Görünmez patlak

ebayusuff

Forum Bağımlısı
Tepki
384
İsim
Mehmet
Bisiklet
Lapierre
700×40c 28 jant teker. Bisiklet yeni. 2 aylık. Az bir süre kullanımdan sonra lastik soluyordu bir gün süre sonunda yavaş yavaş. 1 ay evde yattı adam gibi bir bisikletçi olmadığından götürecek. Sonra bir bisikletçiye götürdüm. Söktü iki kere sudan geçirdi. Patlak yok sibobu sıkmamışındır dedi.

Tekrar iniyordu yavas yavaş. Bisikletçiye götürmek istemediğimden netten gerekli alet edevat sipariş ettim. Yarın elimde olacak inş. Kendim bakacağım. Bu arada 1 haftadır günde bir defa hava basarak idare ediyordum. Ancak bu gün çok hızlı soldu bir biniş esnasında. Şişirdim gene hemen soldu. Şimdi

ya yılan ısırığı denilen şey oldu yenicek. Daha önceki solmaların nedeni başkaydı. Zira 95 kg.yim kaldırımlarda gidiyorum şehir içinde. Yoksa araçlar üzerimden geçecek. Yollar kağnı sığacak kadar Çanakkale'de.

ya bi patlak var gizli nasıl oluyorsa.

ya da en kuvvetli ihtimal sibop bozuk oradan kaçırıyor, ben hava basmak için gevşetip elle sıktıktan sonra. Presta ince sibop.

Şimdi açınca şayet, gerçekten iyice baktıktan sonra patlak bulamazsam sibop bozuk olabilir mi? Sibop değişir mi, nasıl değişir? Yoksa iç teker çöpe mi?

Teşekkürler şimdiden.

Scudo

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
İç lastiği patlatmayacak kadar ama fazlaca şişirin. Berrak bir su dolu büyükçe bir kapta (leğen gibi) o şekilde bakın ve sibopu hem uç kısmından hem dip kısmından oynatmaya çalışın suyun içindeyken. Nereden kaçırdığını görmek için biraz sabır ve dikkat... Sibop bozuksa sibop kısmından az da olsa hava verecektir sibopla oynarken. Veya @googoo__ dediği gibi, patlak önleyici bir kimyasal da işi çözebilir.

Ekleme: Bazı siboplar değişebiliyor ama biraz zor oluyor.

ebayusuff

Forum Bağımlısı
Tepki
384
İsim
Mehmet
Bisiklet
Lapierre
@Serden Us

Kimyasal kullanmak istemiyorum.

Patlak önleyici şerit zefal sipariş ettim bugün geliyor. @googoo__

@Serden Us

Teşekkür bugün bakacağım

tanchu

Forum Demirbaşı
Tepki
235
İsim
tanju
Bisiklet
Cube
Patlak önleyici şeritin haberini bekliyorum bende kararsızım alıp almama konusunda

• Beğen
Tepkiler: ebayusuff

ebayusuff

Forum Bağımlısı
Tepki
384
İsim
Mehmet
Bisiklet
Lapierre
@tanchu

Haberi derken hemen anlaşılmaz ki bakarsın aylarca patlamaz. Sonra şeritlere yorarsın.

Ancak forumda olumlu yorumlar var. Kullanıyorum patlama olmadı şeklinde.

@googoo__

slime değil bu ama slime hakkında ağıtlaştırIyor belli süre ömrü var, bazen siboptan çıkma iç , janta zarar verme gibi yorumlar yapıldığından ve genelde şerit tavsiye edildiğinden şerit takacağım bugün

