Göze kaçan sinek ve böcekler için çözüm var, peki ya ağız?

vasficem

Üye
Tepki
19
Arkadaşlar muhtemelen başlıktan anlaşılmıştır.Ama biraz daha açayım konuyu.

Hafta sonu anadolu yakası sahilde keyifli bir şekilde bisiklerimi kullandım Bostancıya geri dönerken bazı alanlarda sineklerin (hani genelde otlak veya ormanlık alanlarda olur, küçük küçük bir sürü ve sürü halinde havada aptalca dolaşırlar) sadırısına uğradım:D

T-shirt'üm bile tamamen sinek oldu:D

Gözlüğüm geniş bir gözlük olduğu için gözlerimde sorun çıkmadı ancak nefes almak için bayağı zorluk çektim.

Ağzımı kapattım burnumdan nefes aldım burnuma kaçtılar ben de geçici bir çözüm olarak elimi ağzım ve burnumun önünde koyarak burnumdan nefes almaya çalıştım.;)

Nedir bunun çözümü, kovboylar gibi mendil mi takacağız ağzımıza:eek:

Scudo

erhana

Aktif Üye
Tepki
72
Dün ben de aynı yolda aynı sorunu yaşadım. Küçük yeşil uçarların bayramına denk geldik herhalde. Sanırım dönemseldir, haftaya kalmazlar bile. Çok dert etme yani.

Mehmet Boran

Forum Bağımlısı
Tepki
663
Berbat bir olay sürekli siyah giyerim caddebostan tarafında oluyor genelde çocuk parkından sonra yeşil alan fazla olduğu için olsa gerek siyah t-shirt üm abartmıyorum yeşil olmuştu.

dohansen

Üye
Tepki
33
Bisiklet
Corratec
selam,

bana da oluyor. yanlız tam sahil tarafından gidersen daha çok oluyor hocam. bu durumlarda ben yol tarafına kaymaya çalışıyorum. orası nisbeten daha iyi. çimenden çıktıkları için bu ufak yaratıklar normal olarak çimin çok oldugu yerde daha çok oluyorlar haliyle. diğer yandan, bir iki haftada geçmiyor::)))) ben son bir aydır her çıktıgımda iki üç tane yutuyorum::)))
işin ilginç yani, durdugunda üstünden uçmaya başlıyorlar.çok komik bi görüntü oluyor.yani pismişin gibi gözüküyor dışardan..hehehe

ama fazla takmaya gerek yok.pedala basmaya devam..

kolay gelsin

derya.yildirim

Daimi Üye
Tepki
746
Protein niyetine arkadaşlar, iyidir arada sırada :D Bir de yanınızda kürdan taşırsanız iyi olur ;)

dohansen

Üye
Tepki
33
Bisiklet
Corratec
yok ya o kadarına gerek kalmıyor. agzına girdiği gibi yutuyorsun zaten::))))

heheh.

ZekiAlper

Forum Bağımlısı
Tepki
1.515
İsim
Antalya Downhill Özel Antrenör
Bisiklet
Specialized
Bronşlara kaçtımı ağrısı sızısı 3 günde zor geçiyor bilginize :p bi keresinde öksürük şurubu kullanmaktan şekerim çıkmıştı:D

vasficem

Üye
Tepki
19
Arkadaşlar anladığım kadarıyla sorun ortak.

Ancak bir çözüm öneisi herhalde yok???

Ben şahsen yutarım da çiğnerim de sorun olmaz ama özellikle eşim için soruyorum, zira bayanların ne kadar böcek takıntılı olduğu malum. Bir kere yutarsa bir daha binemez diye korkuyorum.:rolleyes:

Ne yapmalı, ne etmeli, bir oyunbazlık bir şeytanlık, dalavere mi çevirmeli???? (MFÖ)

:cool:

• Beğen
Tepkiler: UTK~16

dohansen

Üye
Tepki
33
Bisiklet
Corratec
valla bu işin pek çözümü yok gibi. çünkü göze girene gözlük takıyon da, agıza girene ne takcan ki? extra bilgi, bu sabah sahildeydim çok çok az sinek vardı. yani mevsimsel. sen dua et de sinek furyası bitmeden eşin yutmasın..

selamlar,

cemba

Üye
Tepki
0
Hocam aynı duruma ben de maruz kalıyorum. ciğerlere giden yolu kısmanın sakıncası olacağı için genelde yol müsaitse kafayı fazla kaldırmamak uygun bir çözüm gibi. belirli aralıklarla yol kontrolü yapıp kafayı eğmek ve yola devam etmek sorunu az da olsa azaltıcaktır. Ayrıca nefes alıp vermede burunda sıkıntı yoksa(et, kemik) tempo çok fazla değilken nefesi burundan alıp ağızdan dudaklar kısık şekilde vermek de ek bir önlem olabilir...
Nefes kontrolü ile ilgili konu var mı bilmiyorum ama yoksa duayenlerimizin bununla ilgili bir başlık oluşturması çok faydalı olacaktır. selamlar.

