Grip aşısı

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Derya AKYILDIZ tarafından paylaşıldı.

 1. Derya AKYILDIZ

  Derya AKYILDIZ Onursal Üye

  Kayıt:
  17 Ocak 2006
  Mesajlar:
  1.551
  Beğeniler:
  1.811
  Şehir:
  Ataşehir
  Seviye:
  Grip aşısı ne zaman yapılmalı? Aşı nasıl uygulanır? Aşının koruyuculuğu ne zaman başlar? Grip aşısının koruyuculuğu ne kadardır? Aşının yan etkileri ve güvenilirliği nedir? Aşı Kimlere Yapılmalı? Kimler aşılanmamalı? Kış mevsiminde sık görülen hastalıklardan biri olan gripten korunmanın etkili yollarından biri de grip aşısının yapılmasıdır. Virüsün antijen denilen parçacıklarını içeren aşı savunma sistemini uyarır. Kişi grip virüsüyle karşılaşmadan önce vücudu mikrobu tanıyarak, ileride virüsle karşılaşınca zararsızlaştırması için gerekli antikorları üretir, gribe karşı hazır olur. Grip aşısı inaktive bir viral aşıdır, yani içinde canlı olmayan virüs parçacıkları bulunur. Sıklıkla tavuk yumurta embriyosunda üretilen virüslerin çeşitli kimyasal yöntemlerle öldürülüp ve saflaştırılmasıyla elde edilir. Saflığı, güvenilirliği ve koruyucu antikor oluşturma düzeyi test edildikten sonra kullanıma sunulur. Araştırmacılar gripten korunma ya da tedavi konusunda yeni arayışlara devam etmektedir. Grip virüsün genetik kodunun bir kısmını içeren yeni bir aşı tipi üzerinde çalışmalar hız kazanmıştır. Aşı şimdilik yalnızca kas içine enjeksiyon (iğne) biçiminde uygulanabilmektedir. Burna sıkılan sprey ya da ağız yoluyla alınan aşı üretmek için çalışmalar sürmektedir.

  Grip aşısı ne zaman yapılmalı?
  Kuzey ve güney yarım küre için grip aşısı yapılma zamanları değişmektedir. Ülkemizin de içinde bulunduğu kuzey yarım kürede grip en fazla kış aylarında (Aralık-Mart) ortaya çıktığı için, bu dönem gelmeden sonbahar (Eylül-Ekim-Kasım) ayları aşı yapılması için en uygun zamandır. Bazen grip salgını Mart sonu ve Nisan aylarına kayabilir. Bu nedenle (özellikle risk gruplarında olup da aşılanmayanlara) kış ayları içinde aşı yapılabilir. Aslında her ülke için aşı önerilerinin belirlenmesi gerekmektedir. Güney yarımküreye Mayıs-Ağustos ayı içinde gidecek olan ve o sonbahar-kışta aşılanmamış olan risk gruplarındaki kişilerin bir hekimle görüşerek aşı ya da kemoproflaksi (ilaç kullanılarak hastalığa yakalanmanın önlenmesi) önerilerini dikkate alması uygundur.

  Aşı nasıl uygulanır?
  İnce bir iğne ile kolda kas içine uygulanır. Her yıl için bir doz yapılır. Dokuz yaşından küçük ve daha önce hiç aşılanmamış çocuklara bir ay ara ile iki doz uygulanır.

  Aşının koruyuculuğu ne zaman başlar?
  Grip aşısı uygulamasından ortalama 10-15 gün sonra koruyucu antikor düzeyi oluşur, üçüncü haftada en yüksek düzeye ulaşır. Daha önce aşılananlarda koruyuculuk bir hafta sonra da başlayabilir.

  Grip aşısının koruyuculuğu ne kadardır?
  Aşıların çoğunda olduğu gibi grip aşısı da %100 koruyucu değildir. Ayrıca grip virüsünün bazı özellikleri aşının koruyuculuğunu azaltmaktadır. Grip virüsünün antijenik yapısı sürekli değişim gösterdiği için her yıl yeniden aşılanmak gerekir.

  Dünya Sağlık Örgütü grip virüsündeki değişiklikleri izler. Uzmanlar bir önceki mevsimde etkili olan virüs tiplerini göz önüne alarak, o yıl hangi tip virüslerin grip etkeni olabileceğini tahmin edip, uygulanacak grip aşısın bileşimi için öneride bulunurlar. Aşı da buna göre hazırlanır. Bu nedenle aşının başarısı, aşı yapımında kullanılan grip virüsü antijenleriyle hastalık etkenleri arasındaki uyuma bağlı olarak her yıl farklı olabilir. Eğer o yıl aşıda parçacıkları kullanılan virüsler etkense aşının koruyuculuğu da artar. Grip aşısı sağlıklı genç erişkinlerde %70-90 arasında grip belirtilerini önleyebilir, hastalığın etkilerini azaltabilir, böylece iş-güç kaybını en aza indirir. Ama yaşlılarda ve belirli bazı hastalığı olanlarda koruyuculuk %30-40’a kadar düşebilir. Çünkü yaşlılarda koruyucu antikor oluşumu daha azdır. Bununla birlikte yaşlılarda ve kronik (sürekli) bir hastalığı olanlarda aşının; gribe yakalanmayı engellemese de başka olumsuz etkiler ortaya çıkmasını azalttığı, hastaneye yatış ve ölüm oranını düşürdüğü yapılan çalışmalarda gösterilmiştir.

