GPS Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Konu, 'Outdoor' kısmında Genç Osman Bircan tarafından paylaşıldı.

 1. Genç Osman Bircan

  Genç Osman Bircan Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  18 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  486
  Beğeniler:
  703
  Şehir:
  MALATYA
  Seviye:
  GPS Alırken

  [​IMG]

  Her ekipmanda olduğu gibi GPS seçerken de kullanım amacınıza göre bir model seçmelisiniz. GPSlerin doğa sporlarında kullanım için üretilenlerinden tutun; askeri, araç içi, uçak ya da denizcilik amaçlı kullanım için üretilen modelleri de mevcuttur. Doğa sporlarında kullanmak için alacağınız GPS’in , su geçirmez olmasına, nokta kapasitesine, pil ömrüne, 12 kanallı olmasına, altimetre ve pusula sistemi bulundurmasına, harita kapasitesine ve grafik yeteneklerine dikkat etmelisiniz. Ayrıca GPS ekranlarının büyüklükleri, renkli olup olmaması da sizin için önemli olabilir.

  GPS alıcıları değişik ihtiyaçlar için bir çok tipte üretilmişlerdir. GPS seçiminde kullanılacak saha en büyük önemi arzetmektedir. Bu seçimde kasanın doğa şartlarına uygunluğu, su geçirmezlik seviyesi (En Az IPX7 seviyesinde korumalı olmalı), suya düştüğünde kaybolmaması için yüzebiliyor olması temel kıstaslar olarak ele alınabilir.

  Son zamanlarda faaliyete geçen sabit uydulardan da (WAAS -Amerika için ve EGNOS -Avrupa için) sinyal alınabiliyor olması elde edilecek pozisyonun hassasiyeti açısından önemlidir. Yeni nesil tüm alıcılarda bu özellik vardır ve mutlaka cihazda olması istenmelidir.

  GPS alıcısı olarak haritalı modeller seçilecek ise ülkemize ait verilerin bulunması, bu verilerin kullanıcıya maliyeti sorgulanmalıdır. Ayrıca cihazın hafıza kapasitesine nelerin yüklenebileceği ve güncellemelerin mümkün olup olmadığı ve yine maliyeti belirlenmelidir. Harita içeriği olarak karayolları ve şehir haritalarının yanında son yıllarda diğer bir çok ülkede olduğu gibi Topoğrafik haritalarında kullanımı mümkün hale gelmiştir. Bu harita ile bir dağın arkasındaki topoğrafik şeklin nasıl olduğu, dik bir yamaç veya ovanın mı bulunduğu o yere gitmeden dahi tespit edilebilmektedir. Örneğin doğa gezintilerine çıkmadan önce GPS üzerindeki yol ve topoğrafya bilgisi üzerinden yürüyüş rotalarının tespiti arazi eğimleri de dikkate alınarak olgunlaştırılabilir.

  Uygulamanın durumuna bağlı olarak kullanıcı zaman zaman cihazın standart kayıt kapasitesini zorlar. Diğer bir deyiş ile standart haritalarda bulunmayan tırmanış rotası, kamp yerleri gibi yerleri haritalamak isteyebilir. Bu gibi durumlar için kullanıcı mutlaka alıcının WAYPOINT ve TRACKLOG sayı kapasitesini öğrenmelidir. Son zamanlarda geliştirilen bazı alıcılarda kullanılmaya başlanan harici hafıza kartları bu kapasiteyi oldukça artırmışlardır.

