgunluğa karşı direncini görebilmek). Örneğin Bob'ın 5 sn testinin %100 olması demek, ürettiği 845 watt gücü sprint bölgesi için max kabul etmemizden kaynaklanıyor. 10 sn'de ürettiği gücü 808 watt olarak görüyoruz; %4,4 düşme var. Bu, çok az bir düşme olup, Bob'ın 10 sn'deki yorgunluğa karşı direncinin ortalamanın çok üzerinde olduğunu gösteriyor. Benzer şekilde, 20 sn'de ürettiği gücü 786 watt olarak görüyoruz; %7 düşme var. Bu da çok az bir düşme olup, yine 20 sn'deki yorgunluğa karşı direncinin, ortalamanın çok üzerinde olduğu anlamına geliyor. Peki bu ne anlama geliyor? Bob 5 sn'de tüm gücünü üretmiyor anlamına geliyor. Yani 5 sn boyunca üretebileceği güç için çalışmamış, buna hazır değil. Neden mi böyle yorumluyorum? Çünkü ortalama bir atletin 10 sn'de ürettiği güç 5 sn'deki gücüne göre %22-30 oranında düşmesi gerekir. Bob'da bu kadar düşüş olmadığına göre, 5 sn'de ürettiği güç yeterli değil. Zaten Bob'ın güç profiline baktığımızda, sprint gücü bakımından genel klasmanda çok kötü olduğunu görüyoruz.

  Benzer şekilde, 30 sn'lik anaerobik kapasite bölgesinde de zayıf olduğundan 1 dk ve 2 dk testlerindeki güç azalması fazla değil. Ancak asıl ilginç olan şey aerobik kapasite/VO2max bölgesindeki durum. Güç profilinden bildiğimiz üzere, Bob 3 dk'da Kategori 3 seviyede atlet gibi güç üretiyor. Bu nedenle 5 dk'da ürettiği güçteki düşme %15-20 seviyesinde olup, ortalamanın altında kalıyor. Yani Bob'ın yapması gereken, 5 dk ve 8 dk VO2max antrenmanları yaparak gücünü ortalama bölgeye çekmek. Benzer durum laktat eşiği bölgesinde de karşımıza çıkıyor. Bob'ın mutlaka 60 dk ve 90 dk laktat eşiği antrenmanlarına yoğunlaşması gerekiyor. Ancak bu sayede zamana-karşı yarışlarda durumunu başarı elde edebilir.

  Not: Atletin yorgunluk profili tablosuyla güç profili tablosu arasında bir hata var. Örneğin güç profilinde 5 dk'da 320 watt üretiyor görünürken yorgunluk profili tablosunda 262 watt üretiyor görünüyor. Bunu dikkate almayın.

  Bob ne tür antrenmanlar yapmalı?

  Aşağıda birkaç tablo verip, nedenlerini açıklayacağım.

  1) Sprint
  upload_2016-8-11_23-14-5.png

  Bu antrenmanın amacı Bob'ın zayıf sprint kaslarını çalıştırmak. 1 saat boyunca her 5 dk'da bir 20 sn sprint atarken, 53:13 dişlileri kullanmalı. Her sprint esnasında üreteceği güç FTP gücünün %160-200 arası olmalı. Bob'ın FTP gücü 250 watt olduğundan sprint anında 400-500 watt üretmesi gerekiyor.

  2) VO2max
  upload_2016-8-11_23-17-38.png

  VO2max antrenmanı. Bu antrenmanda Bob 6 kez 6 dk VO2max intervali yapmalı, aralarda da 6-8 dk recovery. İnterval sırasında üreteceği güç %96-102 olmalı (Bob için 240-255 watt).


  3) Test
  upload_2016-8-11_23-21-20.png

  Bir ay sonra Bob tekrar testler yapmalı ki, önceki aya göre güç üretiminde nasıl bir değişim olduğunu görebilelim.

  Aslında, haftanın günlerini içeren bir program çıkartabilirdik ama, Bob hayali biri olduğundan zaman kaybetmeye gerek yok. Zaten her atletin güçlü/zayıf yanları ve hedefleri farklı olduğundan, kişiye göre program yapmanın önemi ve harcanan emek buradan anlaşılıyor.
   
 5. demir.demiray

  demir.demiray Aktif Üye

  Kayıt:
  18 Haziran 2016
  Mesajlar:
  163
  Beğeniler:
  83
  Şehir:
  Afyonkarahisar
  Adı:
  Demir Demiray
  Bisiklet:
  Sedona
  Wow! Mükemmel olmuş ellerinize sağlık
   
 6. Ahmet Bilge Kaan AKIN

  Ahmet Bilge Kaan AKIN Yağmur Getiren

  Kayıt:
  29 Nisan 2016
  Mesajlar:
  3.042
  Beğeniler:
  5.746
  Şehir:
  Isparta/ Ankara
  Adı:
  Ahmet Bilge Kaan AKIN
  Bisiklet:
  b'Twin
  @Bahadır Gürel Hocam VO2max antremanı nedir ve nasıl yapılır? Bu arada teşekkürler yazı için elinize sağlık, çok yardımcı oluyor paylaştığınız yazılar.
   
