Gps verileri eklenmiş video oluşturma

ÇaNakkaLeRuHu

Forum Bağımlısı
Tepki
5.645
İsim
MuHammeT
Bisiklet
Merida
Değerli Arkadaşlar. Gps verileri eklenmiş videolar oluşturma hakkında sorularınız olur ise buradan yanıtlamaya çalışabilirim. Kullanılacak programlar hakkında yardımcı olabilirim. Kendi yaptığım örnek video ya youtube kanalımdan yada aşağıya eklediğim linkden ulaşabilirsiniz. Kolay gelsin.

Scudo

ahmtayd

Forum Demirbaşı
Tepki
389
İsim
Ahmet
Bisiklet
Carraro
Nası Yapılıyor ?

Atacan

Daimi Üye
Tepki
385
Bisiklet
Giant
ilk sorum kullanılacak programlar nelerdir ve ücretsiz versiyonları var mı? Garmin Virp, gopro ve sony'nin yazılımları ücretsiz fakat SJ4000 ile çektiğim video'ları direk yükleyemedim. Bunun bir yolu var mı?

• Beğen
Tepkiler: Halilibrahim

Sinan Çakır

Forum Demirbaşı
Tepki
350
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Cannondale
Bende merak etmekteyim hep bunu, herhangi bir aksiyon kamerasıyla bu işlem yapılıyor mu belli cihazlarla mı yapılıyor ve nasıl yapılıyor

Emre Yıldız

Forum Bağımlısı
Tepki
502
Bisiklet
Giant
Sony actıon cam hdr-as20 kullanıyorum üst modellerde oluyor sanıyordum gps ozellıgı merak ettım sımdı yapalabılınırmı benım vıdeolarımda? Hangı programları kullanacağım

ÇaNakkaLeRuHu

Forum Bağımlısı
Tepki
5.645
İsim
MuHammeT
Bisiklet
Merida
Bende Sony Action Cam HDR AS200VR var. Normalde kod HDR AS200V olarak geçiyor ama bileklik kamera uzaktan kumandası ile beraber kit halinde satılanlar HDR AS200VR olarak geçiyor. Bileklik uzaktan kumandası ayrı alınırsa RM-LVR2 kod'u ile aratabilirsiniz. Toplamda bileklikli kit ile beraber Kanyon alışveriş merkezindeki SONY yetkili satıcısından 1.500 TL'ye aldım. GPS verileri, tarih, saat, toplam katedilen yol, ortalama hız, anlık kilometre saati v.s. birçok veriyi videoya ekliyebiliyorsunuz ve mükemmel bir iş çıkıyor ortaya.

Gelelim yapım aşamasına
İsteğinize göre çekmek istediğiniz formatta kameranızın ayarlarını yapın. Örn. 1080p 30fps HD ya da 720p 30fps HD gibi. (her ikisi de denenmiştir sonuç mükemmel.) Daha sonra kameranızın sitesinden (link) programı indirin. Programı indirdikten sonra kameranızı usb bağlantısı ile pc ye bağladığınızda program verileri pc ye "import" edip etmeyeceğinizi soracaktır.

Ekran Alıntısı8.PNG

import media files sekmesine basınca karşımıza çıkan arayüzden çektiğimiz videoları indiriyoruz.

Ekran Alıntısı9.PNG

Daha sonra tekrar aşağıdaki resimde Create Movie kısmını tıklayacağız.
Ekran Alıntısı8.PNG

Create Movie kısmını tıklayınca karşımıza çıkan ekran.

Ekran Alıntısı10.PNG

Buradan soldaki resmi tıklıyoruz ve karşımıza gps verileri eklenmiş olarak videolar geliyor.

Ekran Alıntısı11.PNG

Daha sonra bu videolardan düzenlemek istediğimizi seçip sağdaki "aded content" bölümüne alıyoruz. (Sürükle bırak yöntemi ile)

Ekran Alıntısı12.PNG

Next tuşuna bastığımızda video hazırlanıyor....

Ekran Alıntısı13.PNG

Daha sonra karşımıza video ile hertürlü oynayabileceğimiz ekran geliyor...

Ekran Alıntısı14.PNG

Bundan sonra zevk sizin tabi videoya buradan her türlü başlık farklı müzik v.s. ekleyip düzenlemeniz mümkün genelde ben orjinalini bozmam "save project" deyip hazırladığınız videoyu pc de istediğiniz bir yere kaydediniz.. Tabi bu şekilde hiçbirşey bitmiş değil. Çünkü bu şekilde hazırlanan video "MCP" formatında bir proje videosudur ve ben bu videoyu çevirebilecek bir program bulamadım. Çünkü yok :) burdan sonra artık başka programlar devreye girecek. Ben videoyu çalıştırıp "bandicam" ile ekran görüntüsü alıyorum. Tabi tam sürüm kullanmadığınız zaman 10 dakkada bir kaydı kesiyor. Bu yüzden 10'ar dakka kaydedip tekrar "Free Video Joiner" programı ile birleştiriyorum. Tabi bunları yaparken video formatı ile oynayın ben MP4 olarak kaydediyorum. Ayrıca deneme fırsatım olmadı yeni bir program buldum daha doğrusu "pc net " dergisinin yeni aldığım eylül sayısında gördüm "ActivePresenter(atomisystems.com) diye bir program var, zaman sınırlaması yok ve videoların üstüne kendi logosunu eklemiyor. Şimdi yapacağım video yu onunla yapacağım İnşaallah. Dedikleri gibi ise ki pcnet dergisine güvenirim, çok daha iyi olacak..

Umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. Aklınıza takılan herhangi birşey olursa buralardayım. Bol keyifli videolar yapmanız keyifli zamanlar geçirmeniz dileği ile...

@Atacan yukarıda açıkladım..

@Sinan Çakır yukarıda açıkladım...

@Emre Yıldız yukarıda açıkladım...

@ahmtayd yukarıda açıkladım...

bambam84

Aktif Üye
Tepki
127
İsim
Caglayan Y
Bisiklet
Merida
@ÇaNakkaLeRuHu

Eline saglik guzel ve detayli bir aciklama olmus. Video montajini, hiz gostergelerini Sony ile ayni isi yapan Garmin Virb Edit programi ile de yapabilirsin. Tamamen ucretsiz ve herhangisi bir kisitlamasi yok.

Bu tip video yapmak icin aksiyon kameranizin GPS ozelligi olmasi sart degil. Garmin Virb Edit programinda Video'yu ve GPS datasini birlestirip boyle bir video olusturabilirsiniz.
Video'yu aksiyon kameranizdan, GPS datasini da Cep telefonunuzdan yada Garmin gibi GPS aygitlarindan alabilirsiniz.

Asagidaki videolarda nasil yapildigini gorebilirsiniz ;

eyupaltindal

Daimi Üye
Tepki
228
İsim
Eyüp ALTINDAL
Bisiklet
Carraro
garmin virb edit yalnılmıyorsam mp4 formatı istiyor videolarda, diğer (mov vb) video formatlarını istenilen formata dönüştürmeniz gerekir önce. Bu dönüşüm için (link) ücretsiz ve gayet başarılı

• Beğen
Tepkiler: bambam84

bambam84

Aktif Üye
Tepki
127
İsim
Caglayan Y
Bisiklet
Merida
Bilgisayarinizda uygun codec'ler kurulu ise sorun olmuyor. Ancak dediginiz gibi Virb icin en saglikli yontem convert etmek...

umutcanv

Aktif Üye
Tepki
118
İsim
Umutcan Vurgun
Bisiklet
Carraro
selamlar, akıllı telefonlar ile bunu yapmak mümkün mü ? nasıl olsa gps kaydı var neticede gpx uzantısı alabiliyorsun merak ettim :)

• Beğen
Tepkiler: Ersin savaş

bambam84

Aktif Üye
Tepki
127
İsim
Caglayan Y
Bisiklet
Merida
Evet mumkun. Ekledigim video'da nasil yapilacagi tarif ediliyor.

• Beğen
Tepkiler: Ersin savaş

umutcanv

Aktif Üye
Tepki
118
İsim
Umutcan Vurgun
Bisiklet
Carraro
Teşekkürler, iş yerinde olduğum için videoları izleyemiyorum 'server access deny!' yada onun gibi bişi işte. Eve gidince izleyeceğim teşekkürler :)

Sinan Çakır

Forum Demirbaşı
Tepki
350
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Cannondale
android telefonumdan çektigim videoyu stravadan aldıgım gpx verisiyle birleştirmek istedim yapamadım

Emre Yıldız

Forum Bağımlısı
Tepki
502
Bisiklet
Giant
sizin kamerada gps özelliği oldugu ıcın bunları yapabılıyorsunuz.Benım kameram en alt model oldugu ıcın gps yok

ÇaNakkaLeRuHu

Forum Bağımlısı
Tepki
5.645
İsim
MuHammeT
Bisiklet
Merida
Arkadaşlar aşağıda linkini vereceğim oruxmaps programını kullanarakta istediğiniz her türlü yol ve gps bilgilerinizi kayıt altına alabilir. Çok detaylı işlemler yapabilirsiniz. Üstelik son sürümü Türkçe....

(link)

Çağlayan kardeşim. Senin Dediğin şekilde yapabilmek için. Garmın action cam kullanmak lazım büyük olasılıkla. Ben Sony olarak açıklama yapmıştım. Ayrıca dediğini yapayım olacakmı diye de denedim. Sonuç negatif. Niçin dersen. Garmın Vırb Edit programı Sony camera ile çekilen Gps datalarını görmüyor. Yani uzantılar farklı. Bu uzantıları Vırb edit'in görebilmesi için gpx* yada fit* uzantılı data verileri olması gerekiyor. Bendeki sony action cam'in data verilerini ben okutamadım. Uzantılar farklı. Ve bu data verilerini dönüştürmek te özel yazılım gerektiriyor büyük ihtimalle. Çünkü her markanın dosya uzantıları farklı oluyor ki böyle olması lazım bence ticari çıkarlar açışından. İşin özü garmın action cam varsa, vırb edit iş yapar kanaatimce......

bambam84

Aktif Üye
Tepki
127
İsim
Caglayan Y
Bisiklet
Merida
Batuhan Selamlar kardesim,

Sony konusunda bir fikrim yok sen paylasmissin iyi olmus, dedigim sekilde yapilabilmesi icin ;

GPX datasi gerekli -> Garmin forerunner, garmin edge, runtastic, strava gibi kaynaklardan bu bilgiyi alabilirsiniz.
Video gerekli -> GoPro, Xiaomi, hatta belki iPhone

En guzeli Garmin Virb alip bu isi normal yollardan halletmek :) Ama tabii bunun da maliyeti var.

Yakin zamanda bir video yapip gondereyim ;)