Google'ın Earth'ten Panoramio fotoğraflarını kaldırması

thieft3000

Forum Demirbaşı
Tepki
439
İsim
tolga
Bisiklet
Mosso
Google ilk olarak 2014 Kasımında Panoramio'yu kapatacağını duyurmuştu, konuyla ilgili change.org'ta, orada burada kampanyalar başlatılmış, google'a mailller yağmış vs vs ve bir süreliğine Panoramio yeni fotoğraf eklenememek koşulu ile açık kalmıştı. Bu yılın başlarında 29 Ocak günü Panoramio tamamen kapatıldı. Google Earth'te görüntülenen Panoramio fotoğraflarının sadece ikonları bir süre görünmeye devam etti.

upload_2018-10-17_10-38-22.png

kaldırılan fotoğrafların yerine ise yeni bir fotoğraf katmanı eklendi ki hiç bir fotoğraf çekildiği yerde görünmüyor, "point of interest" denilen yanlızca haritalarda tamınlı olan yerlere fotoğraf eklenebiliyor. Ayrıca fotoğraf ekleyebilmenin tek yolu google haritalarda yerel rehber olmak.

Olayın hemen ertesi günü google forumda açtığım konuda daha sonraları 3-5 yetkiliden gelen açıklamalara başta çok güvenmiştim ancak baktım ki değişen bişey yok ve yeni fotoğraf katmanı daha da kötüye gidiyor konuyu takibide bıraktım. Konu şurda: (link)

Yeni fotoğraf katmanının bazı abuk subuklukları:

upload_2018-10-17_10-39-1.png

Tarlanın ortasında dükkanlar:

upload_2018-10-17_10-39-1.png

750 metre rakımda sahiller:

upload_2018-10-17_10-30-25.png

Köylerimizde yükselen Tac Mahal'imsi yapılar:
upload_2018-10-17_10-33-58.png

İstanbulun göbeğindeki doğa harikaları ve (şu an bulamadım ama var) haritalara selfi çekip koyanlar. Panoramio fotoğraflarında karşılaşmanın pek mümkün olmadığı garip şeyler, şahsen panoramio fotoğrafları benim çok işime yarıyordu, bir tur gezi, yünlük yürüyüş vs planlarken o fotoğraflara bakıyor, nereye gitsem gitmesem diye işaretliyor, ona göre rota çıkartıyordum.
Yeni sistemde coğrafi konuma göre fotoğraf yüklemek artık mümkün değil, sadece küre fotoğraflar streetview ile coğrafi konumlu yüklenebiliyor. Diğerleri ise haritalarda tanımlı olan yerlere eklenebiliyor ve bu fotoğraflar google earth te haritalara eklediğiniz yerde gözükmüyor alakasız bir yere kayıyor. Google forumda yıllardır panaronio fotoğrafları paylaşan birinin açtığım konuya yaptığı yorum içimi parçalamıştı:

Ben yıllardır bu platformda fotoğraflar paylaşıyorum ama google bir günde hepsini yok etti, bu gün aynı şeyi yerel rehberler yapıyor, fotoğraflar çekiyor ve haritalarda paylaşıyorlar yarın google'ın onlarada aynısını yapmayacağını nerden biliyorlar.

6. seviye bir yerel rehber olarak bütün hevesim kaçmıştı o yorumu okuyunca. İnternette çok bakındım ama benzer şekilde başka bir platform yok bazıları google'ı bırakıp bing kullanmaya başladıklarını söylediler, microsoft'un sağladığı harita hizmetlerini kullanın gibi şeyler dediler ama bakıyorum oda google'ın haritalarından yararlanıyor. Her koşulda google'a bağımlı durumdayız adamlarda tek olmanın verdiği rahatlıkla hareket ediyor bu bağımlılıktan nasıl kurtulacağız?

Dosyalar

Scudo

Motorola

Daimi Üye
Tepki
271
İsim
Abdullah
Bisiklet
Cube
Ayni tekellesme ve keyfi davranislar android ortaminda yazilim gelistirenlerinde canini sıkacaga benzer. Uretemedigimiz surece katlanacagiz maalesef...

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK

Çetin ŞAHİNÖZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.893
Bisiklet
Sedona
Bizim uydularımız televizyon kanalı yayınlamaktan başka ne yapıyor ?

Tepki
3
İsim
Ayşe Kahraman
Bisiklet
Bisan
google tekelleşmiş artık. bu özelliğin kaldırılması gerçekten kötü oldu.

efaruk

Daimi üye
Tepki
355
İsim
Faruk
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Panoramio da bir cok fotografim vardi.
Hemen hemen hergun de girdigim bir siteydi.
Gecenlerde tamamiyle kapatildi bunun yerini yerel rehberler almaya basladi.
Panoramio nun o dunya haritasi uzerinde cok tiklanan fotograflarin buyuk az tiklananlarin kucuk hali hala gozumun onunde. Yapacak bisey yok uretemiyorsan tukettigine razi olacaksin

• Beğen
Tepkiler: Cenk Akbulut
Tepki
94
Bisiklet
Diğer
@thieft3000 (link) kimdedi google'mahkum olduğunuzu üstüne tanımam sırf zamanında istemeye,istemeye çöp lumialar'dan aldım sırf bu program yüzünden.halada çöp lumiam'da kullanıyorum.

five

Part time turcu
Tepki
3.961
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@thieft3000 habere çok üzüldüm. Ben de rota oluşturmada çok yararlanmıştım o fotoğraflardan. "Yol asfalt mı ?" diye kontrol etmekten görülecek yerlere hatta otellerin yerini doğrulamaya kadar.

"Ben yaptım oldu."'culuk kötü bir şey sonuçta...