Duyuruyu Kapat
Strava 2K
Instagram 5K
Facebook 15K
Twitter 4K

Grup sürüşlerinde yakın takip(draft) nasıl yapılır? (Rehber)

Konu, Sağlık - Antrenman - Beslenme kategorisinde Serkan Mıstınoğlu tarafından 22 Şubat 2017 tarihinde paylaşıldı.

 1. Serkan Mıstınoğlu

  Serkan Mıstınoğlu Road Runner

  Kayıt:
  24 Nisan 2010
  Mesajlar:
  4.079
  Beğeniler:
  19.627
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Cervélo
  Seviye:
  Hazır bu konuya parmak basmış bir GCN videosuna denk gelmişken, forumda da tartışalım istedim :D  GCN, bisikleti hobiden öteye geçirmek isteyen herkesin mutlaka öğrenmesi gereken yakın takip konusu ele almış bu videoda. Aklıma gelen, videoda yer verilmemiş birkaç eksik noktaya da en sonda değinmeyi planlıyorum.

  Videonun özeti olabilecek sözlerini elimden geldiğince (kulağım ve dilim döndüğünce:D) maddeler halinde sıralıyorum.

  -Yakın takip yaparak %30 - %40 enerji tasarrufu sağlarsınız.
  -Yakın takip sayesinde daha önce alışık olmadığınız uzun mesafeleri, daha kolay kat edebilirsiniz.
  -Bunu eğer daha önce yapmadıysanız, ilk denemelerde kendinizi güvensiz hissedebilir/korkabilirsiniz. Bunun çözümü pratik yapmaktır.
  -Pratik yapmak için bir gruba da ihtiyacınız yok, sadece 1 arkadaşınız yeterli olacaktır.
  -İlk olarak önünüzdekinin tekerleği ile yarım tekerlek mesafe bırakarak gitmeyi hedefleyin. (Bence 1 tekerlek mesafesiyle başlayın) Kendinizi buna alışmış hissettikçe azar azar daha da yaklaşabilirsiniz. (Fakat biz çaylaklar için önerilen takip mesafesi 30 cm, yani yarım tekerlek kadardır. Bunun sebebini yazının sonunda yazacağım.)
  -Yola da bakın. Birini yakın takip yaparken, sadece önünüzdekinin arka tekerleğine odaklanıp başınızı öne eğmeyin. (Yaklaşmakta olduğunuz bir kavşağı, trafik lambasını,veya park halindeki araçları önceden görmeye çalışın, çünkü önünüzdeki sürücü fren yapacaktır. Onun frenine hazırlıklı olmalısınız. Yani çevrenizde olup bitenlerden haberdar kalmalı, ve olacakları öngörmeye çalışmalısınız.)
  -Eğer öndeki sürücü (takip edilen kişi,grubun başındaki kişi) sizseniz, asla ani frenme yapmayın, ufak ufak ve hafif frenlemeler yapın, durmanız gerekirse mutlaka arkanızdakileri sesli veya el ile uyarın.
  -Rüzgarın geliş yönüne göre önününüzdeki sürücünün arkasında saklanın. Örneğin rüzgar daha çok sağdan geliyorsa, önünüzdekinin çok az soluna kayın ki, rüzgarı tam olarak kessin, açıkta(rüzgarda) kalmayın.

  63119070124aac83_ESCHELON.jpg
  Fotoğrafta rüzgar bize göre sağdan, sporculara göre soldan geliyor, aldıkları takip pozisyonuna dikkat edin


  Echelons-.jpg
  Benzer durum, bu kez rüzgar diğer tarafta

  -İnişlerde ve ıslak zeminde, takip mesafenizi(boşluğunuzu) mutlaka artırın ve güvenli frenleme için gerekli mesafeyi koruyun.
  -İnişte takipteyseniz, gidonu ister aşağıdan, ister üst bölgeden tutun fark etmez ama elleriniz mutlaka frenlemeye hazır konumda olsun.
  -Öndeki sürücü, yoldaki çukurları parmağıyla gösterip (bunu en 3-5 saniye önceden yapmalı) aynı zamanda hafif hafif sola (çukurdan uzaklaşacak şekilde) kaymalı.
  -Özellikle yokuşlarda, seleden kalkarken uygulayacağınız fazla güç ile önünüzdekinin tekerine sürtmemeye dikkat edin. (Ayakta pedal basarken bisikletin sağa-sola yattığını da hesaba katın, bu önemli)


  Videoyu izlemenizi öneririm, resimli anlatımları ingilizce bilmeyenler için bile anlaşılabilir durumda.


  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Gelelim asıl önemli ve videoda değinilmeyen yerlere.

