‘Google’da sözlüğe girdi

Said Ergöktaş

Forum Demirbaşı
Kayıt
15 Temmuz 2005
Mesaj
444
Tepki
196
Şehir
KAYSERİ - Hill Climb - XC
İngilizce’nin önde gelen sözlüklerinden Merriam-Webster, arama motoru Google ile yaygınlaşan ve internette arama yapmak anlamında günlük dilde kullanılan ‘googling’ deyimini teknik terim olarak kabul etti. İngilizce technology sözcüğü de Merriam-Webster sözlüğüne ilk kez 1859 yılında girmişti.
Merriam-Webster, ‘to google’ fiilini, “World Wide Web’te arama yapmak” olarak tanımlıyor; sözcüğün etimolojisinde ise Google arama motoruna atıf yapılıyor.

İNTERNET VE TEKNOLOJİ TERİMLERİ SÖZLÜKTE
İngilizce sözlükler 1990’ların ortalardan bu yana internetin yaygınlaşmasıyla kullanıma giren birçok teknik terimi artık günlük dilin unsurları olarak kabul etmeye yöneliyor. Merriam-Webster, bu yıl güncel baskısının yapılacağı son sözülğünde yeni bilim ve teknoloji terimlerine yer verecek; bunlar arasında biodiesel, mouse potato, ringtone ve spyware gibi günlük dile girmiş sözcükler bulunuyor.

ÇIĞIR AÇAN ÜRÜNLER SÖZCÜK OLUYOR
Merriam-Webster yetkilisi Thomas Pitoniak, bir şirketin ismini bir fiile vererek, markasını sözlüğe sokması ise ‘tarihi başarı’ olarak yorumluyor. İngilizce’de Band-Aid, Kleenex, Rollerblade ve Xerox gibi firmalar da kendi ürünleriyle anılarak dilde sözcük olarak yer bulmuşlardı.

Kaynak:ntvmsnbc.com
 
Scudo