  Bahadır Gürel bunu beğendi.
 7. #7
  Bahadır Gürel

  Bahadır Gürel Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  7 Haziran 2011
  Mesajlar:
  2.096
  Beğeniler:
  8.149
  Şehir:
  Maltepe/İstanbul
  Adı:
  Bahadır Gürel
  Bisiklet:
  Geotech
  Rica ederim; VO2max 3 dk, 4 dk, 5 dk... 8 dk. ya kadar yapılacak intervallerdir desem yeterli açıklama olur.

  Örneğin; 5 x 3 dk interval (arada 5 dk recovery); 5 x 5 dk. interval (arada 5 dk recovery) vb.

  İntervalde mesafe önemli değil, hız da önemli değil. Önemli olan başlangıç ve bitiş arasında VO2max aralığı kadar (örneğin 5 dk) bir süre olması. Bu örnekte amaç 5 dk boyunca yapabileceğin en fazla gücü üretmek. Power metre olmadığından ekranda görebileceğin tek gösterge hız olacaktır. Bu durumda max hıza ulaşıp 5 dk boyunca onu korumak gerekiyor. İşin zor kısmı 5 dk sürdürülecek max hızın nedir? Bunu da deneme yanılmayla, hissettiğin zorlukla, nabız ölçerle bulmaya çalışacaksın.

  VO2max 3-8 dk aralığı olduğundan en güzel antrenman yokuş antrenmanlarıdır. Örneğin 5 dk süren bir yokuş bulabilirsin ve bu yokuşun başından sonuna kadar tüm gücünle çalışabilirsin. Yokuşlardan bildiğimizi üzere, yokuşun başında çok yüksek güç sarfedersen (VO2max'ın üstüne çıkıp anaerobik kapasitede dolaşırsan) yokuş bitmeden yavaşlamak zorunda kalırsın, bu da verimli antrenman olmaz.
   
 8. xDodo

  xDodo Üye

  Kayıt:
  11 Ağustos 2016
  Mesajlar:
  86
  Beğeniler:
  32
  Şehir:
  Izmir
  Adı:
  Dorukcan
  Bisiklet:
  Salcano
  Hocam bunu nerde yaptırabiliriz ?
   
  Bahadır Gürel bunu beğendi.
 9. #9
  Bahadır Gürel

  Bahadır Gürel Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  7 Haziran 2011
  Mesajlar:
  2.096
  Beğeniler:
  8.149
  Şehir:
  Maltepe/İstanbul
  Adı:
  Bahadır Gürel
  Bisiklet:
  Geotech
  Şu an benim bildiğim bir yer yok. Böyle bir yer planım var ama önce çalıştığım yerden emekli olmam gerekiyor (1-2 yıl kadar sonra).
   
  Emrah Demirci bunu beğendi.
 10. xDodo

  xDodo Üye

  Kayıt:
  11 Ağustos 2016
  Mesajlar:
  86
  Beğeniler:
  32
  Şehir:
  Izmir
  Adı:
  Dorukcan
  Bisiklet:
  Salcano
  Çok tecrübelisin İzmir karşıyaka tarafı açmayı dusunursen müşteri toplarık sıkıntı olmaz :D ikince kez okudum bobu gerçek biri sandım
   
  Emrah Demirci bunu beğendi.
 11. Ahmet Bilge Kaan AKIN

  Ahmet Bilge Kaan AKIN Yağmur Getiren

  Kayıt:
  29 Nisan 2016
  Mesajlar:
  3.042
  Beğeniler:
  5.746
  Şehir:
  Isparta/ Ankara
  Adı:
  Ahmet Bilge Kaan AKIN
  Bisiklet:
  b'Twin
  @Bahadır Gürel Hocam bugun 6.30 saat 8 dakika mola ile 150 km(belki daha fazla) yol yaptim. Bob denilen arkadasla benim vucut tipimiz aynı, sorunumuz da ayni. Simdi benim dayanikliligim cok fazla ancak güç uretme, ani guc uretme ve o gucu koruma konusunda cok sıkıntiliyim. Normal surerken yorulmuyorum ancak bi depara kalksam hem istedigim kadar guc uretemiyorum hem de o hizi bir muddette olsa koruyamiyorum. Bu iki antreman disinda önerebileceginiz bir antreman var mı?
   
 1. Daha güzel bir site kullanımı sağlamayı hedeflediğimizden dolayı, bu sitede çerezler kullanılmaktadır. Bu sebeple çerezlerden yararlanarak sitemizle nasıl bir etkileşimde bulunduğunuza dair ilişkili verileri kaydedecek araçlardan faydalanıyoruz. Bu siteye giriş yapıp kullanarak, çerez kullanımını kabul etmiş oluyorsunuz.
  Duyuruyu Kapat