  Çoğu grup sürüşünde tecrübesizlerin de olduğunu unutmayın. Bir grup sürüşünde, sizi en çok ilgilendiren şey önünüzdekine ne kadar güvenip güvenemeyeceğinizdir. Çünkü siz ona emanetsiniz. O çukura girerse, siz de gireceksiniz, o düşerse, siz de düşeceksiniz. O anlamsız bir fren yaparsa, siz yine düşeceksiniz... :snzdglsn:

  Bu yüzden, grup sürüşlerinde en öndeki sürücü (hatta en öndeki birkaç kişi) grubun en tecrübelileri olmalı. Bunun birkaç sebebi var,
  1-Frenleme. Bu aslında gruptaki tüm üyeler için geçerli. Hiç kimse asla ani fren yapmamalı. Çünkü arkanızdaki sürücü bu ani frene reaksiyon gösterecek zamana ve mesafeye sahip olmayabilir.
  2-Çukur yönetimi. (Üniversite dersi gibi oldu haha :D) Öndeki sürücü yoldaki tüm sorunları önceden görüp, grubu buna göre yönlendirmeli. Eğer kavşağa veya kırmızı ışığa yaklaşılıyorsa grubu yavaşlatmalı, fakat bunu azar azar, çok önceden ve kontrollü olarak yapmalı. Diyelim en öndekinin önüne köpek atladı, burada tecrübe çok önemli. Kendisinin düşüp düşmemesi önemli değil, mutlaka bağırıp grubu uyarmalı. Herkes o anda ona odaklanmalı ve herkes frenlemeye/önündekinden uzaklaşmaya ve kendini korumaya başlamalı. Bu tip acil durumlar çok önemli, ve herkesin kendi tecrübesi devreye giriyor burada. Fakat bazen gerçekten yapacak bir şey olmuyor :D Düşeceğinizi anlıyor ve düşüyorsunuz. O anda olabildiğince hasarsız düşmeye,kendinizi elleriniz,dizleriniz ve omuzlarınızla korumaya çalışın. Kaskınızdan da destek alın. Nasıl düşülür amaçlı bir konu açmıştım hatta yeri gelmişken iliştirebilirim:
  Bisikletten düşerken (uçarken) yapmanız ve yapmamanız gerekenler

  Çukur yönetimine devam edelim. Öndeki sürücü (grup lideri diyelim) çukuru uzaktan gördüğü an grubu buna hazırlamalı. Fakat sık yapılan bir hata var: Çukur analizi: ( :D vay be, mühendislik dersi gibi oldu ciddi ciddi bu sefer). Demek istediğim, çukur nasıl bir çukur, yanından geçip gidilebilir mi? Yoksa mutlaka içinden geçilecek mi (atlatılamayacak kadar, yolu kaplamış geniş bir çukur). Eğer yanından geçilebilecek bir çukursa, benim en nefret ettiğim şey, grup liderinin bu çukurun "hemen yanından, sıfıra sıfır" geçmesi. Çünkü böyle yaptığı zaman, çünkü sadece kendisini bu şekilde kurtardığı zaman, arkasından gelen birkaç bisikletlinin onunla tam olarak aynı hizada ilerlediğini varsaydığı zaman, bencillik yapmış oluyor. Arkadaki bisikletli onun hizasının 5 cm sağından (veya solundan) gitmiş olsa bile çukura giriyor. Hele ki bu hatanın çok derin ve gerçekten lastik patlatabilecek keskinlikte çukurlarda yapıldığında içimden geçenleri size tarif edemem! ($$#$]½$#!!!)
  Çukura gelirken, yanından geçilecekse mutlaka öncesinden parmakla gösterilmeli, çukurdan(çukurun hizasından) yavaş yavaş uzaklaşılmalı ve çukurun 10-15 cm uzağından geçilmeli.
  Eğer çukura girilecekse (veya yolun çok bozuk bir bölümünden mecburi geçilecekse de bu yapılabilir) grup gerekirse sesli uyarılmalı (dikkat diye bağırılabilir, çukur diye bağırılabilir, yavaş diye bağırılabilir) ve el ile işaret edilmeli, ister dur işareti yapın, ister yavaş işareti yapın, ama gurubu uyarın! Unutmayın ki arkanızda yaşanacak bir kazadan ilk olarak siz sorumlusunuz. Bu sorumluluğu bilin ve mutlaka altına girdiğiniz bu sorumluluğa göre hareket edin. Grubun en önüne geçtiğiniz an, "pardon" kelimesini kullanamazsınız. "Ben çukuru göremedim" diyemezsiniz...

  Ve son madde, ilk kez katıldığınız bir grupta (bilmediğiniz bir grup, sürüş tarzını ve tecrübesini bilmediğiniz insanların olduğu bir grup) çok dikkatli olun, yakın takibi olabildiğince az uygulayın veya hiç uygulamayın. Mümkün olduğu kadar grubun en arkasında olmaya çalışın. Grubu tanıdıkça ve tecrübe kazandıkça öne geçin. Bu önemli. Güven herşeydir.