  Bazı aktivitelerde GPS ile beraber kağıt haritalar da kullanılmaktadır. Bu durumda kağıt haritanın sahip olduğu koordinat sisteminin GPS alıcısı tarafından da destekleniyor olması mutlak bir koşuldur yoksa kullanıcı mutlaka koordinat dönüşümü yapmak zorunda kalır ki bu oldukça zor bir işlemdir. Bazı alıcılarda bu işlem iki farklı koordinat sistemi desteği ile oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

  Bahsedilen GPS alıcıları, tuş takımı ve ekrandan oluşan bir arayüze sahip alıcılardır. Kullanıcı zor doğa şartlarında bu alıcılardan faydalanacağından, arayüzün mümkün olduğu kadar kolay kullanıma sahip olması tercih sebebi olmalıdır. Tuş takımı mutlaka en çok kullanılan – nokta kaydı, noktaya gidiş, navigasyonel bilgiye erişim- gibi fonksiyonları kolaylıkla elde edebilmeli yani alıcı fonksiyonlara atanmış bir klavyeye sahip olmalıdır
   
 2. Muhammet Sekmen

  Muhammet Sekmen Aktif Üye

  Kayıt:
  25 Eylül 2009
  Mesajlar:
  151
  Beğeniler:
  39
  Şehir:
  Bursa/Orhangazi
  Seviye:
  Lütfen Çin mallarından kaçınalım. Dikkat etmek gerek :) Yoksa yolumuzu kaybedip hiç ummadığımız bir yere çıkarta bilir...:) Yada yarı yolda bıraka bilir..
   
 3. Doğa Can Yaman

  Doğa Can Yaman Kıdemli Üye

  Kayıt:
  19 Ekim 2011
  Mesajlar:
  247
  Beğeniler:
  299
  Şehir:
  dünya
  Bisiklet:
  Cesur
  Seviye:
  Yakın zamanda ben de bu süreci yaşadım ve ilk mesajda her şey yazılmış en önemlilerine dikkati çekmek istiyorum. Alacağınız cihazı tam olarak nerede kullanacağınızı bilmeniz çok önemli ve bu cihazların maliyetleri sadece kendisi değil haritaları neredeyse cihazlardan daha pahalı. Özelliklerini iyi incelemelisiniz hiç anlamadığınız bir özellik bir işinize yarıyor olabilir. Ya da hiç yaramayıp size fazladan maliyet yapabilir. Mümkün olduğunca ihtiyacınız olandan fazla özelliği olmasından kaçının bu ekstra masraf demektir. Bence en önemlisi bütün özelliklerini tek tek araştırın ne işe yaradığını anlamaya çalışın çünkü muhtemelen böyle bir cihazı ilk defa alacaksanız pek bir şeyden haberiniz yoktur ama okudukça fark ediyorsunuz. Uzun yola çıkacaksanız pilli ya da bataryalı olması çok önemli. Alıcının hassasiyeti kadar ekranın grafik yetenekleri de çok önemli. Bisiklet için kullanacaksanız çok hassas bir alıcıya ve ekrana ihtiyacınız yok. Mesela benim kriterlerim şunlardı:
  İnternetten rota çizip cihaza aktarabilmek
  Kendi haritamı kendim çizip cihazın haritasında konumlandırabilmek
  Gelişmiş yol bilgisayarı özellikleri
  Bisiklette kullanım kolaylığı
  Pilli olması
  İz kaydı yapabilmesi
  Ve ucuz olması
  İçine yüklemeyi düşündüğüm haritaları da göz önünde bulundurarak şu ortadakini aldım:

  [​IMG]

  Soldakinden fazlası renkli ekran olması, sağdakinden eksiği ise 3 axis pusula yerine elektronik pusulası olması ve barometrik altimetresi olmaması ki bunlar da lazım olan özellikler değildi benim için. Bu bir örnekti mesela yukarıda belirtildiği gibi gerçekten her ihtiyaca göre gps cihazı var. Alacak olanlara çok iyi araştırmalarını öneririm.
   
 4. ademyener

  ademyener Aktif Üye

  Kayıt:
  15 Aralık 2011
  Mesajlar:
  170
  Beğeniler:
  147
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Whistle
  Seviye:
  Çok faydalı bir paylaşım olmuş.Teşekkürederim.