  Aşının yan etkileri ve güvenilirliği
  Tüm diğer ilaçlar ve tıbbi uygulamalar gibi grip aşısının da yan etkileri olabilir. Bunlardan en sık görüleni enjeksiyon yerinde hafif ağrıdır. İki güne dek uzayabilir, günlük aktiviteyi bozacak düzeyde değildir. Ateş, bitkinlik, kas ağrısı gibi belirtiler genellikle daha önce grip virüsüyle karşılaşmamış kişilerde, örneğin çocuklarda görülebilir. Genelde aşı enjeksiyonunu izleyen 6-12 saat içinde ortaya çıkar, en geç 1-2 gün içinde sonlanır. Split-virus grip aşısında bu yan etkiler daha az görülmektedir. Bu yan etkilere ek olarak çok daha az görülen yan etkiler de olabilir. Grip aşısından sonra ender olarak bazı alerjik reaksiyonlar çıkabilir. Yumurta alerjisi olanlarda aşıya karşı alerjik reaksiyon gelişebilir. Bu durum aşının saflaştırılması sırasında çok küçük miktarda da olsa kalan yumurta proteinlerine bağlanır. Yan etki olarak öne sürülen Guillian-Barre Sendromu (GBS); sinir sistemini etkileyen bir hastalık olup, kasılmalarla seyretmektedir. Grip aşılarıyla GBS oluşma riski tam olarak bilinmemektedir. Gribin kötü sonuçları dikkate alınınca bu düşük risk göz ardı edilmektedir.

  Aşı Kimlere Yapılmalı?
  • 65 yaş ve üzerindekiler (bu yıl yurtdışında 50 yaş ve üstüne de önerilmektedir.
  • Bunun nedeni 50-64 yaş arası yüksek riskli kişilerin de aşılanmasını sağlamaktır).
  • Bakımevlerinde kalan ve sürekli hastalığı olanların hepsi,
  • Sürekli akciğer ve kalp hastalığı olanlar (astım ve böbrek hastaları dahil),
  • Diyabet (şeker) hastaları,
  • Kalıtsal hemoglobin bozukluğu olanlar,
  • İmmunolojik (bağışıklık sistemi ile ilgili) hastalığı olanlar,
  • Bağışıklık sistemi baskılanmış hastalar (kanser hastaları, HIV=AIDS enfeksiyonu olanlar, organ nakli yapılmış olanlar, steroid ilaç alanlar, kemoterapi ya da radyoterapi uygulananlar),
  • Sağlık çalışanları,
  • Risk grubu hastaların ev halkı, yakın temasta olduğu kişiler,
  • 6 ay - 18 yaş arasında olup uzun süreli Aspirin alanlar (Reye Sendromu
   gelişme riskini azaltmak için),
  • Grip mevsiminde hamileliğinin dördüncü ve daha sonraki aylarında olanlar,
  • Bu gruplarda olmasa da kişisel olarak kendisini aşı yoluyla korumak isteyenler.
  Kimler aşılanmamalı?
  Grip aşısı genelde güvenli aşılar arasında kabul edilmektedir. Ancak bazı koşullarda uygulanması sakıncalı olabilmektedir:
  • Yumurta alerjisi olan kişiler (yumurta yiyince dilde şişme, solunum güçlüğü, kan basıncında düşme gibi reaksiyon gelişenler),
  • Daha önce yapılan grip aşısında ciddi reaksiyon gelişen kişiler,
  • GBS olanlarda.
  Ani başlayan ateşli bir hastalığı olanlarda ise, iyileşinceye dek aşı uygulamasının ertelenmesi gereklidir. Her ülkenin kendi ulusal sağlık otoritesi o yıl için özgül aşı virüslerini ve aşı uygulama önerileri belirleyerek kamuoyuna bildirmelidir

  Hazırlayan: Doç. Dr. Necla Eren Tülek
  SB Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Şefi
   
  Ercan Bayram ve Fatih Özgenlik bunu beğendi.
 2. Fatih Özgenlik

  Fatih Özgenlik Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  5 Ekim 2006
  Mesajlar:
  822
  Beğeniler:
  441
  Şehir:
  Bursa
  Seviye:
  ilk defa geçen yıl yaptırmıştım, nerdeyse hiç grip olmadım. 1 yıl boyunca,bir kaç kere çok çok hafif atlattım, gerçekten işe yarıyor.
  bilgiler için çok sağol...
   
