Google Earth'in Scott Düşmanlığı

Aydın Hiçyılmaz

Daimi Üye
Tepki
129
Arkadaşlar daha önce Erdoğanlar Bisiklet, Yeşil Bisiklet gibi scott bisiklet satan bayileri google earth de araştırınca yerini tak diye gösteriyordu. Ama artık göstermiyor. Hatta Ata bisiklet ve Bike And Outdoor içinde denedim göstermiyor yerlerini kesinlikle. Fakat diğer bisiklet bayilerini gösterebiliyorlar. Nedir bu Google Earthin scott düşmanlığı arkadaşlar. Fakat ben bu yazıyı yazdıktan sonra durum değişirse onu bilemem.

Edit: Arkadaşlar belki bunun düşmanlıkla bir alakası yoktur. Sadece reklamda olabilir. Parayı öde yerin gözüksün misali. Yani bilemiyorum.

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Hakkı yok kimseye karşı kimsenin bir söz söylemeye dostum,yapar yapar...zaten kendini alıştırma böyle şeylere...her zaman kendi başınasın,başkasını ne destekle ne sev ne kötüle...her şeyi kendinden bekle...izmir giant tan sinirli ADANALI....

Mustafa Özkara

Forum Demirbaşı
Tepki
454
Zannetmiyorum, farklı bir sebebi olmalı. Ayarlarınızı kontrol etmelisiniz.

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
Tv kanallarında geçtiğimiz yıl sadece Salcano ların reklamlarını gördüm. Buna bakarak bu tv kanalları sadece bu markayı seviyor gerisine düşman diyebilir misin ? :)
Google babasının hayrına çalışmıyor :) Bilmem kaç tane mühendis, bilgisayar donanımı, fotoğraf çeken ve harita hazırlayan seyyar gezici kameralar vs vs var.. Biyerlerden bunların maliyetlerini çıkarıyor olmalı değil mi ? biraz mantık lütfen :)
Google arama motorlarında ilk sırada çıkmak, haritalar üzerinde görünmek vs gibi tüm hizmetler eğer işin TİCARİ boyutu var ise paralıdır.

halid acar

Forum Bağımlısı
Tepki
600
@Güney Tuncer
size katılıyorum bu dünyada herşey parayla :D

Aydın Hiçyılmaz

Daimi Üye
Tepki
129
Arkadaşlar normal bizim gibi kullanıcılar google earth'e zaten fotoğraf yükleyebiliyor. Tabi onların onayından sonra gözüküyor. Bazen onaylamadıkları oluyor. Fakat yer ve adres bilgileri konusunda bir bilgim yok tabi. Kendileri giriyorsa bu bilgileri tabi bu işin reklamıdır, ticaretidir düşünüyorlardır belki.

Fakat işin asıl ilginç yanı, onların tüm dünyayı adeta ellerinin altındaymış gibi izleyebildiğini göstermekte google earth. Mesela bir gün Amerika ile aramızda savaş olsa, Amerika neyi nerde bulacağı konusunda hiç zorlanmaz. Adamların elinden gelse evlerimizin içini bile gözleyecekler. Kim bilir belki gözlüyorlardırda.

Bu arada Scott Amerikan malı Google Earthde öyle, niye düşman olsun ki. Öyle değil mi? :)
Benimki işte öyle muhabbet olsun konusu. Zaten burası cafe değil mi? Olur böyle konular. Hep ciddi konuşacak değiliz ya.

halid acar

Forum Bağımlısı
Tepki
600
@Aydın Hiçyılmaz

aynı ülkenin markaları olmak düşman olmayacakları manasına gelmez :in: gerçi hiç bakmadım google earthe en son çok önce bakmıştım o zaman hiçbirşey düzgün değildi şimdi düzeldiyse bir daha bakayım ben:D

Aydın Hiçyılmaz

Daimi Üye
Tepki
129
Google Earthe "Trek Bicycle" diye girin amerikada en 8-9 yer ve ispanya'da bir yer gösterir. bu dünya çapında bir arama için geçerlidir. Oysa İspanyayı zoomlayarak yeni bir arama başlatın, İspanya'da en az 10 noktayı size gösterir. Yine İngilter'de dünya çapında arama yaptığınızda hiç bir şey göstermezken, zoomlayarak arama yaptığınızda 10 yeri gösterebiliyor.