Onur Kahraman

Forum Bağımlısı
Tepki
853
böceklerin olduğu bölüme yaklaşmadan nefesini öyle bir tutki 20 snye kalsın sonra bas pedala;)

jemboy

Daimi Üye
Tepki
645
valal bu tür bi olay eskişehir de başıma geldi rampa antrenmanı sırasında gir su birikinitisinin yanından gecerkn hayatımda hiç görmediğim kadar sinek görmüştüm ama bazen insan pratik çözümler buluyor güneş etkilemesin die kaskın altına bandana takmıştım onu sıyırık eski kovboy filimlerinde kovboyların yaptığı gibi azımı ve burnumu kapadım bandanayı kulak arkasına sıkıştırdım kaskın kayışıda iice sıkılaştırdı diğerleri zorluk cekerken ben gayet rahattım ama bi kaçtane akıllı alt taraftan girmeyi başarmıştı ,:) bu arada beyaz bandana yeşil kırmız siyah ve sarıdan oluşan gök kuşağına gönmüştü hepsini anladımda o zaman sarı neydi diye çok düşünmüştüm : )

jemboy

Daimi Üye
Tepki
645
@vasficem

ee tabi adamlar deli gibi at kullanıomuş zamanında he bide banka soymak var tabii:p

Aruera

Aktif Üye
Tepki
165
İsim
B. BUDAK
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Tüm BF okurlarına selamlar bugün size küçük bir sorunumdan bahsetmek istedim, sorun gayet basit kendimce ayağa kalkıp spirntimsi bir şeyler deniyorum ve soluksuz kalınca seleme oturup dinleniyorum ve tam da bu savunmasız anımda o lanet karasinekler hooop mideme doğru yolu tutuyorlar... Çok iğrenç bir şey ve kendi başına insanı sprint denemekten soğutuyor. Var mı sinek yutmama tavsiyeniz, ağzını kapa dışında :D

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.117
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
Arıcıların şu kullandığı şeyi tak havayı bile filtrelersin herhalde böylelikle :D

• Hahaha
Tepkiler: Aruera

yenhesa

Aktif Üye
Tepki
212
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Diğer
@Aruera

Sprintimsi derken, üst vücudunuzu bükerek daha az rüzgar alacak poazisyona gelin. Başınızı dik tutmayın, yatay pozisyonda kalsın. Göz ucuyla bakın ileri. Kafanızı dikleştirip baktığınızda çok sürmesin ve kapalı dudaklarla nefes alın yada nefes alış veriş geçişlerine denk getirin bu kısa bakış zamanını.

Bu yukarıda bahsettiğim sadece sprint için değil, genel yarış bisikleti sürüş pozisyonu için geçerli.

Kışın buff kulanılıyor zaten kanatlı böcek de olmuyor pek. Ama yazın çok terletiyor. Belki transparan, havadar kumaşlar(süzgeç gibi) takılsa olabilir.

Dah dik oturuşlu bisikletlerde ise üst dudağımı alt dudağın hizasında öne getirerek oluşturduğum açıklıktan nefes alıyorum.

Sinek neyse de arı filan büyük sıkıntı, özellikle yaban arısı vs.

• Beğen
Tepkiler: Aruera

Aruera

Aktif Üye
Tepki
165
İsim
B. BUDAK
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
@yenhesa
Sprinti yapıyoruz da işte yapıyoruz dersek hakkını verenlere saygısızlık gibi olur benim yaptığım, bisiklet tur bisikleti gidona eğilip hafifçe ayağa kalkarak bisikleti kollarımdan destekle sağa sola hafifçe savurarak gücümü üst düzeylerde kullanıyordum da takdir edersiniz ki 20 inç tur bisikleti benle pek hemfikir olmayabiliyor :) Cevabınız ve güzel anlatımınız için çok teşekkürler zaten sprintte yutmuyorum sonrasında dik oturduğumda birkaç kez üst üste denk geldi. Neyse artık dudak pozisyonu tavsiyenizi deneyeceğim.

• Beğen
Tepkiler: yenhesa

sekizce

Üye
Tepki
33
İsim
merve
Bisiklet
Merida
Benim de sürüş esnasında sineğin birisi gözüme çarpıp daha ne oluyor demeden parçalara ayrılarak ruhunu teslim etmişti ? Allahtan yolda tek değildim ?
Size ince bir bandana şart

• Muhteşem
Tepkiler: yenhesa