Atacan

Daimi Üye
Tepki
385
Bisiklet
Giant
@ebayusuff benzer bir durumu geçen hafta yaşadım. 700x23-25'lik iç lastikte elle, kulakla, su dolu leğenle kontrol ettim hiçbir şekilde patlağı bulamadım. jant ve dış lastik içinde de herhangi bir cisim yoktu, yani normal şartlar altında olmaması gereken bir hava kaçışı vardı. iç lastiği değiştirdim, sorun çözüldü. o günden beri eski iç lastik şişik bir şekilde balkonda asılı duruyor, hava da kaçırmadı, aynı şişirdiğim gibi duruyor :)

iç lastiği dışarda kendi başına şişirince her yerinin aynı oranda şişmediğini farkettim. fare yutmuş yılan gibi bazı yerler kalın, bazı yerler ince kalıyordu. 1-2 bar basmışımdır anca ama, jant ve dış lastik arasındayken 100psi basıyorum ben buna, o zamanda yamuluyor mudur bilmiyorum.

Gökhan BİROL

Forum Demirbaşı
Tepki
794
İsim
Gökhan Birol
Bisiklet
Lapierre
@tanchu

patlak önleyici şerit (kevlar) candır, babadır, kraldır, bi tanedir, al...

• Beğen
Tepkiler: Muhammed-Arslan

tanchu

Forum Demirbaşı
Tepki
235
İsim
tanju
Bisiklet
Cube
Yine masraf çıktı :) o anki uygun bütçe ile bisiklet aldık 1 ay oldu ufak ufak alacak birşeyker çıkıyor sürekli sonu yok galiba

• Beğen
Tepkiler: Muhammed-Arslan

ebayusuff

Forum Bağımlısı
Tepki
384
İsim
Mehmet
Bisiklet
Lapierre
İlk patlak (bisiklet alındıktan sonra ilk bir ay arka taker ): sibop kökünden koruyucu bantın açık bıraktığı yerden jant ısırmış. Tamirci 2 defa suda kontrol edip tespit edememişti. Yenisini taktım. Zefal z liner patlak şeridi taktım iki lastiğe de.

İkinci patlak (1 hafta sonra arka teker) : öyle anlaşılıyor ki lastiğin yan tarafı şeritsiz yerden çivi cam gibi bi şey girmiş.solusyonsuz patlak yaması ile tamir ettim.

Üçüncü patlak (1 hafta sonra arka teker): içine şeytan kaçmış olabilir mi??? Şerit merit dinlemiyor lastik. İlla marathon plus gibi bir lastik aldıracak bana. Henüz açmadım. İçinden ne çıkacak bakalım. Sabır diyorum.

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
geçen hafta toplamda 5 kez 2 gunde 30 km arayla 4 kez lastiğim patladı.

latikler swalbe marathon daha 1000 km deydı en sonunda son lastiği takamadan bisikletçiye görürdüm lastik yarılmış seninle alakası yok dediler

zaten lastık patlayınca 1 saat kontrol edip aramama rağmen hiç bir cam parçası iğne deliği kadar bir boşluk bile bulamıyordum

iç lastikde çok çok az hava kaçırıyordu bu da lastiğin patladığını anlamamamı sağlamıştı ve indiği sıradada genellikle yolda hızlı giderken lastik sağa sola yalpalayınca anlıyordum çok yavaş hava kaçırıyordu.

tabı lastık ınıkken hıc bısıklete bunmedım havası yarıya ınmısken hemen ınıp iç lastiği değiştiriyordum

lastikler garantıden değişti ama içimde korku var yanımda 4 yedek iç lastık taşıyorum cunku uzun yola gıttım ve 2 defa lastık değiştirdim yanımda 3 yedek lastık vardı sayısını 4 e çıkardım.

(link)

lastiklerimi conti ile değiştiricem 4. kez lastık markasını değişiyorum gerçi patlamanın önüne geçilemez de bu kadar sık aralıkla neden hep benim lastık patlıyor anlamıyorum.

20 liralık lastıklerı olan arkadaşlarla aynı yoldan gıdıyorum benım 250 lıralık lastıkler neden patlıyor hayır ben aşırı kılolu da değilim 75 80 kılo bıseyım havasınıda ne fazla ne de az 100 ıle 120 arası hava verılmesı lazım 105 psi hava vuruyoruz bisikletçi öyle dedi

• Beğen
Tepkiler: ebayusuff