Google, sansür yapmakla suçlanıyor

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında dr.pseudopot tarafından paylaşıldı.

 1. dr.pseudopot

  dr.pseudopot Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2004
  Mesajlar:
  51
  Beğeniler:
  7
  Şehir:
  Adana-Erzurum
  Seviye:
  Google'ın Çince haber servisinin arama sonuçlarında, Çin'in benimsemediği Web sitelerini görüntülemediği belirlendi. Bu yüzden Google, işbirlikçi olmakla suçlanıyor.

  İnternet'in en popüler arama motoru Google'ın yeni başlattığı Çince haber servisinin arama sonuçlarında, Çin hükümetinin benimsemediği Web sitelerini görüntülenmediği ortaya çıktı. Google, ticari kaygıları nedeniyle sansürcü Pekin yönetimi ile işbirliği yapmak ve kullanıcıların beklentilerini karşılamamakla eleştiriliyor.

  Online sansür uygulamalarına karşı mücadele veren Dynamic Internet Technology'nin (DIT) araştırmasına göre Çince haber servisine Çin'den bağlanan bilgisayarlarda Pekin yönetiminin yasakladığı siteler görüntülenemiyor. Oysa ki aynı arama başka bir ülkeden yapıldığında çok daha fazla sonuca ulaşılıyor. DIT, Google'ın büyük bir pazar olarak gördüğü Çin'de hükümetin sansürcü politikasına katkı sağlıyor olabileceğine dikkat çekti.

  Bu durumu büyük bir sorun olarak nitelendiren DIT CEO'su Bill Xia, "Çin halkı hükümetin sunduğundan farklı alternatif düşünceler olduğunu bilmeli. Kullanıcılar Google'dan İnternet'teki her şeyi göstermesini bekler. Arama motorları bunun içindir" dedi.

  Yaklaşık iki yıl önce Çin hükümeti Google'ın ana arama moturunun kullanımını yasaklamış, ancak tepkiler üzerine geri adım atmak zorunda kalmıştı.

  GOOGLE: SANSÜR DEĞİL VERİMLİLİK

  Google yetkilileri Çin hükümetinin engellediği sitelerin arama sonuçlarına yansıtılmadığını kabul etmekle birlikte, işbirliği suçlamalarına karşı çıktı. Google Sözcüsü Debby Frost, girişimlerinin arama sonuçlarını daha verimli hale getirmeye yönelik olduğunu savunarak, "Bu siteler sonuçlara yansıtılsa dahi zaten erişim engellendiği için bir işe yaramayacak" dedi. Frost, Çince haber servisinin çok kapsamlı olduğunu, sadece çok küçük bir bölümün kapsam dışında bırakıldığını da söyledi.

  Forrester Research analistlerinden Charlene Li, Google'ın tercihini bu yönde kullandığını belirterek en azında Çinli kullanıcılara bu durumu anlatan bir açıklama yapması gerektiğini vurguladı. Li, Google'ın Çin hükümetinin tepkisini çekmemek için bunu bile yapmadığına dikkat çekti.

  ABD'de iki öğrenci tarafından kurulduktan kısa bir süre sonra arama motoru pazarının tartışmasız lideri haline gelen Google'ın arama sonuçları sık sık eleştiri konusu oluyor. İnternet devinin bazı sonuçları öne çekip diğerlerine göz ardı etmesi çok fazla tepki çekerken, aldığı ilanların içeriği de bazı kişileri rahatsız ediyor.
   
 2. Admin

  Admin Yönetim Kurulu

  Kayıt:
  5 Eylül 2004
  Mesajlar:
  2.034
  Beğeniler:
  3.726
  Seviye:
  valla dostum tam anasayfaya google search i ekledim...yeni mesajlar dedim..bu haberle karşılaştım..:D
   
 3. Ergün Gündoğar

  Ergün Gündoğar Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  13 Eylül 2004
  Mesajlar:
  679
  Beğeniler:
  216
  Şehir:
  Tuzla - İstanbul
  Seviye:
  Çin hükümetinin cnn.com msn.com pentagon gibi birçok amerikan sitesini yasakladığını biliyor musunuz?, bu tür sitelerin içinde google.com da vardı ama geri adım atılmış, nasıl atılmış bir tane çin google servisi kurularak ve de çin hükümetinin yaptığı gibi yasaklı siteleri arama sonuçlarında göstermeyerek, bu tür sitelerin yasaklanması aslında iyi birşey neden derseniz çin de internet sektörü gelişmiş bir sektör; underground hacker ve cracklerlar amerikan olan şeyleri pek sevmez..
   
 4. #4
  dr.pseudopot

  dr.pseudopot Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2004
  Mesajlar:
  51
  Beğeniler:
  7
  Şehir:
  Adana-Erzurum
  Seviye:
  :) bizim ülke için geçerli değil sanırım bu uygulama.Çin'de böyle sadece.
   

İlginizi Çekebilir

Dumbbell-Squat-Jump-Exercise.jpg
Selamlar İngiltere'de aylık olarak yayınlanan "Get into Road Cycling" isimli derginin Aralık sayısında yayınlanan "Profesyonel Sporculardan Tepe Tırmanma Teknikleri ve İpuçları" konulu makaleyi...
upload_2016-10-4_11-2-6.png
Yıllardır antrenmanlarımı sabah yaparım (ya da sabah başlarım ama bazıları öğleni bulur). Neredeyse tamamında, yola kahvaltı yapmadan çıkarım (bu benim tercihim; kimseye bu iyi veya kötü demedim,...
20150722_101715.jpg
yaklaşık 2 sene önce serçe parmağım kırılmıştı, bayramdan önce aynı yerden tekrar kırıldı, boksör kırığı diye geçiyormuş bu kırık tipi... Sağ el olduğundan günlük işlerimde aksaklıklara neden...