  Son olarak güncel bir video paylaşayım, buradaki düşme tamamen tecrübesizlikten ve grup içinde nasıl hareket edileceğini bilmemekten kaynaklanıyor...  Eklemek istedikleriniz, tecrübeleriniz ve fikirleriniz gelsin o zaman :)
   
 2. el_Aksa_1903

  el_Aksa_1903 الا قصس

  Kayıt:
  19 Ekim 2015
  Mesajlar:
  1.183
  Beğeniler:
  4.164
  Şehir:
  Konya
  Adı:
  İsa
  Bisiklet:
  Mosso
  Seviye:
  Bunun en güzel örneğini geçen sene lotto takımı aksaray konya etabında gösterdiler:harika:
   
  ATTy bunu beğendi.
 3. Asfalt Adamı [yt]

  Asfalt Adamı [yt] Daimi Üye

  Kayıt:
  21 Haziran 2015
  Mesajlar:
  399
  Beğeniler:
  618
  Seviye:
  Benim draft tecrübem yok, işin daha kötüsü beraber idman yapacak eleman bulamıyorum. Denk gelirsem kamyonun, otobüsün, minibüsün arkasına kene gibi yapışıp deniyorum :)
   
 4. uguryilmaz144

  uguryilmaz144 Bisikletkolik

  Yaş:
  26
  Kayıt:
  1 Nisan 2015
  Mesajlar:
  1.932
  Beğeniler:
  4.488
  Şehir:
  İzmir
  Adı:
  Uğur Yılmaz
  Bisiklet:
  Mosso
  Seviye:
  Draft yapılacak arkadaşı da iyi seçmek lazım. İri yapılı bisikletçiler rüzgarı daha iyi kesiyor :)
   
  Serkan Mıstınoğlu bunu beğendi.
 5. mehmetsunu

  mehmetsunu İKONOKLAST

  Kayıt:
  28 Eylül 2011
  Mesajlar:
  4.565
  Beğeniler:
  10.087
  Şehir:
  kayseri
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  bak şimdi bu vidyoyu izleyince hatıralara geri döndük.
   
 6. TontonCocuk

  TontonCocuk Daimi Üye

  Yaş:
  29
  Kayıt:
  30 Ağustos 2015
  Mesajlar:
  390
  Beğeniler:
  1.473
  Şehir:
  istanbul
  Adı:
  murat
  Bisiklet:
  Bisan
  Seviye:
  Çok faydalı bir konu. öncelikle teşekkür ederim. Lakin bir şey sormak istiyorum. Ben bisiklet tepesinde bir bayrak veya başka bir şey görmeden rüzgarın yönünü tespit edemiyorum. Bunun bir yöntemi var mı?
   
  kobalamin ve erkanbolukbasi bunu beğendi.
 7. Emre Yönlüer

  Emre Yönlüer Bisikletkolik

  Kayıt:
  4 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  2.281
  Beğeniler:
  1.677
  Şehir:
  Eskişehir
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  @Serkan Mıstınoğlu Yalnız arkadan çarparsak 8 de 8 suçlu oluruz(Trafik kurallarına göre) Bir de öndeki bisikletin hasarını öderiz :hihi::agla::kedicik:
   
  Cem cm bunu beğendi.
 8. #ŞARBAY#

  #ŞARBAY# .

  Yaş:
  24
  Kayıt:
  24 Nisan 2015
  Mesajlar:
  65
  Beğeniler:
  75
  Şehir:
  Kahramanmaraş
  Adı:
  İsmail ŞARBAY
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Tecrübeli/Güvendiğiniz kişilerle yapınca ayrı bir keyifli olan olay :) Yol bisikletim olduğu için genelde başı çeken hep ben oluyorum ama bu teknikle 30 km ortalamayla 20/30 km gidebiliyoruz ki bu biz amatörler için çok iyi bir rakam diye düşünüyorum :)
   

İlginizi Çekebilir

upload_2016-8-14_11-34-16.png
Merhaba. Power metre almayı düşünenlere fikir vermesi için yeni satın aldığım power metreyle edindiğim tecrübeleri burada paylaşacağım. Antrenmanlarımın detaylarını foruma yazmayı sevmem. Çünkü bu...
group-riding-143.jpg
Sürüşlerimizdeki ortalama hız, ne durumda olduğumuzun iyi göstergelerinden biridir. Yol bisikletine ilk geçtiğimdeki ortalama hız hedefim 25 km/h olurdu hatırlıyorum :) Zamanla daha da yükseldi....
upload_2017-7-17_11-23-49.png
Bisiklet sürüş kaydını Strava'ya, TrainingPeaks'e veya başka bir aktivite takip sitesine yüklediğimizde, özet bilgi ekranında kJ cinsinden bir değer görürüz. Kilojul biriminden gösterilen bu...