Google Arama Teknikleri

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Edip Dinçer tarafından paylaşıldı.

 1. Edip Dinçer

  Edip Dinçer HTFU!

  Kayıt:
  12 Haziran 2011
  Mesajlar:
  3.768
  Beğeniler:
  5.539
  Şehir:
  Sarıyer, İstanbul
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Merhaba,

  Belki bilmeyenler olabilir diye paylaşmak istedim.

  Google'da hergün bir sürü şey arıyoruz ve arananlara daha kolay ulaşmak için bazı teknikler var:

  1- Arama yaparken birden çok kelimeyi tırnak içinde yazarsanız iki kelimenin yanyana olduğu siteleri getirir önünüze..
  örneğin; disk fren kaliperi diye aratırsanız sitenin içinde disk, fren ve kaliperi geçen bütün siteleri gösterir ama "disk fren kaliperi" diye aratırsanız, sitenin içinde bu üç kelime yazdığınız sırada yan yana ise karşınıza çıkarır.

  2- Arama yaparken sitenin içinde bir kelimenin kesinlikle geçmesini istiyorsanız başın +, geçmesini kesinlikle istemiyorsanız başına - koyabilirsiniz..
  örneğin disk fren +kaliperi diye aratırsanız, kaliperi kelimesi sitede yazıyorsa, o sonuçları karşınıza çıkarır ama derseniz yahu arkadaşım kaliper ile ilgili bir şey istemiyorum, o zaman disk fren -kaliper yazmalısınız.

  3- Aramanızı tek bir dosya türünde yapmak istiyorsanız filetype özelliğini kullanabilirsiniz.
  örneğin, Canon 1D 'nin kullanma kılavuzunu pdf olarak arıyorsunuz.. aranacak kelime olarak canon 1d filetype: pdf yazarsanız sadece pdf uzantılı dosyaları bulacaktır.

  4- Arama yaparken aranacak sitenin URL'sinde belli bir kelime geçmesini istiyorsanız inurl özelliğini kullanabilirsiniz.
  örneğin disk fren kaliperi kelimelerini url'sinin içinde bisiklet geçen sitelerde aramak istiyorsunuz, o zaman aranacak kelime olarak disk fren kaliperi inurl:bisiklet yazmalısınız.

  5- Sadece belli bir site içinde arama yapmak istiyorsanız site özelliğini kullanabilirsiniz.
  örneğin, bisiklet forum sitesiş içinde arama yapmak istiyorsunuz, aranacak kelime olarak site:bisikletforum.com disk fren kaliperi yazarsanız sadece bisikletforum.com sitesinde arama yapacaktır.

  Bu özellikler birbirleriye karıştırılarak da kullanılabilir. örneğin -"disk fren" kaliper diye aratırsanız disk fren kelimesi geçmeyen ama kaliper kelimesi geçen siteleri gösterir veya inurl:"Bisiklet Forum" diye aratırsanız url'sinde bisiklet ve forum kelimeleri yanyana geçen siteleri önünüze çıkaracaktır vb...

  Benim en çok kullandığım özellikler bunlar, umarım aradığınız her şeye daha kolay ulaşırsınız =)
   
  hakano, bislet, Ferhat Öz ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 2. mustafa apçin

  mustafa apçin Aktif Üye

  Kayıt:
  18 Kasım 2011
  Mesajlar:
  144
  Beğeniler:
  90
  Şehir:
  mersin
  Seviye:
  Sadece tırnak içinde yazmayı kullanıyordum . Çok fayda göreceğim bu bilgilerden. Teşekkürler.
   

İlginizi Çekebilir

3.png
Strava'cıların korkulu rüyası dijital epoyu konuşuyoruz bugün :D Sportmenliğe aykırı davranan bu KOM avcılarının bunu neden yaptığını, nasıl yaptığını, ve bunu nereden anlayabileceğimizi...
sporcu içeceği.jpg
Bir çoğumuz hafta içi kısa, hafta sonu 100+ km yol yapıyoruz. Bisiklet ile ilgili her şeye dikkat ediyoruz ama kendimiz hariç. İşte uzun yol alıp laktak seviyesini (hamlama) yüksek tutmak ve...
IMG_20150520_231856.jpg
Merhaba dostlar hemen her bisiklet süren selenin sert ve rahatsızlığından şikayet etmiştir ve çoğu kişi de belki utangaçlıktan belki rahat hissetmediğinden ya da maddi olarak pahalı olmasından...