Gss prim borcu

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
bu borçların silinmesi yarın öbür gün seçim mitinglerinde bir vaad olarak karşımıza çıkarsa şaşırmayalım. "milyonlarca vatandaşın prim borçlarını sileceğiz" deseler, alkışlarız, oyumuzu da veririz.
öte yandan tam akp usulü bir uygulama bu ve önümüzdeki süreçte akp'nin tek başına iktidar olma ihtimali ufukta görünmediğinden, bu durumun sürdürülebileceğini sanmıyorum. böyle saçma, adaletsiz, mantıksız bir kararın sonuna kadar uygulanması için akp iktidarının devamı şart, herhangi bir muhalefet ortağını bu konuda ikna edebileceklerini sanmıyorum.

Scudo

Snr U

Forum Demirbaşı
Tepki
1.230
Bisiklet
Mosso
ben askerken 2800 lira yazmışlardı sürekli tedavi gördüğüm için mecburen ödemek zorunda kaldım helal ediyormuyum tabi ki hayır

OguzGyan

Aktif Üye
Tepki
190
İsim
Oguzk
Bisiklet
b'Twin
Yav arkadas
Calismayan işşiz olan insandan saglik sigortasi adi altinda her ay para almanin mantigi nedir Allah askina. Bu sisteme beyni basan biri varsa bana aciklasin benim kafam basmiyor cunku. Adam zaten adi uzerinde calismiyor yani "işşiz" yani geliri yok, nasil odeyebilir bu ucreti?
Illa boyle bir sacmalik yapacaksanda bari git bunu istege bagli yap. Herkes niye para odemek zorunda olsun akil alir gibi degil.
Tonla gelir kapisi sanirim yetmiyor milletin cebindeki
3-5 lirayada goz diktiler sonunda.

anilimaca

Aktif Üye
Tepki
126
İsim
H. Anıl İMACA
Bisiklet
Specialized
Gss borçlarının affı söz konusu. Bulunduğum ildeki SGK Müdürlüğü ile konuştum ve "Tarafımıza bu konu ile ilgili bir yaptırım gelmedi" şeklinde bilgi verdi. Fakat gündemde olduğunu da söyledi. Yapılandırılmış olan borcumun son ödeme tarihi 31 Kasım 2015. Sizce ödemeli miyim diye sorduğumda "Bu konuda bir yorum yapamam, sonuçta af gündemde ama ne olur bilemem" cevabını aldım. Ödemeyip Torba Yasayı bekleyeceğim.

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
maksat hem gariban , hemde saf vatandaşlardan haraç toplamak.... çöplerden yiyecek yiyen zavallı kedilere köpeklere vergi borcu yazarlarsa ben şahsen şaşırmam

Yunus M.

Forum Demirbaşı
Tepki
287
Bisiklet
Diğer
Benim de var 290larda farkettim su an 320 lere çıktı ama ödemiycem. Bekliyeceğim..

Bir de ben hali hazırda 4 yıldır sgk lıyım ama askerden geldiğim dönemdeki 3 gün işsizlik durumuna geçirmişler şu an ki şartlarda silinme söz konusu değil. Ödemek zorundasın deniyor

• Beğen
Tepkiler: gmfaruk

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Resmi soygun. Hırsızlığın yasallaştırılmış hali. Başka birşey değil. Yarın af diye borçlar silinir yine, ödeyenler de boşuna parasından olur. Enayi yerine koyuyorlar insanları.

mavinehir

Daimi Üye
Tepki
96
Son durum nedir arkadaşlar?Borçlarınız var mı? Ödüyormusunuz?Ödesen bir türlü ödemesen bir türlü...

ATALAY16

Forum Bağımlısı
Tepki
1.718
İsim
Fatih Mehmet ATALAY
Bisiklet
Sedona
@mavinehir hocam valla geçen seneden kalma 250 tl vardı ama ne oldu hiç bakmadım

Matiz

Daimi Üye
Tepki
307
Bisiklet
Mosso
Ödemedim, duruyor öyle. Faiz falan biniyor işte :)

OguzGyan

Aktif Üye
Tepki
190
İsim
Oguzk
Bisiklet
b'Twin
Secimlerde her aday silinecek bu sacmalik dedi
1 seneyi gecti hala tik yok. Belki odeyen olur diye bekliyorlar herhalde

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Öyle ilginç bir sistem ki, okuyan veya normal sigortalı çalışan biri olsanız bile işlemeye devam ediyor. Nasıl bir sistem kurmuşlarsa artık anlamıyorum.

edit: bunları gidip bildirdiğinizde silindiğini biliyorum, kafama takılan bu borcun hep işlemesi.

H.T

Forum Bağımlısı
Tepki
1.284
İsim
Hasan
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Giant
@BF Okuru Aynen öyle hocam. Bana da borç gözüktü ama seçim vaadi olarak silineceğini düşündüğümden ödemedim. Nitekim öyle de oldu.
26.04.2016 tarihli 6704 sayılı kanunun 19 maddesiyle 5510 sayılı sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanuna geçici bir madde eklenerek Gss kapsamındaki 25 yaşını doldurmamış olanların gss prim borçları silindi. Maddenin sonuna da dalga geçer gibi "bu kanunun yayımlandığı tarihe kadar ödenmiş olan primler iade edilemez" dediler. Anayasada yazan sosyal devlet kavramı bu olmasa gerek..

ATALAY16

Forum Bağımlısı
Tepki
1.718
İsim
Fatih Mehmet ATALAY
Bisiklet
Sedona
@H.T valla hocam 24 yaşındayım ben borcun falan da silindiği yok askerdeyken borc yazmışlar bana sildirmiştim 100 tl lık bir kısım kalmıştı geçen sene şuan baktım 250 tl olmuş

H.T

Forum Bağımlısı
Tepki
1.284
İsim
Hasan
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Giant
@ATALAY16 Sgk sisteme otomatikman işleyeceklerini açıkladı fakat bu biraz zaman alabilir. Size tavsiyem bağlı olduğunuz sgk ya gidip sistemden borcunuzu sildirin. O artan miktar yatırmadığınız için işleyen gecikme faizidir.

mavinehir

Daimi Üye
Tepki
96
Ödenmediğinde durum ne oluyor peki?Hani bir ara haciz filan deniyordu?

ozgur908

Forum Bağımlısı
Tepki
999
@mavinehir
onu öyle el altında tutacaklar. bazı malum sektörlerde çalışan emekçilerin p......leri (patronları) onları borçlandırıp kaygı ve itaat içinde kalmalarını sağlarlar. bu da onların kazancının devamlılığını sağlar. patronun kafası bozulursa o borç birden silaha dönüşür. aynı mantıkla işletiyorlar sanırım bu sistemi. işin tuhaf tarafı bir şeye borçlandıysanız onun için hizmet alabilmiş olmanız gerekir. hem parasını ödemezsen hizmeti vermiyorlar ama veriyormuşçasına borç yazmaya da devam ediyorlar.