"Cannondale bicycle" diye aratın dünya çapında Amerika'da 10 yer gösterecektir. Dünyanın diğer yerlerinde sıfır. İngiltereyi zoomla arat 8 yer gösterir. Aynı şekilde diğer markalarıda deneyebilirsiniz.

"Scott Bicycle" diye düna çapında aratın Amerika'da 9 nokta, İngiltere'de bir nokta gösterecektir. İngiltere'yi zoomla arat 10 nokta gösterecektir. Fakat bazen gösterilen yerler bisikletle alakalı olmayabiliyor. Ama en az yüzde 80 bisikletle alakalıdır.

Ve evet Türkiye'ye gelelim. "scott bicycle" diye araştırın alakazız şeyler çıkacak. Sadece samsunda çıkan kırmızı J harfine tıklayın, mavi renkte CycleTheWorld.kmz yazıyor. Ona tıklayın. Size 28000 km lik Londra-Singapur bisiklet dünya turu rotasını gösterecektir. Diğerleri alakasız. Ve Türkiye zoomlu olarak "specialized bicycle" yine sıfır. "Trek Bicycle" diye Türkiye'de aratın. Hiç alakası olmadığı halde Ankara'daki Delta Bisikleti gösterecek sadece. "Cannondale Bicycle" diye araştırın. Adres Ankara Delta Bisiklet. "Corratec Bicycle", Ankara Delta Bisiklet sadece. "Cube Bicycle" diyince İstanbul Aslı Bisiklet çıkıyor mesela.

Sonuç ne arkadaşlar. Bence bu olayın Google Eartle alakası yok. Türkiye'de yer göstermiyorsa anlayınki o bisiklet firması pazar olarak o ülkeyi kaale almıyor ve değer vermiyor. Yani Corratec, Cube ve Cannondale Türkiye'ye pazar açısından azda olsa değer veriyor ama Scott demekki Türkiye'yi şeyine bile takmıyor. Başka bir açıklama bulamıyorum. Eee niye taksınki. Adamlar nasılsa dünya çapında ünlü. Çok satıyorlar. Bizim gibi küçük pazarlarla uğraşacak vakitleri yok.

Edit: Eğer bu bilgiler, resimler gibi kullanıcılar tarafından giriliyorsa, o zaman bu durum teknolojiye ilgisiz bayi çalışanlarından da kaynaklanıyor olabilir.

Aydın Hiçyılmaz

Daimi Üye
Tepki
129
Sanırım bilgiler eklenebiliyor. Bu konu ile bulduğum web adresleri var. Paylaşmak yasak değilse buraya yazıyım.

(link)
(link)
(link)

Ama sonuçta denetleme yapıyorlardır. Keyiflerine kalmış yani gözüküp gözükmeyeceği.

Aydın Hiçyılmaz

Daimi Üye
Tepki
129
Arkadaşlar şöyle bir dönüp yazdıklarıma bakıyorumda giydirmediğim kimse kalmamış. Google Earth hakkında söylediklerim yetmemiş, Amerikaya çatmışım. Amerika hakkında söylediklerim yetmemiş gitmişim Bisiklet firmalarına çatmışım. Onlar hakkında söylediklerim yetmemiş bayilerin lafını etmişim. Şimdi dönüp bakınca yazılanlara kendime hayret ettim.

Yani söz gümüşse, sükut altındır lafının ne kadar doğru olduğunu düşünmeye başladım. Ben banlanmayı hakediyorum heralde. Artık daha önce söylediklerimi birer mizah olarak algılarsanız sevinirim. Her neyse daha fazla kimseyi kızdırmadan ben bir süre ortalıklarda gözükmeyeyim.

Arkadaşlar ileriki bir zamanda yeniden görüşmek üzere bir süreliğine hepinize elveda.