Google, sansür yapmakla suçlanıyor

Tepki
11
Google'ın Çince haber servisinin arama sonuçlarında, Çin'in benimsemediği Web sitelerini görüntülemediği belirlendi. Bu yüzden Google, işbirlikçi olmakla suçlanıyor.

İnternet'in en popüler arama motoru Google'ın yeni başlattığı Çince haber servisinin arama sonuçlarında, Çin hükümetinin benimsemediği Web sitelerini görüntülenmediği ortaya çıktı. Google, ticari kaygıları nedeniyle sansürcü Pekin yönetimi ile işbirliği yapmak ve kullanıcıların beklentilerini karşılamamakla eleştiriliyor.

Online sansür uygulamalarına karşı mücadele veren Dynamic Internet Technology'nin (DIT) araştırmasına göre Çince haber servisine Çin'den bağlanan bilgisayarlarda Pekin yönetiminin yasakladığı siteler görüntülenemiyor. Oysa ki aynı arama başka bir ülkeden yapıldığında çok daha fazla sonuca ulaşılıyor. DIT, Google'ın büyük bir pazar olarak gördüğü Çin'de hükümetin sansürcü politikasına katkı sağlıyor olabileceğine dikkat çekti.

Bu durumu büyük bir sorun olarak nitelendiren DIT CEO'su Bill Xia, "Çin halkı hükümetin sunduğundan farklı alternatif düşünceler olduğunu bilmeli. Kullanıcılar Google'dan İnternet'teki her şeyi göstermesini bekler. Arama motorları bunun içindir" dedi.

Yaklaşık iki yıl önce Çin hükümeti Google'ın ana arama moturunun kullanımını yasaklamış, ancak tepkiler üzerine geri adım atmak zorunda kalmıştı.

GOOGLE: SANSÜR DEĞİL VERİMLİLİK

Google yetkilileri Çin hükümetinin engellediği sitelerin arama sonuçlarına yansıtılmadığını kabul etmekle birlikte, işbirliği suçlamalarına karşı çıktı. Google Sözcüsü Debby Frost, girişimlerinin arama sonuçlarını daha verimli hale getirmeye yönelik olduğunu savunarak, "Bu siteler sonuçlara yansıtılsa dahi zaten erişim engellendiği için bir işe yaramayacak" dedi. Frost, Çince haber servisinin çok kapsamlı olduğunu, sadece çok küçük bir bölümün kapsam dışında bırakıldığını da söyledi.

Forrester Research analistlerinden Charlene Li, Google'ın tercihini bu yönde kullandığını belirterek en azında Çinli kullanıcılara bu durumu anlatan bir açıklama yapması gerektiğini vurguladı. Li, Google'ın Çin hükümetinin tepkisini çekmemek için bunu bile yapmadığına dikkat çekti.

ABD'de iki öğrenci tarafından kurulduktan kısa bir süre sonra arama motoru pazarının tartışmasız lideri haline gelen Google'ın arama sonuçları sık sık eleştiri konusu oluyor. İnternet devinin bazı sonuçları öne çekip diğerlerine göz ardı etmesi çok fazla tepki çekerken, aldığı ilanların içeriği de bazı kişileri rahatsız ediyor.

Scudo

Admin

Yönetim Kurulu
Tepki
2.903
valla dostum tam anasayfaya google search i ekledim...yeni mesajlar dedim..bu haberle karşılaştım..:D

Ergün Gündoğar

Forum Bağımlısı
Tepki
206
Çin hükümetinin cnn.com msn.com pentagon gibi birçok amerikan sitesini yasakladığını biliyor musunuz?, bu tür sitelerin içinde google.com da vardı ama geri adım atılmış, nasıl atılmış bir tane çin google servisi kurularak ve de çin hükümetinin yaptığı gibi yasaklı siteleri arama sonuçlarında göstermeyerek, bu tür sitelerin yasaklanması aslında iyi birşey neden derseniz çin de internet sektörü gelişmiş bir sektör; underground hacker ve cracklerlar amerikan olan şeyleri pek sevmez..

Tepki
11

:) bizim ülke için geçerli değil sanırım bu uygulama.Çin'de böyle sadece.