 3. smhcnr

  smhcnr Aktif Üye

  Kayıt:
  14 Mart 2006
  Mesajlar:
  123
  Beğeniler:
  32
  Şehir:
  Maltepe/İstanbul
  Seviye:
  İki kere yaptırdım ve hiçbir işe yaramadı. Bu yıl yaptırmayacağım bakalım ne olacak?
   
 4. firestone

  firestone Kıdemli Üye

  Yaş:
  35
  Kayıt:
  4 Kasım 2016
  Mesajlar:
  260
  Beğeniler:
  350
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Hüseyin
  Bisiklet:
  Mosso
  Seviye:
  Grip aşısı konusunda kafam karışık, 2006 da yaptırmıştım ilk ve son defa, aşıdan sonra 3 gün uyku hali gözümü açamadım, sonra da yaptırmadım korkudan. Ama bu sene mart ayında bi grip oldum sormayın gitsin. Ateş, hafif öksürük, boğazımda damağımda kaşıntı, sinüzit, gözlerde konjuktivit. Ondan gözüm korktu, bu sene yaptırsam mı diyorum ama aşının içinde şu var bu var, pek faydası olmuyo vs diye okuyunca da vazgeçiyorum. Siz ne düşünüyosunuz?
   
 5. Okan Örs

  Okan Örs DALGACI DENİZ AYVALIK

  Kayıt:
  5 Şubat 2011
  Mesajlar:
  482
  Beğeniler:
  579
  Şehir:
  Ayvalık
  Bisiklet:
  Focus
  Seviye:
  Daha önce bu aşıların satışını (eğitimini alarak tabi ki) yapmış birisi olarak,kimlere uygulanmalı kısmı önemli.
  O nedenle,genel anlamda ''risk grubu''na girmiyorsanız olmanıza -bence- gerek yok.(65 yaş+,toplu çalışma alanı,kronik hastalığı olanlar vs.)
  Olmanızın da -keseniz dışında- bir zararı yok tabi :)
  Yumurta alerjisi var ise zaten olmamalısınız.
  Ben mi? zaten fazla hastalanmadığımdan aşı yaptırmıyorum.
   
  bacobaba39 ve kobalamin bunu beğendi.
 6. Navigare

  Navigare Bana bir kadeh deniz ver Yorgo

  Yaş:
  36
  Kayıt:
  7 Mayıs 2015
  Mesajlar:
  101
  Beğeniler:
  127
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Can
  Bisiklet:
  Bianchi
  Seviye:
  Ben de hayatımda ilk kez geçen sene aşı oldum bebekten dolayı. 9 ay dayanabildi. Geçen temmuzda 9 gün geçmeyen bir grip yaşadım hem de olur olmaz zamanda. Bodrumda herşey dahil otelde. Bütün hafta alkolsüz ve soğuk içeceksiz geçti hemen hemen. :)
  Aynı grip 2 ay önce de buldu beni.. Yine birkaç gün bende oyalandıktan sonra eşime, çocuga, kayınvalideye, anneme, babama geçip sonra tekrar bizim aileye geri döndü mikrop. Evde ikinci turu atıp gitti bu ay. Bu kez beni es geçti yalnız çok gücendim. Yaptırmam aşı maşı artık, mis gibi çörek otu yağım var :)

  Suriyede çocuklara aşı yapılmadığını, ülkemize geldiklerinde ancak aşı olduklarını okumuştum bir yerde. Büyük ihtimal onların taşıdığı mikroplar, sokaklarda yıkılan binalardaki wclerin havaya karıştırdığı mikroplar, senelerce süren metro inşaatları, patlayan lağımlar en büyük sebep bence
   

İlginizi Çekebilir

upload_2016-4-29_9-18-27.png
Antrenmanları kayıt altına alıp bir program çerçevesinde performansınızı takip ediyorsanız, web üzerinden online hizmet veren analiz sitelerini mutlaka duymuş olmalısınız. Örneğin TrainingPeaks...
kays pwr.jpg
Yeni aldığım power meter'i bir kaç ativitede denedim şuan için verilerin yüksek olduğunu düşünüyorum, Bu 135kmlik dünki nabzımın %65'inde yaptığım rahat tempo turumdan değerler [ATTACH] Bu...
8bar-adidas-cycling-skinsuit-0102-Bearbeitet_s.jpg
Sürüşlerimizdeki ortalama hız, ne durumda olduğumuzun iyi göstergelerinden biridir. Yol bisikletine ilk geçtiğimdeki ortalama hız hedefim 25 km/h olurdu hatırlıyorum :) Zamanla daha da yükseldi....